• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بورس

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تحصیلات تکمیلی در علوم پایه‌ی زن‌جان :)
رشته دانشگاه
فیزیک
های!
برای این که بخایم تو بورس سرمایه گذاری کنیم و سهام بخریم باید چیا بلد باشیم؟
باید چی کارا بکنیم؟
چه کارگاهایی رو پیشنهاد می کنید؟
چه کتابایی؟

kianakt

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
سلام، اول باید یکی از کارگزاری ها رو انتخاب کنین بعد مدارکتون رو ببرین و اونا یه کد بورسی میدن بهتون، بعضی از کارگزاری ها چند تا خرید و فروش اولیه رو خودشون انجام میدن تا با سایت مختص به خودشون اشنا بشین.
برای اشنایی اولیه معمولا کارگزاریها خودشون یه سری کارگاه ها میذارن، یه کم تخصصی تر کلی کتاب هست و درس مدیریت مالی رشته های مدیریت دوره کارشناسی کفایت می کنه. تو نت هم سرچ کنین اموزش های تخصصی تر هم وجود داره.
یه عالم کانال بورسی توی تلگرام هست که به هیچکدوم نباید اعتماد کرد. اما بعضی از کانال ها در قبال سهم معرفی شده درصدی پول ازتون میگیرن که معمولا با مبالغ بالا انجام میشه و برای این هم باید بررسی کنین.
به نظرم بهترین کارگزاری، مفید هست و با اشنایی اولیه و ابتدایی فقط میشه سهام های عرضه اولیه خرید یعنی شرکت هایی که برای اولین بار سهامشون در بورس عرضه میشه، چون "معمولا" ادم خیالش راحته سه چهار روز سود میکنه که اونم خیلی کمه، که معروفه به پول یه ساندویچ در میاد. :))

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک
سلام، اول باید یکی از کارگزاری ها رو انتخاب کنین بعد مدارکتون رو ببرین و اونا یه کد بورسی میدن بهتون، بعضی از کارگزاری ها چند تا خرید و فروش اولیه رو خودشون انجام میدن تا با سایت مختص به خودشون اشنا بشین.
برای اشنایی اولیه معمولا کارگزاریها خودشون یه سری کارگاه ها میذارن، یه کم تخصصی تر کلی کتاب هست و درس مدیریت مالی رشته های مدیریت دوره کارشناسی کفایت می کنه. تو نت هم سرچ کنین اموزش های تخصصی تر هم وجود داره.
یه عالم کانال بورسی توی تلگرام هست که به هیچکدوم نباید اعتماد کرد. اما بعضی از کانال ها در قبال سهم معرفی شده درصدی پول ازتون میگیرن که معمولا با مبالغ بالا انجام میشه و برای این هم باید بررسی کنین.
به نظرم بهترین کارگزاری، مفید هست و با اشنایی اولیه و ابتدایی فقط میشه سهام های عرضه اولیه خرید یعنی شرکت هایی که برای اولین بار سهامشون در بورس عرضه میشه، چون "معمولا" ادم خیالش راحته سه چهار روز سود میکنه که اونم خیلی کمه، که معروفه به پول یه ساندویچ در میاد. :))
ینی همین جوری برم وسط بورس؟

kianakt

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
همینجوری که نیس، کم کم اشنا میشی، البته چندین سال باید بگذره تا بفهمی چقدر کلک و حقه میزنن و بی در و پیکره.
اون گوشه موشه ها یه کم از عرضه اولیه می خری نگاه میکنی تو سایت اصلی بورس میچرخی، چشات عادت میکنن به این نوع صفحات، فکر نکنمم ترغیب بشی بیشتر از خرید عرضه اولیه ریسک کنی تو بورس :))

