• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نرم افزار تحت وب

• شروع کننده موضوع

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم با کمال تعجب قبول شدم
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
سلام نمی دونم اصلا اسم تاپیک رو درست نوشتم یا نه.
سؤالم اینه اگه بخوای نرم افزاری بسازی که یه سری اطلاعات رو از حساب کاربری اون نفر از تو اینترنت لود کنه و اطلاعات جدید رو تو حساب کاربری ویرایش بده از چه زبانی باید استفاده کرد یا متکی به یه زبان خاص نیست؟
مثالش که تو ذهنمه بازی های مثل League of Legends یا همین بازار(حساب کاربری داره هر نفر و مقداری اعتبار می تونه تو حسابش داشته باشه) ولی تحت ویندوز لازم دارم فعلا البته اگر اندروید هم بود خوبه.

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
سلام . روش های خاصی برای ارتباط با یه صفحه وب و گرفتن و ارسال اطلاعات از طریق یک اپلیکیشن وجود داره .
1 - اگر وب سایتی که میخوایین اطلاعات رو ازش بگیرین مال خودتون باشه باید برای وبسایت یه وب سرویس طراحی کنین که اپلیکیشین ها از هر کجا و هر نوعی (موبایل ، دسکتاپ و ...) بتونن به اطلاعات دسترسی داشته باشن . کلا وب سرویس ها برای ارتباط machine to machine طراحی شدن و هدفشون ارتباط با نرم افزارهای دیگه اس نه انسان .

2 - اگر وبسایتی که میخوایین اطلاعات ازش بگیرین طراحی یک نفر دیگه بوده و هیچ وب سرویسی هم در کار نیست باید از تنکنیک های خزیدن در وب یا وب اسکرپینگ استفاده کنین . بسته به زبانی که استفاده میکنی لایبرری های زیادی تو زمینه وب اسکرپینگ هست که قویترینش فکرکنم مال پایتونه ولی واسه سی شارپ و جاوا هم خودم به شخصه لایبرری های زیادب دیدم

• شروع کننده موضوع

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
خوب فکر کنم سنم اصلا بهانه خوبی نباشه ولی من تجربه درست حسابی ندارم
همون طوری که گفتم تو مثالم سایت مال خودمه مثلا.
می گین نرم افزار باید با پایتون نوشته بشه بعد سایته با چی؟ چه چیزایی باید تو سرورش آپلود شه اصلا ؟ بازم با همون پایتون که به هم وصل شن؟

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
می گین نرم افزار باید با پایتون نوشته بشه بعد سایته با چی؟ چه چیزایی باید تو سرورش آپلود شه اصلا ؟ بازم با همون پایتون که به هم وصل شن؟
وب سرویس سایت و با هرچی میخوایی بنویس و اپلیکیشن دسکتاپ رو هم با هر زبانی دوست داری بنویس . تو وب سرویس ها ارتباطات با xml و rest و ایناست ربطی نداره دوسر ارتباط با چی نوشته شده باشن

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
بزار ساده تر بگم
1 - کاری به سنت یا تجربه ات ندارم من فقط راهنمایی کردم که چیکار کنی و قرار هم نیست دو سه روزه یه برنامه نویس حرفه ای تو این زمینه بشی و مشکلت رو یه روزه حل کنی فقط یه guideline بود برات که بدونی باید دنبال چی بری تا مشکلت حل بشه .
2 - من نگفتم با پایتون بنویس گفتم هر زبان مطرحی مثه پایتون و جاوا و یا سی شارپ امکاناتی رو برای نوشتن وب سرویس ها فراهم کردن حالا تو باید انتخاب کنی همین و وب سرویس ها هم مثه این میمونه که تو یه تابع رو سرورت تعریف کنی و با یه برنامه که میتونه با هر زبان و هر سیستمی استفاده بشه اون تابع رو call کنی .
3 - دوتا روش بهت گفتم یکی وب سرویس یکی هم وب اسکرپینگ و میگی سایت مال خودمه باید از گزینه اول استفاده کنی و گفتم پایتون تو وب اسکرپینگ قویه راجع به وب سرویس ها بنده چون جاوا کارم هیچ تجربه و نظری راجع به پایتون ندارم .

