• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چند همسری، آری یا خیر؟!

omidreza

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی
https://parsaylawyers.com/شرایط-گرفتن-زن-دوم/

حتما این قوانین را بخوانید و بعد نظرات خود را بنویسید
البته رییس قوه قضاییه داره این قوانین رو سخت تر میکنه ،،! خوبه ؟

متوجه منظورتون نشدم؟چی خوبه ؟
اما به نظر من این قوانین زمانی قابل پذیرش هستن که دوطرفه باشه
البته من دقیقا اطلاع ندارم
اما آیاا قوانین ای داریم که اگر مرد عقیم باشه چه میشه یا اگر در رابطه جنسی کوتاهی بشه چطور؟؟

نام مرکز سمپاد
شهید رجایی اسلامشهر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
تلگرام
اولن که دین اسلام گفته مردها میتونن در کنار چند همسر دائمیشون کنیز هم داشته باشند که نشان میده مردها تمایلات گسترده جنسیشون رو از طریق حلال میتونن برطرف کنن ولی زنها نه، دلیلش رو برید از خدا بپرسید.
موضوع اینه که مردم میخوان اسلام داشته باشن ولی چیزایی که به صراحت توش اومده اما با فکر اونا نمیخونه رو حذف کنن!
به والله اگه اسلام واقعی رو اجرا میکردید الان وضع مملکت این نبود...
طرف کل موهاش توی تصویر پروفایلش معلومه بعد از اسلام حرف میزنه
امام حسین شماها رو میدید که ادعای اسلام دارید خون گریه میکرد....

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی
اولن که دین اسلام گفته مردها میتونن در کنار چند همسر دائمیشون کنیز هم داشته باشند که نشان میده مردها تمایلات گسترده جنسیشون رو از طریق حلال میتونن برطرف کنن ولی زنها نه، دلیلش رو برید از خدا بپرسید.
موضوع اینه که مردم میخوان اسلام داشته باشن ولی چیزایی که به صراحت توش اومده اما با فکر اونا نمیخونه رو حذف کنن!
به والله اگه اسلام واقعی رو اجرا میکردید الان وضع مملکت این نبود...
طرف کل موهاش توی تصویر پروفایلش معلومه بعد از اسلام حرف میزنه
امام حسین شماها رو میدید که ادعای اسلام دارید خون گریه میکرد....

مشکل شما هم این هست که تمامی معضل زندگی و تمام چیزی که از دین میبینید سکس هست

شما در جایگاه قضاوت نیستید که بخواین بخاطر دیده شدن مو شخصی رو بی دین و خودتون رو دین دار تلقی کنید!!
دین اسلام و قرانی که ازش دم میزنید صراحتا گفته قضاوت در حد و حدود شما نیست.

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
پیامبر هم تا مرگ خدیجه فقط یک همسر داشت.

البته ناگفته نمونه که پیامبر بعدش ماشالله یکی یکی شروع به ازدواج میکنه!...هم با کودک 9 ساله (عایشه) ازدواج کرده ایشون هم با تعدادی از زنان بیست سی چهل پنجاه شصت ساله (میگویند بیوگان!) ....خلاصه از بحث خارج نشیم فقط گفتم که اگه دوست سیزده ساله ای داره این مطالب رو میخونه این اطلاعات پسا زمینه ای رو هم داشته باشه براش خوبه!

همینطور که جوامع مردسالار کمتری میبینیم، به طبع رواج چندهمسری خانوم ها هم کمتره.
...
جوامعی که شما میفرمایی مرد سالار نیست زن سالار هم نیست و مثال بارزش آمریکای جنایت کار! میباشد:)...این جور کشور ها قوانین محکمی دارند برای تک همسری!.....ما هزار تا تبصره داریم برای چند همسری کردن!( رجوع به این لینکی که امید رضا گذاشت https://parsaylawyers.com/شرایط-گرفتن-زن-دوم/

آخرین ویرایش:

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
چون اونموقع ، عربا ۱۰ ۱۲ تا زن می گرفتن
خدا گفته ک نه ، ۴ تا فقط!
از این دید هم بهش نگاه کن

