• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ام اس ...؟

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
پاسخ : ام اس ...؟

به نقل از سیزیف :
یعنی ام اس یه اختلاله در انقباض ماهیچه ها زرین گیاه میاد روی چی وچه جوری اثرمیزاره که حمله هاشُ کاهش بده ؟
جان؟
منظورش همین بود یعنی کمک میکنه به انقباض ماهیچه ها با استفاده از تقویت پیغام های عصبی یعنی به انتقال پیغام عصبی کمک میکنه
و اینکه این گیاه باعث کاهش علائم ام اس میشه نه خوب شدنش

*گلسا توام بی ابهام حرف بزن گیج نکن ملتو

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

انتقال پیام عصبی بیشتر ، انقباض بیشترعضلات ، انقباض بیشترعضلات حمله ی بیشتر و درنتیجه فلج زود رس ، غیر اینه؟
ضمنا" اگه بیاد وبه انتقال پیام عصبی کمک کنه ینی روی چه قسمتی از نرون ها وچه جوری اثرمیزاره ؟،اصلا" لازمه رو نرون ها اثر بزاره یا یک کاردیگه انجام میده؟
نزنین من ُ

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
پاسخ : ام اس...؟MS

به نقل از سیزیف :
انتقال پیام عصبی بیشتر ، انقباض بیشترعضلات ، انقباض بیشترعضلات حمله ی بیشتر و درنتیجه فلج زود رس ، غیر اینه؟
ضمنا" اگه بیاد وبه انتقال پیام عصبی کمک کنه ینی روی چه قسمتی از نرون ها وچه جوری اثرمیزاره ؟،اصلا" لازمه رو نرون ها اثر بزاره یا یک کاردیگه انجام میده؟
نزنین من ُ

به نقل از minaaaaa :
من فک میکنم قبلا هم یه همچین تاپیکی بود
اگه پیداش کردین اینو حذف کنین
من توضیح میدم
MS یه بیماری خود ایمنیه که معمولا در لنفوسیتB اختلال به وجود میاد و کارشو درست انجام نمیده و به سلول های عصبی بدن حمله میکنه
خود سلول های عصبی یه پوششی از جنس پروتئین و لیپید دارن که باعث میشه عایق بشن و پیام عصبی چون نمیتونه از این مناطق رد بشه مجبوره جهشی بپره و از مناطقی که این پوشش رو ندارن رد بشه
و این ویژگی برای بدن خیلی مفیده و باعث میشه پیام عصبی زود هدایت و منتقل بشه
حالا در بیماری ام اس لنفوسیت ها به این پوشش حمله میکنن و اونو از بین میبرن
در نتیجه پیام عصبی باید نقطه به نقطه ی نورون رو طی کنه تا منتقل بشه و این بدیهیه که پیام توی این وضعیت دیرتر منقل میشه
ام اس بخش های مرکزی دستگاه عصبی رو درگیر میکنه(یعنی فقط مغز ونخاع)
افرادی که ام اس دارن علائم مختلفی رو ممکنه نشون بده
مثل خستگی و ضعف زودرس
عدم هماهنگی عضلات بدن
اختلال در بینایی و اختلال در تکلم
و...
که بستگی داره ام اس به کجای مغز یا نخاع آسیب رسونده و
بیشتر در افراد ام اسی بینایی دچار مشکل میشه
سن خاصی هم نداره ولی بشتر در سن 20 تا 60 سالگی به وجود میاد
راه درمان خاصی نداره ولی با دارو کنترلش میکنن
معمولا در بعضی موارد با یک حمله بیماری پوشش اطراف سلول های عصبی ترمیم میشه و تمام علائم از بین میره
فرد ام اسی نباید در مقابل هیجانات شدید روحی قرار بگیره
مینا قشنگ توضیح داده
ببین تو ام اس تو انتقال پیام اختلال ایجاد میشه این گیاه میاد انتقال و به حالت اولش برمیگردونه نه کمتر نه بیشتر
این حرفی ک زدی مال وقتیه ک پیام و زودتر از حالت عادیش انتقال بده ولی اینجوری نیست
روی اون پوششی ک مینا گفت اثر میذاره رو پوشش نورون ،نه خود نورون بخاطر همینه ک میگم سرعت انتقال و مث اولش میکنه نه کمتر نه بیشتر
راحت باش

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

به نقل از آناهيتـــــا :
امروز توي 3 تا داروخانه ي رشت كه داروهاي ام اس رو توزيع ميكنن، داروهاي خارجي نبود!!!