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک
همینجوری که نیس، کم کم اشنا میشی، البته چندین سال باید بگذره تا بفهمی چقدر کلک و حقه میزنن و بی در و پیکره.
اون گوشه موشه ها یه کم از عرضه اولیه می خری نگاه میکنی تو سایت اصلی بورس میچرخی، چشات عادت میکنن به این نوع صفحات، فکر نکنمم ترغیب بشی بیشتر از خرید عرضه اولیه ریسک کنی تو بورس :))
من اصن حالیم نِمِره چی می گی :))
نمی خای کتاب معرفی کنی؟:-"

incognito

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی
من اصن حالیم نِمِره چی می گی :))
نمی خای کتاب معرفی کنی؟:-"
خب اون کارگزاری در واقع واسطه ای میشه بین تو و بازار بورس تهران
مثلا ما هرکدوممون تو یکی از بانکا حساب داریم هیچ کدوممون جداگانه ک تو بانک مرکزی حسابی نداریم.
بعد اون کارگزاری ی کد معاملاتی میده بهت و هرجایی ک هستی بدون اینکه نیاز باشه حضوری بری خرید و فروشتو انجام میدی. معروفترینشونم کارگزاری مفید(من خودم حافظ گرفتم)
سرمایه اولیت بهتره ک خیلی کم باشه تا زمانی که یادبگیری اصلا چی به چیه. من خودم با صده و پنجاه تومن شروع کردم و هنوزم جرئت ندارم پول بیشتر از 300 400 وارد کنم. و سود و ضررت به صورت درصدی حساب میشه. مثلا تو صدهزارتومن از فلان شرکت سهام گرفتی حالا ده درصد ضرر کرده ضرر تو میشه ده هزارتومن. ضرر کسی ک سرمایش ی تومن بود میشه صد هزار تومن.برحسب درصد
ی سری کانال ها هستن بهت سیگنالای خوبی میدن.سهاما هم مدلای مختلفی دارن مثلا ممکنه یکیشون زود بازده و سود زیاد داشته باشه اما خیلی ریسکی باشه به همون اندازه ضرر کنه اما نه یکی هم طولانی مدت اثر میکنه اما ریسکش زیاد نیست و معمولا ضرری نمیده تقریبا میشه گفت سهامای دارویی قبلا اینطوری بودن اما الان نه دیگه
وقتی پولتو وارد کردی سعی کن با همون 150 200شروع کنی اگر هم با پول بشتر شروع کردی تقسیمش کن. مثلا ی تومن اوردی به 5 تا 200تومن تقسیمش کن و 5 سهام مختلف بخر همه ی پولتو واسه ی نوع سهام نذار
یواش یواش همه چی رو یاد میگیری کلی هم ویدیو تو نت پیدا میشه بعد اینکه معاملات انلاین صبح ها انجام میشه و مورد داشتیم سر کلاس اناتومی داشت تحلیل میکرد کدومو بخره کدوم سهامو بفروشه:-"

آخرین ویرایش:

kianakt

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
گفتم که کتاب مدیریت مالی کارشناسی رشته های مدیریت رو میتونی بخونی، حالا کدوم کتاب بستگی به خودت داره اما کتاب دوجلدی راس منبعه و خوب توضیح داده، با یه سرچ ساده چیزای اولیه رو یادمیگیری.
www.tsetmc.ir
فقط جوگیرانه عمل نکن :)) سعی کن مقدار پولی که میخوای بذاری توی چند "نوع سهم مختلف" باشه، به عبارتی تمام تخم مرغ هات رو توی یه سبد قرار نده.

Sungirl_cc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
های!
برای این که بخایم تو بورس سرمایه گذاری کنیم و سهام بخریم باید چیا بلد باشیم؟
باید چی کارا بکنیم؟
چه کارگاهایی رو پیشنهاد می کنید؟
چه کتابایی؟
اولین قدم برا اینکه بفهمی علاقه داری روحیه ات اصلا می خوره به اینجور کارا برو تالار بورس شهرتون اونجا تقریبا همیشه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ افرادی هستن که هی به کامپیوتر نگاه می کنن سبک سنگین می کنن ببینن چی بخرن بفروشن
برو با اونا بشین نگاه کن سوال بپرس در کل خودت رو جا بده
اولین قدم برا اینکه بتونی خرید فروش بکنی باید کد بورس داشته باشی بری تالار بورس اونجا توضیح میدن (یک یا دو روز صبح وقت بزاری هزینشم حدودا ۱۵تومن اینا )
برا اموزش هم
ببین به نظرم کتاب به دردت نمی خوره اولای کار همین برو تالار بورس اونجا یاد میگیری
البته سایتای خوبی هم داریم برا اموزش
http://training.irvex.ir/
گوش بده به فایل های صوتیش فیلماشم ببین
http://irvex.ir/
اینحا هم اومده بازار رو شبیه سازی کرده دقیقا همون بازار اصلی رو ولی مجازی می تونی ناشیگریت رو اونجا اوکی کنی (فعل فارسیش رو پیدا نکردم اصولا من ترکی میگم خب )(من خودم نرفتم)
بعد ،بعد اینکه کد بورس گرفتی خواستی فعالیت کنی (بدون کد بورس نمی تونی چیزی بخری بفروشی )
زندگیت در سایت
http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=15
می گذره (اون افرادی هم که میگفتم دارن به اینجا نگاه می کنن )اینجا تا حدی توضیح داده سایت رو
https://bashgah.com/blog/آشنایی-سایت-مدیریت-فناوری-بورس-تهران/

