• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خداحافظی یغماگلرویی....

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Azhirock

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : خداحافظی یغماگلرویی....

به نقل از سیزیف :
بچه ها دعوانکنید :D
من نظرهردویِ شما روتاحدودی درست میدونم ولی دیدتون باهم متفاوته .
به نظرم ترانه پریود شاهکارنبود اصن .
ما دعوایی نداریم ! اون دوست عزیزمون :-" بلد نیس بحث کنه !

مشکل ما اینه که همیشه یکی رو خدای خدا می دونیم یکی رو شیطون شیطون !

در حالیکه من می گم یغما فوق العاده با استعداد و توانمنده ولی همکاریش با شاهین نجفی به نظر من خیلی خوب نبود !‌
ضمنا ترانه سرای آهنگ پریود شاهین نجفیه نه یغما و به نظر من شاهین تو ترانه گفتن با الفاظ رکیک خیلی توانمنده و نیازی به یغما نداره !

Fall

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
پزشکی

جا داره بخشی از ترانه نگفتمت شاهین رو که به یغما تقدیم شده بود روبه یغما و یغما دوستان تقدیم کنم
نگفتمت تو هم به گور جد خلق گشنه بخند
نگفتمت که حال کن طبیعتا میان این همه جسد بگند
ولی تو خر نمیشوی ولی تو کر نمیشوی
تو نبض و حلق خلق هر ترانه ای

f.effaty

کاربر نیمه‌فعال
رشته دانشگاه
شیمی

به نقل از یاسین نعیمی :
ما دعوایی نداریم ! اون دوست عزیزمون :-" بلد نیس بحث کنه !

مشکل ما اینه که همیشه یکی رو خدای خدا می دونیم یکی رو شیطون شیطون !

در حالیکه من می گم یغما فوق العاده با استعداد و توانمنده ولی همکاریش با شاهین نجفی به نظر من خیلی خوب نبود !‌
ضمنا ترانه سرای آهنگ پریود شاهین نجفیه نه یغما و به نظر من شاهین تو ترانه گفتن با الفاظ رکیک خیلی توانمنده و نیازی به یغما نداره !

در مورد همکاری نجفی و گلرویی دوباره اظهار نظر شد,نمونه ی "رانندگی در مستی" رو چه از نظر ترانه چه موسیقی و فرم و اجرا بیارید!
اگر فصل اول کتاب "رانندگی در مستی" نوشته ی خود یغما گلرویی که چاپ "نشر زخمه" در آلمان هست رو بخونید خودِ یغما ذکر کرده که بهترین اجرا از ترانه هاش همین آهنگ "رانندگی در مستی" هست.دلیل این انتخابشم نه فقط از نظر فرم موسیقی و اجرا بلکه یکسان بودن شخصیت هنرمند و ترانه هست.در مورد فلسفه ی این همکاری هم خود یغما در همین کتاب و مصاحبه هاش بارها گفته که تنها یک خواننده صدای یغماس,اون هم شاهین نجفی هست.
در مورد "الفاظ رکیک" خیلی جالب بود برام,شمایی که کباده ی نه فقط شعر بلکه موسیقس هم میکشی هنوز از لحاظ فرهنگی اونقدر در سطوح پایین به سر میبرید که الفاظ به کار رفته در ترانه های نجفی رو "رکیک" اسم میبرید.تعریف رکیک رو اگر میشه برای ما روشن کن که بدونیم دوستم."پریود" رکیکه؟؟پس تمام خواهران و مادران ما هر ماه این ننگ رکیک بودن و رکیک شدن رو به دوش میکشن :) (حتما الان هم یا صورتت سرخ شده از خجالت یا عصبانی شدی که این رکیک بودنِ نصف جامعه ی بشری رو به روی مبارکتون اوردم)

• شروع کننده موضوع

hamoon

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ایی2
شهر
اصفهان
دانشگاه
MIT:masachusets institiute of technology

من با سر برم توی دیوار بهتر از اینه که اینجا بخونم یکی داره میگه شعرای روزبه بمانی از یغما بهتره! وااااااااااااای! مگه مجبورتون کردن نظر بدین؟ شرمنده ها ولی وقتی ترانه سرتون نمیشه در این یکی مورد نظر ندین من واقعا روی یغما متعصبم و از روزبه شعر دزدم بدم میاد.یه کم بیشتر تحقیق کنید....یه کم بیشتربخونید....یه کم بیشتر....