• شروع کننده موضوع

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
بزار ساده تر بگم
1 - کاری به سنت یا تجربه ات ندارم من فقط راهنمایی کردم که چیکار کنی و قرار هم نیست دو سه روزه یه برنامه نویس حرفه ای تو این زمینه بشی و مشکلت رو یه روزه حل کنی فقط یه guideline بود برات که بدونی باید دنبال چی بری تا مشکلت حل بشه .
2 - من نگفتم با پایتون بنویس گفتم هر زبان مطرحی مثه پایتون و جاوا و یا سی شارپ امکاناتی رو برای نوشتن وب سرویس ها فراهم کردن حالا تو باید انتخاب کنی همین و وب سرویس ها هم مثه این میمونه که تو یه تابع رو سرورت تعریف کنی و با یه برنامه که میتونه با هر زبان و هر سیستمی استفاده بشه اون تابع رو call کنی .
3 - دوتا روش بهت گفتم یکی وب سرویس یکی هم وب اسکرپینگ و میگی سایت مال خودمه باید از گزینه اول استفاده کنی و گفتم پایتون تو وب اسکرپینگ قویه راجع به وب سرویس ها بنده چون جاوا کارم هیچ تجربه و نظری راجع به پایتون ندارم .
ببخشید اون تیکه سن که گفتم جملم رو ناقص ول کردم می خواستم بگم سنم بهانه خوبی برای کم بودن اطلاعاتم نیست من قبلا ها برای یه پروژه پردازش تصویری به متلب یه ناخونک بزرگ و به پایتون یه ناخونک کوچیک زدم همین قدر فهمیدم یه چیزایی دارن به اسم کتاب خونه ولی این "کتاب خونه" ها به معنی واقعی کلمشون که ربطی نداره منظور واقعیش چیه؟(آخه تو پست اولتون به کتاب خونه اشاره کردین)
بعد خوب همون قضیه اتصال نرم افزار و سایت چه جوری صورت می گیره مثالی مقاله ای چیزی می شه معرفی کنین که به قول اوپن سورس باشه بشه فهمید چی به چیه؟
همین وب سرویس چی هست برای اجراش باید برم سراغ یاد گرفتن چه چیزی؟

Psychopath

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1396
ببخشید اون تیکه سن که گفتم جملم رو ناقص ول کردم می خواستم بگم سنم بهانه خوبی برای کم بودن اطلاعاتم نیست من قبلا ها برای یه پروژه پردازش تصویری به متلب یه ناخونک بزرگ و به پایتون یه ناخونک کوچیک زدم همین قدر فهمیدم یه چیزایی دارن به اسم کتاب خونه ولی این "کتاب خونه" ها به معنی واقعی کلمشون که ربطی نداره منظور واقعیش چیه؟(آخه تو پست اولتون به کتاب خونه اشاره کردین)
بعد خوب همون قضیه اتصال نرم افزار و سایت چه جوری صورت می گیره مثالی مقاله ای چیزی می شه معرفی کنین که به قول اوپن سورس باشه بشه فهمید چی به چیه؟

این دوره رو نگا کن
فک میکنم برا شروع کمکت کنه
https://www.youtube.com/playlist?list=PL-tKrPVkKKE1Y_o_h2w85dzVdoX5t7SI0

