• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خلاصه نويسي

• شروع کننده موضوع

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت
سلام به همه ي كنكورياي عزيز!

همونطور كه ميدونيد يكي از كارهاي مهمي كه ما بايد امسال انجام بديم خلاصه نويسيه! هممون اسم روش هاي مختلفي براي مطالعه ي درسهاي مختلف (مثل يادداشت برداري، حاشيه نويسي و ...) رو شنيديم. اما من فكر ميكنم خيليامون ندونيم اين روش ها چيَن يا اصلا به درد ِچه درسايي ميخورن!

لطفا تو اين تاپيك روش هايي كه بلديد رو به بقيه هم ياد بدين.

.:AMIR:.

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
پاسخ : خلاصه نويسي

http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,99849.0.html
روشی که اقای جهانگیری گفته برای خلاصه نویسی.

F@hime

فهـــیمه
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی‌‌شیمی

من اون پست آقای‌جهان‌گیری رو نخوندم٬ نمی‌دونم چی گفتن.

ببینین بچه‌ها من کلاً اهل خلاصه و اینا نبودم٬ ولی مثلاً بعد از چندتا آزمون می‌دیدم که فرمولای فیزیک۱ چیزیش یادم نیس٬ می‌اومدم کل فیزیک۱ رو یه صفحه پشت‌ و‌ رو بدون هیچ چیز اضافه‌ای فقط فرمولای‌مهم نه اونایی که دیگه توی ذهنم تثبیت شده هست٬ یه جا جمع‌وجور می نوشتم که دوباره خوندنش ۵ دقیقه‌م وقت نمی‌گیره٬ نه این که برای دوره هی برم یه جزوه بخونم٬ یه کتاب بخونم و اینا :D خلاصه‌ای که می‌نوشتم شامل همه‌ی نکته‌های مهم جزوه و کتاب و کتاب‌تست و سوالایی که غلط زدم نکته داشته و اینا بود. ولی من چون کلاً حال نداشتم فقط واسه فیزیک ۱ و۲ و هندسه ۲ و تحلیلی و اینا این‌کارو کردم.
بعد یه‌سری کارای بی‌خود و وقت‌گیر هم کردم مث این‌که لغتا و تاریخ ادبیاتای آزمونا رو توی برگه‌های‌کوچیک می‌نوشتم که مثلاً توی جیب‌م باشه٬ توی راه بخونم و اینا ولی خب خیلی کار بی‌خودیه :-" الکی وقت آدمو می‌گرفت واسه نوشتنش :-"

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

بچه ها. من مثلا یه قسمتی از فیزیک رو نمیفهمیدم، بعد از کلی کلنجارو اینا یهو میفهمیدم. :D (نمیدونم تاحالا باش مواجه شدین یانه، که یه چیزی رو یه لحظه میفهمین بعد دوباره نمیفهمین :-" ) بعد اون موضوع رو به زبون ساده مینوشتم رو برگه سریع. بعد باعث میشد دیگه یادم نره و اگه یادم رفت همون نوشته ی خودم رو بخونم و متوجه بشم. اصلن هم نمیخواد وقت صرفش کنید که خیلی مرتب و رنگارنگ و اینا باشه. محتواش مهمه.

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

دوستان اولین نکته ای که باید تو خلاصه نویسی توجه کرد اینه :
خلاصه ای که نوشتین ، خلاصه باشه .
در واقع خلاصه نویسی شامل نکات مهم نیست . بلکه باید اون چیزایی که فرار هستن رو توش بنویسی .
درسایی که خوندنی هسن ، مثل دینی رو خلاصه نویسی نمیکنن . بلکه از روش هایی مثل حاشیه نویسی ، برجسته سازی ، خط کشیدن زیر نکات مهم و ...

یه دوستی میگفت اگه شک کردین که یه نکته ای رو بنویسید یا نه ، اونو نمینویسید .
خلاصه رو دفعه اول که کتابو خوندید نمینویسید . چون فکر میکنید همه نکات مهم ان . خلاصه رو دفعه دو ، سوم مینویسید . یا حتی بعد از زدن تستت های یه بخش . چون اونطوری چیزایی رو که واقعا مهم ان و فرار رو میاید مینویسید .