فقط در عجبم خداوند متعال چطور خودش با چند همسری موافقه(اشاره به"فقط چهار تا" دارم) و چرا ما انسان های بی مقدار و ناچیز! در مقابل حکمت و فهم و عدل خداوندی سجده ی شکر به جا نمیاریم و مخالف نظر خداوندگار عالمیان هستیم!.......یا ما ناخلفیم یا خدا زبانم لال! ناخلف است که نمیداند چه بگوید یا این استغفر الله! سخنان خدا نیست یا این سخنان کاملا درست است و عین سخنان خداوندگار است و ما قدرت فهم آنرا نداریم و بی جهت زوری در جهت رد چند همسری میزنیم!........(البته این موضوعات و آشفتگی ها شاید به خاطر این است که قرآن را خداوند متعال به صورت چاپ شده و یکجا به حضرت محمد نرسانده (که به نظرم پروردگار دو جهان دلایل خاص خود را دارد!) و قرآنی که امروز در دستان ماست ماحصل جمع آوری شنیده ها و نوشته هایی هست که عثمان(خلیفه ی مسلمین!) _بعد از نوزده سال پس از مرگ حضرت محمد(ص)_ برای ما مسلمین جهان جمع آوری کرده و به صورت مکتوب و یکجا در دستان ماست !؟!)

و نکته ی دیگه اینکه خدایی که میخواسته جلوی چند همسری رو بگیره بنا بر گفته ی شما، اونوقت جلوی پیامبر خودشو نتونسته بگیره و این پیامبر بزرگوار در سن 50 سالگی به بعد هم با کودک ازدواج کرده هم با زن بیوه هم با کنیزان!.....شما میگی ده دوازده تا!....اونوقت آن اختر تابناک جهان اسلام و پیامبر من و شما ، خودشان بنابه اسناد 9 همسر یا بنابر بعضی اسناد بالا دستی سیزده همسر و بنا بر گفته ی کفار اهل بیت 46 زن دایم و صیغه ای داشته اند !!........

ما که بخیل نیستیم ، مبارکشان باشد...:)

#من که خودم حقیقتا دنبال یک همسر هستم و نه به فکر صیغه ام نه به فکر کنیز ونه کلفت و نه دوست دختر و نه همسر دوم و سوم و بیستم و نه حتی به این زودی ها تا به سن سی و پنح سالگی به برکات مملکت داری آقایان به فکر ازدواج !!....:))

آخرین ویرایش:

Otaku.ir

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1402
اصلا فکر کردن به این چیزا برای منی که تو این دوره دارم زندگی میکنم خجالت آوره.....
بنیان خانواده تو نسل اول که به فنا میره که صد در صد.....نودگان اون فرد هم کلا به فنا میرن و چندین سال تباه میشن صد در صد...حتی نسل های بعدیه اون افراد هم کاملا تاثیر منفی میگیرن.....
خود منم پدربزرگم دو تا همسر داشت زندگی من به عنوان نوه ی این فرد حداقل پنج سال بخاطر یه موضوع کوچیک به سیاهی کامل گذشت و هنوزم آثارش هست بعد مرگ اونی هم چند تا همسر داشت هم که اصلا تمام خاندانش از بین میرن خود فرد هم بعد از مدتی از زندیگیش بیزار و خسته میشه و گاهی کارش به بیماری روانی هم کشیده میشه و تا جایی به لجن کشیده میشه که وقتی به گذشته و حال خوش نگاه میکنه میخواد بالا بیاره.....
خود پدربزرگم (که دوتا همسر داشت و پشیمون هم بود)وقتی بچه بودم همش بهم میگفت این اشتباهاتی که من کردم رو هرگز حتی سمتش نرو و به کسی که واقعا دوسش داری وفادار باش.....(وقتی کسی چنین چیزیو با یه بچه ی کوچیک هم در میون میذاره یعنی چقدر وضعش فاجعه بوده)

half of pine

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1400
دوم اما تعیین این مرزبندی ها و انطباق پذیری احکام به عهده ی من و شما نیست و باید مراجع دینی این رو تعیین کنند
سوم با توجه به تبلیغ گسترده چند همسری تو کشور ، و از اونجا که جمهوری اسلامی هست ، پس میشه نتیجه گرفت که چندهمسری در اسلام هنوز صحیحه

همینطوره.ولی من که در ردّ این جمله،حرفی نزدم!
اگر دقت کنین برای جلوگیری از سوء برداشت،از عبارت(به نظر میاد) و (به نظرم)استفاده کردم.
در ثانی،یعنی شما میگین هر چیز جایزی باید تبلیغ بشه و صحیحه؟! پس چرا دوچرخه سواری خانوما تبلیغ نمیشه؟!