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
سن یه عدده البته برای فعلا که جوونیم صدق میکنه .
مفهوم لایبرری یا کتابخونه های نرم افزاری : واقعیت اینه که نرم افزار یه سیستم خیلی پیچیده اس بدلیل ماهیت گسسته بودنش اجزای تشکیل دهندش میتونه دارای ارتباطات پیچیده ای باشه و درکل نوشتن یه نرم افزار بزرگ و یا متوسط و یا حتی کوچیک (منظورم از نرم افزار کوچیک چیزی بین 10هزار خط تا و 50 هزارخط کده - نرم افزار متوسط بین 50 تا 500 هزار خط و بالا 500 هزارخط تا چندین میلیون خط کد نرم افزار بزرگ ، تعریفش دقیق و فنی نیست صرفا میخوام یه شهود کلی راجع به اندازه نرم افزارها بدست بیاری ) معمولا توسط یه تیم چند نفره تا چند هزار نفره بسته به اندازه نرم افزار ساخته میشه . حالا سوال اینه میشه همه کد نرم افزار رو از اول نوشت ؟؟؟؟ خوب این کار بی معنیه به چند دلیل ، یک اینکه توسعه یه نرم افزار کوچیک هم میتونه خیلی طولانی بشه و دلیل دوم اینه که ما همه چیز رو نمیدونیم و تو زمینه های مختلف تخصصی نداریم و باید از کدهای اماده که قبلنا توسط افراد دیگه نوشته شده استفاده کنیم این یعنی استفاده مجدد از کد و باعث میشه که بخش های مختلف یه نرم افزار رو با استفاده مجدد از کدهای اماده بسازیم و عملا بخش کوچیکی از نرم افزار رو خودمون بنویسیم . این کدهای آماده تحت عنوان کتابخانه ها به برنامه نویس ها عرضه میشن . مثلا یه کتابخونه برای رمزنگاری که توسط متخصص های این کار نوشته شده بهتره تا اینکه خودم که هیچ تخصصی تو رمزنگاری ندارم بخوام از اول الگوریتم رمزنگاری واسه برنامه ام بنویسم . واسه وب سرویس ها هم قضیه اینه . بجای پیاده سازی ارتباطات پیچیده اینترنتی برای ارتباط بین یک نرم افزار و یک وب سایت میتون از یه لایبرری که برای این کار نوشته شده استفاده کنم .
فکر میکنم نوشتن یه وب سرویس به مراتب ساده تر از یه وب سایته چون وب سرویس ها برخلاف وب اپلیکشین ها که برای ارتباط با کاربر طراحی شدن ، واسه ارتباط با ماشین ها نوشته میشن . منظورم از ماشین عوامل غیر انسانی و نرم افزاری هست . به همین خاطر فاقد رابط گرافیکی هستن و این دردسر طراحی رابط گرافیکی رو از سر برنامه نویس کم میکنه .
فرض کن تو یه تابع به نام مثلا sum برای جمع کردن دوتا عدد نوشتی حالا کدشو اپلود میکنی رو سرور و میخوایی از یه جایی دیگه مثلا یه برنامه ویندوزی به اون تابع دسترسی داشته باشی و بتونی تابع رو فراخوانی کنی و استفاده کنی . دقیقا وب سرویس ها برای همین کار طراحی شدن . اگه میخوایی با یه برنامه به اطلاعات کاربری روی وبسایت دسترسی داشته باشی یه تابع مینویسی که اطلاعات کاربر رو واکشی کنه و بعد اون تابع رو تو برنامه ات کال میکنی و پس از دریافت خروجی تابع تو عملا به اطلاعاتی که میخوایی دسترسی داری ....
در رابطه با وب سرویس ها تحقیق کن مطلب زیاده تو اینترنت

• شروع کننده موضوع

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
هممم رفتم تو اینترنت کلی گشتم (خیلییی سخت بود!!! ولی مطمئن نیستم اطلاعاتم درسته یا نه غلط گیری کنین.) خوب فهمیدم که ظاهرا زبان های زیادی هست که می شه به کمکش از این وب سرویس ها درست کرد که انگار یکیش اسمش xml یه خود آموز (در 21 روز) دارم ولی ظاهرا مال سال 2001 2002 روز اولش رو خوندم در مورد برتری xml به html و sgml می گفت و اثری از وب سرویس نبود و کد های xml معنا دار تر بود (html کداش می بینی از 2 3 حرف تشکیل شده ولی xml از یه کلمه با معنی)
حالا مسیر رو درست فهمیدم؟ باید همین خود آموز xml رو ادامه بدم؟

