• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چند همسری، آری یا خیر؟!

• شروع کننده موضوع

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
موافقین یا مخالف ؟ اگه موافقین ، دلایلتون ، اگه مخالفین ، دلایلتون ؟

این تاپیک رو زدم ، چون حقیقتن فکر نمیکردم از بین دوستام و بچه های اینجا کسی موافقش باشه و طرفشو بگیره ک امروز با این پدیده مواجه شدم :))

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
یه گروه خاصی حداقل به نصف جمعیت کشور تجاوز کرده. چند همسری در مقابل این، سنت متمدنانه ایه.

آخرین ویرایش:

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
وجود چند همسری در دوره های زمانی خاصی مورد نیاز جوامع بوده. مثلا تو جوامعی که مرد سالار بودن. توی شرایط خاصی مثل جنگ، تعداد خانوم ها از آقایون بیشتر میشده. بعد برای کنترل جوامع تا زمان برابری مجدد، چند همسری راه حل تقریبا مناسبی به نظر میاد.
اما الان مخالفم. چون فکر میکنم جامعه نیازی بهش نداره.

a.khakpour77

گُم‌دَرسَر!!!
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5 تهران
شهر
فرز 1 بندرعباس/فرز 5 تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
مدال که نه...اما سه تا مرحله یک دارم...
دو تا ادبی، ی زیست...
دانشگاه
علوم‌پزشکی تهران
رشته دانشگاه
ژنتیک
صددرصد مخالفم
بنیان خانواده و زندگی مشترک با این مسخره‌بازیا ب لجن کشیده میشه

اگه بخوایم بگیم مردا حق دارن چند همسر داشته باشن
خانوما هم این حق رو دارن
و اگه ابنطور بشه
چیزی بنام بنیان خانواده ک باید سرشار از مهر و وفا باشه باقی نمیمونه
بچه‌هایی ک در همچین خانواده‌هایی بزرگ میشن جداً چطور و از کی میخوان وفاداری یاد بگیرن؟!

من مخالفم.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
البته قبل از هرچیز باید دقت کنیم که "من راضی، تو راضی، گور بابای ناراضی" :))
یعنی وقتی 3 4 تا آدمِ بالغ و عاقل تصمیم میگیرن که این سبک زندگی رو پیش بگیرن، حقِ این کار رو دارن و کسی نمیتونه خرده بگیره.

a.khakpour77

گُم‌دَرسَر!!!
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5 تهران
شهر
فرز 1 بندرعباس/فرز 5 تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
مدال که نه...اما سه تا مرحله یک دارم...
دو تا ادبی، ی زیست...
دانشگاه
علوم‌پزشکی تهران
رشته دانشگاه
ژنتیک
البته قبل از هرچیز باید دقت کنیم که "من راضی، تو راضی، گور بابای ناراضی" :))
یعنی وقتی 3 4 تا آدمِ بالغ و عاقل تصمیم میگیرن که این سبک زندگی رو پیش بگیرن، حقِ این کار رو دارن و کسی نمیتونه خرده بگیره.
درسته خیلیا این مدل زندگی رو میپسندن و ازش راضین
اما وقتی همچین مسئله‌ای در سطح جامعه و بطور علنی مطرح میشه و براش کارگاه آموزشی میذارن حتی، دیگه نمیشه گفت من راضی و تو راضی

الان اگه بجای چندهمسری، کارگاه ترویج اعتیاد هم میذاشتن همین حرفو میزدی؟!

اینا بجای برگزاری کارگاهای اینچنینی و ترویج چندهمسری ک صدالبته ظلم درحق جامعه و نسل آینده‌س، نمیتونستن کارگاه‌های مفید دیگه‌ای برگزار کنن؟!
مثل کارگاه آموزش فرهنگ ترافیک یا زندگی سالم؟!
واقعاً درکشون نمیکنم...

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
منظور از مخالفت یا موافقت، اینه که آیا این حق رو به رسمیت میشناسیم، یا از نظر اخلاقی و یا سلیقه شخصی؟
اگه اولیه، من دلیلی نمیبینم که وقتی چندین فرد عاقل و بالغ، همه تصمیم به انجام این رابطه(بطور کلی روابط باز، که چندهمسری هم شاملش میشه) داشته باشن و الزاماتش رو بپذیرن، محدودیت قانونی ای باید روشون اعمال شه. البته چیزی که میگم، مسلما فرق داره با قانون مردسالارانه و یک طرفه ای که از چندهمسری وجود داره. بطور کلی، به عنوان یک حق قانونی و دوطرفه قبولش دارم.
به سختی میتونم نکته غیر اخلاقی خاصی هم توش پیدا کنم. مسلما الگوی این افراد از خانواده و تربیت، خاص خودشونه و مقایسش با دلایل و دیدگاه افراد تک همسری به خانواده و عشق، بنظرم درست نیست(مثلا برای بعضی ها، احساس عشق به شکل احساسی متمرکز روی یک نفر تجلی پیدا میکنه. ولی برای بقیه ممکنه اینطور نباشه و حتی نوع عشق و احساسشون به پارتنرهای متفاوتشون، میتونه از سنخ متفاوت و متنوعی باشه).
در حالت سوم هم، یعنی سلیقه شخصی، من از هردوی تک همسری و چند همسری خوشم نمیاد ((((:

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
مخالفت کامل دارم با چند همسری!...
اگه چند همسری برای مرد توی ایران پذیرفته شده س ، پس بیاییم به خانوما هم اجازه بدیم ،اونوقت شرایط رو برابر کنیم( استهزا میباشد!)