Azhirock

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از farfan :
در مورد "الفاظ رکیک" خیلی جالب بود برام,شمایی که کباده ی نه فقط شعر بلکه موسیقس هم میکشی هنوز از لحاظ فرهنگی اونقدر در سطوح پایین به سر میبرید که الفاظ به کار رفته در ترانه های نجفی رو "رکیک" اسم میبرید.تعریف رکیک رو اگر میشه برای ما روشن کن که بدونیم دوستم."پریود" رکیکه؟؟پس تمام خواهران و مادران ما هر ماه این ننگ رکیک بودن و رکیک شدن رو به دوش میکشن :) (حتما الان هم یا صورتت سرخ شده از خجالت یا عصبانی شدی که این رکیک بودنِ نصف جامعه ی بشری رو به روی مبارکتون اوردم)
عزیز دلمی ! >:D<
من کی گفتم پریود رکیکه !

Azhirock

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از hamoon :
من با سر برم توی دیوار بهتر از اینه که اینجا بخونم یکی داره میگه شعرای روزبه بمانی از یغما بهتره! وااااااااااااای! مگه مجبورتون کردن نظر بدین؟ شرمنده ها ولی وقتی ترانه سرتون نمیشه در این یکی مورد نظر ندین من واقعا روی یغما متعصبم و از روزبه شعر دزدم بدم میاد.یه کم بیشتر تحقیق کنید....یه کم بیشتربخونید....یه کم بیشتر....
خوشم میاد ملت جالبی داریم ! ایول حال کردم ! آخه کی گفت این یکی از اون یکی بهتره؟
مرسی خوش گذشت >:D<

f.effaty

کاربر نیمه‌فعال
رشته دانشگاه
شیمی

به جای لوده بازی یکم فهمتو هُل بده بالا
خوب اونی که فک میکنی رکیکه رو بگو ما هم که عزیز دلتیم ازین گمراهی مبین رها شیم

Azhirock

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از farfan :
به جای لوده بازی یکم فهمتو هُل بده بالا
خوب اونی که فک میکنی رکیکه رو بگو ما هم که عزیز دلتیم ازین گمراهی مبین رها شیم
شما فک کن من کم آوردم و خوشحال باش و ایضا ذوق مرگ !
یغما هم که به منو شما کار نداره ! ایشالا که موفق باشه تو کارش و شما نیز !

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

منظورايشون الفاظ(؟) بكاربرده شده درترانه بود .
ببينم ميتونيم منطقي بحث كنيم وبه هم توهين نكنيم ؟ ميتونيد دلايلتونو بگید.

f.effaty

کاربر نیمه‌فعال
رشته دانشگاه
شیمی

اگر دوست موسیقی دان و ادیبمون لطف کنن معنی رکیک و رکیک بودن رو مشخص کنن یا حداقل سوال های مطرح شده تو پست های قبلی رو جواب بدن من بحث رو منطقی ادامه میدم,ولی انگار.... :)

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

یه موضوع بی ربط بگم ؟ :-"
ببین ترانه سازی ترانه پریود کارخودِ شاهینه واصن به اینجاربط نداره ؛شاهین هم یه تاپیک داشت فک کنم :د
فکرمیکنم منظوردوستمون الفاظی(املا؟) مثل زیرپای گشت...یاصـیغ‍‌‍ه های...بود .
درمورد یغمایِ عزیزبحث کنیم دوستان (اوهو :D)

رضا رحمانی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد

بدون شک بعد از مثلث طلایی ترانه ی ایران "ایرج جنتی عطایی- اردلان سرفراز - شهیار قنبری " و در بین ترانه سرا های زن ، بانو "زویا زاکاریان "
بعد از اینها که شکل ترانه ی ایران رو به کل تغییر دادند و قدمهای بزرگی برای ترانه ی ایران برداشتند ، از بین ترانه سراهای بعد از انقلاب بی شک درخشان ترین نام مال "یغما گلروییه
کسی که فصل جدیدی برای ترانه ی ایران رقم زد و نه تنها جریان ساده نویسی رو در ترانه ی ایران وارد کرد بلکه با دغدغه هایی که داشت و موضوعاتی که بشون پرداخت تاثیر فوق العاده ای روی ترانه ی ایران گذاشت به شکلی که بعد از ترانه ی "تصور کن " همه منتقدا اون رو بعنوان یک پدیده ی نو برای ترانه ی ایران معرفی کردن
دوستانی که کارهای یغما رو دنبال می کنند و کتابهاش رو مطالعه کردن خیلی راحت می فهمن که یغما همواره حرکتش رو به جلو بوده و ترانه هاش روز به روز بهتر شدن
کافیه که ترانه های کتاب "تصور کن " یا "پرنده بی پرنده " رو مقایسه کنید با ترانه های کتاب "رانندگی در مستی " که به شدت تغییر در ساختار ترانه ها و پیشرفت رو می تونید ببینید
یغما جدا از اینکه ترانه سرای بینظیریه ، انسان بینظیری هم هست و یکی از دلایل خوب بودن ترانه هاش جهان بینیِ بینظیریه که داره