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
هممم رفتم تو اینترنت کلی گشتم (خیلییی سخت بود!!! ولی مطمئن نیستم اطلاعاتم درسته یا نه غلط گیری کنین.) خوب فهمیدم که ظاهرا زبان های زیادی هست که می شه به کمکش از این وب سرویس ها درست کرد که انگار یکیش اسمش xml یه خود آموز (در 21 روز) دارم ولی ظاهرا مال سال 2001 2002 روز اولش رو خوندم در مورد برتری xml به html و sgml می گفت و اثری از وب سرویس نبود و کد های xml معنا دار تر بود (html کداش می بینی از 2 3 حرف تشکیل شده ولی xml از یه کلمه با معنی)
حالا مسیر رو درست فهمیدم؟ باید همین خود آموز xml رو ادامه بدم؟
Xml یه زبان توصیف داده هست یعنی میتونی باهاش داده ها و اطلاعاتی برای توصیف اون داده ها رو انتقال بدی . حالا کاربردش تو وب سرویس چیه؟ ببین اگه من یه داده به تو بدم و بگم این چیه تو سریع بر اساس تجربه ات میگی این فلان هست و توصیفش میکنی مثلا اگه بهت بگم bmw چیه تو سریع میگی یه نوع ماشین هست و توصیف میکنی اون رو . حالا یه سوال پیش میاد اگه من واژه bmw رو بدم به یه نرم افزار ایا اون نرم افزار میتونه بفهمه که این چی هست؟ اون فقط یه مشت داده میبینه و اگه یه دونه از این داده ها رو بهش بدی نمیتونه یه توصیفی ازش ارایه بده . به همین خاطر من میام از xml استفاده میکنم و علاوه بر داده یه توصیفی هم برای اون داده در نظر میگیرم یعنی یه ساختار و یه نظم مشخص میدم به داده ام . مثلا فرض کن یه سری داده برای یه نرم افزار بصورت زیر ارسال میشه

Alireza:ahmadi:bmw:09123456789

حالا سوال اینجاست اگه به نرم افزار بگی مدل ماشینو بهم بده نرم افزار از کجا باید بهمه کدوم از این داده ها اسم یه ماشین هست؟؟؟؟؟؟؟در رابطه با شماره تلفن و نام و ... چطور ؟؟؟؟؟ دلیلش اینه که من فقط یه مشت داده خام ارسال کردم اصلا داده ها رو توصیف نکردم حالا میام داده ها رو به فرم xml میفرستم یعنی اینجوری :

<نام\> alireza <نام>
<نام خانوادگی\> ahmadi <نام خانوادگی>
<نام ماشین> bmw <نام ماشین>
<شماره تلفن> 09123456789 <شماره تلفن>

اگه داده هارو به فرم بالا بفرستم دیگه تو نرم افزار مقصد که داده ها رو دریافت کرده به راحتی میتونم بگم شماره تلفن ها رو بهم بده . اونم سریع میره و هرچی داده بین دو کلمه شماره تلفن هست پیدا میکنه و نشون میده . اینجوری جستجو و بررسی داده ها خیلی اسونه حالا کاربردش چیه؟؟؟؟؟ گفتم که دو طرف ارتباط یه وب سرویس نرم افزار هستن نه انسان به خاطر همین وقتی نرم افزار مقصد اطلاعاتی رو از وب سرویس میگیره باید بتونه داده ها رو بفهمه و بر اساس توصیفات داده ها رو نمایش بده . به خاطر همین برای انتقال اطلاعات از وب سرویس به برنامه استفاده کننده از وب سرویس از فرمت تبادل داده مثه xml و یا json استفاده میشه .
Xml فقط بخشی از وب سرویس رو تشکیل میده و علاوه بر کاربردش تو وب سرویس ها تو جاهای زیادی استفاده میشه . اکثرا جاهایی که ارتباطات ماشین به ماشین هست مثلا "وب معنایی " یعنی وبی که بتونه معنای داده ها رو هم بفهمه . مثلا گوگل اگه یه کلمه بهش بدی فقط میره تطبیق میده کلمه رو و هیچ درکی از معنای کلمه نداره ولی با وب معنایی قضیه تغییر میکنه و میتونه نتایج جستجو رو فوق العاده بهینه کنه

