• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ریزگردها

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
ریزگردها رو شاید خیلی‌هاتون تجربه نکرده باشید. من هم به شخصه زیاد تجربه نکرده بودم تا پارسال که تهران هم شامل لطف ریزگردها شد! خیلی چیز عجیب و مزخرفی بود. شهرهای غربی ایران گویا خیلی بیشتر و قبلتر با این مشکل درگیر بودن.

شما چندبار و کجاها با چنین پدیده ای مواجه شدید؟ چطور بود؟

چه اطلاعاتی ازش دارین و فکر میشه از شرشون خلاص شد؟

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
پاسخ : ریزگردها

خوب ریزگرد ها مشکل کشوری نیست مشکل منطقه ای هست که ما به تنهایی به نظرم نمی تونیم کاری انجام بدیم.
فقط باید چند تا کشور همسایه هزینه و وقت بذارند توی بیابون هاشون مالچ بریزند.(جغرافیا سال دوم :د)
که این ها برمیگرده به بحث های سیاسی که دولت چه کارهایی می کنه که این جا جاش نیست ولی این که تو خود کشور ما چه کارهایی می تونیم رو دقیق نمی دونم حالا مطالعه و تحقیق می کنم شاید راهکاری پیدا شد.

INTREPID

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
92

سال قبل ما حتی کرمان هم یکی دو بار تجربه کردیم این ریز گرد ها رو ! واسم خیلی عجیب بود که انقد مسافت رو از مرز غربی حتی تا اینجا رسیده بودن
میگن که عامل اصلی بیابونای عراق و عربستانن . نمیدونم ؛ شاید به اون اندازه که مردم کشور ما از ریز گرد ها اذیت می شن ؛ خودشون اذیت نمیشن که کاری واسش نمی کنن
میدونم که یکی دو سالی میشه که یه گروهی یه طرح تحقیقاتی رو دارن خوزستان اجرا میکنن در رابطه با همین ریز گرد ها . البته مث اینه که مرحله ی آزمایشش رو هم کاملا با موفقیت گذرونده . طرح شون اینجوریه که هوای یک منطقه ی محدود و خاص رو یونیزه میکنن تا باعث نشست ریزگرد ها شه . اینجوری دیگه ریز گرد ها زیاد نمیتونن پیشروی کنن و داخل کشور شن و برامون اهمیتی نخواهد داشت که اون کشورا کاری واسه رفع مشکل ریز گرد ها انجام بدن یا نه
امیدوارم هر چی زود تر موفق شیم این مشکل رو رفع کنیم

A.maede

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

شماها تجربه نکردین ولی ما تا دلتون بخواد تجربه کردیم!
یه وقتایی میشد آسمون قرمز میشد آنقدر بدجور بود که نمیدونستی از خونه بزنی بیرون اصلا تو خونه هم داشتی میمردی!
میدونید چه قدر بچه ها مریض شدن؟ یه چند اسهال خونی زیاد شده بود!
اونا که آسم داشتن که هیچی!
تا وقتی هم که به تهران نرسید هیچ کی نفهمید همیشه همینطوری بوده تازه یه بار هم تو تابستون بود ما تهران بودیم کلی شلوغ کردن که هوا الوده ست و گرد و غبار داره تعطیل کردن ولی به نظر ما هوا خیلی هم تمییز بود چون ما بدتر از ایناش رو دیده بودیم!
البته یه چند وقتیه خیلی بهتر شده خداروشکر !

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

به نقل از A.maede :
البته یه چند وقتیه خیلی بهتر شده خداروشکر !
چی شد که بهتر شده؟

A.maede

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از lab0o :
چی شد که بهتر شده؟
درست نمیدونم ولی فک کنم همون بیابان های عراق و عربستان رو مالچ پاشی کردن !
احتمالا ایران انجام داده چون چند چند وقت پیش عراق میگفت به من ربطی نداره چون ریزگرد ها میان طرف شما نه ما!
مسلما یه اقدامی انجام دادن الکی کم نمیشه!

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

توی تهران این ریزگرد ها وقتی هستن حتی توی خونه هم محسوسه مثلا روی وسایل خونه سریع تر از معمول خاک میشینه
توی اصفهان هم من دیدم وقتی چنین پدیده ای هست البته اونجا به مراتب از تهران بدتر بود .
شاید یکی از راه خل هاش بتونه ایجاد مانع برای ورود این ریزگرد ها باشه .
من چند وقت پیش شنیدم که یکی از علت های افزایش این ریزگرد ها اینه که اون نخلستان هایی که توی شهر های جنوبی(مرزی) بود و
توی جنگ ایران و عراق مقدار زیادیش از بین رفت و اون ها تا حد زیادی باعث جلوگیری از ورود ریزگرد ها می شدن .
اگر این درست باشه شاید با جایگزین کردن درخت های مناسب هم کمک بشه به بهبود وضعیتش .

