• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دلسوزی یا گداپروری؟

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع

به گداهایی تو خیابونا کمک میکنین؟

• بله ، کمک مادی

رای‌ها: 9 28.1%
  • بله ، کمک غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • بله ، هم مادی هم غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • خیر

رای‌ها: 21 65.6%

• رای‌دهندگان
    32

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران
پاسخ : دلسوزی یا گدا پروری؟

من اگه تو خیابون ازم درخواست کنن همیشه کمک میکنم :)
حالا واقعا فقیر باشه یا نه گناهش گردن خودش [-(
من میشناسم کسایی رو که 2-3تا خونه دارنو وضع عالی اونوقت میان گدایی (:|
ولی تا حالا نشده از دستفروشا چیزی بخرم :|

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از pucy cat :
من اگه تو خیابون ازم درخواست کنن همیشه کمک میکنم :)
حالا واقعا فقیر باشه یا نه گناهش گردن خودش [-(
من میشناسم کسایی رو که 2-3تا خونه دارنو وضع عالی اونوقت میان گدایی (:|
ولی تا حالا نشده از دستفروشا چیزی بخرم :|
مسئله ی گناهش نیست.مسئله ی تاثیرش روی اجتماعه.این که شما بدون در نظر گرفتن هیچ چیز به هر کسی که ادعای بی پولی کرد کمک کنی فقط تاثیرش روی شما و اون شخص نیست بلکه شما به عنوان یه عضو جامعه داری فرهنگ گدا پروری رو گسترش میدی.و خب گدایی هم شغل کاذبه.مشاغل کاذب هم مشخصن برای جامعه ضرر دارن!

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه اين شغل ايجاد كردنو دولت ميذاشت به عهده مردم....
نه اين جوريا...مثلا به كسايي كه ميخواستن كارخونه اي كارگاهي چيزي بزنن بودجه ميداد....
حداقل كلي از اين گداها كم ميشد...
اونوقت ديگه يه گدا ميدي تو خيابون شايد بهش ادرس يه جارو واسه كار ميدادي نه پول...اينجوري كسي ديگه نميومد خودشو جاي گدا جا بزنه....

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

جواب من: مطلقاً به هیچکدوم کمک نمی کنم.

برای گدا شدن یه آستانه وجود داره ... البته اگر بخوایم دقیق تر بگیم دوتا! یه آستانه شخصی (شخصیتی) و یه آستانه فرهنگی (که جامعه اون شخص تعیین می کنه)

اصل کار که تعیین می کنه شما استعداد گدا شدن(!) رو دارید یا نه، همون آستانه شخصیتیه. با این حال در مورد تغییر این آستانه کار چندانی نمی شه کرد. چرا؟

خب چون آدما رو نمی شه عوض کرد. (خیلی سخته! خیلی خیلی خیلی ... شخصیت آدما مثه چوب خشکه)

اما میشه محیط آدما رو عوض کرد، میشه جریمه کرد. همون کاری که راهنمایی رانندگی می کنه! برخورد منفی ، تنبیه و ...

خب شاید یکی بگه: آخــــــــــــی! چرا می زنیش؟! دیوار کوتاه تر از دیوار این گدا بدبخت پیدا نمی کنی؟!

ببینید، توی یه دید کلی نسبت به جامعه دیگه فرد مطرح نیست، دیگه اینکه چه بر سر این فرد میاد مطرح نیست؛ افق های دید بازتر می شه و به آینده کل جامعه نگاه میشه. شاید کمک موردی به یک گدا و دست و بالش رو گرفتن خیلی براش خوب باشه، اما این برای کل سیستم بده و مثه آفت می زنه بقیه جامعه رو هم آلوده می کنه.

این بازخورد های منفی اون حد آستانه رو بالا می بره و باعث میشه شخص تن به گدا شدن نده و حتی اگه خیلی این آستانه بره بالا (بالاتر از آستانه شخصیتی) حتی خود شخص هم اگه بخواد تن به این کار بده، نمی تونه و براش بازار کار نیست! آره فقط جریمه و بازخورد منفی نیست که این آستانه رو بالا می بره. این که ما هم به گداها محل ندیم خودش به نحوی روی حد آستانه اثر می زاره. وقتی گدای عزیز ببینه که کسی دستش رو نمی گیره، خودش میره توی یه کار دیگه! (یا حداقلش می ره تو فکر یه کار دیگه!)

اقدامات تشویقی هم از طرف دولت و نهاد ها کمک می کنه. این که واسشون کار پیدا کنن و حمایت های این چنینی...