----
من مقدمه رو توضیح دادم یکم بریم بالاتر
سهام که اول میاد بازار ۱۰۰تومن میشه بعد ۱۰تا بخری ۱۰۰۰ تومن(البته تغییر می کنه ، همین میشه سود یا ضررت ولی خب همچین چیزیه ) پس تو با ۱۰۰۰۰۰تومن می تونی خوب یاد بگیری اولاش کم کم بخر ۱۰تا اینا
سهام هم وقت داره برا خرید مثلا الان سایپا ۱۵۰ شد مجمعش هم بسته شد سودش رو هم داد پس قراره بیاد پایین ولی خب چون شاید دولت بفروشه حقش رو، شاید گرون بشه فعلا معلوم نیس (چی دارم میگم برا خودم :)) )
ولی برا سود بیشتر باید پول بیشتر هم سرمایه کنی دیگه ولی عجله نکن یاد بگیر اول
ببین اصلا برو تالار بورس گوش بده ببین به گوشی چی میگن مثلا میگه به من اذربایجان بخر مس بخر
سعی کن عرضه ی اولیه بخری باید از کارگزاری بپرسی هر وقت گفت عرضه اولیه فلان چیز اومد از اون بخر دولت میده به ملت به همه هم سهم میدن ۱۰۰ تا اینا کم میدن ولی خب همیشه میره بالا ضرر نداره
روزنامه ی دنیای اقتصاد هم خوبه بخر بخونش
بعد اگه فقط برا پول در اوردن خواستی بیای بورس و دیدی حوصله اش رو نداری به نظر من برو یکی رو پیدا کن که بورسش خوبه بعد بچسب به اون و ازش خواهش کن هر سهامی که برا خودت می خری برا منم بخر:))
یا کسی رم پیدا نکردی برو تالار اونجا میان میگن فلان سهام رو بخرین قراره بره بالا بعد بیا خودت چک کن از دنیای اقتصاد اخبار چیزی پیدا کردی دیدی خردیش زیاده با درصد خوبی می تونی بخری
ینی همین جوری برم وسط بورس؟
اره بابا:))اوجا بهت توضیح میدن کلاس اینا هم شاید برگزار بکنن
من اولین باز که رفتم تالار رفتم نشستم پشتشون به حرفاشون گوش میدادم البته صندلی اینا گذاشتن ازاده:-"