Maryam kh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1391
در نقد بعضی دوستان که گفتن نباید توی زندگی شخصی دیگران دخالت کنیم و زندگی آدم های بالغ و عاقل به خودشون مربوطه می خوام بگم که اصلا بحث این نیست، بحث اینه که با تبلیغات گسترده دارن این موضوع رو فرهنگ سازی می کنن و عادی جلوه میدن.

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
فقط در عجبم خداوند متعال چطور خودش با چند همسری موافقه(اشاره به"فقط چهار تا" دارم) و چرا ما انسان های بی مقدار و ناچیز! در مقابل حکمت و فهم و عدل خداوندی سجده ی شکر به جا نمیاریم و مخالف نظر خداوندگار عالمیان هستیم!.......یا ما ناخلفیم یا خدا زبانم لال! ناخلف است که نمیداند چه بگوید یا این استغفر الله! سخنان خدا نیست یا این سخنان کاملا درست است و عین سخنان خداوندگار است و ما قدرت فهم آنرا نداریم و بی جهت زوری در جهت رد چند همسری میزنیم!........(البته این موضوعات و آشفتگی ها شاید به خاطر این است که قرآن را خداوند متعال به صورت چاپ شده و یکجا به حضرت محمد نرسانده (که به نظرم پروردگار دو جهان دلایل خاص خود را دارد!) و قرآنی که امروز در دستان ماست ماحصل جمع آوری شنیده ها و نوشته هایی هست که عثمان(خلیفه ی مسلمین!) _بعد از نوزده سال پس از مرگ حضرت محمد(ص)_ برای ما مسلمین جهان جمع آوری کرده و به صورت مکتوب و یکجا در دستان ماست !؟!)

و نکته ی دیگه اینکه خدایی که میخواسته جلوی چند همسری رو بگیره بنا بر گفته ی شما، اونوقت جلوی پیامبر خودشو نتونسته بگیره و این پیامبر بزرگوار در سن 50 سالگی به بعد هم با کودک ازدواج کرده هم با زن بیوه هم با کنیزان!.....شما میگی ده دوازده تا!....اونوقت آن اختر تابناک جهان اسلام و پیامبر من و شما ، خودشان بنابه اسناد 9 همسر یا بنابر بعضی اسناد بالا دستی سیزده همسر و بنا بر گفته ی کفار اهل بیت 46 زن دایم و صیغه ای داشته اند !!........

ما که بخیل نیستیم ، مبارکشان باشد...:)

#من که خودم حقیقتا دنبال یک همسر هستم و نه به فکر صیغه ام نه به فکر کنیز ونه کلفت و نه دوست دختر و نه همسر دوم و سوم و بیستم و نه حتی به این زودی ها تا به سن سی و پنح سالگی به برکات مملکت داری آقایان به فکر ازدواج !!....:))
دوست عزیز
فرض خدا اینه ک تک همسر باشید مگر در مواقع لزوم
قسمتی از فرض از این آیه برداشت میشه و شروط دیگه فرض رو کامل می کنه . این ی تریک مانند هست ک عربا در برابر این مسئله جبهه نداشته باشن

آخرین ویرایش:

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
خودشان بنابه اسناد 9 همسر یا بنابر بعضی اسناد بالا دستی سیزده همسر و بنا بر گفته ی کفار اهل بیت 46 زن دایم و صیغه ای داشته اند !!........
مایلم اول اسناد بالادستی رو ببینم
دوم این که پیامبر دلایلشون برای ازدواج متفاوت هست با اون چیزی ک مد نظر ما هست
برای دستگیری از زن های پیر و بیوه
خب تو اون جامعه ، کسب درامد برای ی خانم تا حدی غیر ممکن بود . بنا بر این کسی که همسرش فوت شده ، با بدبختی زندگی می کنه و این نشان از همدلی و کمک از طرف خدا بوسیله پیامبر هست
همچنین ک در اون زمان ، و همچنین تو این زمان هم که هستیم ، ازدواج باعث اتحاد قبایل می شه .
درضمن ، طبق تفاسیر که وجود داره ، پیامبر محدودیت داشته و خدا امر کرده که غیر از اون ۹ زن ، حتی اگر طلاقشون دادی حق ازدواج نداری
و ی چیزی .. عرب ها بخاطر موقعیت جغرافیایی ک دارن و همچنین سنت هاشون ، زود ازدواج می کنند.. پس وقتی میگید ۱۳ ساله ، در اون شرایط سن کمی ن بوده.

sa🌙

هیچی دائمی نیس،غیرِ جوهر تتو…
نام مرکز سمپاد
فرزانگان5
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
کسی که پای رفتن داره بالاخره میره حالا چه امروز چه فردا.مگه فرقیم میکنه؟!
بعدشم به جای چن تا چن تا زن گرفتن به نظر من بهتره این عقیده رو تو مملکت درست کنن که بابا زن بیوه یا مطلقه همونقدر حق داره که یه
مجرد داره . حتما لازم نیست یه نفر خیر بشه!

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی
کاربر گرامی @Ali pasha
زمانی که اسلام ظهور کرد، چند همسری امری رایج بود و مشکلی هم به وجود نمی اورد بنابراین حکم چند همسری در اسلام مورد تایید قرار گرفت نه این که اسلام آن را طرح کرده باشد. چند همسری قبل از اسلام وجود داشته و اسلام آن را با شرایطی ویژه تاییدو امضا کرده است. به چنین احکامی ، احکام امضایی می گویند و نه احکام تاسیسی. علاوه بر این ۲ محدودیت عمده برای چند همسری در اسلام مطرح شد. اول این که هر فردی صلاحیت چند همسری را ندارد و بسیار دشوارتر از آن بحث عدالت مطرح شده است.

دلیل تایید حکم چندهمسری، تنها برطرف کردن تمایلات گسترده ی مردان و فلان نیست.
دلایل دیگه ای داره!
گاهی چند همسری نیاز است و نبود اون مشکل به وجود میاره. برای همین اسلام اون رو تایید کرد تا از اون مشکلات جلوگیری کنه.

درحقیقت کار اسلام پیشنهاد نبود، پیش بینی بود. چون اتفاقا بعد از ظهور اسلام چنین کاری نیاز شد و پیش بینی اسلام درست و عقلانی از آب درامد.

پس چندهمسری تنها امری مباح است. اما وقتی خیلی از واجبات به تعویق افتاده چطور است که نگاه ها تنها به چند همسری که امری مباح است معطوف شده است!!!!!

اسلام هرگز نگفته است باید چند همسر داشته باشید یا مستحب است چند همسر داشته باشید، حتی نگاه منفی داشته است « اگر نگرانید عدالت نورزید ، یک همسر بگیرید »

در بحث کاربردی این موضوع نیز باید بگیم امر مباح در اسلام بر مبنای توانستن و نتوانستن بنا شده است و لازم نیست به امور مباح بیش از حد پرداخته شود.

برداشتتون از نظر من اشتباهه. کسی ادعای اسلام نداره.

سوالی که از شما دارم اینه:
آیا شما کاملا بی گناهی؟ آیا تا ب حال براتون پیش نیومده به خاطر منافعتون، کار درست رو ترک کنید؟تا به حال وسوسه نشدید؟ تاحالا نگاه اشتباهی نکردید؟ کار حرامی نکردید؟گناهی مرتکب نشدید؟

نمیخوام اینجا به اعتراف کردن و بحث نامربوط بپردازین. فقط میخواستم یه تلنگر بزنم...و بگم هرکدوم از ما اگه در اعمال خودمون ریز شیم می بینیم که چقدررر جای بهتر شدن داریم، اون موقع است که خجالت میکشیم از عیب های کوچیک دیگران حرف بزنیم و سرزنششون کنیم:) البته من منظوری ندارم فقط خواستم بگم در این مواقع شما تنها وظیفتون آگاه کردن و امر ب معروف و نهی از منکره (اون هم درصورت توانایی و بلد بودن راه درستش) نه عیب جویی و سرزنش دیگران.
موفق باشید