البته کار جامعه ای درسته که مسیرهای اشتباه رو جهت دهی کنه، نه اینکه کلا حذف کنه! چون توی یه جامعه ایده آل همه افراد جامعه ارزشمندن و قرار نیست هیشکی رو حذف کنیم. این یعنی باید گداها رو وارد جریان کار کرد، کار واقعی! اون بالا توی گزینه ها دیدم فال فروختنو جز کار حساب کرده، این که نشد کار آقا! کاری کاره که به تولیدی جامعه سود برسونه

اینا کارایی که میشه در حق یه گدا کرد تا به کل گداها کمک کنید! رسیدگی به یه گدا بهتره یا کلی گدا؟! خب مسلمه کلی گدا! یعنی همون بهزیستی و کمیته امداد و اینا. اما چیزی که از همه اش بهتره اینه که جامعه طوری جلو بره که اصلا گداپروری نکنه! یعنی جامعه ای که گداها توش هیچ جایگاهی ندارن!

پ.ن: البته اینا همه اش کلا برای کسایی که اهمیت می دن و دنبال راه چاره ان! یکی مثه من اگه هم به همچین تاپیکی میاد واسه اینه که فقط یه حرفی بزنه تا دهنش خشک نشه!!

(بدون امضا)

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای
پاسخ

درسته برای بعضیا خیلی سخته ولی به نظر من در هیچ صورتی نباید کمک کرد. اگه خیلی دلمون میخواد میتونیم توی این همه طرح کمک به بچه های بی سرپرست، بهزیستی و یا بیمار شرکت کنیم. کمک به این افراد اولش کار انسانی به نظر میاد ولی برای جامعه عوارض داره.

Intellectuel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
l

من به گداها کمک میکنم ولی ترجیح میدم کمکم نقدی نباشه مثلا برم براشون یک آبمیوه یا غذا بخرم از این حور چیزا که فقط خودشون ازش استفاده کنن چون اونا هم بچن مامان باباشون این قدر احمق بودن که اونا رو بدون فکر به تامین آیندشون توی این دنیا آوردن برای همینم حر اقل ما میتونیم توی یک قسمتایی کمک کنیم

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

من همیشه اگه بچه ی کوچیک باشه بهش کمک میکنم چون خیلی دلم براشون میسوزه آخه اونا چه گناهی کردن
حتی اگه پیر یا فلجم باشن بهشون کمک میکنم
ولی اگر یکی باشه که کاملا سالم باشه و سره چراغ سرخ ایستاده باشه بهشون معمولا کمک نمیکنم چون به نظرم میتونن برن کار کنن وقتی سالمن به جای اینکه صب تا شب سره چهارراه ها باشن میتونن برن کار کنن

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از نــــگــــین :
من همیشه اگه بچه ی کوچیک باشه بهش کمک میکنم چون خیلی دلم براشون میسوزه آخه اونا چه گناهی کردن
حتی اگه پیر یا فلجم باشن بهشون کمک میکنم
ولی اگر یکی باشه که کاملا سالم باشه و سره چراغ سرخ ایستاده باشه بهشون معمولا کمک نمیکنم چون به نظرم میتونن برن کار کنن وقتی سالمن به جای اینکه صب تا شب سره چهارراه ها باشن میتونن برن کار کنن
فکر نمیکنی کمک کردن به یه بچه ی گدا (نه دست فروش) باعث میشه از همون کودکی یاد بگیره که با دست دراز کردن جلوی دیگران ، بدون انجام کار مفید میتونه درآمد کسب کنه؟

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

به نقل از Dorna :
فکر نمیکنی کمک کردن به یه بچه ی گدا (نه دست فروش) باعث میشه از همون کودکی یاد بگیره که با دست دراز کردن جلوی دیگران ، بدون انجام کار مفید میتونه درآمد کسب کنه؟
منم منظورم بچه هایی بود که یا دست فروشی میکنن یا کارهای دیگه

dark-night

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
fazanegan

من و تو کمکشون نکنیم در حد توانمون ........ اونا حتماً دست برمیدارن از کارشون........... [-(

کیه که دوست داشته باشه این جور حقیرانه پول در بیاره؟؟؟!!!........نمیگم نیستن.... اما باور کن که همچین کسایی خیلی کمترن.......... :-?

بهتره که ما وظیفه ی خودمون رو انجام بدیم.......... #S-:

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

خوب ما گدا رو در انواع مختلف مشاهده می کنیم:
1.گدای مسافر: از شما پول می خواد که بره شهرشون ( اغلب در ترمینال ها یافت می شه.)

2. گدای ریاضت کش:با مجروحیت خودش قصد ایجاد حس مقدس ترحم رو در شما داره.

3.گدای چسبنده: از خطرناکترین گدا ها: تو رو به صدو هفتاد پشتت قسم می دن و تا بهشون پول ندی ولت نمی کنند( اکثرا طلبکارند.)