گفتن فعلا دارو توزيع نشده (آخرين توزيع قبل از عيد بوده) و اگر هم بشه ديگه تحت پوشش ِبيمه نيست و اين يعني براي هر دارو بايد ميليوني خرج كنيم!!!

اينطور كه شنيدم فقط مشابه ايراني داروها هست (كه كيفيتش فوق العادس :| )

كسي خبر ِجديدي داره؟ تو شهر ِشما هم مشكل ِكمبود ِدارو هست؟
داروي ايراني با كيفيت فوق العادهش كارساز نيست
خيلي از مريضا تو شهر ما زدن تو كار گياهي ك متاسفانه پيش افراد غير حرفه و با متود هاي غير علمي انجام ميشه :-<

Daimon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli 4.تا چشه یکیم دراد اینومیذارم:x
شهر
اونجایی ک مردمش نمیخوابنو همیشه زندگی درجریانه
مدال المپیاد
شیمیو زیست بود.بد شد زیست...برای ادبی اسم نوشتم آخرم سر جل3 نرفتم...یهو دیدم قبول شدم!!
دانشگاه
فقط HarVard
رشته دانشگاه
شناختوساخت سس مایونز(داریم)

به نقل از minaaaaa :
من فک میکنم قبلا هم یه همچین تاپیکی بود
اگه پیداش کردین اینو حذف کنین
من توضیح میدم
MS یه بیماری خود ایمنیه که معمولا در لنفوسیتB اختلال به وجود میاد و کارشو درست انجام نمیده و به سلول های عصبی بدن حمله میکنه
خود سلول های عصبی یه پوششی از جنس پروتئین و لیپید دارن که باعث میشه عایق بشن و پیام عصبی چون نمیتونه از این مناطق رد بشه مجبوره جهشی بپره و از مناطقی که این پوشش رو ندارن رد بشه
و این ویژگی برای بدن خیلی مفیده و باعث میشه پیام عصبی زود هدایت و منتقل بشه
حالا در بیماری ام اس لنفوسیت ها به این پوشش حمله میکنن و اونو از بین میبرن
در نتیجه پیام عصبی باید نقطه به نقطه ی نورون رو طی کنه تا منتقل بشه و این بدیهیه که پیام توی این وضعیت دیرتر منقل میشه
ام اس بخش های مرکزی دستگاه عصبی رو درگیر میکنه(یعنی فقط مغز ونخاع)
افرادی که ام اس دارن علائم مختلفی رو ممکنه نشون بده
مثل خستگی و ضعف زودرس
عدم هماهنگی عضلات بدن
اختلال در بینایی و اختلال در تکلم
و...
که بستگی داره ام اس به کجای مغز یا نخاع آسیب رسونده و
بیشتر در افراد ام اسی بینایی دچار مشکل میشه
سن خاصی هم نداره ولی بشتر در سن 20 تا 60 سالگی به وجود میاد
راه درمان خاصی نداره ولی با دارو کنترلش میکنن
معمولا در بعضی موارد با یک حمله بیماری پوشش اطراف سلول های عصبی ترمیم میشه و تمام علائم از بین میره
فرد ام اسی نباید در مقابل هیجانات شدید روحی قرار بگیره
دیگه همین:D
خیلی عالیه فقط باید تکمیلترشه...
نورونا یه قسمتی دارن بنام آکسون ک بیشتر آکسونا تو ام اس درگیرن...آکسونا طولانیتراز دندریتان...درنتیجه این میلینایی ک آکسونو میپوشونه بیشتر تو معرض آسیبه...تپه آکسونی بالاترین قسمت آکسونه ک نزدیک جسم سلولیه و ازاونجا پیام عصبی شکل میگیره...اما میلینا توسط نوروگلیال ها ساخته میشن یا خود نوروگلیالان ک پاهای کاذبشونو پیچیدن دور آکسون یا دندریت...این میلینا هی قطعو وصل میشن...میلین باعث میشه یه حالت کوکتل(سوسیس =P~)بگیره نورون ک اونجاهایی ک میلین نیس بهش گره رانویه میگن...پیام عصبی تو نورونای میلین دار از این گره میپره ب اون گره و بدیهیه! ک اگه میلین تخریب شه پیام عصبی کندتر منتقل میشه...