ببخشید منظورتون رو از این قسمت نمی گیرم :) یعنی اگه من از هرچیزی دو تا داشته باشم دارم به اون چیز، ب چشم وسیله نگاه میکنم ولی اگه یه دونه داشته باشم دارم بهش احترام میذارم؟ مثلا اگه من دوتا بچه داشته باشم یعنی دارم ب بچه ب چشم کالا نگاه میکنم؟ ولی اگه یه بچه داشته باشم همه چی حله؟
از نظر من چندهمسری نگاه نادرست به زن نیست.
این درسته که در این جامعه و در این عصر کار خیلی پسندیده ای به نظر نمیاد و کاملا با این امر موافقم ولی باید توجه داشت که گاهی این کار "نیازه".
همانطور که می دانیم تعداد مردان و زنان همیشه دقیقا برابر نیست و گاه ممکن است کم و زیاد شود این راه حلی است که اسلام برای این موضوع ارائه داده است تا اگر تعداد زنان بیش از مردان بود (که تجربه و آمار ها و سرشماری های بشر ثابت کرده که معمولا تعداد دختران آماده به ازدواج از پسران آماده به ازدواج بیشتربوده است) بی همسر نمانند و اگر هیچ راهی برای ازدواج این تعداد زنان مازاد ارائه نکنیم به راستی این زنان برای برطرف کردن نیاز طبیعی و غریزی خود چه راهی جز تن فروشی و روابط ناشروع خواهند داشت (به علاوه که نیاز عاطفی و روانی آن ها از این راه ها هم قابل تامین نیست) پس اتفاقا این از حقوق زن بشمار می رود تا بتواند ازدواج کند و بی همسر نماند و این امتیازی برای مرد نیست اگر بنا بود جانب مرد رعایت شود و درحق زن ظلم شه اسلام همان کارى را مى کرد که دنیاى غرب کرده است به مرد حق استفاده و بهره بردارى از زنان دیگر جز همسر را مى داد ولى هیچ تعهدى براى مرد در قبال زن و فرزندان او به عنوان همسر قانونى و فرزندان قانونى قائل نمى شد یعنی مرد بتواند با زن های دیگر ارتباط داشته باشد و هیچ مسئولیتی را هم در قبال آن ها نداشته باشد.

شدنش که میشه هرچند خیلی کم و بعیده.

اما قبل از این،
باید بررسی کنیم منظور از عدالت چیه.

«فَانْكِحُوا ما طابَ لَكُمْ مِنَ النِّساءِ مَثْنى‏ وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَةً»

(با زنان پاك (ديگر) ازدواج نمائيد، دو يا سه يا چهار همسر و اگر مى‏ترسيد عدالت را (درباره همسران متعدد) رعايت نكنيد، تنها يك همسر بگيريد).

منظور از عدالت در باره همسران چيست؟
شك نيست كه" عدالت" در محبت‏هاى قلبى خارج از قدرت انسان است چه كسى ميتواند محبت خود را كه عواملش در بيرون وجود اوست از هر نظر تحت كنترل درآورد؟ به همين دليل رعايت اين نوع عدالت را خداوند واجب نشمرده و در آيه 129 همين سوره نساء ميفرمايد" وَ لَنْ تَسْتَطِيعُوا أَنْ تَعْدِلُوا بَيْنَ النِّساءِ وَ لَوْ حَرَصْتُمْ": شما هر قدر كوشش كنيد نميتوانيد در ميان همسران خود (از نظر تمايلات قلبى) عدالت و مساوات برقرار سازيد.

از طرفی پيامبر اسلام در مورد رعايت عدالت بين همسران میفرمايد: «هركس دو زن داشته باشد و ميان آنها به عدالت رفتار نكند و به يكى از آنها بيش از ديگرى ابراز تمايل نمايد در روز قيامت محشور خواهد شد در حالى كه يك طرف بدن خود را به زمين میکشد تا سرانجام داخل جهنم شود » (بحارالأنوار، ج 7، ص 214. .)