خلاصه تون واسهی هر فصل ، نباید بیشتر از یک برگه A4 بشه . اگه بیشتر شد ، بدونید که اون دیگه خلاصه نیست . میشه همون جزوه خودتون :D
دیگه از این کامل تر کجا میتونید پیدا کنید ؟؟؟؟؟؟؟

و توصیه هم میکنم که حتما خلاصه نویسی رو انجام بدید .
بسیار بسیار تاثیر مثبت داره .
واقعا تجربه کردم که میگما
حالا دیگه خود دانید ...

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

شاید اولش حوصلتون نرسه ولی اخرش به درد میخوره مثلن خودم همیشه فیزیک1 اینه ها یادم میرفت فرمولاش
این نکته هاشو نوشتم تو دفترچم شبه کنکور مرور کردم تستاشم زدم :D

درسای عمومی مثه دینی به نظر من لازم نی تو خوده کتاب قسمتای مهمشو خط بکشی عالیه چون الان فقط آیه مهمه نع متن
ادبیاتم اخر سر این دفترچه های فارو بگیرید که لغت و تاریخ ادبیاته عالی لازم نیس کتابو بخونید و خودتون خلاصه برداری کنید
عربیو حتمن نکته های مهمشو بنویسید مثلن اگه تو متن (شئ یا احد) داشتی حتما مثتسنی طام داره و.....
یا مثلن زبان برا گرامر کمک میکنه من خودم کله گرامر و تو دوصفحه دارم حتمن برا جم بندی مینویسم

خلاصه اینکه بعضی از درسا مخصوصا فرمولا خلاصه نویسیش خوبه :D

Ghazaleh96

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Tehran
شهر
tehran

سلام
من هنوز مشكلم اينه كه خلاصه هام طولاني اند ! نكات مهم فصل ٢ زيست دومو نوشتم تو ٦ صفحه كوجيك ( كوجيكتر از صفحه ي دفتر تقريبا ٣/٤ ش)
نكات مهم شيمي ١ تو ٦ صفحه ورق دفتر !!!!
به نظرم اينا رو نكه دارم و بذارم موقعي كه مثلا يه ماه ديكه اومدم دوباره بخونمشون اون وقت دوباره خلاصه هامو خلاصه كنم !!!
نظرتون جيه ؟!! كسي بيشنهاد ديكه اي نداره ؟!!!
همه ي نكاتشم فرارن اخه الان به نظرم !!

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

به نقل از Gh@zAleh :
سلام
من هنوز مشكلم اينه كه خلاصه هام طولاني اند ! نكات مهم فصل ٢ زيست دومو نوشتم تو ٦ صفحه كوجيك ( كوجيكتر از صفحه ي دفتر تقريبا ٣/٤ ش)
به نظرم اينا رو نكه دارم و بذارم موقعي كه مثلا يه ماه ديكه اومدم دوباره بخونمشون اون وقت دوباره خلاصه هامو خلاصه كنم !!!

خو حالا شما یه چند دور بخون بعد اگه بازم فرار کردن ، بگیرشون بندازشون تو خلاصه هات .
در ضمن شیمی یک رو چرا میخونی ؟؟؟؟؟؟؟
خلاصه رو اخرین مرحله مینویسن . ینی اینکه شما جزوه رو خوندی . کتابم هوندی . تستاشم زدی . بعد اگه یه چیزی رو دیدی خیلی خیلی مهم و فراره ، مینویسیش .
شش صفحه خودش میشه یه جزوه . دیگه خلاصه نیست که .
این که میگم باید خلاصه ی خلاصه باشه ، واسه اینه که ، دو ماه دیگه که بخوای بری بخونیش ،، حوصلت نمیکشه و نمیخونیش .
من اینو تجربه کردم که میگم .
سال سوم ،خلاصه هایی که مینوشتم از صفحه های کتابمم زیاد تر میشدن :D
به همین خاطر نتونستم حتی یه دوونه هم ازشون بخونم. دریغ از یه صفحه اش .
ولی الا خلاصه هام نیم صفحه هم نمیشه و هر از گاهی میخونمشون و تمام نکته های اون درس میاد تو ذهنم و 5 دقیقه بیشتر هم وقتمو نمیگیره .

