• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معرفی کتاب فیزیک برای فهم عمیق

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
سلام بچها من اینجا جدیدم و دلیل عضویتم نیازم به راهنمایی بود.من سال یازدهم تجربی ام و کلا یک مشکلی که از اول بخصوص با فیزیک داشتم بخش اثبات و مفهوم قضایاش بودش توی کتاب ها و سرکلاس ها به معرفی قضیه و شرح مسائلش میپردازه اما چیزی که من میخوام بدونم توضیح و اثبات اینکه دقیقا چی میشه که مثلااا القای الکترومغناطیسی اتفاق میوفته.میخواستم از شما راهنمایی بگیرم که کتابی میشناسید که بتونه در این رابطه بهم کمک کنه؟کتابی که بیشتر به بعد مفاهیم و توضیح پدیده ها بپردازه تا حل مسائل و..
با تشکر^-^

• لایک
امتیازات: Sep
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
سلام بچها من اینجا جدیدم و دلیل عضویتم نیازم به راهنمایی بود.من سال یازدهم تجربی ام و کلا یک مشکلی که از اول بخصوص با فیزیک داشتم بخش اثبات و مفهوم قضایاش بودش توی کتاب ها و سرکلاس ها به معرفی قضیه و شرح مسائلش میپردازه اما چیزی که من میخوام بدونم توضیح و اثبات اینکه دقیقا چی میشه که مثلااا القای الکترومغناطیسی اتفاق میوفته.میخواستم از شما راهنمایی بگیرم که کتابی میشناسید که بتونه در این رابطه بهم کمک کنه؟کتابی که بیشتر به بعد مفاهیم و توضیح پدیده ها بپردازه تا حل مسائل و..
با تشکر^-^
کنکور یا المپیاد؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
کنکور یا المپیاد؟
مشخصا هیچکدوم.فقط میخوام یه سری چیزا رو بفهمم و متاسفانه اگه نفهمم اینقدر بهم میریزم که اصلا نمیتونم ادامه بدم.مثلا درمورد همین القای الکترومغناطیسی سوالایی درموردش برام پیش اومده که تا نتونم ب جایی برسونمشون اصلا نمیتونم این مبحث و بخونم

نام مرکز سمپاد
hnschS
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
fum mechanical engineering
مشخصا هیچکدوم.فقط میخوام یه سری چیزا رو بفهمم و متاسفانه اگه نفهمم اینقدر بهم میریزم که اصلا نمیتونم ادامه بدم.مثلا درمورد همین القای الکترومغناطیسی سوالایی درموردش برام پیش اومده که تا نتونم ب جایی برسونمشون اصلا نمیتونم این مبحث و بخونم
ریاضیتون رو قوی کنین ، فیزیک رو خواهیدفهمید ... البته اون بخش الکتریسیته رو فعلا بیخیال اثبات و فهمش بشین و فقط حفظ کنین ، مفاهیمی که تو کنکور ب دردتون میخوره ساده و حفظیه ، من یادمه کل فصل الکتریسیته و مغنایس رو که دو فصل فیزیک 3 بود رو یه کاغذ تقلب نوشته بودم
اینم بگم که در مورد القا این دو حالت رو بدونین ، جایی که میدان الکتریکی باشه ، میدان مغناطیسی به وجود میاره و میدان مغناطیسی هم میدان الکتریکی ، حالا اینکه چرا این اتفاق میوفته باید برین مثلا فصل 22 تا 30 هالیدی رو بخونین
خودم مطالعه میکنم اون فصول رو ، در مورد اثباتش بعدا حرف میزنم فعلا اطلاعات کافی توی الکترومغناطیس ندارم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
ریاضیتون رو قوی کنین ، فیزیک رو خواهیدفهمید ... البته اون بخش الکتریسیته رو فعلا بیخیال اثبات و فهمش بشین و فقط حفظ کنین ، مفاهیمی که تو کنکور ب دردتون میخوره ساده و حفظیه ، من یادمه کل فصل الکتریسیته و مغنایس رو که دو فصل فیزیک 3 بود رو یه کاغذ تقلب نوشته بودم
اینم بگم که در مورد القا این دو حالت رو بدونین ، جایی که میدان الکتریکی باشه ، میدان مغناطیسی به وجود میاره و میدان مغناطیسی هم میدان الکتریکی ، حالا اینکه چرا این اتفاق میوفته باید برین مثلا فصل 22 تا 30 هالیدی رو بخونین
خودم مطالعه میکنم اون فصول رو ، در مورد اثباتش بعدا حرف میزنم فعلا اطلاعات کافی توی الکترومغناطیس ندارم
مرسی از نظرتتون .من توی فهم فیزیک در حد همین مفاهیم کتاب و کتاب های تست و خلاصه برای کنکور و مدرسه مشکلی ندارم.مشکلم اینکه دوست دارم کمی بیشتر بفهمم البته نه از نظر کمیت بلکه دوست دارم عمیق تر بفهمم اتفاقا مشکل من توی الکترومغناطیس هم همینه ک خودتون گفتین،همین حفظی بودنش!دوست دارم بیشتر مفهومی یاد بگیرم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
یه سری منابع فیزیک واسه المپیاد تو موضوع مربوطش معرفی کردند میدونم گفتید قصدتون المپیاد و کنکور نیست ولی اگه اول همون طوری که دوستمون گفتند ریاضیتون قوی باشه بعد سراغ اینا برید و بتونید یه دید کلی بدست بیارید از مباحث و ساماندهیشون کنید توی ذهن خودتون مفاهیم فیزیکی و چراییشون رو متوجه شدن کار راحت تری میشه. به نظر شخصیم بعد از اینا سراغ مبحث فلسفه فیزیک هم برید.