همانطور که در متنی که ذکر شد مطرح است(به يكى از آنها بيش از ديگرى ابراز تمايل نمايد) مساله بروز و ظهور دادن محبت به یکی و ابراز نکردن محبت نسبت به دیگری مورد توجه است.

یعنی اگر مردی دو همسر دارد و نسبت به یکی علاقه بیشتری دارد در قلبش، حق ندارد در مقابل همسر دیگر به گونه ای رفتار کند که موجب ناراحتی آن همسر شود.

ولی علاقه بیشتر در قلب نسبت به یک همسر، که معمولا ناشی از تفاوت ها و برتری فردی نسبت به دیگری است، تا وقتی که ابراز نشود و همسر دیگر را ناراحت نکند گناه نیست.
بنا بر اين محبت‏هاى درونى مادامى كه موجب ترجيح بعضى از همسران بر بعضى ديگر از جنبه‏ هاى عملى نشود ممنوع نيست، آنچه مرد موظف به آن است رعايت عدالت در جنبه ‏هاى عملى و خارجى است.

من که حتی نظر هم ندادم فقط سوال پرسیدم تا قضیه برام واضح تر بشه چرا اینقدر دیس گرفتم؟ : ))))))

میخوام هم جواب صحبت های شمارو بدم و هم نظرم در مورد تاپیک

ببینید اصلا بحث قوانین و شرع نیست.

زن امروزی همچین مساله ای رو نمیپذیره.زن امروزی زن صدر اسلام نیست که بترسه و یا ضعیف باشه.
چون مستقل هست و درامد داره و میتونه زندگیش رو بدون مرد مدیریت کنه و اگر روزی همسرش بیاد بگه قانون میگه من اجازه دارم همسر دومی داشته باشم شک نکنید و شک نکنید که ترجیح میده تنها زندگی کنه.

مطمعن باشید که زن امروزی همچین مساله ای رو نمیپذیره.

در نتیجه ی بخشی از جامعه در مورد ازدواج قانونی دچار تردید میشه.
و ی بخشی هم ترجیح میده که طلاق بگیره و تنها زندگی کنه.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
که تجربه و آمار ها و سرشماری های بشر ثابت کرده که معمولا تعداد دختران آماده به ازدواج از پسران آماده به ازدواج بیشتربوده است
فایل "جمعیت بر حسب استان به تفکیک سنین منفرد و جنس" رو از بخش سرشماری سال 1395 سایت مرکز آمار دانلود کن.
اگه به سنین ازدواج دقت کنی، میبینی که تعداد دخترها کمتر از پسرهاست. (مثلا برای سن 25 سالگی، 797911 پسر و 778592 دختر در ایران زندگی میکنه.)
یعنی اگه قرار بر این باشه که برحسب کمبودِ زوج و معیارهای جمعیتی ازدواج صورت بگیره، چندهمسری باید برای دخترها باشه نه پسرها!
[که مطمئنم این مسئله چیزی نیست که احکام و فقه اسلامی باهاش موافق باشن.]

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ٢
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1398
اگه چند همسری آقایون جهادی بزرگه و تکثیر عشق !! میکنه میشه دلایلی اورد که واسه خانوم ها هم فوایدی میتونه داشته باشه....
مگه نمیگید زن موجود ضعیف و ظریفیست که نیاز به حامی و مراقبت داره ؟؟! خب پس خیلی خوبه که بتونه چند تا همسر اختیار کنه
یکی از شوهرا آشپز خوبی باشه یکی دیگه کارای خونه رو کنه و بعدی هم مسئول خرید باشه .... آخری هم بره دوره های ماساژ و ناز و عشوه خریدن بگذرونه ... البته اینو مدیون کلاسای رایگانی هستیم که دولت واسه مردامون میذاره !!
مردا قوی ترن دیگه ... خونه تکونی راحت تر انجام میدن
وقت مهمونداری قابلمه سنگین برنج رو بهتر آبکش میکنن ، ظرفای سنگین میوه و چایی رو با یه دست جابه جا میکنن ..
ما خانوما هم قول میدیم عدالت و تعادل رو برقرار کنیم !!
دلایل بالا شما رو راضی کردن به چند همسری خانوما ؟؟ قانع شدید ؟؟؟
پس توقع نداشته باشید کسی با استناد به تنوع طلبی ، نجات جامعه و عمل به دستورات اسلام قانع بشه ....