اون ماده از جنس لیپوپروتئین میلین نامیده میشه...تو ام اس بستگی ب حالتای مختلفش ب یه جاهایی حمله میشه...حملاتی ک ب میلینای نخاع وارد میشه کلا عملای انعکاسیو مختل میکنه...ینی شخص دیرتر میفهمه ک مثلا چیزی تو دستش فرو رفت...اگه ب میلینایی ک درندریتارو پوشش میدن حمله بشه چون تحریک عصبی اونجا کمتره ممکنه حملات خفیف باشه...و بعد یه مدت ترمیم شه و خوب شه کلا مریضه :D ...اگه ب میلینای نزدیک تپه آکسونی حمله بشه حملات شدیدتره...چون مرکز تحریکات عصبیه...اگه ب نورونای مغزی حمله بشه اختلال در بینایی(دو دویی چشم اصلی ترینشه...)و اختلال در عمل حرکت ماهیچها بارزترین نشانهاشن...البته بستگی ب این داره ک ب کدوم بطن مغز حمله کنه(رفته بودم کهریزک برا تحقیق رو ام اس دیدم یه مریضه هیچ بوییو حس نمیکنه...جالبه سینوساشم بخاطر ام اسش غیر فعال شده بودن :(()
لنفوسیتای Tهم خیلی نادر ممکنه حمله کنن ک وحشینو کلا میزنن آکسونو قطع میکنن ک طرف یا فلج میشه یا میمیره :((
داروهایی ک وجود دارن بیشتر رو نوروگلیالها تاثیر میذارن...فعالیت میلین سازیشونو افزایش میدن(داروهای جدید تحریک ب پیچوندن پاهای کاذبشون دور نورون میکنن...)الآن تونستن ام اسو تو همون مرحله ای ک هس کنترل کنن...داروهایی ک هس روی95%بیمارا جواب داده و تو همون مرحله نگهشون داشته(اسم داروش سخته ولی یه بار نوشتم رفتم دارو خونه گفت داروخونه فلانجا فقط داره قیمتشم میگف بدون بیمه2-3میلیونی هس X_X)
توبررسیای دقیقی ک انجام شده گفتن ب نحوه زندگیم بستگی داره...بیماری میتونه ارثی باشه...در مناطق شمالیو جنوبی زمین بیشتر از مرکزیو استواییش دیده میشه(نمیدونم چرا فقط آمار پراکندگیشو دیدم)...کلا احتمال زیاد میدن تحت تاثیر یه ماده جهش زا یه سری پروتئین ساخته شه(ک ب شکل پلاکایی روی اعصاب شکمی دیده شده)(اعصابی ک پیام عصبیو از انداما ب نخاع میارن اعصاب شکمین :D)ک اون پروتئینا باع3ث تحریک شدن لنفوس3یتا علیه نوروگلیالها بشه و درنهایت حمله ب نوروگلیالها و دربرخیم حمله ب نورونا(بدونین ک بیشتر ب نوروگلیالها حمله میشه...چون اونا مسئول ساختن میلینن ب مرور زمان میلین نابود میشه...بخاطر همینم هس بیماری روند پیشرونده داره)
یه چیز توپم بگم ک تو کل بیماریایی ک دنیا ب خودش دیده افرادی ک ام اس دارن ب طور میانگین ضریب هوشیشون از تمام بیماران بیماریای دیگه بیشتره...این میتونه معنی خاصی بده(ینی کم بخون همیشه بخون :D)
یه چیز جالب دیگه ک ام اسو اگه راجبش مقالات معتبر بخونین توش بیشتر ب این نکته اشاره شده ک:این بیماری ب این حالت دیده شده...ولی ثابت نشده...نه آبوهوا...نه تغذیه...نه وراثت...حتی اون جهشه ک قوی ترین فرضیسم ثابت نشده :D...اینطوریا...ام اس ناشناخته ترین بیماری زمین نیس...حداقل مکانیسمش کشف شده داروهای کنترل کنندشم کشف شده...تو کتاب هاریسون و امینوف یه سری از بیماریاییو آوردن ک فقط یکی دوخط گفتن ک اگه دانشجوها یه روز ب گوششون خورد نا آشنا نباشه...ولی ام اسو احتمال میدن تا30سال آینده داروی درمانیش کشف شه...اینم بگم ک بیوتک میتونه اولین امید باشه برای درمان ام اس...
حال کردین؟؟خیلی راجب ام اس تحقیق کردم(فقط حس حفظ کردن داروهاش نبود)...اگه سؤالی بود پی ام بدین بیام اینجا جواب بدم...من 99%عمرمو تو انجمن زیستم...