A.maede

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Bahar_R :
توی تهران این ریزگرد ها وقتی هستن حتی توی خونه هم محسوسه مثلا روی وسایل خونه سریع تر از معمول خاک میشینه
توی اصفهان هم من دیدم وقتی چنین پدیده ای هست البته اونجا به مراتب از تهران بدتر بود .
شاید یکی از راه خل هاش بتونه ایجاد مانع برای ورود این ریزگرد ها باشه .
من چند وقت پیش شنیدم که یکی از علت های افزایش این ریزگرد ها اینه که اون نخلستان هایی که توی شهر های جنوبی(مرزی) بود و
توی جنگ ایران و عراق مقدار زیادیش از بین رفت و اون ها تا حد زیادی باعث جلوگیری از ورود ریزگرد ها می شدن .
اگر این درست باشه شاید با جایگزین کردن درخت های مناسب هم کمک بشه به بهبود وضعیتش .
البته اینا هزینه میخواد و توجه که متاسفانه نه درست حسابی هزینه ای میکنن نه توجه دارن!
گفتم که تا قبل از اینکه به تهران برسه ما هرچی میزدیم تو سرمون که یه فکری کنین هیچ کاری نکردن از وقتی به تهران رسید دنبال قضیه رو گرفتن چون خودشون حس کردن!
البته نمیخوام بگم هیچ کاری هم نکردن اگه چند سال پیش اومده باشین خوزستان الان هم بیاین تفاوت از نظر فضای سبز رو حس میکنین امااینقدر که میشه توجه و هزینه نکردن !
یه مشکل دیگه هم تو یه اقدامی مثل خوزستان هست که هوا خیلی گرمه و خیلی از درخت ها دوام نمیارن واسه همین درختکاری رو بی فایده میدونن,همه اینا کارشناسی میخواد!

