المپیاد

نویسندهموضوع: توان تسلیحاتی ایران(بخش اول)  (دفعات بازدید: 3251 بار)

دلسوخته

 • کاربر جدید
 • *
 • no avatar
 • امتیاز: +2
 • ارسال: 4
 • شهیدقدوسی
 • تهران-قم
توان تسلیحاتی ایران(بخش اول)
« : 04 فوریه 2010 ,ساعت 19:01:54 »
+1
توان نظامی ایران
صنایع نظامی ایران قبل از انقلاب
برنامه های نظامی شاه موجب گردید تا هزینه های نظامی ایران به ناگاه سیر صعودی پیش گیرد. بودجه نظامی کشور بسیار بالا رفته بود و پیش خریده های شاه ، فروشندگان را هم به تعجب وا میداشت . خرید تجهیزات توسط رژیم شاهنشاهی نیازمند آموزش فنی نیروها و آشنایی و بهره گیری بهینه از این تسلیحات بود ، لذا شمار زیادی از متخصصان ، تکنسین ها ، مستشاران نظامی و فروشندگان تسلیحاتی به ایران گسیل می شدند و افسرانی از ایران به کشورهای خارجی فرستاده می شد . در اواسط سال 1977 بالغ بر 31 هزار مستشار آمریکایی در ایران به سر می بردند که این تعداد در سال 1978 به 45 هزار نفر رسید . حضور این افراد باعث گردید که آمریکاییها حق هرگونه ابتکار و خلاقیت را از نیروهای داخلی سلب کرده و اداره امور ارتش را راسا بر عهده گیرد .
از لحاظ صنایع دفاعی آنچه قبل از انقلاب تولید می شد ، صرفا تولید سلاحها و مهمات سبک بود که نهایتا تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به تولید فشنگهای سبک و نیمه سنگین تیربار ژ3 ، اسلحه ژ3 ، و فشنگ سلاح های کمری محدود می شد . در امور خدماتی و تعمیر و نگهداری نیز ما حق هیچ گونه دخالتی نداشتیم و با توجه به زیر ساختهای موجود فقط آمریکایی ها حق فعالیت در این امور را داشتند طوری که برای تعویض حتی یک پیچ ساده باید آمریکایی ها را صدا می کردیم.
یکی از شعار های محوری انقلاب اسلامی استقلال بود ، استقلال ،که نقطه مقابل وابستگی اشت . لذا به هر میزان که نقطه وابستگی کشور کم شود میزان استقلال بیشتر می شود.
بعد از انقلاب
همانطور که بیان شد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به نیروی نظامی ما حتی اجازه نمی دادند به قطعات دست بزند و کل سیستم در اختیار آمریکا بود.
بعد از پیروزی انقلاب شرایط متحول شد و تحولات چشمگیری خصوصا در مقطع دفاع مقدس پدید آمد ، جنگ تحمیلی واقعیتهایی را تحمیل میکرد که نتیجه آن شکل گیری صنایع دفاعی بود. بسیاری از سلاحهایی را که قبل از انقلاب نه تولید می شد و نه اجازه تولید آن را می دادند از رهگذر جنگ و تحریم اقتصادی و با طراحی مهندسی معکوس در داخل شکل گرفت . هر قدر فشار ها بیشتر شد خودباوری صنعت دفاعی بیشتر متبلور گردید .هم اکنون جمهوری اسلامی از بزرگترین توان و قدرت بازدارندگی موشکی برخوردار است که از یک طرف تماما بومی و از سوی دیگر تحت اختیار نیروهای داخلی قرار دارد و با هزینه اندک این همه امکان فراهم شده است.
پیدایش توان موشکی
صنایع و توان موشکی ایران در شرایطی شکل گرفت و تکامل یافت که امنیت ملی نظام جمهوری اسلامی در معرض تهدید قرار گرفته بود. در واقع از همان زمانی که موشکهایی از سوی رژیم مخلوع بعثی به سوی شهرهای کشورمان سرازیر شد و مردو ایران جواب دادند « موشک جواب موشک » این حس در متخصصان صنایع دفاعی کشور پدید آمد که باید به این خواسته به حق مردم پاسخ گویند که با عنایات خداوند متعال این صنعت بسیار پیچیده به همت متخصصان داخلی شکل گرفت . نکته جالب اینکه متخصصین شاغل در صنایع موشکی ، صنایع موشکی ایران را به علت کاملا بومی بودن «Made in SHIA» می گویند.


معرفی برخی از تولیدات صنایع موشکی:
1. موشک شهاب 3 : ( برد 2500 کیلومتر / درصد خطا 2 در 10000 )
2. موشک فاتح 110 : (دقیق ترین موشک بالستیک موجود در جهان با سوخت جامد برد 450 کیلومتر )
3. موشک توفان : ( یکی از پیشرفته ترین موشکهای ضد زره با عمق نفوذ 760 میلیمتر و برد 3850 متر و دارای سیستم ' ضد جمینگ ' تا دشمن نتواند آن را منحرف سازد و و مجهز به سیستم دید در شب وقابل شلیک از بالگرد های کبرا )
4. موشک تندر : ( طراحی شده جهت مقابله با زره های واکنشگر )
5. راکت صاعقه : ( طراحی شده جهت نابودی نفرات دشمن و دارای 40 میلیمتر طول می باشد و اهمیت آن به جهت برد ، مقدار ترکشها و قدرت انفجاری آن می باشد و پرواز آن در هوا بدون صدا می باشد )
6. موشک صیاد1و2 : ( که جهت نابودی بمب افکنها و هواپیماهای شناسایی دشمن طراحی شده و زمین به هوا می باشد که به تولید انبوه رسیده است )
7. موشک شهاب ثاقب : ( موشک سطح به هوای شهاب ثاقب موشکی کوتاه برد جهت دفاع ضد هوایی در ارتفاع پایین و بسیار پایین است و دارای ردیاب و سیستم هدایت فرماندهی و کنترل بیسیمی است .و دارای سرجنگی 14 کیلوگرمی و دارای ماسوره زمانی « ایر » می باشد که درصد خطای آن 4 درصد می باشد .
8. موشک میثاق1و2 : ( این موشک نمونه مدرنیزه شده استینگر می باشد که از روی شانه پرتاب می شود که دارای سیستم هومینگ غیر عامل مادون قرمز با قابلیت تهاجمی در تمامی جهات است )
9. موشک کروز: ( طراحی شده جهت استفاده در هواپیما و شناور . که بر برروی شناور های ذوالفقار 1400 و ذوالجناح نصب شده و این شناور ها با سرعت 90 کیلومتر حرکت کرده و همزمان اقدام به شلیک این موشک می کنند.
10. موشک دریایی نور : ( اساس سیستم کروز با برد متوسط 200 کیلو متر و با یک سامانه فوق پیشرفته جنگ الکترونیک )
11. موشک دریایی رعد : ( پیشرفته ترین موشک دریایی باسیستم هدایت الکترونیک در شب و سیست ضد الکترونیک با برد 350 کیلومتر )
12. موشک توسن : ( موشک ضدزرده تماما داخلی با عمق نفوذ بسیار بالا )
13. موشکهای زلزال 1و2و3 : ( با بردهای حداکثر 450 کیلومتر و پرتاب دقیق یکی از پرسرعت ترین موشکهای زمین به زمین جهان است )
14.موشک زیر دریایی حوت : ( پرسرعت ترین و پیشرفته ترین موشک زیر سطحی جهان با فناوری بسیار پیشرفته با قابلیت رهگیری اهداف زیر سطحی مانند زیر دریایی ها و موشکها و ناو ها و ناوچه ها )
15. موشکهای مرصاد 1و2و3و4و5 : (یک موشک فوق پیشرفته و جدید برای مبارزه با اهداف هوایی که در سال 2008 به تولید انبوه رسید . فناوری آن کاملا داخلی و بومی است .)
   مرصاد 1 : استفاده جهت رهگیری جنگنده ها و بمب افکن های در ارتفاع های بسیار بالا
   مرصاد 2 : استفاده جهت رهگیری پهپاد های بدون سرنشین در ارتفاع های پایین و بالا
   مرصاد 3: استفاده جهت شکار هواپیماهای جاسوسی رادار گریز در ارتفاعات بسیار بالا
   مرصاد 4: استفاده جهت رهگیری موشک های بالستیک زمین به زمین با کلاهک های هسته ای و شیمیایی
   مرصاد 5 : استفاده جهت شکار موشک های هوا به زمین شلیک شده توسط جنگنده های پیشرفته دشمن
16.موشک ضد تانک رعد : ( یک موشک ضد تانک بسیار ساده و ارزان قیمت با هدایت الکترونیک مجهز به یک رادار ضد رادار )
17. موشک قدر 1و 2 : ( موشک های بالستیک ارتقاع یافته شهاب با سیستم دفاع از موشک با 4 شلیک شونده راکت سیار در هوا و یک کلاهک بسیار قدرتمند و دارای سوخت دو مرحله ای که در سال 2008 به تولید انبوه رسیده است . برد قدر2 3500 کیلومتر است )
18. موشک عاشورا : ( موشک بالستیک با برد بیش از 4000 کیلو متر که نوع پیشرفته قدر با سیستم رادار ضدرادار است )
19. موشک سجیل : ( موشک هوا به هوا سجیل می تواند اهداف با برد 40 کیلومتر را با سرعت بسیار زیاد رهگیری نماید .)
20. موشک فاطر : ( موشک هوا به هوا ی فاطر می تواند از ارتفاعات بسیار بالا پرتاب شده و به سمت هدف خود حرکت کند )
21. موشک زوبین : ( موشک هوا به زمین زوبین می تواند اهداف با برد 30 کیلو متر را رهگیری کند )
22. موشک ستار 1و2و3: (موشک هوا به زمین ستار می تواند برد 40 کیلو متر را طی نماید )
23. موشک دریایی نصر : ( موشک ضد کشتی با برد 60 کیلو متر و سرعت بسیار بالا و دارای یک سامانه مبارزه با جنگ های الکترونیکی )
24. موشک فراز : ( یکی از پیشرفته ترین موشک های هوا به هوای جهان با قابلیت رهگیری اهداف پرسرعت و جنگنده های مدرن و مجهز به یک سیستم مبارزه با جنگهای الکترونیکی و یک راداری فعال برای یافتن هدف نهایی و هدایت الکترونیکی لیزری . سرعت این موشک 6000 کیلو متر بر ساعت است . )
25. موشک فجر دریا : ( یک موشک برد کوتاه برای استفاده در ناوچه ها و ناوشکن ها و قایق های پرنده سپاه پاسداران و قایق های تندرو ارتش. )
26. موشک ثاقب : (شلیک از زیر دریایی ها و لانچر های ثابت در زیر دریا برای شکار جنگنده ها و بالگردهای تهاجمی دارای یک سیستم راداری پیشرفته برای یافتن هدف و هدایت به سمت هدف نابود سازی فضای بینایی رادار دشمن .)
27.راکتهای فجر 1و2و3و4و5:
   این راکتها نمونه های بهینه سازی شده رادارگریز کاتیوشا می باشد که بسیار ارتقاء یافته و به کلاهک های شدید الانفجار مجهز یافته اند . این راکتها تا حداکثر برد 200 کیلو متر به صورت راکتی در جنگ 33 روزه حزب الله به مراتب مورد استفاده رزمندگان مجاهد حزب الله قرار گرفت که تعداد آنها از 4000 بیشتر بوده است. گفته می شود که تولید این موشک ها تا سال 2000 از رده خارج شده است .
28.موشک یاسر: (این موشک از موشکهای هوشمند تمام اتوماتیک هوا به زمین با برد بیش از 50 کیلو متر است که هم اکنون در سپاه عملیاتی شده است . )
29.موشک دریایی کوثر : (موشک کوتاه برد با رنج عملیاتی 40 کیلومتر و مجهز به سیستم راداری میکرو متری قادر به مبارزه با سیستم های انحرف و جنگ الکترونیک خواهد بود که هم اکنون به صورت عمده در کشور تولید شده و به کشورهای دیگر نظیر سوریه ، سنگال و ونزوئلا صادر می شود .)
ادامه دارد...

khamoooosh

 • کاربر فعال
 • *
 • امتیاز: +249
 • ارسال: 270
 • هاشمی نژاد1
 • علوم پزشکی مشهد
 • پزشکی
 • مش‍‌‌هَد
پاسخ : توان تسلیحاتی ایران(بخش اول)
« پاسخ #1 : 05 فوریه 2010 ,ساعت 19:59:53 »
+1
ايول بابا!
من كه دهنم وا موند__مطمىنى اينا واقعيه؟(يعنى رجز خونى نيست؟)
« آخرين ويرايش: 28 فوریه 2010 ,ساعت 18:46:25 توسط mira »

سالاری

 • کاربر فعال
 • *
 • امتیاز: +361
 • ارسال: 333
 • صدوقی
پاسخ : توان تسلیحاتی ایران(بخش اول)
« پاسخ #2 : 06 فوریه 2010 ,ساعت 04:05:04 »
+1
خیلی جالب و مفید بود. متشکرم. ذکر منبع آن را کامل می کند.

دلسوخته

 • کاربر جدید
 • *
 • no avatar
 • امتیاز: +2
 • ارسال: 4
 • شهیدقدوسی
 • تهران-قم
پاسخ : توان تسلیحاتی ایران(بخش اول)
« پاسخ #3 : 08 فوریه 2010 ,ساعت 21:27:36 »
+1
منابع :
ماهنامه جنگ افزار شماره های 39 و 40 و 41 و 42 و 43 و44 و45
ماهنامه صنایع هوایی
ماهنامه صف
ماهنامه هوافضا
منابع کامل تر رو در بخش بعدی درج خواهم نمود

mira

 • کاربر نیمه حرفه ای
 • *
 • no avatar
 • امتیاز: +288
 • ارسال: 1054
 • شهید هاشمی نژاد 1
 • دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
 • فیزیک
 • مشهد
پاسخ : توان تسلیحاتی ایران(بخش اول)
« پاسخ #4 : 28 فوریه 2010 ,ساعت 18:48:30 »
+1
توان نظامی ایران
صنایع نظامی ایران قبل از انقلاب
برنامه های نظامی شاه موجب گردید تا هزینه های نظامی ایران به ناگاه سیر صعودی پیش گیرد. بودجه نظامی کشور بسیار بالا رفته بود و پیش خریده های شاه ، فروشندگان را هم به تعجب وا میداشت . خرید تجهیزات توسط رژیم شاهنشاهی نیازمند آموزش فنی نیروها و آشنایی و بهره گیری بهینه از این تسلیحات بود ، لذا شمار زیادی از متخصصان ، تکنسین ها ، مستشاران نظامی و فروشندگان تسلیحاتی به ایران گسیل می شدند و افسرانی از ایران به کشورهای خارجی فرستاده می شد . در اواسط سال 1977 بالغ بر 31 هزار مستشار آمریکایی در ایران به سر می بردند که این تعداد در سال 1978 به 45 هزار نفر رسید . حضور این افراد باعث گردید که آمریکاییها حق هرگونه ابتکار و خلاقیت را از نیروهای داخلی سلب کرده و اداره امور ارتش را راسا بر عهده گیرد .
از لحاظ صنایع دفاعی آنچه قبل از انقلاب تولید می شد ، صرفا تولید سلاحها و مهمات سبک بود که نهایتا تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به تولید فشنگهای سبک و نیمه سنگین تیربار ژ3 ، اسلحه ژ3 ، و فشنگ سلاح های کمری محدود می شد . در امور خدماتی و تعمیر و نگهداری نیز ما حق هیچ گونه دخالتی نداشتیم و با توجه به زیر ساختهای موجود فقط آمریکایی ها حق فعالیت در این امور را داشتند طوری که برای تعویض حتی یک پیچ ساده باید آمریکایی ها را صدا می کردیم.
یکی از شعار های محوری انقلاب اسلامی استقلال بود ، استقلال ،که نقطه مقابل وابستگی اشت . لذا به هر میزان که نقطه وابستگی کشور کم شود میزان استقلال بیشتر می شود.
بعد از انقلاب
همانطور که بیان شد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به نیروی نظامی ما حتی اجازه نمی دادند به قطعات دست بزند و کل سیستم در اختیار آمریکا بود.
بعد از پیروزی انقلاب شرایط متحول شد و تحولات چشمگیری خصوصا در مقطع دفاع مقدس پدید آمد ، جنگ تحمیلی واقعیتهایی را تحمیل میکرد که نتیجه آن شکل گیری صنایع دفاعی بود. بسیاری از سلاحهایی را که قبل از انقلاب نه تولید می شد و نه اجازه تولید آن را می دادند از رهگذر جنگ و تحریم اقتصادی و با طراحی مهندسی معکوس در داخل شکل گرفت . هر قدر فشار ها بیشتر شد خودباوری صنعت دفاعی بیشتر متبلور گردید .هم اکنون جمهوری اسلامی از بزرگترین توان و قدرت بازدارندگی موشکی برخوردار است که از یک طرف تماما بومی و از سوی دیگر تحت اختیار نیروهای داخلی قرار دارد و با هزینه اندک این همه امکان فراهم شده است.
پیدایش توان موشکی
صنایع و توان موشکی ایران در شرایطی شکل گرفت و تکامل یافت که امنیت ملی نظام جمهوری اسلامی در معرض تهدید قرار گرفته بود. در واقع از همان زمانی که موشکهایی از سوی رژیم مخلوع بعثی به سوی شهرهای کشورمان سرازیر شد و مردو ایران جواب دادند « موشک جواب موشک » این حس در متخصصان صنایع دفاعی کشور پدید آمد که باید به این خواسته به حق مردم پاسخ گویند که با عنایات خداوند متعال این صنعت بسیار پیچیده به همت متخصصان داخلی شکل گرفت . نکته جالب اینکه متخصصین شاغل در صنایع موشکی ، صنایع موشکی ایران را به علت کاملا بومی بودن «Made in SHIA» می گویند.


معرفی برخی از تولیدات صنایع موشکی:
1. موشک شهاب 3 : ( برد 2500 کیلومتر / درصد خطا 2 در 10000 )
2. موشک فاتح 110 : (دقیق ترین موشک بالستیک موجود در جهان با سوخت جامد برد 450 کیلومتر )
3. موشک توفان : ( یکی از پیشرفته ترین موشکهای ضد زره با عمق نفوذ 760 میلیمتر و برد 3850 متر و دارای سیستم ' ضد جمینگ ' تا دشمن نتواند آن را منحرف سازد و و مجهز به سیستم دید در شب وقابل شلیک از بالگرد های کبرا )
4. موشک تندر : ( طراحی شده جهت مقابله با زره های واکنشگر )
5. راکت صاعقه : ( طراحی شده جهت نابودی نفرات دشمن و دارای 40 میلیمتر طول می باشد و اهمیت آن به جهت برد ، مقدار ترکشها و قدرت انفجاری آن می باشد و پرواز آن در هوا بدون صدا می باشد )
6. موشک صیاد1و2 : ( که جهت نابودی بمب افکنها و هواپیماهای شناسایی دشمن طراحی شده و زمین به هوا می باشد که به تولید انبوه رسیده است )
7. موشک شهاب ثاقب : ( موشک سطح به هوای شهاب ثاقب موشکی کوتاه برد جهت دفاع ضد هوایی در ارتفاع پایین و بسیار پایین است و دارای ردیاب و سیستم هدایت فرماندهی و کنترل بیسیمی است .و دارای سرجنگی 14 کیلوگرمی و دارای ماسوره زمانی « ایر » می باشد که درصد خطای آن 4 درصد می باشد .
8. موشک میثاق1و2 : ( این موشک نمونه مدرنیزه شده استینگر می باشد که از روی شانه پرتاب می شود که دارای سیستم هومینگ غیر عامل مادون قرمز با قابلیت تهاجمی در تمامی جهات است )
9. موشک کروز: ( طراحی شده جهت استفاده در هواپیما و شناور . که بر برروی شناور های ذوالفقار 1400 و ذوالجناح نصب شده و این شناور ها با سرعت 90 کیلومتر حرکت کرده و همزمان اقدام به شلیک این موشک می کنند.
10. موشک دریایی نور : ( اساس سیستم کروز با برد متوسط 200 کیلو متر و با یک سامانه فوق پیشرفته جنگ الکترونیک )
11. موشک دریایی رعد : ( پیشرفته ترین موشک دریایی باسیستم هدایت الکترونیک در شب و سیست ضد الکترونیک با برد 350 کیلومتر )
12. موشک توسن : ( موشک ضدزرده تماما داخلی با عمق نفوذ بسیار بالا )
13. موشکهای زلزال 1و2و3 : ( با بردهای حداکثر 450 کیلومتر و پرتاب دقیق یکی از پرسرعت ترین موشکهای زمین به زمین جهان است )
14.موشک زیر دریایی حوت : ( پرسرعت ترین و پیشرفته ترین موشک زیر سطحی جهان با فناوری بسیار پیشرفته با قابلیت رهگیری اهداف زیر سطحی مانند زیر دریایی ها و موشکها و ناو ها و ناوچه ها )
15. موشکهای مرصاد 1و2و3و4و5 : (یک موشک فوق پیشرفته و جدید برای مبارزه با اهداف هوایی که در سال 2008 به تولید انبوه رسید . فناوری آن کاملا داخلی و بومی است .)
   مرصاد 1 : استفاده جهت رهگیری جنگنده ها و بمب افکن های در ارتفاع های بسیار بالا
   مرصاد 2 : استفاده جهت رهگیری پهپاد های بدون سرنشین در ارتفاع های پایین و بالا
   مرصاد 3: استفاده جهت شکار هواپیماهای جاسوسی رادار گریز در ارتفاعات بسیار بالا
   مرصاد 4: استفاده جهت رهگیری موشک های بالستیک زمین به زمین با کلاهک های هسته ای و شیمیایی
   مرصاد 5 : استفاده جهت شکار موشک های هوا به زمین شلیک شده توسط جنگنده های پیشرفته دشمن
16.موشک ضد تانک رعد : ( یک موشک ضد تانک بسیار ساده و ارزان قیمت با هدایت الکترونیک مجهز به یک رادار ضد رادار )
17. موشک قدر 1و 2 : ( موشک های بالستیک ارتقاع یافته شهاب با سیستم دفاع از موشک با 4 شلیک شونده راکت سیار در هوا و یک کلاهک بسیار قدرتمند و دارای سوخت دو مرحله ای که در سال 2008 به تولید انبوه رسیده است . برد قدر2 3500 کیلومتر است )
18. موشک عاشورا : ( موشک بالستیک با برد بیش از 4000 کیلو متر که نوع پیشرفته قدر با سیستم رادار ضدرادار است )
19. موشک سجیل : ( موشک هوا به هوا سجیل می تواند اهداف با برد 40 کیلومتر را با سرعت بسیار زیاد رهگیری نماید .)
20. موشک فاطر : ( موشک هوا به هوا ی فاطر می تواند از ارتفاعات بسیار بالا پرتاب شده و به سمت هدف خود حرکت کند )
21. موشک زوبین : ( موشک هوا به زمین زوبین می تواند اهداف با برد 30 کیلو متر را رهگیری کند )
22. موشک ستار 1و2و3: (موشک هوا به زمین ستار می تواند برد 40 کیلو متر را طی نماید )
23. موشک دریایی نصر : ( موشک ضد کشتی با برد 60 کیلو متر و سرعت بسیار بالا و دارای یک سامانه مبارزه با جنگ های الکترونیکی )
24. موشک فراز : ( یکی از پیشرفته ترین موشک های هوا به هوای جهان با قابلیت رهگیری اهداف پرسرعت و جنگنده های مدرن و مجهز به یک سیستم مبارزه با جنگهای الکترونیکی و یک راداری فعال برای یافتن هدف نهایی و هدایت الکترونیکی لیزری . سرعت این موشک 6000 کیلو متر بر ساعت است . )
25. موشک فجر دریا : ( یک موشک برد کوتاه برای استفاده در ناوچه ها و ناوشکن ها و قایق های پرنده سپاه پاسداران و قایق های تندرو ارتش. )
26. موشک ثاقب : (شلیک از زیر دریایی ها و لانچر های ثابت در زیر دریا برای شکار جنگنده ها و بالگردهای تهاجمی دارای یک سیستم راداری پیشرفته برای یافتن هدف و هدایت به سمت هدف نابود سازی فضای بینایی رادار دشمن .)
27.راکتهای فجر 1و2و3و4و5:
   این راکتها نمونه های بهینه سازی شده رادارگریز کاتیوشا می باشد که بسیار ارتقاء یافته و به کلاهک های شدید الانفجار مجهز یافته اند . این راکتها تا حداکثر برد 200 کیلو متر به صورت راکتی در جنگ 33 روزه حزب الله به مراتب مورد استفاده رزمندگان مجاهد حزب الله قرار گرفت که تعداد آنها از 4000 بیشتر بوده است. گفته می شود که تولید این موشک ها تا سال 2000 از رده خارج شده است .
28.موشک یاسر: (این موشک از موشکهای هوشمند تمام اتوماتیک هوا به زمین با برد بیش از 50 کیلو متر است که هم اکنون در سپاه عملیاتی شده است . )
29.موشک دریایی کوثر : (موشک کوتاه برد با رنج عملیاتی 40 کیلومتر و مجهز به سیستم راداری میکرو متری قادر به مبارزه با سیستم های انحرف و جنگ الکترونیک خواهد بود که هم اکنون به صورت عمده در کشور تولید شده و به کشورهای دیگر نظیر سوریه ، سنگال و ونزوئلا صادر می شود .)
ادامه دارد...
درود
خیلی سپاس گزارم + یه +
ايول بابا!
من كه دهنم وا موند__مطمىنى اينا واقعيه؟(يعنى رجز خونى نيست؟)
این شرح بی نهایت کز قدرت ما گفتند   *   حرفیست بی نهایت کاندر حکایت آمد.
وزارت اطلاعات ایران فقط اسلحه هایی را اعلام می کنه که بقیه فهمیده باشند یا حداقل مال ده سال پیش باشه. مثلا ما ده سالی هست که پدافند موشک های هسته ای را هم ساخته ایم ولی کسی خبر نداره.

شادروان

 • کاربر نیمه فعال
 • *
 • no avatar
 • امتیاز: +8
 • ارسال: 18
 • علامه حلی
 • همدان
پاسخ : توان تسلیحاتی ایران(بخش اول)
« پاسخ #5 : 23 نوامبر 2011 ,ساعت 22:39:05 »
+1
زنده باد ایران

***-لطفا پست های بدون بار خود را کمتر کنین                          مهداد
« آخرين ويرايش: 24 نوامبر 2011 ,ساعت 13:37:56 توسط mahdad »

میم ح میم دال

 • مدیر سایت
 • لنگر انداخته
 • *
 • امتیاز: +17193
 • ارسال: 6950
 • علامه حلی
 • تهران
پاسخ : توان تسلیحاتی ایران(بخش اول)
« پاسخ #6 : 23 نوامبر 2011 ,ساعت 23:20:05 »
+2
ایران به جای سرمایه گذاری در بخش هواپیمایی٬ بیشتر روی بخش پدافندی سرمایه گذاری کرده. به جای ساختن هواپیما ٬ حسابی روی موشک سرمایه گذاری کرده. واسه همین موشک هامونه که اسرائیل کمی ترس برش داشته. برای اینکه خاک اسرائیل تحت برد موشک های ماست. موشک یک حسن خیلی خوب داره اونم اینه که لازم نیست همه شون یکجا باشند. میشه هزارجای ایران سایت زد و موشک ها رو گذاشت زیر خاک. بعد ریموت کنترلش کرد. اینطوری دشمن نمیتونه برنامه ریزی کنه که مثلا یک سایت رو بزنه تا مثلا توان دفاعی ما شدیدا افت کنه.