Sungirl_cc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
احتمالا قراره سایپا اذین گرون بشه ،خواستین بخرین،ولی صبح بخرین همون اول صبح شاید همون فردا گرون شد .
اگه ارزون شد بدانید منم ضرر قابل توجهی می کنم یعنی ضرر و سودش به عهده ی خودتون ،به هر حال کار خوبی نیس اینجوری معرفی می کنم ولی خب دیگه:))
+
بیاین یکم علمی تر حرف بزنیم ،یکی بهتون گفت یه سهام قراره گرون بشه ارزون بشه از کجا می تونید بفهمید درست میگه؟ اصلا از کجا می تونید بفهمید چی ارزون میشه که بخرید ؟
۴ روش دارید که دونستن یکیش هم واقعا خوبه .
۱.تحلیل بنیادی:
هر شرکتی که وارد بورس میشه سال مالی داره اساس نامه تعیین می کنن ۳ماه ۶ماه ۹ ماه ۱۲ماه گزارش میدن که میشه صورت های مالی شرکت ،مجمع تا مجمع
میایم ریز به ریز اینارو تحلیل می کنیم
مثلا من میام اطلاعات ۵ سال متوالی شرکت سایپا رو در میارم میزان سود دهی شرکت و این چیزا
مثلا ۵سال پشت سر هم برا هر سهم سال اول ۲۰تومن نهایت سود داده .سال دوم ۲۲ سال سوم ... الان سال پنجم شده ۴۰ تومن
چرا باید یهو این همه تغییر کنه ؟مثلا قرارداد بسته با کمپانی فلان یا جایی دارایی فروخته قبلا ۵۰۰ تومن الان ۱ میلیارد تومن شده ارزش شرکت پس سهامش افزایش یافته پس نشون میده شرکت سایپا مستعد رشدِ . می تونید از سامانه ی کدال این اطلاعات رو به دست بیارید از جستجوی اطلاعیه
۲.تحلیل تکنیکال :
اینو بدونید که روند های بازار تکرار شونده هستن یعنی
تا ابد صعودی نیست،تحلیل تکنیکال خیلی جذابه و میاد از این چرخه ی تکرار شونده استفاده می کنه
میاین از روی نمودار پیش بینی می کنید که آیا سهام شرکت قراره بره بالا یا نه
البته نمودار برا شما پیش بینی میکنه شما باید یاد بگیرید که نمودار رو بخونید.
از روی سوابق معادلات، قیمت و ... که وارد شده ابزار های جانبی پس از کشیده شدن نمودار میگن صعودیه یا نزولی شما باید بتونید بخونید مثل نرم افزار متاتریدر
ویدیو های زیادی هست در این باره که یاد میده
۲تای دیگه بمونه برا بعد .

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
احتمالا قراره سایپا اذین گرون بشه ،خواستین بخرین،ولی صبح بخرین همون اول صبح شاید همون فردا گرون شد .
اگه ارزون شد بدانید منم ضرر قابل توجهی می کنم یعنی ضرر و سودش به عهده ی خودتون ،به هر حال کار خوبی نیس اینجوری معرفی می کنم ولی خب دیگه:))
+
بیاین یکم علمی تر حرف بزنیم ،یکی بهتون گفت یه سهام قراره گرون بشه ارزون بشه از کجا می تونید بفهمید درست میگه؟ اصلا از کجا می تونید بفهمید چی ارزون میشه که بخرید ؟
۴ روش دارید که دونستن یکیش هم واقعا خوبه .
۱.تحلیل بنیادی:
هر شرکتی که وارد بورس میشه سال مالی داره اساس نامه تعیین می کنن ۳ماه ۶ماه ۹ ماه ۱۲ماه گزارش میدن که میشه صورت های مالی شرکت ،مجمع تا مجمع
میایم ریز به ریز اینارو تحلیل می کنیم
مثلا من میام اطلاعات ۵ سال متوالی شرکت سایپا رو در میارم میزان سود دهی شرکت و این چیزا
مثلا ۵سال پشت سر هم برا هر سهم سال اول ۲۰تومن نهایت سود داده .سال دوم ۲۲ سال سوم ... الان سال پنجم شده ۴۰ تومن
چرا باید یهو این همه تغییر کنه ؟مثلا قرارداد بسته با کمپانی فلان یا جایی دارایی فروخته قبلا ۵۰۰ تومن الان ۱ میلیارد تومن شده ارزش شرکت پس سهامش افزایش یافته پس نشون میده شرکت سایپا مستعد رشدِ . می تونید از سامانه ی کدال این اطلاعات رو به دست بیارید از جستجوی اطلاعیه
۲.تحلیل تکنیکال :
اینو بدونید که روند های بازار تکرار شونده هستن یعنی
تا ابد صعودی نیست،تحلیل تکنیکال خیلی جذابه و میاد از این چرخه ی تکرار شونده استفاده می کنه
میاین از روی نمودار پیش بینی می کنید که آیا سهام شرکت قراره بره بالا یا نه
البته نمودار برا شما پیش بینی میکنه شما باید یاد بگیرید که نمودار رو بخونید.
از روی سوابق معادلات، قیمت و ... که وارد شده ابزار های جانبی پس از کشیده شدن نمودار میگن صعودیه یا نزولی شما باید بتونید بخونید مثل نرم افزار متاتریدر
ویدیو های زیادی هست در این باره که یاد میده
۲تای دیگه بمونه برا بعد .
خاذین ینی میره تو سود؟؟؟
دید بلند یا کوتاه؟..