http://www.sampadia.com/forum/threads/685/page-12

در ضمن به نظرم سعی کن بفهمی درگیر وسواس فکری هستی یا نه اگه درگیرشی نزار خیلی اذیتت کنه. من تجربیات مشابهی داشتم همیشه که خیال میکنم بخاطر وسواس فکریم بوده.
مرسی حتما به منابعی که معرفی کردین سرمیزنم.
بخشی از اصرارم بخاطره صرفا علاقم به فیزیکه و اینکه دوست دارم کامل تر از چندتا فرمول حفظی ازش بفهمم اما جدا از اینا فک کنم وسواس فکری رو دارم اونم به شکل بسیار شدیدش!

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
میگن نسخه ی خودت رو واسه همه نپیچ ولی منم علاقه به فیزیک داشتم دارم ولی به نوع متفاوتی چیزی که بم جواب داد فلسفه فیزیک بود حتما سراغش برو.
کتاب مقدمه ای بر فلسفه علم (مبانی فلسفی فیزیک) نویسنده: رودلف کارناپ، مترجم: یوسف عفیفی، ناشر: نیلوفر
ولی فراموش نکن که کنار این حتما باید مسائل فیزیک رو هم بخوبی پس بر بیای اگه واقعا به فیزیک علاقه مندی

یه نسخه دیگه از خودم که شاید به کار تو بیاد این که اگر خودت جدای از مدرسه مطالعه کنی همون موضوعات رو که نخوای از مطالب درسی که باید پاسخ گو باشی دور بشی از منابع معتبر و سعی کنی ارتباط بین اجزا هر کدوم رو بفهمی یه چیدمان کلی بدی جا این که هر کدوم رو جز جز دنبال چراییش بگردی و همه چی مبهم بشه برات شاید کمکت کنه
عنوان کتابش بنظر جذابه حتما دنبالش میگردم در آخر هم تشکر بابت نسخه ها:D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
با تشکر^-^
یکبار کتاب فیزیک پایه جلد الکترومغناطیس ‍ش رو امتحان کنین، ببینین می تونین چیزایی که دلتون میخواد رو اونجا پیدا کنین یا نه. من خودم با وجود علاقه و تلاشی که داشتم نمی تونستم با کتاب وزارتی و جزوه و کتاب های تست کنار بیام، یه وقتی میذاشتم و میخوندم. سطح ش هم اونقدر ها بالا نیست و اصلا برای استفاده دانش آموزان دبیرستانی هم هست...

mahdiar__m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ezhei2
شهر
nesf jahan:)
سال فارغ التحصیلی
1403
برا متوسطه اولم که
تتا جلد یکو دو عالیه

LM.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
اولا که القای الکترومغناطیسی قانونه و کاملا تجربی به دست اومده؛ولی خب چیزهایی داره که باید بدونی و صرفا هم تجربه نیست.(اصلا بهش میگن قانون القای الکترومغناطیسی)؛قانون ها چیزهایی هستند که در اثر تجربه به دست اومدن و صرفا یک تحلیلن و هیچ اثبات ریاضیاتی ندارن،مثل F=ma(که بر اثر تحلیل دو عامل جرم و شتاب بر روی یک نمودار بدست اومد).
اکثر فوانین فیزیک کلاسیک با فیزیک نوین(
نسبیت و کوانتوم مکانیک) قابل توجیحن.
اما اگه دلت میخواد یکم مفهومی تر بفهمی،هر جا رو که مشکل داشتی یه نگاهی به مبانی فیزیک هالیدی بنداز؛حالا الکترومغناطیس جلد دو هالیدیه.
اما بازم به بنیادش پی نمیبری مگر با دونستن مدرن فیزیک که دانشجویان کارشناسی فیزیک در سال های اخر تازه کمی به اون مسلط میشن.

LM.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
بنظرم فیزیک پایه هم برای مفهوم خوبه ولی ریاضیاتش خیلی نسبت به هالیدی کمتره.

بالا