• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فشار روحی در راه المپیاد

• شروع کننده موضوع

گوشه

ابله اعظم
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
انشاالله «طلای شیمی»
دانشگاه
اگر«University of Miami»
رشته دانشگاه
MBA
یقینا اگر کسی تو راه المپیاد قدم برداشته به بعضی مشکلات بر خورده اعم از:
۱-حسادت دوستان و از دست دادن بعضی از دوستی ها
۲-اعتماد نکردن مسئولین مدرسه
۳-کمتر شدن سطح زمان تفریحات
۴-مقایسه با کسایی که راهشون کنکوره و درین راه خبره هست.(تاپ های کنکور)
۵-احتمال افت معدل
۶-سرکوفت دیگران
۷-منت مادر و پدر سر خرج کتاب و کلاس و... (معمولا اتفاق نمیافته به شدت ولی خوب منکرش هم نمیشه شد)
۸-استرس برای عدم قبولی
۹-ابهام در عدم صحیح بودن راه المپیاد
۱۰-ترسیدن از افق غول ساختگی المپیاد
اینارو گفتم نه برای اینکه امید رو از دست بدیم بلکه نوشتم که کسایی که میخوان بیان تو راه المپیاد خودشون رو از قبل برای این مشکلات اماده کنن
نظری، انتقادی، هر چیزی که فکر میکنید ممکنه بدرد بخور باشه بگید.

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
من دقیقا به این مشکلات توجه کردم و نرفتم سمت المپیاد و واقعا متاسفم برای خودم و پشیمان

با اینکه معدل و اینا هست ولی باز هم دانشگاه های خوب باید آزمون بدی قبول شی
فکر میکنم نباید به این مسائل توجه میکردم و باور میداشتم که میتونم کنکورمو خوب بدم.چون سخت درس خوندن رو توی المپیاد یاد میگیره ادم

کنکورمو خوب دادم و دانشگاه خوب هم قبول شدم اما کاش المپیاد شرکت کرده بودم.هر دفعه المپ ادب شرکت میکردم مرحله اول قبول میشدم و باز ول میکردم

HeiSenberG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
اولی ربطی به المپیاد نداره مگه خود فرد نتونه با تواضع رفتار کنه
ولی بقیه‌ش اگه المپیادی واقعی باشی و نه‌ده ساعت بخونی پیش میاد. به احتمال زیاد قبولم نمی‌شی. کنکورتم با بدبختی قبول می‌شی.
اگه متوسط باشی: خیلی کمتر. احتمالا به کنکورتم می‌رسی. پدر مادرت و مدرسه هم ازت راضین. ولی المپیاد قبول نمی‌شی
اگه تفریحی بخونی هیچ کدومش ایجاد نمی‌شه جلو دوستات یه پزی هم می‌دی و کلاسای مختلطم می‌ری. مرحله یکم به زور قبول می‌شی

• شروع کننده موضوع

گوشه

ابله اعظم
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
انشاالله «طلای شیمی»
دانشگاه
اگر«University of Miami»
رشته دانشگاه
MBA
اولی ربطی به المپیاد نداره مگه خود فرد نتونه با تواضع رفتار کنه
ولی بقیه‌ش اگه المپیادی واقعی باشی و نه‌ده ساعت بخونی پیش میاد. به احتمال زیاد قبولم نمی‌شی. کنکورتم با بدبختی قبول می‌شی.
اگه متوسط باشی: خیلی کمتر. احتمالا به کنکورتم می‌رسی. پدر مادرت و مدرسه هم ازت راضین. ولی المپیاد قبول نمی‌شی
اگه تفریحی بخونی هیچ کدومش ایجاد نمی‌شه جلو دوستات یه پزی هم می‌دی و کلاسای مختلطم می‌ری. مرحله یکم به زور قبول می‌شی
دوست عزیز
در مورد حسودی حرفت درسته ولی انسان های حسود هم رفتار متفاوتی دارن به طور مثال بعضی ها هرچه قدر بیشتر تواضع نشون بدی بیشتر سوارت میشن.