و اما در مورد آلبوم" هیچ هیچ هیچ" و همکاری یغما و شاهین باید بگم که میشه به جرات گفت که بهترین ترانه ای که تا به حال از یغما همراه با موسیقی منتشر شده همین کار رانندگی در مستیه ... یغما ترانه های فوق العاده ای داره که تا به حال به اجرا در نیومدن اما شاهین با اجرای این ترانه واقعن قدم بزرگی رو برداشت و نشون داد که هر ترانه ای قابلیت اجرا رو داره و ترانه هایی که اجرا میشن حتمن نباید همون حرفای همیشگی و واژه های تکراری رو داشته باشن ... جدا از این اجرای شاهین هم فوق العاده بود و بقول دوستمون یکی از دلیل موفقیت این کار هم حسی بین ترانه سرا و خواننده س

در مورد ترانه ی پریود هم بباید بگم که هیچ مشکلی با واژه هایی از این دست تووی ترانه ندارم اما ترانه ی اینکار به شدت از نظر فنی و ساختاری مشکل داره و از نظر ارتباط طولی ورس ها با کروس کار هیچ هم خوانی ای ندارن ... و نشون میده که شاهین جدا از دغدغه ها و دید خوبی که داره ترانه سرای خوبی نیست و ای کاش بجای اینکه خودش ترانه بگه با امثال یغما و سید مهدی موسوی بازهم همکاری میکرد

ببخشید اگه پرحرفی کردم (;

f.effaty

کاربر نیمه‌فعال
رشته دانشگاه
شیمی

با اکثر حرفات موافقم و بررسی خوبی کردی ولی در مورد ترانه ی پریود باید یه چیزی رو بگم,شاهین اصولا ترانه هاش رو بدون ارتباط طولی در ابیاتش میگه(70% مواقع اینطوره) و این مطلب رو خودش تو یکی از مصاحبه هاش با بی بی سی اذعان میکنه و دلیلش هم ایظور بیان میکنه:"ترانه برای من چیدن پازل های زندگی کنار همدیگس"
در مورد کوروس کار و بدنه ی ترانه ی پریود,اتفاقا اوج ترانه در همین قسمت کوروس هست و دلیل دو صدا اجرا شدن اینکار هم همین جلب توجه بیشتر به ترجیع بند ترانس و اصلا هم بی ربط نیست.اگر خواستید نقد فنی اینکار رو بخونید یه لینک خوب بهتون میدم.
در مورد اینکه پیشنهاد میکنید خود شاهین ترانه نگه و از یغما بخونه,خود جناب گلرویی که عقیده ی خیلی ها بهترین ترانه سرای بعد انقلاب هستند گفتن که 2 ترانه هست هروقت گوش میدم گریم میگیره و تحت تاثیر قرار میگیرم یکیش یک ترانه به زبان انگلیسی هست که اسمش یادم نیست و دیکری ترانه ی "زندگی سگی" شاهین نجفی.خانم آیدا شاملو هم نظر مشابهی دارند.خود شاهین بعد از یغما بهترین و نوآورترین ترانه سراست به نظر من.

رضا رحمانی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد

نظرت کاملن محترمه دوستم ...اصن این انجمن واسه همینه که نظارتمونو حتی ضد و نقیض باهم به اشتراک بذاریم تا به یه نتیجه ی کلی برسیم (;
بازهم میگم دید و تفکر شاهین عالیه و من واقعن بعنوان یه خواننده بینهایت براش ارزش قائلم اما ترانه هاش به تنهایی و بدون در نظر گرفتن موسیقی ، انتظارات منو بعنوان یه ترانه ی خوب برآورده نمی کنه...برای مثال همین آهنگ "نگفتمت نرو " که اتفاقن به یغما هم تقدیم شده پر از حرفه و من همیشه ازش لذت می برم اما وقتی بیاریش رو کاغذ و از دید ترانه بهش نگاه کنی مشکلات فنی زیادی تووش می بینی برای مثال نوع واژه بندی ها ، دوگانگی زبانی که تووش داره ... اما در کل بعنوان یه آهنگ کار با ارزشیه
در ضمن باید بگم که ما ترانه سرا خوب کم نداریم برای مثال از بین شناخته شده ترها : افشین مقدم ، مونا برزویی ، افشین یدالهی و حتی روزبه بمانی (که این روزها به شدت دچار تکرار شده که اون هم بخاطر بازاری فکر کردنشه و سفارشهای زیادی که قبول میکنه ...مطمئنن اگر به خودش فرصت بده و کمتر کار کنه به اوج بر می گرده )
و یا در بین کمتر شناخته شده ها :حسین غیاثی ، حسن علیشیری ، مهدی ایوبی ، اندیشه فولادوند ، زهرا عاملی ، کوروش سمیعی....
و خیلی ترانه سرای دیگه هم میشناسم که تا حالا کسی اسمشونو نشنیده اما فوق العاده می نویسن و از خیلی از کسایی که بیخودی اسم در کردن بهترن :)

