• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

niloooofar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مرحله اول المپیاد شیمی سال دوم و سوم، مرحله اول المپیاد فیزیک سال سوم نفر اول المپیاد ریاضی استانی نفر چهارم المپیاد فیزیک استانی
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق الکترونیک
اینستاگرام
ظرفیت مازاد مثل پردیسه با این فرق که با سراسریا میشینی سر کلاس. شهریه اش مثل پردیسه بعضی موقع ها گرون تر و چون کلاس مجزا ندارن، ظرفیت مازاد خیلی کمتر برمیدارن تا پردیس.
شهریش مثل پردیس تقریبا ترمی 10 11
ما ازاد عادی داریم با شهریه حدودا ترمی 8
و نازاد ازاد که هزینه پردیس رو میدن و باهمون ازاد عادی سر ی کلاسن
چه خبرشونه واقعا....:|
بچه ها فقط یه چیزی
می دونید حالا واسه پرستاری اوضاع شهریه چطوره؟؟
این 10 11 واسه پزشکی بود دیگه لنشالله مگه نه؟:))

Cyspho

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
داروسازی
اینستاگرام
چه خبرشونه واقعا....:|
بچه ها فقط یه چیزی
می دونید حالا واسه پرستاری اوضاع شهریه چطوره؟؟
این 10 11 واسه پزشکی بود دیگه لنشالله مگه نه؟:))
پرستاری هر ترم دورور 5 تومن میافته.
البته دانشگاه به دانشگاه فرق میکنن قیمت ها، پردیس دارو تو اردبیل 17 تومنه سالش ولی تهران 27 تومنه.

بـئـاتـریـس

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تربت حیدریه
شهر
تربت حیدریه
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فعلاً یزد :)))
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
بچه ها اگر برای اپلای برنامه دارین میکروبیولوژیو حتما حتما بررسی کنین.
البته دانشگاه ازادشو نه..
سراسری میکرو تو اولویتاتون میتونه باشه اگر به گرایش های زیست و کار های تحقیقاتی علاقه داشته باشین..
همین پستو راجع به بیوتکنولوژی (داخل دفترچه اسمش زیست فناوریه) و ژنتیک (اینم اسمش زیست سلولی مولکولیه:/) در نظر بگیرید.
راجع به بیوتکم سوال داشتید من هستم :-"

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
بچه ها اگر برای اپلای برنامه دارین میکروبیولوژیو حتما حتما بررسی کنین.
البته دانشگاه ازادشو نه..
سراسری میکرو تو اولویتاتون میتونه باشه اگر به گرایش های زیست و کار های تحقیقاتی علاقه داشته باشین..
از رشته‌های علوم پایه بیوتک بهتره چون ۴ واحد کارورزی داره و ی ۴واحدی پروژه ک همش اجباری
شما بخوای نخوای رزومت تا حدی پر میشه
و رزومه خوب برای اپلای خیلی کمکه

راجع به بیوتک یا زیست فناوری صفحه ۵۴ و ۵۵ و ۵۶ همین تاپیک بحث شده، ضمنا تو پادکست انتخاب رشته پارسال من جامع توضیح دادم، میتونید بخش مورد نظرتون رو دانلود کنید.

همین پستو راجع به بیوتکنولوژی (داخل دفترچه اسمش زیست فناوریه) و ژنتیک (اینم اسمش زیست سلولی مولکولیه:/) در نظر بگیرید.
راجع به بیوتکم سوال داشتید من هستم :-"
خجالت بکش تا من هستم :-"
کی بت اطلاعات داده بود :-"
ضمنا ژنتیک متفاوته از سلولی مولکولی
ژنتیک رو فقط ازاد داره و عیر انتفاعیا، گویا مباحث متفاوتی دارند.