• شروع کننده موضوع

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
خوب یه سؤال الآن این xml با توجه به چیزایی که من خوندم تو مایه های html یه خورده پیش رفته تره پس مال وب سرویس نرم افزاری که تو سیستم من یا مشتریه مثلا اون چه طور؟ اون با چه زبانی بنویسم؟(پیشنهادتون رو می خوام)
یا اکثر نرم افزارا با این xml سازگاری رو دارن؟
<نام\> alireza <نام>
<نام خانوادگی\> ahmadi <نام خانوادگی>
<نام ماشین> bmw <نام ماشین>
<شماره تلفن> 09123456789 <شماره تلفن>
یعنی این تیکه به هر نوع نرم افزاری برسه می تونه بشناستش؟

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
خوب یه سؤال الآن این xml با توجه به چیزایی که من خوندم تو مایه های html یه خورده پیش رفته تره پس مال وب سرویس نرم افزاری که تو سیستم من یا مشتریه مثلا اون چه طور؟ اون با چه زبانی بنویسم؟(پیشنهادتون رو می خوام)
یا اکثر نرم افزارا با این xml سازگاری رو دارن؟

یعنی این تیکه به هر نوع نرم افزاری برسه می تونه بشناستش؟
اگه پایتون کار میکنی میتونی وب سرویستو با پایتون بنویسی از جانگو استفاده کن
https://www.django-rest-framework.org/

من تجربه ای با پایتون ندارم از اینجا به بعدشو باید سرچ کنی

• شروع کننده موضوع

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
  • لایک
امتیازات: Sep
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
  • شروع کننده موضوع

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
اگه پایتون کار میکنی میتونی وب سرویستو با پایتون بنویسی از جانگو استفاده کن
https://www.django-rest-framework.org/

من تجربه ای با پایتون ندارم از اینجا به بعدشو باید سرچ کنی
در مورد xml چی؟
چون یه مدت شده دارم اینترنت رو بالا پایین می کنم (سایتای انگلیسی هم تقریبا) ولی مطلب درست حسابی که بخواد از پایه و اساس وب سرویس رو توضیح بده نیست (تو زمینه xml)

• شروع کننده موضوع

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
https://www.w3schools.com/xml/xml_services.asp
این چا رو گیر آوردم .
بالاش نوشته xml
ولی مثالش اصلا شبیه xml هایی که داره یاد می ده نیست.
<%@ WebService Language="VBScript" Class="TempConvert" %>

Imports System
Imports System.Web.Services

Public Class TempConvert :Inherits WebService

<WebMethod()> Public Function FahrenheitToCelsius(ByVal Fahrenheit As String) As String
dim fahr
fahr=trim(replace(Fahrenheit,",","."))
if fahr="" or IsNumeric(fahr)=false then return "Error"
return ((((fahr) - 32) / 9) * 5)
end function

<WebMethod()> Public Function CelsiusToFahrenheit(ByVal Celsius As String) As String
dim cel
cel=trim(replace(Celsius,",","."))
if cel="" or IsNumeric(cel)=false then return "Error"
return ((((cel) * 9) / 5) + 32)
end function

end class

تازه گفته فایل رو باید با پسوند asmx ذخیره شه که تو سایتای فارسی سرچ کردم دیدم نوشته ASP.NET و ... https://www.sarzamindownload.com/modules.php?name=Content&file=tags&op=tags&tags=پسوند_فایلها_در_ASP.NET