هیچ دلیلی برای چند همسری یک مرد نمیبینم مگر مسایل کمر به پایین!....( بچه دار نشدن همسر و عدم تمکین و غیره همه ش بهانه س که توی نود و نه درصد اوقات با گزینه های تراپی و مشاوره و پزشکی و غیره قابل حله و آخرین گزینه هم ترک اون زندگیه که اونم لطمات خودشو داره اما نه به اندازه چند همسری!)....

(قبلا یه مطلبی خوندم که یادم نیست کجای دنیا بود ، یا هند بود یا یه سری از بومی های آفریقایی، که مردا اجازه ندارن چند همسری باشن اما کاملا برای خانوما قانونی میتونستن چند همسری باشن!....اگه یه لحظه با دید ایرانی بودنمون به قضیه نگاه کنیم میبینم که خیلی کار قبیحیه چند همسری بودن این خانوم ها!...اما یه نگاهی هم به چند همسری بودن بعضی از مردای ایران بندازیم همچین هم قبیح و زشت نیست کارشون !...، چرا!؟....چون به صورت فرهنگ دراومده و مردم به این پدیده عادت کردن!.....دیگه قبح و زشتی این مسیله از توی خیلی از خانواده ها رفته مخصوصا خانواده های مذهبی که تحت تاثیر عقاید مذهبی و فتواها هستن!......به قول شاهین نجفی(خودتونو اذیت نکنین دوستان! منم شیفته ی ایشون نیستم فقط حرفش قشنگ بود!) : میگفت: زشتی هم عادت میشه واسه آدم !....

حالا چند همسری که جای خود داره ، با صیغه هم میونه ی خوبی ندارم!....
مثالش همین همسایه ی بغلی خودمون که هر روز داد و هوار میکنن با همدیگه!....انگار فقط اون بچه ی پنج شیش ماهه حلقه ی واصله ی زندگیشونه!......دیوارای این آپارتمانی که میشینیم خیلی باریکه و سفالیه و صدای عاادی و معمولی رد وبدل میشه چه برسه به داد و هوار!
چند وقت پیش یه شب تا صبح برای مظلومیت خانوم همسایه تا صبح نتونستم بخوابم و همه ش فکر میکردم که چرا و چی باعث شده که دست به همچین کاری بزنه؟ ( عشق؟ ...مادیات؟....بی کسی؟....نیاز جنسی؟......و ....؟؟).....من جای کسی نمیتونم فکر کنم اما اگه من دختر بودم هیچ وقت تن به همچین خفتی نمیدادم چون توی جامعه ی ایران به صیغه شدن و صیغه کردن دید خوبی وجود نداره مگه بازم توی خانواده های مذهبی که از مراجعشون پیروی میکنن.....

اون شب پسره بر میگرده با داد و هوار به خانوم صیغه ایش میگه: تو اگه کس و کار داشتی که صیغه ی من نمیشدی!....تو اگه خوب بودی که صیغه نمیشدی!.....!..........خانومه هم همه ش گریه میکرد...

............................

حالا من که نظرمو گفتم اما به نظرم برای ادامه پیدا کردن این تاپیک دوستای سایت بیان اول اینکه از دید اجتماعی و دوم از دید مذهبی بررسیش کنن!

آخرین ویرایش:

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
حالا کجای کلمه‌ی "چندهمسری" جنسیت داره که فقط با دید یه مرد چندتا زن بهش نگاه میکنین؟:))

چون توی ایران زندگی میکنیم، و توی ایران چند همسری مرد ها پذیرفته شده ست چه توی شرع و چه توی اجتماع!....به این دلیل

البته میشه از دید قبایل افریقا و اسیای شرقی هم بررسی بشه !...اونایی که چند همسری خانوم ها تووش رواج داره!

آخرین ویرایش:

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
من موافق اصل قضیه در شرایط سالم و ترویج فرهنگش نیستم.
اما زنی که تو این جامعه بیمار هنوز از حقوق اولیش نمیتونه دفاع کنه و بهش مثل یه کالا نگاه میشه به جای اینکه به هرچی تن بده و قانون پشتش نباشه
حداقل باازدواج دارای یه سری حقوق میشه که میتونه اونارو مطالبه کنه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
چون توی ایران زندگی میکنیم، و توی ایران چند همسری مرد ها پذیرفته شده ست چه توی شرع و چه توی اجتماع!....به این دلیل عزیز جان!.