آخرین ویرایش:

Elaheh_nas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دبیرستان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
نداشته بید
دانشگاه
محقق
رشته دانشگاه
فیزیک
تلگرام
اینستاگرام
کسی میتونه کمک کنه؟ 248 منطقه سه کجا قبول میشه؟
تجربی

Detective SHERLOCK

Logophile
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
دردست احدااااث ؛) المپیاد دانشجویی میرویم ان شا الله
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
پزشکی

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
ضمنا ژنتیک متفاوته از سلولی مولکولی
ژنتیک رو فقط ازاد داره و عیر انتفاعیا، گویا مباحث متفاوتی دارند.
از دو سال پیش تا حالا اسم ژنتیک رو تو دفترچه تغییر دادن و کردن زیست شناسی سلولی مولکولی،دو سال پیش تو پرانتز ژنتیک هم نوشته شده بود که سال پیش برداشتنش دیگه
اونی که تو میگی مهندسی ژنتیکه
رشته ای که الان به اسم ژنتیک شناخته میشه برای ارشد میشه دیگه که کسی بخواد باید از طریق زیست شناسی بره

افخم نیا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید سلطانی 3 (1 سابق)
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
سلام بچه ها، یکی از اقوام 350 منطقه1 آورده بومی تهرانه بنظرتون پزشکی های شهر تهرانو قبول میشه؟

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام
بچه ها برای داروسازی شهید بهشتی بهتره یا تهران؟ :S

و در کل مستقل از رشته کدوم دانشگاه از لحاظ محیط و موقعیت و اینا بهتره؟ :S
سه تا برتر دارو به ترتیب:
تهران
آزاد تهران_ آره درسته!!!_
بهشتی
سلام بچه ها، یکی از اقوام 350 منطقه1 آورده بومی تهرانه بنظرتون پزشکی های شهر تهرانو قبول میشه؟
پسر که عمرا
دختر هم فکر نکنم بشه...۹۵ که نشد...
البته منظورت رو از بومی نفهمیدم...این اطلاعات بالا برا کسیه که ساکن تهرانه...
+
درسته کسی نپرسیده اما من سوال نپرسیده رو هم جواب میدم...:D

معرفی دانشکده‌های برتر دندان‌پزشکی ایران در سال۲۰۱۹ بر اساس رده‌بندی موضوعی #شانگهای (#دانشکده_دندانپزشکی_تهران برای سومین سال پیاپی در صدر قرار گرفت)
سایت نظام #رتبه_بندی_شانگهای که یکی از معتبرترین منابع رتبه‌بندی‌ دانشگاهی جهان است رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های برتر دنیا را در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد. بر این اساس نام سه دانشکده دندانپزشکی از ایران در فهرست ۵۰۰ دانشکده دندانپزشکی برتر دنیا قرار گرفته است. شاخص‌های رتبه‌بندی شانگهای بر اساس چهار معیار کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیات‌علمی، خروجی‌های پژوهشی و سرانه عملکرد دانشگاه است.
۱- دانشکده دندانپزشکی تهران ( بین ۱۵۱ -۲۰۰ )
۲- دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی (۲۰۱-۳۰۰)
۳- دانشکده دندانپزشکی آزاد تهران ( ۲۰۱ -۳۰۰)

منبع: پایگاه خبری دندانه @dandanechannel

mmd_b3

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی2
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
1399
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
یه مطلب خیلی مهم. امسال سنجش مناطق عوض کرده. خیلی از شهرها از منطقه دو شدن منطقه سه. مثل فسا و چند شهر دیگه....
الان من داخل کارنامه دیدم
98.png

این بخش رو ، یعنی امسال حدود 43 درصد شرکت کننده ها از منطقه سه هستن! در حالی که پارسال و سال های قبل تر خیلی کمتر بودن!
(پارسال منطقه دو که شلوغ ترین سهمیه بوده 40 درصد بود)
حال چه کنیم؟ :|

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
یه مطلب خیلی مهم. امسال سنجش مناطق عوض کرده. خیلی از شهرها از منطقه دو شدن منطقه سه. مثل فسا و چند شهر دیگه....
الان من داخل کارنامه دیدم
98.png

این بخش رو ، یعنی امسال حدود 43 درصد شرکت کننده ها از منطقه سه هستن! در حالی که پارسال و سال های قبل تر خیلی کمتر بودن!
(پارسال منطقه دو که شلوغ ترین سهمیه بوده 40 درصد بود)
حال چه کنیم؟ :|

منطقه 2 ، شده 220 هزار نفر ((:
بیچاره منطقه یکیا :| چقدر کمن .