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
مایلم اول اسناد بالادستی رو ببینم
دوم این که پیامبر دلایلشون برای ازدواج متفاوت هست با اون چیزی ک مد نظر ما هست
برای دستگیری از زن های پیر و بیوه
خب تو اون جامعه ، کسب درامد برای ی خانم تا حدی غیر ممکن بود . بنا بر این کسی که همسرش فوت شده ، با بدبختی زندگی می کنه و این نشان از همدلی و کمک از طرف خدا بوسیله پیامبر هست
همچنین ک در اون زمان ، و همچنین تو این زمان هم که هستیم ، ازدواج باعث اتحاد قبایل می شه .
درضمن ، طبق تفاسیر که وجود داره ، پیامبر محدودیت داشته و خدا امر کرده که غیر از اون ۹ زن ، حتی اگر طلاقشون دادی حق ازدواج نداری
و ی چیزی .. عرب ها بخاطر موقعیت جغرافیایی ک دارن و همچنین سنت هاشون ، زود ازدواج می کنند.. پس وقتی میگید ۱۳ ساله ، در اون شرایط سن کمی ن بوده.

گرچه به نظرم بهتر بود شما میرفتی اسناد بالا دستی و پایین دستی رو نگاه کنی اما خب از ویکی شیعه که فیلتر هم نیست (نتیجه اینکه به دست جمهوری اسلامی میگرده!) براتون آوردم....گرچه به پونزده تا هم میتونستم اشاره کنم اما خب همون نه تایی که همه میدونن کافیه برای اثبات ازدواج های مکرر پیامبر خاتم!....http://fa.wikishia.net/view/همسران_پیامبر(ص)

این قضیه دستگیری برای زنان بیوه هم اونجا نوشته شده،و حتی اتحاد بین قبایل!......خب اینا دلایلی هستن که ما و مورخا از ظن خودمون برای ایشون میگیم و مینویسیم !....و بیشتر شبیه به جوک هستن تا دلیل!........ و اینکه عایشه که بچه بود و بیوه نبود پس کلا قضیه بیوه بودن منتفیه و تمام دلایل توجیهیش!....و ...باقی موارد که از حوصله ی من رد توجیهاتش خارجه!.....

نه ساله بوده عایشه نه سیزده!....نه سال و سیزده و حتی هیجده سالشم کودک حساب میشه برای یه مرد پنجاه ساله!.....اینکه هیکل یه دختر به سی ساله ها بخوره یا بلوغ جسمی و جنسیش در اثر کار کردنای طاقت فرسا زودتر اتفاق بیفته دلیل خوبی برای ازدواج باهاش نیست!.....(این ها کلا دلایل و قوانین حاکم بر اسلامه و لا غیر که دام گیر ملت های جهان شده!)

ایشون نه زن دایم داشته !....صیغه و کنیز و کلفت ها براشون دیگه کفایت میکرده ....چون خدیجه همسر اول ایشون در سال 619 میلادی فوت میکنه و خود محمد بن عبدلله پیامبر عظیم الشان اسلام! در 632 میلادی!.. یعنی تمام این نه یا سیزده یا پانزده یا 46 زن را در مدت 13 سال اختیار کرده!.....یعنی یا سالی حدود یک همسر اختیار کرده درخوشبینانه ترین حالت و یا در بد بینانه ترین حالت سالی سه یا چهار همسر!...یعنی به عبارتی هر فصل از سال رو یک همسر دربالین داشتن ایشون!.....خب شما هم یه مقدار انصاف داشته باشید بانو! ...آخه یه انسان مگه چقدر توان داره که این مقدار از انرژی رو صرف همسر داری بکنه!؟.....بیشتر از این در توان نداشتن! ...انسان است و ظرفیت هایش!...../
/