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

خب در تکمیل صحبت های دوست بالائی منم یکسری دارو های رایج ام اس رو میگم:
نوانترون: این دارو در مرحله پیشرفته ام اس (حاد) بکار میره و تو مراحل دیگه هیچگونه استفاده ای نداره.افراد بعد از اینکه از این داروها استفاده کنن عود بیماری شون کم میشه.تزریق این دارو به وسیله سرم انجام میشه که تو مدت دو یا سه سال هر سه ماه یکبار باید تزریق بشه که باتوجه به حاد بودن بیماری دوز دارو فرق میکنه ولی معمولا بین 8-12 هستش علائمی ک این دارو داره میتونه : نازک شدن مو،عفونت های ادراری و زخم دهان و حالت تهوع باشه ک معمولا 24 ساعت بعد از مصرف قطع میشه. اکثر افرادی ک از دوز بالا یعنی 12 (140 mg/m*2) استفاده میکنن معمولا به بیماری های قلبی و مشکلات تنفسی مبتلا شدن گاهی هم سفیدی چشم رنگ آبی میگیره
آنوکس: این دارو نوعی اینترفرون بتا میباشد که توسط اسید های آمینه در بلوک های پروتئینی بدن هستند.افراد معتقدند ک آنوکس سیستم دفاعی بدن رو بالا میبره و حمله میلین ها رو کاهش میده و چون در عضله تزریق میشه ماندگاری بیشتری نسبت به داروهای دیگه داره.این دارو هفته ای یکبار به عضلات تزریق میشه و چون تزریق زیر پوستی نداره اثراتش هم مثل دیگر داروها خطرناک نیستند علائم آن: سرماخوردگي،درد عضلاني،تب و لرز است البته این عوارض معمولا 24 ساعت بعد از تزریق از بین میره!!! افرادی ک از این دارو استفاده میکنن معمولا مرتب آزمایشهای شیمیایی خون میدهند و یا هماتولوژی.
بتاسرون: ساخته شده از پروتئین خشک شده (نوعی اینترفرون بتا). افرادی ک هنوز زمین گیر نشده اند یا بیماری عود فروکش کننده داشته استفاده میکنندس کسانی که سابقه حساسيت شديد به اينترفرون بتا طبيعي يا نو تركيب , آلبيومين انساني USP , يا ساير اجزاء فرمولاسيون دارند نباید از این دارو استفاده کنند.این دارو چون تزریق زیر پوستی داره معمولا واکنش هایئ بعد تزریق در پوست فرد به وجود میاره مثل: قرمزي ناحيه تزريق، درد و تورم، تغيير رنگ پوست را نام برد اما اثراتی هم گاهی دیده شده مثلا:مردگي بافت در ناحيه تزريق ( پوست ترك خورده و بافتها دچار تخريب میشه) اثرات کلی هم مانند: علائم سرماخوردگی (سرما،تب،عرق،بی رمقی عضلات و خستگی) گاهی افسردگی هم دیده شده
ریبف: ریبف هم جزو اینترفرون بتا هست.ربيف به سيستم ايمنی کمک میکنه تابه ميلين ها حمله نكند. ربيف براي بيماري ام اس از نوع عود كننده درمان محسوب نمي شود مراحل بيماري را كند ميكند. ضمن اينكه به كاهش تورم و صدمه به ميلين و اعصاب سيستم مركزي عصبي كمك ميكند. ربيف بصورت زيرپوستی و هفته اي سه مرتبه تزريق ميشود. اثراتش شبيه سرما خوردگي (تب – درد عضله ها و سر درد)است و واكنش پوستي در ناحيه اي كه تزريق صورت گرفته است. اين علائم جانبي را ميتوان بوسيله خوردن مسكن قبل از تزريق يا قرار دادن كيسه يخ در محل تزريق قبل و بعد از تزريق , ماساژ آرام محل تزريق و تغيير محل تزريق در هر نوبت , كم كرد. ساير علائم جانبي عبارتند از درد شكم، افسردگي، تغيير كاركرد كبد و بوجود آمدن مشكلات خون.
موفق باشین

mobina7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
دانشگاه
دانشگاه مازندران
رشته دانشگاه
حسابداری