خلاصه اصلا شبیه xmlهای اولیه نیست اینا قضیش چیه من باید برم چی رو سرچ کنم برای یادگیری اولیه چون حتی تو این لینک سایت https://www.w3schools.com/xml/xml_services.asp که یه بحث اولیست کلی کد و حرفای پیشرفته هست من آخرش باید دنبال چی بگردم چی رو سرچ کنم؟

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
Xml یعنی زبان نشانه گذاری قابل توسعه . نشانه گذاری یعنی یه سری نشانه کنار داده ها قرار بدی تا بتونه توسط نرم افزارهایی که متن xml رو پردازش میکنن به راحتی قابل درک باشه . یه قرارداد بین دو برنامه برای پردازش متنه . مثلا تو html وقتی تو یه متن رو داخل تگ <p> قرار میدی اون متن که توسط یه نرم افزار که در این مورد خاص مرورگر یا http client هست مثه گوگل کروم و یا موزیلا و ... به عنوان یک پاراگراف برخورد میشه و مرورگر میتونه بفهمه که باید با متن به عنوان یک پاراگراف برخورد کنه .
فرض کن تو یه فایل داری که توش اطلاعات هزارتا شماره تلفن و کد ملی هست تو میایی یه نشانه گذاری جدید برای فایل تعریف میکنی و میگی که تمام شماره تلفن ها رو میزارم تو تگ های <phone number > و تمام کد ملی ها رو هم یکی یکی میزام بین تگ های <nationalcode> و اینجوری یه ساختار جدید برای فایلت تعریف میکنی حالا کسی که بخواد یه برنامه بنویسه که هدفش استخراج اطلاعات از این فایل باشه با علم به اینکه شماره تلفن ها بین تگ های phonenumber و کد ملی ها هم بین تگ های nationalcode قرار داره به راحتی میتونه به یه xml parser یا تجزیه کننده متون xml تمام شماره تلفن هارو و کد ملی ها رو هرجای برنامه اش که نیاز داشت استخراج کنه بدون نیاز به نوشتن الگوریتم های دردسرساز برای تمیز دادن شماره تلفن و کد ملی ها .
قابل توسعه بودنش به این معنی که تو میتونی هر ساختاری رو براش تعریف کنی و هیچ محدودیتی براش نیست . میتونی اصلا اسم تگ هارو فارسی بزاری مثلا یکی رو بزاری <shomare telephon> و اون یکی هم بزاری <codemeli> فقط باید نرم افزارهایی که این فایل رو پردازش میکنن از ساختار فایلت باخبر باشن .
نمیدونم از این ساده تر میشه توضیح داد یانه فکرکنم مشکل اینجاست که شاید تصور کنی که برای انتخاب نام تگ ها باید کلمات خاصی بکار ببری ولی نه اینجوری نیست اصلا تو فحش بزار داخل تگ ها :D ولی برنامه هایی که اون فایلتو پردازش میکنن باید از کاربرد فحش ها تو فایلت باخبر باشن یعنی برنامه نویس هایی که قراره یه برنامه واسه پردازش فایل شما بنویسن باید بدونن چه اطلاعاتی بین فحش ها قرار گرفته

Xml چیز خاصی نداره نمیدونم کجای xml پیچیده اس که باید تو ضیح داده بشه اگه میشه سوالت رو دقیقتر بپرسی بهتره

• لایک

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
بحث داره بیهوده میشه . یه ایدی تلگرامی چیزی بده تا یه مثال برات بزنم با جاوا .
من کلیات xml رو گفتم این مثال هایی که اواردی تماما کاربردهای خاص اون تو تکنولوژی های خاص هست مثلا تو بحث وب سرویس ها یکسری برمبنای xml هست مثه wsdl که برای توضیح ساختار وب سرویسه