فک کنم خیلی از موضوع تاپیک دور شدیم ...برای پایان حرفام دو بند از ترانه های یغما رو به خودش تقدیم می کنم (; >:D< :
امیدوارم سایه ش همیشه بالای سر ادبیات این مملکت باشه

گول این چشم منجمد رو نخور ، دستای من هنوز هم مشتن

خوش خیالن اونا که فکر کردن ، با قپانی ترانه مو کشتن

و

به قد و قامتت نناز ، آهای بلند بی خبر

درختا باز قد می کشن ، حتی با سایه ی تبر

(;

• شروع کننده موضوع

hamoon

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ایی2
شهر
اصفهان
دانشگاه
MIT:masachusets institiute of technology

با سلام....
میشه یکی به من یگه در مورد چی دارید صحبت میکنید؟ معذرت میخوام دوست عزیز مگه شاهین اصلا ترانه داره که بخوایین اونارو روی کاغذ بیارین و نقد فنی کنید؟!!! واقعا بحث از ریشه مشکل داره,همونطور که همه میدونند و شما هم احتمالا میدونید شاهین بیشتر یه رپره اکثرکاراش رپه و به نظرم شعر رپ و نمیشه اینطور که در نظر شماست نقد کرد.بین رپرایی که الان هستن شعرای شاهین از همه سر تره پس طبیعتا میشه شاهین و به عنوان یه شاعر خوب خطاب کرد,البته نیازی نیست من مثال بزنم چون تقریبا تمام کارای شاهین خوبه.
اما آهنگ نگفتمت نرو و پریود که اینم واضحه که آهنگه نگفتمت نرو رگه هایی از رپ توی نحوه ی خوندنش جاریه و بعید میدونم بشه باز لحاظ فنی بررسی کرد و ایراد گرفت....اما آهنگ پریود...این سبک شاهینه و نمیشه اسمه اینکارو ترانه گذاشت و بررسی کرد...به نظر من ترانه سراهایی که شما گفتید کارای خیلی خوبی دارند ولی اصلا دلیلی نداره با شاهین مقایسه بشن چون کارشون نقطه ی اشتراکی نداره,شاهین کار خودشو میکنه....
ودر آخر چند تا از کارای فوق العاده ی شاهین و بهتون معرفی میکنم که اگر گوش نکردید حتما گوش بدید.
با چشمای خیس خندیدن-زندگیه سگی ما-هامون-همجنس....
دوست عزیزم من اصلا قصد جسارت نداشتم فقط نظرمو گفتم,اگر جایی برداشت بدی از حرفام میشه پیشاپیش معذرت میخوام.
شریم.

f.effaty

کاربر نیمه‌فعال
رشته دانشگاه
شیمی

بهتره شاهین رو قالب بندی نکنیم,تو هر سیکی که دلش بخواد وترد میشه و الکی هم وارد نمیشه,حتما یک قدم اون سیک رو به جلو میبره!
شما برای مثال چطور میتونی کاری مثل "با چشای خیس خندیدن","برای تو که در بندی","تف کن"و "هامون" رو ترانه به حساب نیارید؟؟ترانه نیستند پس چین؟؟در ضمن اینم بگم که ترانه بودن یا نبودن یک اثر هیچ چیزی به ارزشها نه اضافه میکنه و نه کم!طبق تعریف جناب گلرویی ترانه شعریست که قابلیت اجرا با موسیقی رو داشته یاشه,پبق این تعریف متن آهنگ های "اندی" هم ترانه حساب میشن و این هیچ ارزش گذاری خاصی محسوب نمیشه!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

يغما فردا از ساعت ٤ تا ٦ بعد از ظهر در شهر كتاب ساري حضور داره و كتاباشو امضا ميكنه. كسايي كه اين اطرافن حتمن بيان و از دست ندن.

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

کسی نمیدونه دادگاهش چی شد؟مجموعه رانندگی در مستی‌ش گیر میاد به‌نظرتون؟

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

رانندگي در مستيش تو ايران چاپ نشده، بياد هم چاپ زير زمينيه يحتمل. در هر صورت آسون نيس گير اوردنش.

ماجرا دادگاهش كه تموم شد. حبسشو كشيد جريمشو داد الان آزاد آزاده.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا