• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کارگاه سؤالات علمی

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی
اینجا میتونه یکی از بهترین تاپک های این انجمن باشه و حقیقتا هست. : )

برای من ماهیت کاری که دانشمندان انجام میدهند ریاضی یا آزمایش نیست. تفکر مطلق، یا استفاده از بودجه برای تحقیق و پژوهش نیست.
بلکه سوال پرسیدن است.
- پروفسور ریچارد داوکینز

در هر صورت از نظر من باحال ترین و لذت بخش ترین کاری که آدم میتونه تو زندگیش انجام بده سوال پرسیدن و دنبال جواب رفتنه :د

.We are all born Scientists
- Dr. Mchio Kaku

به هر حال اینجا تاپیکی است برای سوالات شما، تمرین سوال مطرح کردن و دنبال جوابش رفتن،
میتونید سوالاتی که ذهنتون رو مشغول کرده یا بهش فکر کردید و به ذهنتون رسیده یا در مورد خاصی دارید که دنبال جواب علمیی برای اون ها هستید اینجا مطرح کنید.
از اونجایی که واسه خیلی از دوستان خیلی سوالاتی بود که براش تاپیکای مختلف ایجاد میشد و چون تلاشمون نداشتن کپی پیست هست ، اینجا هر کدوم از دوستان راجع به هر موضوعی که اطلاعات ناقص دارن ، یا اصن می خوان در مورد اون موضوع اطلاعات کسب کنن ، یا جایی واسشون گنگُ مبهمه از یه موضوع اینجا موضوع و درخواستشون ُ مطرح می کنن ، که می خوان توضیح کلی بدست بیارن ، یا جایی رو اشکال دارن و ...
و اینجا با همکاری دوستان ، هر کی به اندازه ای که می دونه یا تحقیق کرده خلاصه ارائه میده و در نهایت جمع بندی ای از بحث دوستان خواهیم داشت .
پس سوالاتی که براتون پیش میاد یا اومده که میخواید جواب علمی و حقیقی اونارو بدونین رو میتونید مطرح کنید و اگه جواب سواله بقیه رو میدونید در پیدا کردنش کمک کنید. یجورایی با میتونیم اینجا بررسی و بحث علمی بکنیم روش ؛)

ضمنا فراموش نشه که اگر از منبع اینترنتی استفاده می کنیم بجای کپی و پیست خلاصه ای از اون مطلب رو خودمون بنویسیم !(اضافه میکنم و در نهایت لینک به منبعتون رو فراموش نکنید).

طبعاً تاپیکای سوال ِ دوستان هم به مرور در این تاپیک ادغام خواهد شد .
مرسی از همکاریتون!

این ایده نیست
تقریبا یه سواله
من دنبال یه ماشینی هستم که به جی پی اس متصل باشه و نقشه شهر رو بگیره. در ضمن حس گرهای حرکتی مختلف در اطراف ماشین وجود دارن و همچنین یه سری حس گر برای تشخیص پیچ ها و چراغ ها

اینجوری دیگه نیازی به رانندگی نیست، خود ماشین طبق نقشه راه خودشو میره

چنین ماشینی وجود داره؟؟
اگر وجود نداره خوب چرا نمی سازن؟؟
اگر کسی اطلاعات داره ممنون میشم بدید

شقایق.س:دوستان سلام
از اونجایی که واسه خیلی از دوستان خیلی سوالاتی بود که براش تاپیکای مختلف ایجاد میشد و چون کلاً همه در تلاشیم که بخش علمی از حالت کپی پیست در آد ، اینجا هر کدوم از دوستان راجع به هر موضوعی که اطلاعات ناقص دارن ، یا اصن می خوان در مورد اون موضوع اطلاعات کسب کنن ، یا جایی واسشون گنگُ مبهمه از یه موضوع اینجا موضوع و درخواستشون ُ مطرح می کنن ، که می خوان توضیح کلی بدست بیارن ، یا جایی رو اشکال دارن و ...
و اینجا با همکاری دوستان ، هر کی به اندازه ای که می دونه یا تحقیق کرده خلاصه ارائه میده و در نهایت جمع بندی ای از بحث دوستان خواهیم داشت . پس فراموش نشه که اگر از منبع اینترنتی استفاده می کنیم بجای کپی و پیست خلاصه ای از اون مطلب رو خودمون بنویسیم !
طبعاً تاپیکای سوال ِ دوستان هم به مرور در این تاپیک ادغام خواهد شد .
مرسی از همکاریتون!

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : اتومبیل خودکار!!

چنین ماشینی ساخته شده و وجود داره. اونی که من دیدم حتی خودش توانایی پارک کردن داشت ! ولی نمی دونم اسم یا مارکش چی بود !

TnT

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام
پاسخ : اتومبیل خودکار!!

چنین ماشین هایی وجود دارن . دلیل اینکه تعداد شون انگشت شمار هستش هزینه ی بالایی هست که در قبال این تجهیزات باید پرداخت کرد . از دیگر امکانات جالب اینه که کمپانی مرسدس بنز میخواد که روی نسل جدید کلاس E ( نسل نهم ) حسگر هایی رو نصب کنه که بتونن از روی تابلو ها محدودیت سرعت رو بخونن و نذارن اتومبیل بیش از اون سرعت بره ! اگه همین امکان روی اتومبیل های ایرانی نصب شه ، دیگه باید فاتحه ماشین روندن تو ایران رو خوند ! چون من خودم دیدم تو یکی از اتوبان های اینجا تو یه قسمتیش زده حداکثر سرعت 30 کیلومتر در ساعت ...

serious

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
کوهپایه قدوسی
شهر
متاسفانه قم
کارگاه سوالات

به نظر شما چه عواملی میتونه زندگی ادمو تغییر بده؟

OWNING

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
دانشگاه
دانشگاه اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
کارگاه سوالات

بعد چهارم

برا من سوال پیش اومده که آیا جای چهاربعدی وجود داره یا نه؟
همه میگن بعد چهارم زمانه اما من به شخصه اعتقاد دارم باید یه جایی باشه که یه محور عمود دیگه به محورهای X, Y , Z داشته باشه یعنی چهار خط مجزای همرس که همشون دوبه دو به هم عمودن.
اگه کسی چیزی می دونه لطفا راهنماییم کنه.

alex delpiero

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی (شعبه دیگری ندارد ...)
شهر
کرج
مدال المپیاد
سال 1388 قبولی المپیاد نجوم مرحله اول ، سال 1389 و 1390 قبول مرحله اول المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ :

ببینید شما معلومه که اطلاعاتتون در این زمینه خیلی کمه
هر سوالی می خواید بپرسید من در این رابطه جواب می دم
ببینید
اولن ما چهار بعد داریم
سه بعد مکان و یک بعد زمان
ولی منظور از حرف شما بعد چهارم مکانه
بستگی داره
این که بگب بعد چهارم به تنهایی معنی همون زمان رو داره ولی اون چیزی که شما می گی بعد چهارم مکان بهش می گن
و بحث ما هم روی همونه
خب حالا این که وجود داره یا نه
فکر کنید
موجودی که در یک جهان دو بعدیه یک مکعب رو چجوری می بینه؟
یه مربع کوچیک داخل یه مربع بزرگ که رئوس دو مربع به هم وصلن
یه کم فکر کنی می فهمی
مثل این که مکعب رو از بالا نگاه کنی
خب حالا موجود دو بعدی داره یه جسم سه بعدی رو می بینه ولی دو بعدی درکش می کنه
دقیقا برای ما هم همینوره
ما ممکنه در روز خیلی چیز های چهار بعدی و حتی بیشتر رو ببینیم ولی سه بعدی درکش کنیم
توضیحات بیشتری خواهم داد

OWNING

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
دانشگاه
دانشگاه اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
پاسخ : بعد چهارم!

خب حالا میشه رفت توش؟
یا بهتر بگم میشه از این فظای سه بعدی خارج شد؟

*دو پست شما یکی شد. لطفا قوانین را مطالعه فرمایید.

hesamfear

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
اژه
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
تا الان كه نه ولي بعدا" هم هيچي

همه فكر ميكنن كه ما 3 بعد داريم ولي در حقيقت انسان و موجود دنيوي در 4 تا 5 بعد زندگي ميكنه .

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

یه مربع که می کشیم (می تونی معده یا قلبشم رسم کنی!) می تونیم محتویات داخلشو ببینیم !(همون قلب و معده!) بدون اینکه به پوستش(اضلاعش) آسیب بزنیم ... موجود چهار بعدی هم میتونه قلب و ریه مارو ببینه بدون اینکه به پوستمون صدمه بزنه!

یا یه مدل دیگه ... تو دنیای دو بعدی به یک خط در یه نقطه خاص فقط میتونی یه خط عمود کنی ولی تو بعد سوم از بالا هم میتونی که میشه دوتا ... حالا تو بعد چهارم یه خط دیگه هم میشه عمود کرد ... ببین می تونی پیداش کنی؟ نه ... چون تو یه موجود سه بعدی هستی و به بعد 4 احاطه نداری!

من کتاب "بعد چهارم" آقای رودی راکر رو خوندم ... همه چی رو خیلی واضح و روشن توضیح داده!
بخونینش!

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک
اَبرَ کارگاه : با هم بیاموزیم !

سلام! خوبید؟
من اینو تو یه سایت طراحی صنعتی دیده بودم یه سوال بزرگ واسم ایجاد شد!
Lighting Tea Bag by Wonsik Chae
lteabag01.jpg

lteabag02.jpg

lteabag07.jpg

lteabag05.jpg

سایت منبع : http://www.toxel.com
لینک این صفحه
اول اینکه خیلی ایده ی بامزه و جالبیه و واقعیه پس نگین فتو شاپ و..!
طرف اینو ساخته به این شکل که وقتی چای کیسه ای رو تو آب جوش میکنی اون مایعی که ازش خارج میشه(چایی) شبرنگه!
Consisting of a cup filled with a chemical intermediate and a bag containing fluorescent molecules, the light works through a catalyst of this chemical reaction
هیچ ایده ای دارین که مادش چی میتونه باشه؟! چون طبق گفته ی بالا ماده ی فلوروسانته !! که اون به شدت خطرناک و سرطان زاست. یعنی جنسش چی میتونه باشه؟ قاطیه چیزیه که اثر بد اونو از بین میبره؟ چجوری کار میکنه؟

×هیچ ایده ای ندارید؟! :(

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
علت ابی دیده شدن دریاها

چرا هنگامی که خارج از زمین به ان نگاه میکنیم اقیانوسها و دریاها رو ابی میبینیم؟؟؟
کسی می دونه؟

اسپما پاک شد

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
علت ابی دیده شدن دریاها

دريا به رنگ آبي روشن ، تيره و يا خاكستری و حتي سبز به نظر ميرسد ، در حاليكه اگر مقداری از آب آنرا در ليواني تماشا كنيم ، آب دريا را كاملا" بي رنگ خواهيم ديد

رنگ آبي درياها و اقيانوسها ، انعكاس نور است بعبارت ديگر آبها ، رنگ آسمان را در خود منعكس ميكنند.

با اين معني ، آب دريا تحت تاثير اشعه رنگي كه از تجزيه نور سفيد خورشيد حاصل ميشود قرار دارد چون طول موج رنگ آبي كوتاه است و بهتر در آب پخش ميگردد ، لذا زماني آب درياها كاملا" آبي ميگردد كه هوا ابری نبوده و خورشيد در حال تابيدن باشد!

ولي هنگاميكه هوا تيره و آسمان پوشيده از ابر باشد ، با توجه به ميزان ضخامت و رنگ ابرها ، رنگ آب نيز تغيير ميكند علاوه بر اينها ، جذب اشعه ، با زاويه و ميزان تابش آفتاب در ساعات مختلف روز ، عمق آب و... در ارتباط مي باشد تك سلولي های معلق در آب ، در نزديكي سواحل ، هاله ای از رنگ سبز به آبهای ساحلي ميدهد !

fire storm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 ارومیه
شهر
urm
مدال المپیاد
کانگرو & لیگ پایا (ریاضی)
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
پاسخ : علت ابی دیده شدن دریاها

[size=10pt]علت آبی دیده شدن اسمان[/size]

همان طور كه می دانید زمین توسط جو احاطه شده است. جو حاوی ذرات گرد و غبار، بخار آب، نیتروژن، اكسیژن، دی اكسید كربن و سایر گازهاست. نور خورشید برای آنكه به چشم ما برسد باید از میان جو عبور كند.

خورشید منبع اصلی نور است. وقتی نور خورشید از میان جو عبور می كند، توسط ذرات گرد وغبار، آب ومولكول های هوا در تمام جهات پراكنده می شود. به همین جهت آسمان پس از طلوع خورشید، روشن می شود.

نور خورشید تركیبی از هفت رنگ بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز است. وقتی نور خورشید از میان مولكول های جو زمین عبور می كند، پرتو های بنفش، نیلی و آبی بیش از پرتوهای قرمز منعكس می شود. به همین دلیل وقتی به آسمان نگاه می كنیم، این پرتوها بیشتر از سایر پرتو ها به چشمان ما می رسند. ما مخلوطی از این سه رنگ را به رنگ آبی به نظر می بینیم.

اگر زمین جوی نداشت، آسمان سیاه به نظر می رسید. آسمان ماه، تیره و تاریك است؛ زیرا ماه جوی ندارد كه نور خورشید را منعكس كند. فضا نیز كاملاً تاریك است.

کوتاهترین طول موجهای طیف مرئی بیشتر مطابق بنفش است تا آبی ، پس چرا آسمان بجای آنکه بنفش باشد آبی است؟

نور خورشید اولیه در رنگ بنفش تا حدی ضعیفتر از آبی است و بنفش کمتر از آبی به ما می‌رسد. دلیل مهمتر اینکه چشم انسان نسبت به بنفش کمتر از آبی حساس است. اینکه مردم آبی بودن آسمان را بوجود بخار آب در جو نسبت بدهند، شاید به این دلیل باشد که اغلب توده‌های آب آبی رنگ است.

i364663_untitled.JPG

از دلایل آبی بودن دریا این است که وقتی نور سفید چند متر از میان آب می‌گذرد، مولکولهای آب بخشی از انتهای سرخ طیف را جذب می‌کند و نوری که سرانجام به چشم بیننده منعکس می‌شود بیشتر آبی شده است. و در آسمان آب کافی برای چنین جذبی وجود ندارد. لایه اوزون نیز نور سرخ را تضعیف می‌کند، ولی نقش ناچیزی در آبی شدن آسمان دارد. از سوی دیگر ، فرض می‌کنیم که در یک روز مه آلود به آسمان نگاه می‌کنیم.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از 4245 :
دريا به رنگ آبي روشن ، تيره و يا خاكستری و حتي سبز به نظر ميرسد ، در حاليكه اگر مقداری از آب آنرا در ليواني تماشا كنيم ، آب دريا را كاملا" بي رنگ خواهيم ديد

رنگ آبي درياها و اقيانوسها ، انعكاس نور است بعبارت ديگر آبها ، رنگ آسمان را در خود منعكس ميكنند.

با اين معني ، آب دريا تحت تاثير اشعه رنگي كه از تجزيه نور سفيد خورشيد حاصل ميشود قرار دارد چون طول موج رنگ آبي كوتاه است و بهتر در آب پخش ميگردد ، لذا زماني آب درياها كاملا" آبي ميگردد كه هوا ابری نبوده و خورشيد در حال تابيدن باشد!

ولي هنگاميكه هوا تيره و آسمان پوشيده از ابر باشد ، با توجه به ميزان ضخامت و رنگ ابرها ، رنگ آب نيز تغيير ميكند علاوه بر اينها ، جذب اشعه ، با زاويه و ميزان تابش آفتاب در ساعات مختلف روز ، عمق آب و... در ارتباط مي باشد تك سلولي های معلق در آب ، در نزديكي سواحل ، هاله ای از رنگ سبز به آبهای ساحلي ميدهد !
اون قسمتی رو که اندرلاین کردم اشتباهه یعنی عقیده دانشمندای قبلنه :)
به نقل از الهـــــــــه :
دبیر فیزیک سال اول ما از ما این سوال هارو میخواست× :D
توی اپتیک نور
والا ما معلم شیمیمون از این سوالا می پرسه :-"

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

به نقل از s@dl0ve :
اون قسمتی رو که اندرلاین کردم اشتباهه یعنی عقیده دانشمندای قبلنه :)

یعنی میگین الان یه عقیده ی دیگه مطرح شده در این مورد ؟! :-" :D

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از 4245 :
یعنی میگین الان یه عقیده ی دیگه مطرح شده در این مورد ؟! :-" :D
بله
اونی که first storm نوشته درسته

یعنی دلیلش بخاطر بازتاب نور نیست بلکه مولکولهای آب بخشی از انتهای سرخ طیف را جذب می‌کند و نوری که سرانجام به چشم بیننده منعکس می‌شود بیشتر آبی شده است و ما دریا را ابی میبینیم... :-?

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")
تغییر بُعد

سلام
راستش نمی دونستم باید کجا این پست رو بزنم :-[ :-[ :-[ :-[ :-s :-<
ایا تا بحال در مورد بعد زمانی فکر کردید؟؟؟؟

فکر کنم جواب همه ی شماها "بله"هستش.

من دیروز داشتم یک مقاله ای رو می خوندم در این رابطه توش نوشته بود شما یک ماشین(خودرو)رویه یک صفحه بکشیدکه مسیر حرکت به یک سمت هست و اون راه بی نهایت هستش.
ماچطوری می تونیم یک کاری کنیم که برعکس راه بره؟؟؟؟؟؟(البته دنده عقب هم نداره :)) :)) :)) :)))
y5upzw6cqaw9rxkpfn4f.jpg

شرمنده دیگه خودم کشیدم و زیاد قشنگ نشده
.
.
.
.
.
راهش اینه که ما اون کاغذ رو ببریم و برعکس(به پشت)بچسبونیمش
یعنی از بعد2 ببریمش تویه بعد3 و برش گردونیم به همون بعد حالا ماهم اگه بتونیم بریم تویه بعد 4می تونیم برعکس زمان رو هم بریم و هزاران کار دیگه رو هم بکنیم که قبلش نمی تونستیم.

نظر شما چیه؟؟؟؟

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|
پاسخ : تغییر بُعد

خب؟
این درسته!
ما اگه بتونیم به بعد چهارم دست پیدا کنیم(نمیدونم اینجوری کفتن درسته یا نه!)کلی کار میتونیم بکنیم..........!!به نظرم دنیا متحول میشه

تاپیک به انجمن نجوم ربط داره به بخش کیهان شناسی!
زحمت انتقالشو بکشین!

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

درسته

درک بعد چهارم برای ما عین درک بعد سوم برای یه مربعه!

یه مربع چجوری میخواد بعد سومو درک کنه؟

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

تا اون جایی که من می دونم 3 نفر تا به حال تونستند بعد چهارم رو درک کنند ! می تونیم ما هم تلاش کنیم یکی از اونا باشیم :D :D

بالا