• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

"خلق" اثر هنری

• شروع کننده موضوع

mandela_sarah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
خب، من خیلی وقت بود می خواستم در این باره تاپیک بزنم. ولی داده هام انقدر پراکنده ن که راستش نمی دونستم (و هنوز هم نمی دونم) چطوری باید شروع کنم.
چیزی که مدت هاست دارم بهش فکر می کنم مسئله ی "خلق" کردنه. کِی میشه ادعا کرد یه اثر هنری "خلق" شده؟ آیا "آفرینش" اصلا امکان پذیره؟
راستش من واقعا نمی دونم کِی می تونیم بگیم چیزی آفریده شده. مثلا فرض کنید توی ادبیات! یه سری ها میگن حتی کپی کردن یه نوشته ای هم می تونه خلق کردن به شمار بیاد. یا مدل متفاوتش توی موسیقی هست...که هر نوازنده هر بار اون قطعه رو از نو "خلق" می کنه.
از طرفی هم یه سریا می گن آفرینش خالص وجود نداره. همه چیز تکراره و تکراره و تکراره...
شما تعریف روشنی از آفرینش در هنر دارین؟

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
پاسخ : "خلق" اثر هنری

برای خلق آثار هنری باید بهترین باشی وگرنه هرکاری که انجام میشه یه جور کپی کردنه...

مثلا استاد فرشچیان یه خالق آثارهنریه....

• شروع کننده موضوع

mandela_sarah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
تهران

"بهترین"
خیلی برای من گنگه این کلمه
دقیقا من داشتم سعی می کردم بگم حتی "کپی" هم می تونه آفرینش محسوب میشه

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

صحبت از کپی کردنه، باید بگم که دو نظر در این رابطه وجود داره، که کاملا" متفاوت ه، یه سریا می گن خوبه و اون یکی ها می گن بده.
اونایی که می گن خوبه ( یا می گن اشکالی نداره)، به رامبراند متوسل می شن. الآن می گم قصه شو!
حدود ِ 170 تا سلف پرتره از رامبراند مونده که 90 تاش کار ِ خودشه. اون 80 تای دیگه رو خود ِ رامبراند نکشیده، بلکه شاگرد هاش کشیده ن و رامبراند صرفا" زیرشو امضا کرده. این سری ِ اول ِ آدما که می گن کپی کردن، اشکالی نداره، می گن که مگه این 80 تا اثری که از شاگردهای رامبراند مونده، کار های بدی ان؟ مگه اونا هم توی ِ دنیای ِ هنر شاهکار شناخته نمی شن؟ پس این کپی کردن ( یا میشه گفت مثل ِ کار ِ استاد کشیدن) کار ِ بدی نیست و اشکال نداره.
در اون سمت، اونایی که می گن بده، می گن هنر مند باید دست خط ِ کاری ِ خودش رو داشته باشه. باید کارش از کار ِ هنر مند ِ دیگه قابل تشخیص باشه، برای همین می گن کپی کردن بده.

• شروع کننده موضوع

mandela_sarah

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
تهران

به هرحال حتی اگه من دارم یه چیزیو کپی می کنم، این "من"ام که دارم کپی می کنم...میدونی؟ مثل این که مثلا بگی هر اثری با نگاه مخاطب هاش بارها و بارها آفریده میشه. و وقتی توسط آدم های متفاوت به باز و باز خلق میشه، چیزی این جا متفاوته. چون خالقش متفاوته.

amir abbasi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستانِـــ CNIHS یا همون CIHS سابق
شهر
مـــشـ CO
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
UWO

به نظر من خلق یه اثر فقط به یکم خلاقیت و تفکر لازم داره...نه به اینکه هنرمند بزرگی باشی
باید ذهنتو خالی کنی بد ببینی چه ایده ی جدیدی تو ذهنتٍ، همونو با یکم خلاقیت عملیش کن.

بهار1998

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
برازجان...استان بوشهر...
مدال المپیاد
ایشالابعدها..

به نظرمن هرکسی میتونه یه اثرهنری روخلق کنه فقط بایدخلاقیت داشته باشی همین خط خطیایی که میکشیم هم میتونه یه اثرباشه یاترکیب چندرنگ به حالت های مختلف هم یه اثرهنریه دیگه پس مسلماچیزای دیگه هم هستن که به همین شیوه میتونه خلق بشه

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

اگر دقت کنید ، اوّل تاپیک بحثِ این بود که آیا کپی کردن هم « خلق » ِ اثر هنری محسوب میشه یا نه.به شخصه فکر میکنم نباید زیاد خودمونُ درگیر واژگان بکنیم.هر کس با معیارهای خودش این قضیه رُ میسنجه.شاید برای یک هنرمند آماتور اینکه بتونه کپی ِ یک شاهکار ِ هنریُ خوب از آب دربیاره کافی باشه و اونُ « خلق » ِ اثر هنری بدونه در حالی که یک استاد هنر اینُ کافی ندونه و به دنبال این باشه که خودش یک شاهکار منحصر به فرد خلق کنه.

star96

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
فیزیک

کسی که وارد عرصه هنر میشه از نظر من به جز دنیایی که در کنار بقیه زندگی عادی رو میگذرونه دنیای دیگه ای هم داره که خالقش خود هنرمنده.هنرمند با خلق آثارش دنیایی رو میسازه که از بقیه جدان و همه چیزش برای اون ساخته شدن و همه آثار اونو ستایش میکنن.حتی اگر چیزایی که هنرمند وارد دنیای خودش میکنه کپی باشن بازم ستایشش میکنن چون هنرمند اونارو با فکر خودش و با دست خودش وارد دنیاش میکنه و شاید ظاهرش با ظاهری که قبلا یه جای دیگه داشته یکی باشه اما حرفی که میزنه و معنا و حسی که منقل میکنه مختص همون کسیه که ازش استفاده کرده.مثلا شهریار یکی از شعراش حضرت علی رو ستایش میکنه و بیتی از حافظ رو میاره.اون بیت برای حافظ یه معنا داشت و برای شهریار یه معنای دیگه پس شهریار خالق اون بیت به حساب میاد بقیه شاخه های هنر هم به همین صورتن.

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

توی هنر آفرینشی وجود نداره. انسان هر هنری رو که ارائه میده٬ نمونش رو یا توی طبیعت دیده٬ یا پیش زمینه ی ذهنی داره ازش ؛ مثلاً یه خوابی درباره ی یه چیزی دیده و چون فقط اون شخص اون خواب رو دیده٬ پس فقط اون شخص میتونه به تصویر بکشدش. یا مثلاً سبک نقاشی جدید هیچ وقت «خلق» نشده ٬ فقط نقاش اون اثر٬ پدیده های اطرافش رو با دید متفاوتی نگاه کرده و یه سبک جدید معرفی کرده. خلق اون زمانیه که مطلقاً هیچ چیز مشابهی از قبل وجود نداشته باشه ٬ در حالی که انسان هر فکری که میکنه از قبل مشابهش وجود داشته و قابلیت خلق اصلاً توی ذات انسان نیست

بالا