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

دوستان باید دنبال سرمنشا مشکلات گشت!با درخت کاشتن هیچ چیزی حل نمیشه :-"
فک کنم اکثرتون پروفسورکردوانی رو در برنامه صبحی دیگر بشناسید ;;)
سخنان ایشون در رابطه با این مشکل:
ﭘﺮﻓﺴﻮﺭ ﮐﺮﺩﻭﺍﻧﯽ ﺍﺳﺘﺎﺩ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﻭ ﭼﻬﺮﻩ ﻣﺎﻧﺪﮔﺎﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﺳﺨﻨﺮﺍﻥ ﻭﯾﮋﻩ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﺎﯾﺶ ﺑﻮﺩ ﭘﺮﻓﺴﻮﺭ ﮐﺮﺩﻭﺍﻧﯽ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﺑﺎ ﺗﻌﺮﯾﻒ ﻫﻮﺍﯼ ﭘﺎﮎ ﺑﻪ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺭﯾﺰ ﮔﺮﺩﻫﺎ ﻭ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﮔﺮﺩ ﻭ ﻏﺒﺎﺭ، ﮐﻪ ﺩﺭ ﭼﻨﺪ ﻣﺎﻫﻪ ﺍﺧﯿﺮ ﮔﺮﯾﺒﺎﻥ ﮔﯿﺮ ﻫﻮﺍﯼ ﮐﺸﻮﺭ ﻭ ﻣﺤﯿﻂ ﺯﯾﺴﺖ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ؛ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﭘﺮﻭﻓﺴﻮﺭ ﮐﺎﻧﻮﻥ ﻫﺎﯼ ﺍﻧﺘﺸﺎﺭ ﻭ ﻣﺒﺪﺃ ﺍﯾﻦ ﺭﯾﺰﮔﺮﺩﻫﺎ ﻣﻨﺎﻃﻘﯽ ﺩﺭﻋﺮﺍﻕ ﺩﺭ ﻫﻤﺴﺎﯾﮕﯽ ﺍﺳﺘﺎﻧﻬﺎﯼ ﻏﺮﺑﯽ ﻭ ﺟﻨﻮﺏ ﻏﺮﺑﯽ ﮐﺸﻮﺭ ﺍﺳﺖ .
ﻭﯼ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻧﻈﺮﯾﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﺭﺍ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻭ ﺑﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﭘﺎﺳﺦ ﮔﻔﺖ. ﭘﺮﻓﺴﻮﺭ ﮐﺮﺩﻭﺍﻧﯽ ﺩﺭ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺍﻓﺰﻭﺩ: ﺭﺍﻫﻬﺎﯼ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﭼﯿﺰﯼ ﻓﺮﺍﺗﺮ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﻫﺎﯾﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺣﺎﺿﺮ ﺗﻮﺳﻂ ﻧﻬﺎﺩ ﻫﺎﯼ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.
ﭼﻬﺮﻩ ﻣﺎﻧﺪﮔﺎﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺗﺸﺮﯾﺢ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺭﯾﺰ ﮔﺮﺩﻫﺎ ﺑﺎ ﺗﺸﮑﺮ ﺍﺯ ﻣﺤﯿﻂ ﺯﯾﺴﺖ ﮐﺸﻮﺭ ﮔﻔﺖ: ﻣﺎﻟﭻ ﭘﺎﺷﯽ ﻭ ﮐﭙﻪ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺣﺎﺿﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺧﻮﺯﺳﺘﺎﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ، ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻗﯿﻤﺖ ﺑﺎﻻ‌ﯼ ﺍﯾﻦ ﻣﺎﺩﻩ ﻧﻔﺘﯽ،ﻋﻤﺮ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﺁﻥ ( ﭘﻨﺞ ﺳﺎﻝ ) ﻭ ﺩﯾﮕﺮﻣﻀﺮﺍﺕ ﺯﯾﺴﺖ ﻣﺤﯿﻄﯽ ﺁﻥ ﮐﺎﺭﯼ ﻏﯿﺮ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺳﺎﻧﻪ ﻭ ﻣﻨﺴﻮﺥ ﺷﺪﻩ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ. ﻣﺎﻟﭻ ﻧﻔﺘﯽ ﻣﺎﺩﻩ ﺍﯼ ﺳﯿﺎﻩ ﺭﻧﮓ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﻣﺤﯿﻂ ﺭﺍ ﺑﺎﻻ‌ ﺑﺮﺩﻩ ﻭ ﺭﻧﮓ ﺳﯿﺎﻩ ﺁﻥ ﺩﺭ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﭼﻬﺮﻩ ﻧﺎﺧﻮﺷﺎﯾﻨﺪﯼ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﻣﯽ ﺁﻭﺭﺩ؛ ﺑﺪﯾﻦ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺍﺯ ﻣﺎﻟﭻ ﺭﺳﯽ ﮐﻪ ﺳﻔﯿﺪ ﺭﻧﮓ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﺤﯿﻄﯽ ﮐﻤﺘﺮﯼ ﺩﺍﺭﺩ، ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩ ﮐﻪ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﻫﻢ ﻧﯿﺰ ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻧﻤﯽ ﺷﻮﺩ.ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﺍﯾﺸﺎﻥ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻭ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺗﺮﯾﻦ ﺭﺍﻫﻬﺎﯼ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮﯼ ﻭﻣﻬﺎﺭ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺭﯾﺰﮔﺮﺩﻩ ﻫﺎ ،ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﺍﺳﺖ.ﭘﺎﺷﯿﺪﻥ ﺷﻦ،ﺳﻨﮓ ﻓﺮﺵ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﻭ... ﺑﺎﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﻫﺎﯼ ﺍﻗﻠﯿﻤﯽ ﺭﺍﻫﮑﺎﺭﻫﺎﯼ ﻋﻠﻤﯽ ﻣﻨﺎﺳﺒﯽ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺑﻮﺩ.
ﺩﮐﺘﺮ ﮐﺮﺩﻭﺍﻧﯽ ﺍﺳﺘﺎﺩ ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﺩﺍﻧﺸﮑﺎﻩ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﻧﯿﺰ ﮔﻔﺖ: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﮐﺎﻧﻮﻥ ﺍﺻﻠﯽ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺭﯾﺰﮔﺮﺩﻫﺎ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﻋﺮﺍﻕ ﺍﺳﺖ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ ﺑﺎﺯﺩﺍﺭﻧﺪﻩ ﺍﺯ ﻣﺒﺪﺃ ﺍﯾﻦ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﮔﯿﺮﺩ ﻭ ﺭﻭﺵ ﻫﺎﯼ ﺍﺻﻮﻟﯽ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﮑﺎﺭ ﺑﺮﺩ.
http://amirabdollahiyan.blogfa.com/post-251.aspx

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

دوستان شما ایده ای در این زمینه ندارین؟ :-"چرا هیشکی استقبال نمیکنه؟ :-w

robo.poor

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
دهدشت

ما هم از استانای جنوب غربی هستیم (کهگیلویه و بویر احمد)
از آسمون قرمز شدن
و چند متریتو نمیتونستی ببینی
و از سرفه
و از اینکه هر دیقه حموم رفتن باید از کجا شروع کنم ؟؟؟
مسئولین کجایید ؟؟؟
ای داد ای بیداد که چی که اینا باید منطقه ی اصلی رو پیدا کنن
منطقه ای که این ریزگرد ها بلند میشن رو جست وجو کنن که حتما تا الان شده
بعدش بیان اون منطقه رو روش طرح اجرا کنن
نه اینکه ریزگرد ها بلند شن بعدش بیان جلو شو تو مرز بگیرن

بالا