• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

"پیش درآمد کتاب ها "

• شروع کننده موضوع

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد
نظر شما راجع به پیش درامَد چیه ؟
پیش درآمد یه متنی هست که مترجم یا خود نویسنده ابتدای کتاب مینویسه و تویِ اون نظرخودش یا مثلا نقد کتاب و یاحتی نظرافراد مختلف وجوایزی رو که دریافت کرده مینویسه
وفائدشم هم اینه که هم با کتاب آشنامیشید هم سطح فکرتونُ بالا میبره.
واینکه بهتره چه چیزهایی توی ِ پیش درآمد باشه ؟

و اینکه چقدر با این که یه پیش درآمد طولانی نباشه موافقید ؟
[سقوط آلبرکامو رو میخوندم 26 صفحه پیش درآمد داشت که هیچی شُ نخوندم وحتی میشه گفت زده شدم ازکتاب !]
حتی دن کیشوت ُ وقتی پیش درامدشُ خوندم دیگه نخوندمش :D
به نظرتون چی باعث میشه که این زدگی پیش بیاد ونظرتون راجع به یک پیش درآمد ایده آل چــیـه ؟

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
پاسخ : "پیش درآمد کتاب ها "

مقدمه‌ی کتاب رو اگه طولانی باشه شخصا همیشه بعد از تموم کردن کتاب می‌خونم. :-" چون یه پیش‌زمینه‌ی ذهنی می‌ده به آدم، یه جورایی کتاب رو تفسیر می‌کنه و اینا. بعد من دوست ندارم برداشت‌های یکی دیگه از کتاب رو به عنوان برداشت خودم فرو کنم تو کله‌م، می‌ذارم کتاب تموم بشه، خودم هر برداشتی که می‌تونم بکنم از کتاب، بعد برم مقدمه رو بخونم ببینم چقدر درست/غلط بوده فکرم. مقدمه رو که خوندم هم سعی می‌کنم یه بار دیگه بخونم کتاب رو، که بتونم حرف‌هایی که زده رو تطبیق بدم با متن.
[مقدمه‌های کوتاه هم معمولا زندگی‌نامه‌ی نویسنده و جوایز و ایناس دیگه :-"]
ضمنا معمولا مقدمه‌ها کسل‌کننده‌ن، برای شروع کتاب بدترین انتخابن :-" برای این که با کتاب آشنا شید هم بهتره یه چند صفحه‌ای بخونید از متن خود کتاب.

• شروع کننده موضوع

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

اگه نخوایم دوباره کتابُ بخونیم چی؟،کی بخونیم پیش درآمد رو؟
نظرت راجع به پیش درآمد ایده آل چیه؟

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

درواقع هنر نویسندست که همه ی کتاب رو نگه!

به نظرم خیلی مترجم ها هستن که استادانه مینویسن پیش درآمد رو و از اونجا میتونی بفهمی کتاب نثرش چجوریه و چی میخواد بگه!

من به شخصه کتابی که میخوام بخرم یا از 2 نفر که قبلا خوندن میپرسم یا قطعا پیش درآمدش رو میخونم ببینم با کتاب چند چندم!

یک قسمت مهمه به نظرم و بازم میگم به هنر مترجم هست که کتاب رو لوس نکنه و لو نده!

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

و این که پیش‌درآمد‌های نجف دریابندری و صالح حسینی و مژده دقیقی خیلی خوبَن؛ این ویژگی‌هایی که صدرا گفت‌ئم دارن.

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

ا؟! من اینجا پست نداده بودم؟!
تقریبا همه چیز گفته شده.
فقط به صورت موردی من یک نکته رو بر فرمایشات جناب اس و صدرا جون اضافه میکنم که علاوه بر اینکه خوندن پیش در آمدهای "یادداشت مترجم"وار، باعث ایجاد پیش زمینه ی ذهنی و اینجور چیزها میشه و توصیه میشه نباید خوند پیش از خود کتاب، به صورت موردی یادداشتها یا در اصل مقاله یا مقالک های صالح حسینی رو اصلا و ابدا نخونین پیش از کتاب. چون باعث خوف و ترس شدید و القای حس "خدای من! این کتاب بسیار خفنه! من هیچی از این نخواهم فهمید! بهتره برم سراغ یه کتاب دیگه!" میشود و حتی اگه بتونین مقاومت کنین و برین سر کتاب، با خوندن یکی دو صفحه ی اول کتاب، دچار توهم نفهمیدن میشوید و ترسان و لرزان کتاب رو به کتابخانه تان برمیگردانید.

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از ارغـوان اس. :
و این که پیش‌درآمد‌های نجف دریابندری و صالح حسینی و مژده دقیقی خیلی خوبَن؛ این ویژگی‌هایی که صدرا گفت‌ئم دارن.
من صالح حسینی رو قبول ندارم!

اما دریابندری خیلی کار درسته! و خیلیا یه دیگه! اگه اهل کتاب خواندن باشید میدونید کیا هستن!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از LEGEND :
من صالح حسینی رو قبول ندارم!

اما دریابندری خیلی کار درسته! و خیلیا یه دیگه! اگه اهل کتاب خواندن باشید میدونید کیا هستن!
صدرا جون؟! از تو بعیده! بخوان ده تا مترجم برتر ایران بگن قطعا صالح حسینی جزوشونه (حتی من رو پنج تا هم این نظر رو دارم اما خب ده تا میانه روانه تره). زبونت رو گاز بگیر! اینقدر کتابهای خوب رو خوب ترجمه کرده. این خودش خیلی مهمه ها! انتخابهای بینظیر و ترجمه های بینظیر. مثل میرجلال الدین اعلم نبوده (هرچند ایشونم بالاخره زحمت کشیدن ولی به هر حال). همین که تنها کسیه که مثلا کسی مثل جوزف کنراد رو معرفی کرده خیلیه. از فاکنرهای بینظیری که ترجمه کرده بگیر تا (البته حضرت دریابندری هم گور به گورش رو به چه خوبی ترجمه کرده)، قلعه حیواناتش، 1984ش و تا ویرجینیا وولف، به سوی فانوس دریاییش همگی بی نقصن و دقیق.

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

نیمه جان تند نرو!

من در مورد بحث تاپیک صحبت کردم! در مورد پیش درآمداش!

در مورد ترجمش که حرفی درش نیست!

من خودم 7یا 8 تا ترجمش رو دارم که کاملا ازش راضیم!

بالا