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از Gh@zAleh :
سلام
ببین عزیزم تو تازه اوله راهی بخاطر همین هرچی که میخونی به نظرت مهمه من خودم کله شیمی دو رو نوشته بودم حتی قطر خلاصه هام از کتابم بیشتر شده بود تو الان باید یه ذره با سوالای کنکور و ریتمش اشنا شی کم کم دستت میاد که کجاها مهمه و لازم نیس خعلی جاها رو حتی خوند

این طبیعه که فک کنی فراران ولی تو انقد یه مطلبو دوره میکنی که دیه حالت ازش بهم میخوره مثلن7 مهر یه ازمون جامس دوباره جامع داری نگران فرار بودنش نباش (;

Ghazaleh96

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Tehran
شهر
tehran

به نقل از بی احســــاسـ... :
خو حالا شما یه چند دور بخون بعد اگه بازم فرار کردن ، بگیرشون بندازشون تو خلاصه هات .
در ضمن شیمی یک رو چرا میخونی ؟؟؟؟؟؟؟
خلاصه رو اخرین مرحله مینویسن . ینی اینکه شما جزوه رو خوندی . کتابم هوندی . تستاشم زدی . بعد اگه یه چیزی رو دیدی خیلی خیلی مهم و فراره ، مینویسیش .
شش صفحه خودش میشه یه جزوه . دیگه خلاصه نیست که .
این که میگم باید خلاصه ی خلاصه باشه ، واسه اینه که ، دو ماه دیگه که بخوای بری بخونیش ،، حوصلت نمیکشه و نمیخونیش .
من اینو تجربه کردم که میگم .
سال سوم ،خلاصه هایی که مینوشتم از صفحه های کتابمم زیاد تر میشدن :D
به همین خاطر نتونستم حتی یه دوونه هم ازشون بخونم. دریغ از یه صفحه اش .
ولی الا خلاصه هام نیم صفحه هم نمیشه و هر از گاهی میخونمشون و تمام نکته های اون درس میاد تو ذهنم و 5 دقیقه بیشتر هم وقتمو نمیگیره .
منظورم همون شيمي ٢ بود فصل ١ :D معذرت !

F@hime

فهـــیمه
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی‌‌شیمی

به نقل از Gh@zAleh :
سلام

یه نفر پارسال گفته بود خلاصه هاشو که بعد از چند وقت میرفته بخونه دوباره نکته‌های مهم‌ترشو با خودکار رنگی زیرش خط میکشیده٬ بعدش دوباره بعد از چند وقت مهم‌ترترهاشو با مارکر های‌لایت می‌کرده تا یه خلاصه‌ی خوب ته‌ش بد دست بیاد!
فک کنم اینو واسه زیستش گفته بود!
به نظرم شیمی خلاصه نویسی نمیخواد مهماشو تو کتاب مارکر بکش!

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

خب دوستان نکات مهمو گفتن......
اما یه سوال
این خلاصه رو کی بنویسیم؟؟ تابستون؟؟ عید؟؟
در ضمن تو چی بنویسیم بهتره به نظرتون؟؟ برگه های جدا؟؟ کلاسور؟؟

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

به نقل از "Hot Me~ :
خب دوستان نکات مهمو گفتن......
اما یه سوال
این خلاصه رو کی بنویسیم؟؟ تابستون؟؟ عید؟؟
در ضمن تو چی بنویسیم بهتره به نظرتون؟؟ برگه های جدا؟؟ کلاسور؟؟

عزیزم خلاصه رو بعد از خوندن یه بخش یا مبحث مینویسن .
به نظر من اگه تو یه دفتری چیزی نوشته بشه بهتره . اینطوری هم خلاصه آت گم نمیشن و هم اینکه بهتره دیگه