ببین الان طبق این صحبتت ، احتمالن بهتر از پارسالیا میشه پذیرشها . ینی ی دانشگاه بیا بالاتر تو احتمالاتت .

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
سلام به همه.
میخوام براتون از گرایش های زیست شناسی و خود زیست شناسی دانشگاه تهران صحبت کنم. و بطور مخصوص از گرایش خودم :D
زیست شناسی تو دانشگاه تهران در پنج تا گرایش ارائه میشه. میکروبیولوژی، سلولی و مولکولی، زیست فناوری، گیاهی و جانوری.
که به طور کلی از حدود 140 واحدی که پاس میکنین در طول دوره ی کارشناسی 40 واحدش متفاوته با گرایش دیگه. 100 واحد بین همه ی گرایش ها مشترکه. ولی مثلا میکروبیولوژی و سلولی تو 17 واحد متفاوتن از هم. و اکثر کلاس ها هم مشترکه بین گرایش ها.
در انتها هم با توجه به چیزهایی که من از سال بالایی ها و اساتید شنیدم در آخر مدرک گرایش ها هیچ تفاوتی با هم نداره .
گرایشی که شما انتخاب میکنید برای دوره ی کارشناسی به علاقه ی شخصی خودتون ، نحوه ی ارائه ی گرایش تو دانشگاه و اساتید تخصصی گرایش بستگی داره. که من خودم با توجه به این ها گرایش گیاهی رو انتخاب کردم و خیلی ام راضی ام.^.^
امکان تغییر گرایش هم وجود داره تو دانشگاه تهران. ولی مشروطه تغییر گرایش که چون دقیق اطلاع ندارم صحبت بیشتر راجع بهش نمیکنم.
تا اینجا مسئله یا سوالی بود بپرسین . بقیه حرف ها بمونه برای پست بعد : )

Elaheh_nas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دبیرستان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
نداشته بید
دانشگاه
محقق
رشته دانشگاه
فیزیک
تلگرام
اینستاگرام
فک‌ کنم جاهای خوبی بیاری
من نیاوردم، یکی از فامیلا آورده، من نمیفهمم مثلا رتبه ۲۰۰ منطقه یک بودن بهتره یا منطقه ۳ بودن؟
بعدم اینکه یکی از فامیلامون پارسال ۲۸۰ منطقه سه اورده بود پزشکی اردبیل قبول شد، منظور همچینم جاهای خوبی نیست:D

Detective SHERLOCK

Logophile
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
دردست احدااااث ؛) المپیاد دانشجویی میرویم ان شا الله
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
پزشکی
من نیاوردم، یکی از فامیلا آورده، من نمیفهمم مثلا رتبه ۲۰۰ منطقه یک بودن بهتره یا منطقه ۳ بودن؟
بعدم اینکه یکی از فامیلامون پارسال ۲۸۰ منطقه سه اورده بود پزشکی اردبیل قبول شد، منظور همچینم جاهای خوبی نیست:D

عزیزم ببین ۳۰۰ و اینای منطقه ۱ پزشکی اصفهان میارن
قبلا حتی ۴۰۰وخورده‌ایشم میاورد ولی سال ما ک شد نظرشون برگشت:/

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها درباره خوابگاه نداشتن و داشتن دانشگاها و جنازه داشتنو نداشتنشون و کلا امکاناتشون میتونین کمکم کنین؟