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

اومده به من میگه آقا این قرآن رو بگیر پولش رو میخوایم بدیم به بچه های بی سرپرست :|
منم اول نفهمیدم قرآن را هم فروشی کرده اند :|...و یک قرآن ازش گرفتم...
بعد گفت حالا اگه میخوای(؟ =))؟)یه کمکی هم بکن... :|
و من دوزاریم افتاد و قرآن رو پسش دادم :|

شما هم با این پدیده مواجه شدین؟ :|

• لایک
امتیازات: MAHia
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از پوریا عابدی :
اومده به من میگه آقا این قرآن رو بگیر پولش رو میخوایم بدیم به بچه های بی سرپرست :|
منم اول نفهمیدم قرآن را هم فروشی کرده اند :|...و یک قرآن ازش گرفتم...
بعد گفت حالا اگه میخوای(؟ =))؟)یه کمکی هم بکن... :|
و من دوزاریم افتاد و قرآن رو پسش دادم :|

شما هم با این پدیده مواجه شدین؟ :|

این کار رو اصلا نمیتونم درک کنم. :| به نظرم دقیقا سواستفاده از قرآن ـه. اوّلین بار که این اتّفاق برام افتاد یاد ماجرای قرآن سر نیزه کردن تو جنگ صفین افتادم.

eliiii

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اصلی!!!!!!!!!!
شهر
kerman
مدال المپیاد
noch!
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
عمران

آدم دلش میسوزه واسشون!
ولی کاری جز یه کمک کوچولو از دستمون برنمیاد! :( :( :(

roya0112

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه1
شهر
کرموووون
مدال المپیاد
....
دانشگاه
پیام نور روستای ده بالا
رشته دانشگاه
ابیاری گل های قالی

بعضیامعتادن!!بعضیام سالم سالمن!!میتونن توانایی کارکردن دارن!!واقعا ظلم بهشون پول بدی..وقتی یه سری ادم دیگه مثل اونا دارن بابدختی کارمینکنن پول درمیارن ولی نمیرن گدایی!

mehrdad74

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli 4
شهر
tehran

من ناراحت میشم ک بچه ها دست فروشی می کنن و دلم میسوزه اما مشکل اینجاس ک میدونم این کمک من به خودشون نمیرسه!!همشون باهم فقط واس ی آدم کار میکنن!!
ولی همیشه سعی میکنم ک فک کنم ک ب خودشون میرسه!
این راهش نیس ک تو کمک کردن ب پول و سرنوشتش توجه کنیم! :-<

si_ir

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر قلم دان هاي مرصع( نيشابور)
دانشگاه
نم دونم والا هرچي خدا بخواد
رشته دانشگاه
روانشناسي ، حقوق

ادم بعضيا رو ميبينه كه واقعا نيازمندن خب بهشون كمك ميكنه ديگه اين كه بد نيس تازه صدقه هم هس ولي من چون خودم به صدقه
بيشتر اعتقاددارم پولمو ميندازم صندوق صدقات .راستي وضع گدا ها تو شهرستانام بد نيستا.خيلي درامد دارن
بازم دم خداگرم كه هنوزم با 200 تومان هفتاد نوع بلا رو دفع ميكنه .

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

یه معلم تو راهنمایی بهمون میگفت , صاحاب اینا وقتی میبینن ک وقتی میفرستنشون به ظاهر سر کار و پول در میارن باز هم میفرستنشون , ولی وقتی بهشون پول ندیم , مجبور میشن بفرستنشون مدرسه که درس بخونن...

به نظر من این بچه ها بیشتر هر چیزی مثل پول , به محبت نیاز دارن , اگر بهشون پول بدیم به ضرر خودشونه , و میتونیم حداقل با یه لبخند کوچیک بهشون این حس رو درونشون ایجاد کنیم که همه بد نیستن , آدما خوب هم میتونن باشن
اگر امکانش رو داریم میتونیم وایسیم پیششونو باهاشون حرف بزنیم , واسشو یه چیزی بخریم بخورن , ولی اینو بهشون بگیم که همه آدما مثل هم نیستن و نباید از آدما توقع داشت من فکر میکنم که اونا این حرفامونو میفهمن و باز هم میگم که بیشتر از هر چیزی به محبت نیاز دارن

Sara mousavi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Tehran

اون گدايي ك كار ميكنه سر چهارراه شيشه پاك ميكنه واينا
اينا بايد بهشون پول داد
ن اونايي ك بدون زحمت ميخوان درآمد داشته باشن :-w

...............

کاربر فوق‌فعال

صحنه ی بسیار جالب که مرا به تفکر انداخت,این بود که یک پسربچه ی 9 ساله تو مسافرت اومد نزدیک ماشین ما و به من گفت میشه ازم یه تقویم بخرین؟؟
منم خندیدم و پول درآوردم و گفتم بگیر!! اینم عیدیت!! تقویمم نمیخوام!!
پسره پولم و پس داد و گفت: نه!!! اینجوری من فقیر میشم خاله!!! یا تقویم بخر یا پول نده!!
منم خوشم اومد از جنم این پسر 9 ساله که مثل خیلی از جوونا دنبال گدایی و خیلی از کارای دیگه نرفته!!
این سربلنده!!!

بالا