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

خب به عنوان یک خبره در خلاصه‌نویسی بذارید چند توصیه بهتون بکنم :D اولین نکته‌ای که در خلاصه‌نویسی باید بدونید، "اهداف خلاصه‌نویسی" هست. خب یکی از اهداف خلاصه‌نویسی، راحت کردن کار مرور دروس هستش، بدین ترتیب که به جای اینکه بشینید ۱۰ تا جزوه و کتاب کلفت رو ورق بزنید تا درسی که بهتون دادن دوره بشه، شما خلاصه‌ی خودتون رو می‌خونید و خیلی هم کمتر از اون چیزی که باید طول بکشه، طول خواهد کشید. ولی هدف دیگه‌ای که معمولا داوطلبین در نظر نمی‌گیرن "تثبیت مطلب" هستش. تحقیقات روان‌شناسی ثابت کرده که نوشتن مطلبی که یاد گرفتید، در تثبیت اون و افزایش مدت حضور اون در حافظه‌ي بلند مدت نقش به سزایی داره ! پس هدف دیگه‌ی خلاصه‌نویسی، تثبیت مطلب هست. ولی خلاصه‌نویسی اسلوب خاص خودش رو داره ! الکی نباید شروع کنید به خلاصه نوشتن. اولین نکته‌ درباره‌ی خلاصه‌نویسی، ساختار اون هست. چیزی که بیشتری تاثیر در تثبیت رو داره. بهترین ساختار برای خلاصه‌ها، شاخه‌بندی هست بدین ترتیب که اول سرتیترهای کلی، سپس جزئی و همینطوری می‌رید پایین‌تر. به این خلاصه دقت کنید :

a.JPG

شما باید داخل خلاصه، حتی‌الامکان هر چیز غیراصلی هست رو حذف کنید، مثل افعال، مثل مثال‌های درس، مثل شکل‌های اضافی، مثل توضیح فرمول‌ها و .... اون هسته‌ي اصلی ماجرا رو باید بذارید باشه و نکته‌ی بعدی مراحل خلاصه‌نویسی هست. شما اول باید یک کلاسور برای خلاصه‌هاتون برید تهیه کنید و قسمت بندی‌ش کنید. هر قسمت برای یک درس. در مرحله‌ی بعدی، هر وقت معلمتون مبحثی رو تدریس می‌کنه، ابتدا در خونه اون جزوه رو کامل می‌خونید و خلاصه‌ش رو روی چرک‌نویس می‌نویسید(خیلی سریع) و در آینده می‌رید سراغ تست‌های آموزشی اون مبحث. بعد از اینکه تست‌هاش رو زدید، نکاتی که یاد گرفتید و در جزوه نبوده رو به اون چرک نویسه اضافه می‌کنید و در انتها، خلاصه‌ رو وارد کاغذ کلاسور می‌کنید. لذا خلاصه‌نویسی، اخرین مرحله‌ هست.

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نظر من این که بخواین چطوری خلاصه نویسی کنید بستگی داره به شیوه ی درس خوندنتون و اینکه چطوری بهتر متوجه درسا میشید...
من به شخصه هم با مارکر یا خودکارای رنگی زیر چیزایی که مهم بودن خط میکشیدم و اونایی که به نظرم خیلی مهم ترن یا
ممکن بود من فراموش کنم
یا اینکه خیلی جاها کاربرد داشتن رو روی کاغذ مینوشتم.
حالا این نکته ها میتونستن فرمول یا یه جمله ی مهم یا هر چیزی باشه...

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از پویا م :
خب به عنوان یک خبره در خلاصه‌نویسی بذارید چند توصیه بهتون بکنم :D اولین نکته‌ای که در خلاصه‌نویسی باید بدونید، "اهداف خلاصه‌نویسی" هست. خب یکی از اهداف خلاصه‌نویسی، راحت کردن کار مرور دروس هستش، بدین ترتیب که به جای اینکه بشینید ۱۰ تا جزوه و کتاب کلفت رو ورق بزنید تا درسی که بهتون دادن دوره بشه، شما خلاصه‌ی خودتون رو می‌خونید و خیلی هم کمتر از اون چیزی که باید طول بکشه، طول خواهد کشید. ولی هدف دیگه‌ای که معمولا داوطلبین در نظر نمی‌گیرن "تثبیت مطلب" هستش. تحقیقات روان‌شناسی ثابت کرده که نوشتن مطلبی که یاد گرفتید، در تثبیت اون و افزایش مدت حضور اون در حافظه‌ي بلند مدت نقش به سزایی داره ! پس هدف دیگه‌ی خلاصه‌نویسی، تثبیت مطلب هست. ولی خلاصه‌نویسی اسلوب خاص خودش رو داره ! الکی نباید شروع کنید به خلاصه نوشتن. اولین نکته‌ درباره‌ی خلاصه‌نویسی، ساختار اون هست. چیزی که بیشتری تاثیر در تثبیت رو داره. بهترین ساختار برای خلاصه‌ها، شاخه‌بندی هست بدین ترتیب که اول سرتیترهای کلی، سپس جزئی و همینطوری می‌رید پایین‌تر. به این خلاصه دقت کنید :