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
به نظرتون انتخاب رشته با تصور اینکه اپلای میکنم کار درستیه؟! یعنی بدون درنظر گرفتن شرایط رشته تو ایران.
چون من به رشته های پیرا پزشکی علاقه ندارم و بیشتر به علوم پایه و رشته های پژوهشی علاقه دارم رتبم حدود 4000 منطقه دو هست اولش احساس میکردم خب علوم پایه میزنم تهش میرم ولی الان یکم ترسیدم از اینکه نتونم دانشگاه خوبی پذیرش بگیرم میشه لطفا کمکم کنید؟
سلام. من هم پارسال میخواستم با همین دید یکی از رشته های علوم پایه انتخاب کنم که بعد اپلای بگیرم و.... . خب این روزا هم خیلیا اپلای میگیرن ولی خب این یک روی سکه است :| اگر نشد چی؟ (چون خیلیا هم نمیتونن!) :| اگر شرایط کشور جوری تغییر کرد که امکان اپلای کلا از بین رفت چی(ما در ایران زندگی میکنیم :|

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
به نظرتون انتخاب رشته با تصور اینکه اپلای میکنم کار درستیه؟! یعنی بدون درنظر گرفتن شرایط رشته تو ایران.
چون من به رشته های پیرا پزشکی علاقه ندارم و بیشتر به علوم پایه و رشته های پژوهشی علاقه دارم رتبم حدود 4000 منطقه دو هست اولش احساس میکردم خب علوم پایه میزنم تهش میرم ولی الان یکم ترسیدم از اینکه نتونم دانشگاه خوبی پذیرش بگیرم میشه لطفا کمکم کنید؟
اگه شرایط مالی استیبل و خوبی دارین و از قصد اپلای‌تون مطمئنین انتخاب رشته‌های علوم‌‌ایه ریسکی هست که من شخصاً میپذیرفتمش.