Farnaz.p

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
-
این درگیری ها مال حاشیه ی المپیاده ینی تو خود درس خوندن نیستن اینا
الان من که ازین درگیری ها گذشتم رسیدم به مرحله ی فشار تو خود المپیاد که حس به درد نخور بودن میکنم:/
حس میکنم از کل دنیا عقبم حتی از دهمی هایی که تازه شروع کردن:/
فکر میکنم تو حل سوال و حتی خوندن مشکل دارم و همش استرس میگیرم و از خودم ناراضیم و اینا خیلی انرژیم رو میگیره و این چرخه هی تکرار میشه
ینی یه جوری که فکر میکنم من اگه خودمم با خوندن و حل سوال بکشم باز یه سری ادم هستن که از فضا اومدن و نصف تلاش من میتونن طلا جهانی بیارن
یکی بیاد کمک کنه لطفا

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
الان من که ازین درگیری ها گذشتم رسیدم به مرحله ی فشار تو خود المپیاد که حس به درد نخور بودن میکنم:/
فکر میکنم تو حل سوال و حتی خوندن مشکل دارم و همش استرس میگیرم و از خودم ناراضیم و اینا خیلی انرژیم رو میگیره و این چرخه هی تکرار میشه
ینی یه جوری که فکر میکنم من اگه خودمم با خوندن و حل سوال بکشم باز یه سری ادم هستن که از فضا اومدن و نصف تلاش من میتونن طلا جهانی بیارن
یکی بیاد کمک کنه لطفا
منم همین مشکل رو دارم

یه مشکل مهم دیگه من اینه که تو مدرسه افت کنم
مثلا هفته ای بیام 20 ساعت وقت بزارم
چقد ؟
اگه نمره هام خوب نباشه نمیتونم شریف برم نمیتونم بورس بگیرم...

Farnaz.p

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
-
منم همین مشکل رو دارم

یه مشکل مهم دیگه من اینه که تو مدرسه افت کنم
مثلا هفته ای بیام 20 ساعت وقت بزارم
چقد ؟
اگه نمره هام خوب نباشه نمیتونم شریف برم نمیتونم بورس بگیرم...
نمره رو که میتونی با المپیادم بیاری.دانشگاه شریف رفتن که ربطی به نمره دبیرستان نداره

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
نمره رو که میتونی با المپیادم بیاری.دانشگاه شریف رفتن که ربطی به نمره دبیرستان نداره
سخته...
داره
وقتی کل درس ها بریزه تو سال اخر معلومه چی میشه
قبول میشم ولی شریف نه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
یکی بیاد کمک کنه لطفا

این واقعا مشکل منم هست و تو المپیاد به نظر من بزرگ ترین مشکل اصلا فشار روحیه که خودت به خودت میاری

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد

Farnaz.p

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
-
خوندنش تو یه مدت بصورت فشرده نگرانم میکنه
میدونی تنها مشکل اینجوری خوندن فقط و فقط استرس و نگرانیشه
تنها ضررش همینه
ولی از لحاظ جبران کردن مطمئن باش میتونی واسه ریاضیا هم که بهتر از تجربیاس
المپیاد کامپیوتر و نجوم دیدم شریف اوردن با چه رتبه هایی!من از سال چهارم شون باهاشون اشنا شدم و وقتی رتبه هاشونو دیدم کف کردم

ma_221

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
tbz
سال فارغ التحصیلی
99
خوندنش تو یه مدت بصورت فشرده نگرانم میکنه
کل حجم درسای کنکور کمتر از حجم مطالبییه که تو المپ میخوای بخونی!
(البته تو رشته های مختلف فرق میکنه...چه المپیادی میخوای شرکت کنی؟)