a.JPG

شما باید داخل خلاصه، حتی‌الامکان هر چیز غیراصلی هست رو حذف کنید، مثل افعال، مثل مثال‌های درس، مثل شکل‌های اضافی، مثل توضیح فرمول‌ها و .... اون هسته‌ي اصلی ماجرا رو باید بذارید باشه و نکته‌ی بعدی مراحل خلاصه‌نویسی هست. شما اول باید یک کلاسور برای خلاصه‌هاتون برید تهیه کنید و قسمت بندی‌ش کنید. هر قسمت برای یک درس. در مرحله‌ی بعدی، هر وقت معلمتون مبحثی رو تدریس می‌کنه، ابتدا در خونه اون جزوه رو کامل می‌خونید و خلاصه‌ش رو روی چرک‌نویس می‌نویسید(خیلی سریع) و در آینده می‌رید سراغ تست‌های آموزشی اون مبحث. بعد از اینکه تست‌هاش رو زدید، نکاتی که یاد گرفتید و در جزوه نبوده رو به اون چرک نویسه اضافه می‌کنید و در انتها، خلاصه‌ رو وارد کاغذ کلاسور می‌کنید. لذا خلاصه‌نویسی، اخرین مرحله‌ هست.
این جور خلاصه نویسی یکم وقت گیره و باید تا قبل عید انجام بشه
البته من به شخصه اصلا تو عمرم خلاصه نویسی نکردم و مشکلی هم واسم پیش نیومد ولی اونایی که کرده بودن راضی بودن
و یه نکته خیلی مهم اینکه لاصه هر کس به درد خودش میخوره
من خودم میگم اهل خلاصه خوندن نبودم ولی خواهرم که قبل از من کنکور داده بود خلاصه داشت ولی من اصلا نتونستم استفاده کنم چون مال خودم نبود

nikooo

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ƒαяℨαᾔℯℊαᾔ кαṧℌαη
شهر
کاشــــــان
دانشگاه
تهرانـــــــ
رشته دانشگاه
معماری

شیمی خلاصش باید کامل باشه اما نه شیمی 2
خلاصه شیمی 2 میشه خود شیمی 2 بس که نکته داره
ولی تو شیمی پیش خیلی خوب بود (فکر کنم یه بار کتاب شیمی پیش رو بیشتر نخوندم بقیش خلاصه هامو خوندم)
تو شیمی: اول درس رو خیلی خوب بفهمید و متن کتاب و جزوه معلمو خوب بخونید بهد اونارو بذارید کنار هر چی فهمیدین بیارین رو کاغذ
توجه کنید که اینجوری هر 5 یا 6 صفحه ی کتاب میشه یه صفحه خلاصه

برا فرمولای فیزیک اونایی که یادم میرفت رو یه سری کاغذای کوچک مینوشتم بعد دوره میکردم

• لایک
امتیازات: a17

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

من خلاصه رو رو برگه های یادداشت کوچیک می نویسم و تو یه کیف کوچولو میذارم تا وقتایی که بیکار بودیم اون دم دستم باشه و بردارم یه نگاهی بندازم از وقتم استفاده کنم،این طوری بهتر از کلاسور نیس؟

saba987

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سبزوار(ساسویه)
مدال المپیاد
من : جوان ناكام.... :|
رشته دانشگاه
cs

من خودم خلاصه های سال اول و دوم رو توی یه سررسید مینویسم. (:|
خوب بوده تا حالا واسم.
2 فصل اول شیمی 2 رو تو 15 صفحه نوشتم. B-)
خلاصه رو هم وقت درس خوندن مینویسم.
نکاتی که نمیشه با تجزیه و تحلیل بهش برسم یا یادم میره یادداشت میکنم.
البته بعد از زدن تست های اون بخش دوباره به یه سری نکات تازه میرسم که که اونا رو هم به خلاصه اضافه میکنم. :) :|

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

می‌شه یکی از دوستانی که تجربی بوده هم یه نمونه از خلاصه هاشو بذاره؟ از یکی از فصلای زیست سوم مثلا.
من نمی‌فهمم زیست چجوری باید خلاصه نوشت! خب همه‌ی کتاب که مهمه :-"

بالا