البته میشه از دید قبایل افریقا و اسیای شرقی هم بررسی بشه !...اونایی که چند همسری خانوم ها تووش رواج داره!

سوال تاپیک پرسیده چندهمسری آری یا خیر نه چند همسری مردان در ایران آری یا خیر.

حرفم اینه که وقتی در مخالفت میاین میگین اگر مردا میتونن زنا هم پس باید بتونن در واقع اصلا با چند همسری مخالفت نکردین با چند همسری انحصاری مردا مخالفت کردین.

به نظر خودم که در صورت اوکی بودن همه افراد مشکلی نداره حالا چه زن چه مرد چه هردو چند همسر و یا حتی رابطه نوع دیگه داشته باشند و به کسی ربط نداره قاعدتا. مشکل اینجاست که یاد گرفتیم هر چیزی خودمون خوشمون نمیاد برای بقیه هم نسخه بپیچیم.

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
سوال تاپیک پرسیده چندهمسری آری یا خیر نه چند همسری مردان در ایران آری یا خیر.

حرفم اینه که وقتی در مخالفت میاین میگین اگر مردا میتونن زنا هم پس باید بتونن در واقع اصلا با چند همسری مخالفت نکردین با چند همسری انحصاری مردا مخالفت کردین.

به نظر خودم که در صورت اوکی بودن همه افراد مشکلی نداره حالا چه زن چه مرد چه هردو چند همسر و یا حتی رابطه نوع دیگه داشته باشند و به کسی ربط نداره قاعدتا. مشکل اینجاست که یاد گرفتیم هر چیزی خودمون خوشمون نمیاد برای بقیه هم نسخه بپیچیم.

با هر دو مخالفم به همین خاطر پرانتز باز کردم نوشتم استهزاست!....پس قضیه انحصار اینجا برای من آرش منتفیه!

اینکه از نظر اخلاقی و شخصی به کسی ربط نداره یه موضوعه (که واقعا ربط هم نداره به شرطی که تحت هیچ عنوانی به دیگری آسیبی وارد نشه!...) و اینکه آیا از نظر احتماعی پیامد داره یا نه یه موضوع دیگه س ( که به نظرم پیامد هایی رو داره!) و کاملا ربط داره و باید در موردش بحث کرد

و اینکه چون توی ایران زندگی میکنیم حالا فارغ از موضوع کلی تاپیک بهتره به بررسی چند همسری مردان بپردازیم تا زنان....به همین خاطره پَن عزیز !/////البته اصراری هم نیست که در این مورد که من میگم گفت و گو بشه چون من نظر خودمو قبلا دادم و همینم که پست میزارم به خاطر جواب دادنه:)...

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
من کاری ندارم
زندگی هر کس ب خودش مربوط میشه
ولی ی چیزی
اسم دین و اسلام رو آوردید بزارین ی چیزی بگم
خدا تو قرآن گفته ک مرد می تونه ۴ زن داشته باشه ، در شرایطی ک مجبور نباشه ( مثلا جنگ نباشه یا مثال هوایی ک. زده شد) مرد علنا این حق رو نداره
چون خدا بعدش گفته ک باید با هر چهار همسر ب تساوی برخورد کنه
ک خب همچین چیزی غیر ممکنه
تامام

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
چن روز پیش از این بحثا بود اخونده برگشت گف اینکه زنا میگن من ک شوهر کردم ب من چه مث اینه که بگی خوب من ک سر کار میرم و حقوق میگیرم بقیه ب من چه
جداا؟؟ مثلا باید ری اکشنت چی باشه!! عخی تو شوهر نداری من شوهر دارم بیا با هم شیر کنیم؟؟ ی شب برا تو ی شب برا من وات د هل اخه:/ شب هفتمم تری سام برید:/

هـــدا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تربت جام
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
بنظر من برای خانواده هایی که مشکلی باهاش ندارن در صورت رضایت دو طرف،میتونه خوب باشه
مثلا مردی که بین دو همسرش عدالت واقعی و رعایت میکنه ک برای هر کدوم یه اندازه هزینه و محبت میکنه خوبه
اینجوری باعث میشه خیلی از خانم های بیوه خانه دار که خرجی ندارن زندگیشون بهتر بشه
ولی اگه کسی همسر دوم گرفت و به خانواده ی اولش بای داد،باید گفت بویی از شرف و انسانیت نبرده

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
حالا کجای کلمه‌ی "چندهمسری" جنسیت داره که فقط با دید یه مرد چندتا زن بهش نگاه میکنین؟:))
تا جایی ک من میدونم زنی ک دوتا شوهر داره رو تو اسلام اعدام اینا میکنن:/

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
در روایات توصیه ای در این مورد نشده :-"
تو دینی ی چیزی خوندیم اسمش قوانین تنظیم کننده اینا بود بعدم ک گفته عدالت باید رعایت شه هفته م ۷ روزه ی روز اضافی میاد این پبشنهاد من بود دگ:))

بالا