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد

Dictator

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1400
متاسفانه من یکی از اونایی بودم که بخاطر همه دلایلی که گفتین ناامید شد و در آخر هم تسلیم..
هروقت بهش فکر میکنم انگار دارم از آسمون سقوط میکنم که چطور تا دو ماه پیش المپیاد هدفم بود و الان کاملا رفتم سمت کنکور
دفیقا حس مرگ بهم دست میده وقتی میبینم اونهمه کتابایی که خوندم همه به چخ رفت-_-

ma_221

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
tbz
سال فارغ التحصیلی
99
متاسفانه من یکی از اونایی بودم که بخاطر همه دلایلی که گفتین ناامید شد و در آخر هم تسلیم..
هروقت بهش فکر میکنم انگار دارم از آسمون سقوط میکنم که چطور تا دو ماه پیش المپیاد هدفم بود و الان کاملا رفتم سمت کنکور
دفیقا حس مرگ بهم دست میده وقتی میبینم اونهمه کتابایی که خوندم همه به چخ رفت-_-
معمولا کسایی که المپیاد میخونن اگر هدفشون فقط سهمیه و مدال نبوده باشه هیچوقت از خوندن منابع رشته مربوطشون و افزایش دانششون بعدا پشیمون نمیشن...

نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
فیزیک
صرفا یه "تجربه شخصی" :

نمیگم همه این مشکلات که نام بردی رو داشتم ولی خیلی هاش بود و همینا باعث شد بی خیال جدی خوندن المپیاد بشم از اواسط دوم دبیرستان .
تفریحی خوندم ، کاملا تفریحی ، تفریحی خوندن هم به معنی نخوندن نیست به معنی این بود که براش از خوابم و گیم نت رفتنم ، کتاب خوندن و ... نزدم ، و همون سال هم آزمون کانون میدادم و تو استان اول می شدم پس حتی میزان درس خوندنمو هم کم نکردم .
تفریحی یعنی این که نتایج هم که اومد اصلا یادم نبود برم توی سایت ببینم قبولیا رو و دوستم بهم زنگ زد گفت قبول شدی . توی دوره هم جدی نگرفتم قضیه رو و بیشتر اوقات بخاطر نت رایگان تو خوابگاه فیلم دانلود می کردم و می دیدم ، حتی جزوه و فیلمایی که توی دوره بهمون دادن رو با این که بلد نبودم نخوندم .

رتبه کنکورم زیر صد شد ، پس مانع اومدنم به دانشگاه هم نشد . ولی الان که چهار سال از اون موقع گذشته به شدت افسوس این رو می خورم که چرا اون موقع جدی نگرفتم و بیشتر تلاش نکردم ، نه به خاطر مدال بهتر که اهمیتی چندانی حداقل الان برام نداره ، بلکه بخاطر این که می تونستم یاد بگیرم و از یاد گرفتنش لذت ببرم ولی این کار رو نکردم ، چرا ؟ به بهونه ی وجود همین مشکلات و به علاوه مشکلات روحی ای که باهاش درگیر بودم ... .

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
بیاوریم بالا........واسه ماهایی که نمی دونیم المپ یا کنکور...به خدا انتخابش هم سخته.....یه جا میگن المپ یه جا هم میگن کنکور....اصلا نمی دونیم به حرف کی بریم....یه جا اونایی که نتیجه گرفتن میگن المپیاد عالییهههه ولی یه جا اونایی که نکشیدن میگن نریااا....المپیاد فلان است و بسال است....تو مدرسه ی ما المپیادی داریم ولی خیلی میخونن و خیلی تتلاش میکنن که فقط یک ربات از عهده اش بر میاد....
خوب میدونی
المپیادی بودن دو تا توانایی می خواد
ریسک پذیری بالا
و مهارت تو رشته ی المپت
...
و عشق می خواد و توانی قبول کردن شکست
...
المپیاد و کنکور شاید دو راه برا رسیدن به دانشگاه باشن ولی نمیشه رو یه تازو گذاشتشون
تو برا اینکه حوصله خوندن برا کنکور نمیتونی المپیادی شی
واقعا باید عاشق و حریص یادگرفتن و المپیاد باشی

بالا