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
سلام به همه.
میخوام براتون از گرایش های زیست شناسی و خود زیست شناسی دانشگاه تهران صحبت کنم. و بطور مخصوص از گرایش خودم :D
زیست شناسی تو دانشگاه تهران در پنج تا گرایش ارائه میشه. میکروبیولوژی، سلولی و مولکولی، زیست فناوری، گیاهی و جانوری.
که به طور کلی از حدود 140 واحدی که پاس میکنین در طول دوره ی کارشناسی 40 واحدش متفاوته با گرایش دیگه. 100 واحد بین همه ی گرایش ها مشترکه. ولی مثلا میکروبیولوژی و سلولی تو 17 واحد متفاوتن از هم. و اکثر کلاس ها هم مشترکه بین گرایش ها.
در انتها هم با توجه به چیزهایی که من از سال بالایی ها و اساتید شنیدم در آخر مدرک گرایش ها هیچ تفاوتی با هم نداره .
گرایشی که شما انتخاب میکنید برای دوره ی کارشناسی به علاقه ی شخصی خودتون ، نحوه ی ارائه ی گرایش تو دانشگاه و اساتید تخصصی گرایش بستگی داره. که من خودم با توجه به این ها گرایش گیاهی رو انتخاب کردم و خیلی ام راضی ام.^.^
امکان تغییر گرایش هم وجود داره تو دانشگاه تهران. ولی مشروطه تغییر گرایش که چون دقیق اطلاع ندارم صحبت بیشتر راجع بهش نمیکنم.
تا اینجا مسئله یا سوالی بود بپرسین . بقیه حرف ها بمونه برای پست بعد : )
شما به عنوان دانشجوی زیست شناسی موظفید دروس شیمی ،ریاضی، فیزیک و آمار علاوه بر درس هایی که اختصاصاٌ به زیست شناسی و گرایش‌تون مربوط میشن پاس کنید. پس فکر نکنین هیچ جوره میتونین از دست ریاضی و فیزیک در برین : ))
اگه دانشجوی یکی از گرایشهای جانوری یا گیاهی میخواید بشید به کارهای میدانی و گشت و گذار تو طبیعت بایستی علاقه‌مند باشین. همچنین داشتن قدرت بدنی مناسب جهت از ریشه در اوردن گل و گیاه و بالا رفتن از کوه و جنگل‌نوردی براتون امتیاز محسوب میشه. اگه طراحی کردن و نقاشی هم بلدید که فبها، به نمره های بالای آزمایشگاهتون سلام کنین .
اگه گرایش گیاهی دانشگاه رو انتخاب میکنید به احتمال خیلی زیاد هر دو ترم حداقل یک بار فیلد میبرنتون ؛ اجباری نیست فیلد رفتن و تقریباً میشه گفت دانشجوهای گیاهی که بی علاقه اومدن این گرایش خیلی کم استقبال میکنن از اردو. اساتید برای فیلد اومدن نمره ی اضافه قائل میشن علاوه بر اینکه از مطالبی که تو اردو مطالعه شده تو امتحان سوال میدن و چند جلسه ی آزمایشگاه حساب میشه .
اکثر بچه ها این رشته و گرایش رو با ناآگاهی و بی علاقگی انتخاب میکنن. بعد از آیین ورودی نو دانشجویان من یادمه که بچه ها رو طبق دانشکده هاشون گروه بندی میکردن و سوار اتوبوس های دانشگاه میکردن که برن دانشکده های مربوطه. بعد که سوار اتوبوس شدیم ما، همیاری که با قرار بود تا پردیس مرکزی بیاد گفتش که بچه هایی که علوم پایه‌ن فقط سوار این اتوبوس بشن ها ! که همون موقع یکی از بچه ها پرسید ببخشید زیست‌شناسی هم علوم‌پایه حساب میشه؟! که من همون موقع فهمیدم در پردیس علوم اوقات سختی رو با هم‌کلاسیام خواهم داشت. : )) وقتی راجع به ناآگاهی راجع به رشته حرف میزنیم دقیقا راجع به همین حرف میزنیم.
اوایل سال قریب به اتفاق همه ی بچه ها نامید بودن و میخواستن تغییر رشته بدن. مخصوصا بچه های گرایش ما . مثلا شاید از 120 نفر ورودی کل زیست‌شناسی شاید 2-3 نفر با علاقه اومده بودن و بقیه ناامید و ناراضی. ولی وقتی که کم کم رفتیم جلو تا انتهای ترم2 خیلی از بچه ها انقدر علاقه‌مند شده بودن که میگفتن ما تا انتها همین گیاهی رو ادامه میدیم. ولی خب برعکسش هم بود خیلی ها بودن که واقعا اذیت شدن و دارن همچنان اذیت میشن. پس لطفا با آگاهی و علاقه رشته‌تون رو انتخاب کنین. الآن دانشگاه تهران یکی از بهترین دانشگاه های کشوره و گروه علوم گیاهیش بدون شک بهترین اساتید رو در کل کشور داره. به جرئت میتونم بگم که اساتید علوم گیاهی هم خیلی منطقی و مهربونن و هم از لحاظ علمی در سطح بالایی هستن. ولی وقتی شما علاقه نداشته باشید تمام اینا هیچ فایده ای نداره. فقط دنبال بهونه و ایراد خواهید بود و کوچکترین کاستی و عیب دلزده‌تون می‌کنه. که تو دانشگاه تهران و بخصوص دانشکده زیست شناسی عیب و کاستی چیز کمیابی نیست. : ))
stay tuned for more :)

آخرین ویرایش:

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
برای اپلای خب کارت سخته. اول از همه بایستی دانشجوی خیلی خوبی باشی و اولین قدم برای این داشتن نمره ی های بالاس. که خب چرا میگم سخته؟ اگه دانشگاه تهران بیای میفهمی نمره گرفتن چقدر سخت میتونه باشه از امتحان های استاد ها!
و تو دانشکده ی زیست سالی شاید 4-5 نفر از 100 نفر بعد از لیسانس اپلای میکنن. من زیاد خودم راجع بهش تحقیق نکردم که شرایط چطوره و اینا ولی چیزی که شنیدم اینه که سخته ولی نشدنی نیست. از فوق لیسانس به بعد رو بیشتر دیدم که اپلای کنن. اونایی که من دیدم بعد از لیسانس اپلای کردن اینطوری بوده که دانشجوهای فوق‌العاده ای بودن یا دانشجوهای خوبی بودن با وضع مالی خوب.
ریسکه در هر صورت دیگه. ممکنه حتی دانشجوی خوبی هم باشی ولی نتونی یه دانشگاه تاپ اپلای کنی که بحثش در این مقال نگنجد : ) بهتره بره یه تاپیک دیگه بحثش بشه.

بالا