• لایک
  • شروع کننده موضوع

mohammadsaleh40

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گناباد
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
دانشگاه
پردیس شهید بهشتی مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
Xml یعنی زبان نشانه گذاری قابل توسعه . نشانه گذاری یعنی یه سری نشانه کنار داده ها قرار بدی تا بتونه توسط نرم افزارهایی که متن xml رو پردازش میکنن به راحتی قابل درک باشه . یه قرارداد بین دو برنامه برای پردازش متنه . مثلا تو html وقتی تو یه متن رو داخل تگ <p> قرار میدی اون متن که توسط یه نرم افزار که در این مورد خاص مرورگر یا http client هست مثه گوگل کروم و یا موزیلا و ... به عنوان یک پاراگراف برخورد میشه و مرورگر میتونه بفهمه که باید با متن به عنوان یک پاراگراف برخورد کنه .
فرض کن تو یه فایل داری که توش اطلاعات هزارتا شماره تلفن و کد ملی هست تو میایی یه نشانه گذاری جدید برای فایل تعریف میکنی و میگی که تمام شماره تلفن ها رو میزارم تو تگ های <phone number > و تمام کد ملی ها رو هم یکی یکی میزام بین تگ های <nationalcode> و اینجوری یه ساختار جدید برای فایلت تعریف میکنی حالا کسی که بخواد یه برنامه بنویسه که هدفش استخراج اطلاعات از این فایل باشه با علم به اینکه شماره تلفن ها بین تگ های phonenumber و کد ملی ها هم بین تگ های nationalcode قرار داره به راحتی میتونه به یه xml parser یا تجزیه کننده متون xml تمام شماره تلفن هارو و کد ملی ها رو هرجای برنامه اش که نیاز داشت استخراج کنه بدون نیاز به نوشتن الگوریتم های دردسرساز برای تمیز دادن شماره تلفن و کد ملی ها .
قابل توسعه بودنش به این معنی که تو میتونی هر ساختاری رو براش تعریف کنی و هیچ محدودیتی براش نیست . میتونی اصلا اسم تگ هارو فارسی بزاری مثلا یکی رو بزاری <shomare telephon> و اون یکی هم بزاری <codemeli> فقط باید نرم افزارهایی که این فایل رو پردازش میکنن از ساختار فایلت باخبر باشن .
نمیدونم از این ساده تر میشه توضیح داد یانه فکرکنم مشکل اینجاست که شاید تصور کنی که برای انتخاب نام تگ ها باید کلمات خاصی بکار ببری ولی نه اینجوری نیست اصلا تو فحش بزار داخل تگ ها :D ولی برنامه هایی که اون فایلتو پردازش میکنن باید از کاربرد فحش ها تو فایلت باخبر باشن یعنی برنامه نویس هایی که قراره یه برنامه واسه پردازش فایل شما بنویسن باید بدونن چه اطلاعاتی بین فحش ها قرار گرفته

Xml چیز خاصی نداره نمیدونم کجای xml پیچیده اس که باید تو ضیح داده بشه اگه میشه سوالت رو دقیقتر بپرسی بهتره
اتفاقا از همون خود آموز و کد تو رو که دیدم این برداشت رو داشتم که آخهیش یه زبونی که دیگه هیچ اجباری برای اسم تگا توش نیست و لی کم کم که ادامه دادم فکر کردم نکنه اینا چون برای اول آموزش هستن این جورین چرا هرچی جلو تر می رم (تو هر آموزشی معرفی ها و اولیه هاش چرت و پرت و حرفای عادی تو تگاش بود کم کم که می رفت چلو کلمه های عجیب غریب زیاد می شد مثلا اون خود آموزه که می گم اومده بود می خواست بگه وقتی علامتایی مثل & , " و ... رو می خوای نشون بدی از یه سری کلمات خاص باید استفاده کنی ولی خیلی پیچونده بودش واز یهpdf دیگه گیر آوردم اون این تیکه رو خیلی بهتر گفته بود واز اون یه چیزایی در مورد dtd داره می گه اونا رو نمی فهمم و اصلا هم کدایی که این آموزشای xml دارن می گن شبیه این کدایی که در مورد وب سرویس هست نیست.

• لایک
بالا