Sungirl_cc

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
بچه ها من دارم روی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال همزمان کار میکنم و منابع خوبی هم استفاده میکنم برای اطلاعات...
اونایی که علاقه دارن به بازار های فایننس و سرمایه اگر خواستم‌میتونن ب ایمیل بدن و در ارتباط باشیم:
[email protected]

MAHDI.....

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
والا رفتیم ولی دریغ از برگزیده شدن.......
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
من چرا همش تصوراتم از بورس محدود میشه به فیلم های آمریکایی......؟؟؟؟

گرگ وال استریت هم داریم اینجا؟؟؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام
در شرکت‌ها یک چیزی داریم تحت عنوان دفتر سهام که توش سهامداران و میزان سهامشون مشخص میشه. اصولا این دفتر سهام تند تند به روز نمیشه و مثلا سر سال این اتفاق می افته. از طرفی تا اسم کسی وارد این دفتر نشه سهامدار محسوب نمیشه.
کارگزاری کارش اینه که تغییرات روزانه سهامدارا رو نگهداره و در زمان خودش در دفتر سهام ثبت کنه. از طرف دیگه فروش سهم یک شرکت خودش یک فعالیته و وقتی در اساسنامه یک شرکت چنین چیزی ثبت نشده شرکت خودش نمیتونه سهامش رو بصورت عمومی بفروشه. فلسفه وجود واسطه ای به اسم کارگزاری همینه.

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
الان نمادهای انبوه سازی به شدت بازدهی خوبی دارن علتشم نمیدونم خودم:))
وساخت،ثنوسا،ثرود رو حداقل من خیلی راضی ام تو این مدت کمی که دارمشون خیلی شرمنده کردن مارو

Maryam kh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1391
مثلا ما هرکدوممون تو یکی از بانکا حساب داریم هیچ کدوممون جداگانه ک تو بانک مرکزی حسابی نداریم.
بعد اون کارگزاری ی کد معاملاتی میده بهت و هرجایی ک هستی بدون اینکه نیاز باشه حضوری بری خرید و فروشتو انجام میدی. معروفترینشونم کارگزاری مفید(من خودم حافظ گرفتم)
سرمایه اولیت بهتره ک خیلی کم باشه تا زمانی که یادبگیری اصلا چی به چیه. من خودم با صده و پنجاه تومن شروع کردم و هنوزم جرئت ندارم پول بیشتر از 300 400 وارد کنم. و سود و ضررت به صورت درصدی حساب میشه. مثلا تو صدهزارتومن از فلان شرکت سهام گرفتی حالا ده درصد ضرر کرده ضرر تو میشه ده هزارتومن. ضرر کسی ک سرمایش ی تومن بود میشه صد هزار تومن.برحسب درصد
ی سری کانال ها هستن بهت سیگنالای خوبی میدن.سهاما هم مدلای مختلفی دارن مثلا ممکنه یکیشون زود بازده و سود زیاد داشته باشه اما خیلی ریسکی باشه به همون اندازه ضرر کنه اما نه یکی هم طولانی مدت اثر میکنه اما ریسکش زیاد نیست و معمولا ضرری نمیده تقریبا میشه گفت سهامای دارویی قبلا اینطوری بودن اما الان نه دیگه
وقتی پولتو وارد کردی سعی کن با همون 150 200شروع کنی اگر هم با پول بشتر شروع کردی تقسیمش کن. مثلا ی تومن اوردی به 5 تا 200تومن تقسیمش کن و 5 سهام مختلف بخر همه ی پولتو واسه ی نوع سهام نذار
یواش یواش همه چی رو یاد میگیری کلی هم ویدیو تو نت پیدا میشه بعد اینکه معاملات انلاین صبح ها انجام میشه و مورد داشتیم سر کلاس اناتومی داشت تحلیل میکرد کدومو بخره کدوم سهامو بفروشه:-"
کارگزاری آگاه هم خوبه

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
آخرین ویرایش:
بالا