به نقل از نگین . :
مهم ترین بدیش سبب کندی یا توقف سیگنال‌های عصبی میشه
یعنی هماهنگی عضلانی، قدرت، حس و دید مختل میشه
بعد اگه خیلی بد شه حال بیمار چند روز بیمارستان بستری میشه و دارو و معالجه های سخت
در حالت خیلی خوبشم همیشه تعادل نداری
تا جایی هم که میدونم درمان نداره ولی میشه روند رشدشو کند کرد
خیلی مریضی بدیه X_X
بعد بیشتر بالای 30 سال میگیرن ، یعنی سابقه نداشته ( یا بوده بروز ندادن :D ) که افراد زیر سی سال ام اس بگیرن
همیشه اینجوری نی یکی از اشناهای ما چندسال پیش ام اس گرفت ولی 25 سالش بود :-/

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از mobina7 :
همیشه اینجوری نی یکی از اشناهای ما چندسال پیش ام اس گرفت ولی 25 سالش بود :-/
خب درسته همیشه استثنا وجود داره
بعضی از بیماری ها وجود دارن که تو یک سن مشخص بروز پیدا میکنن ولی هستن افرادی که زودتر این مریضی رو میگیرن
ام اس چون قبل از اینکه خودشو نشون بده تو بدن شیوع پیدا میکنه خیلی سال طول میکشه تا این اتفاق بیوفته اگردقت کنی اکثر افرادی ک ام اس دارن تو مرحله حادش میفهمن یعنی کل بدن درگیر شده خب این خیلی طول میکشه تا کل بدن و بگیره فک کن رو همه سلول های عصبی بخواد تاثیر بذاره خیلیه بخاطر همین بیشتر افراد بالای سی سال میگن چون میدونن مبتلا هستن خیلی از افراد زیر سی سال که دارن این مریضیو ولی خودشون خبر ندارن حالا اینی ک شما گفتین استثنا ست احتمالا این فرد از دوران کودکی ویروس وارد بدنش شده ک تو این سن خودشو نشون داده

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

دارویی واسه درمانش وجود نداره
ولی دارو های اصلاح کننده که ظاهرا از مسیرهای عصبی محافظت کرده از شدت و مقدار حملات می کاهد

اونایی ک ام اس دارن باید از گرما دوری کنن چون گرما انرژی رو در شخص خیلی تحلیل می بره و این عمل هم باعث خستگی میشه

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از Pink princess :
دارویی واسه درمانش وجود نداره
ولی دارو های اصلاح کننده که ظاهرا از مسیرهای عصبی محافظت کرده از شدت و مقدار حملات می کاهد

اونایی ک ام اس دارن باید از گرما دوری کنن چون گرما انرژی رو در شخص خیلی تحلیل می بره و این عمل هم باعث خستگی میشه
درسته کاملا!!!
چون که سلول های عصبی ترمیم پذیر نیستن اون داروهائی ک من گفتم هم دقت کرده باشی جنبه اصلاحی دارن نه درمانی

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی

من یه دو سه روزیه حس می کنم سر انگشتای دست چپم بی حسه کامل نه ولی به نسبت قبل بی حسه از دیشبم انگشت اشاره دست چپم تیک داره همش میپره! نمی دونم شاید تلقینی باشه ولی حس می کنم طرف چپ بدنم بی حسه یه کم و سنگینه :( حتی چشمم هم درد می کنه و حس می کنم تار می بینم به نسبت قبل
شایدم تلقینیه ولی امکانش هست MS باشه؟ :-s

mischievous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2️⃣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394

یه سوالی : می تونه زمینه ارثی هم داشته باشه یا فقط محیطی ـه ؟

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی

زمینه ارثی نداره!