با تمام احترامی که برای شما قائلم اما به اندازه ی کافی نوشتم و سعی میکنم زمانم رو برای کنکورم سیو بکنم تا این بدیهیات!....میگن : گفتم الف ، گفت دگر هیچ مگو ، در خانه اگر کس است، یک حرف بس است!.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ٢
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1398
اممم...:-?:|:|
یعنی شما میگین زن چندتا شوهر بگیره تا نوکریشو کنن؟؟:| خب بره نوکر بگیره چرا ازدواج کنه؟:| مگه زن از طرف شوهرش به محبت و ابراز عواطف نیاز نداره؟ این کار چ کمکی به اون میکنه؟
------
من به شما پیشنهاد میکنم کتاب "نظام حقوق زن در اسلام" رو مطالعه بفرمایید فکر میکنم نصف شبهاتتون راجع به حقوق زن در اسلام حل میشه و اون نصف باقی هم ب مرور زمان و پرسش و کتاب های تکمیل کننده ی مفید دیگر ان شاء الله حل خواهد شد.
من با مثال زدن چند همسری خانوم ها خواستم نشون بدم که پشت چند همسری آقایون هم منطقی نیست ... داشتن چندین همسر چه کمکی به آقایون میکنه ؟؟؟
در مورد معرفی کتاب هم باید تشکر کنم.... کتابی که وقتی ۱۵ سالم بود خوندم و کتابای خیلی بیشتری که هیچ کدوم نتونستن شبهات منو درخصوص حقوق زن در اسلام برطرف کنن ... از جمله نفقه ، دیه ، حق طلاق .... کدوم کتاب میتونه دلیلی برای این بیاره که اگر مرد مهریه زن رو پرداخت کنه با گفتن طلاقت دادم میتونه بره به زندگی خودش برسه ؟؟؟؟ متاسفانه اینا جزئی از حقوق اسلامی هستن !

H.Omani

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
قدوسي
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1399
چرا چنین تصوری دارید؟
خانوم های جوانی هستند که با مرد های مجرد ازدواج کردن و به نظر نمیاد مشکلی داشته باشه.
تا جایی که من اطلاع دارم اصلا قانون یا حکمی در این باره وجود نداره که بشه ازش نتیجه ای گرفت. نه قانون چیزی گفته نه دین.

فقط طرز تفکر افراد متفاوته باهم

و بعضی روان شناسا هم ب دلایلی میگن خوبه کسی که در ازدواجی شکست خورده با کسی ازدواج کنه که اون هم چنین تجربه ای داشته.
اما باز به شزایط و خود طرف بستگی داره.

اگه کلا بخوایم ازدواج های دوسه باره مثلا بعد طلاق یا مرگ رو غیرقانونی کنیم مشکلات خیلی زیادی به وجود میاد و ب نظرم چنین کاری اصلا عقلانی و درست نیست.

و البته ربطی هم به تمایلات همجنسگرایانه نداره
حالا موافقين يا مخالف؟

amir78

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
این قضیه دستگیری برای زنان بیوه هم اونجا نوشته شده،و حتی اتحاد بین قبایل!......خب اینا دلایلی هستن که ما و مورخا از ظن خودمون برای ایشون میگیم و مینویسیم !....و بیشتر شبیه به جوک هستن تا دلیل!......

واقعا با عقل جور در نمیاد یک نفر تا ۵۰ سالگی فقط یه همسر داشته باشه و بعدش شهوتران بشه
و بعدبرای شهوت با زن هایی ازدواج کنه که اکثرا دو سه تا شوهر قبلا داشتن و همشون هم از قبیله های متفاوت بودن

mhs.1d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
ریاضی
این قضیه‌ی توجیه کردنِ ما در راستای مزیت‌های چندهمسری، منو یاد اون دوستم میندازه که برام از مزیت‌های پلی‌اموری (polyamory) میگفت و می‌خواست ترغیبم کنه تا بهش رو بیارم. بابا همشون ریدن. چه خبرتونه هرروز یه کتگوری از رابطه رو مد می‌کنید و حتی بقیه رو هم ترغیب می‌کنید بهش آخه؟ چندهمسری و پلی‌اموری و گروپ و فلان و فلان همشون یه عنن. همشون باگ‌های سیستم و تکاملن. هیچ توجیهی هم ندارن.

بالا