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

به نقل از uranuscelona :
من یه دو سه روزیه حس می کنم سر انگشتای دست چپم بی حسه کامل نه ولی به نسبت قبل بی حسه از دیشبم انگشت اشاره دست چپم تیک داره همش میپره! نمی دونم شاید تلقینی باشه ولی حس می کنم طرف چپ بدنم بی حسه یه کم و سنگینه :( حتی چشمم هم درد می کنه و حس می کنم تار می بینم به نسبت قبل
شایدم تلقینیه ولی امکانش هست MS باشه؟ :-s
نه! MS زير 20 سالگي بروز نميكنه. يعني تا الان كه هيچ كس نگرفته!
به نقل از استرانسیم :
هنوز هيچ دليلي براي بروز اين بيماري پيدا نشده. پس نميشه گفت ارثيه يا محيطيه. تا اونجايي كه من ميدونم توي تحقيقات متوجه شدن اغلب افراد مبتلا به MS كمبود ويتامين D و روي دارن (اين ميتونه جز جنبه ي محيطيه اين بيماري باشه!) توي يه سري از تحقيقات هم متوجه شدن كه تو خانواده ي افراد مبتلا به MS سابقه ي بيماري هاي خود ايمني وجود داره! اين يعني ممكنه وراثت هم دخالت داشته باشه!

mischievous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2️⃣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394

حالا یه سوال دیگه : به نظرتون میشه هانتینگتون رو با ام اس اشتباه گرفت ؟ هرچند خیلی نادره ...

kanor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان يك
شهر
تهران

به نقل از استرانسیم :
تا چند وقت پیش فکر میکردن که زمینه ارثی نداره! اما اخیرا تحقیق هایی انجام شده که نشون میده ام اس زمینه ارثی هم داره!گرچه هنوز کاملا اثبات نشده!این شک و تردید ها هم به خاطر اینه که درباره ام اس خیلی چیزهای کشف نشده ای وجود داره چون تو هر بیمار به گونه ی خاصی بروز پیدا میکنه.
به نقل از نگین . :
بعد بیشتر بالای 30 سال میگیرن ، یعنی سابقه نداشته ( یا بوده بروز ندادن :D ) که افراد زیر سی سال ام اس بگیرن
واقعا این طوری نیست که زیر ۳۰ سال سابقه نداشته باشه!برای زیر ۲۰ سال این موضوع درسته اما حداقل تو انجمن ام اس ایران تعداد زیادی بیماران مبتلا به ام اس بین سنین ۲۰ تا ۳۰ سال وجود داره.

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

بچه ها ام اس دوره نهان هم داره؟ :-? مثل ایدز مثلا! چند سال تو بدن باشه بعد خودشو نشون بده :-?

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(&#39;) امیــ(&#39;)
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از استرانسیم :
حالا یه سوال دیگه : به نظرتون میشه هانتینگتون رو با ام اس اشتباه گرفت ؟ هرچند خیلی نادره ...

فکر نمیکنم چون نشانه های هانتینگتون در سنین سی تا پنجاه سالگی بروز میکنه ولی ام اس در سنین 20 تا 40 سالگی به علاوه علایم ام اس و هانتیگتون در همه موارد شبیه هم نیستن مثلا یکی از علایم ام اس کاهش شنوایی یا کاهش قدرت بیناییه در حالی که هانتینگتون این علایم رو نداره یا مثلا یکی از علایم هانتیگتون فراموشیه که این در بیماری ام اس مشاهده نمیشه.

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از مهـشـاد :
بچه ها ام اس دوره نهان هم داره؟ :-? مثل ایدز مثلا! چند سال تو بدن باشه بعد خودشو نشون بده :-?

همه بیماریها دوره کُمون دارن خب :-? من فکر میکنم ام اس هم دوره نهان داره :-? بعدش میره تو دوره نقاهت که معمولا با تار شدن چشم یا درد گرفتن مفاصل شروع میشه.

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

بچه‌ها ، اینجا و اینجا رو بخونین :D
نوشته جدیدا از نیش زنبور برای درمان ام اس استفاده میکنن ، البته برای کسایی ک حساسیتی به زهرش ندارن
بعد جالب اینجاس برای درمانش باید در دوسال حدود 10هزار نیش دریافت کنن .
البته نه تنها برای ام اس ، از زنبور برای خیلی از بیماریهای دیگه هم استفاده میشه که توی اون دو تا لینک هست .

بالا