• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مختلط شدن مدارس در ایران

• شروع کننده موضوع h.f
  • تاریخ شروع

نظرتون در رابطه با مختلط بودن مدارس در ایران چیه ؟

• مختلط باشه

رای‌ها: 211 34.9%
  • جدا باشه

رای‌ها: 151 25.0%
  • هم مختلط و هم جدا

رای‌ها: 243 40.2%

• رای‌دهندگان
    605

y.k.yassi

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
منکه کاره ای نیستم و نظر دادن یا ندادنم تاثیر نداره. ولی من از روزی که پامو توی جایی به نام مدرسه گذاشتم، با این اشنا شدم که تمام چیزای خوب مال پسراست.
مثال همین سمپاد. میگن حلی یک فلانه و بچهاش خیلی خفنن و مدرسه ی اول خاور میانست و ...
پس فرز یک چی؟ فرز دو؟ فرزای دیگه؟
خیلی بهتر نبود که امکانات بهتر بین دختر و پسر حدالقل مساوی تقسیم میشد؟ به هرحال هرچقدرم تلاش کنن دو تا مدرسه یکسان که پیدا نمیشه. به هرحال یکی بهتره و یکی بدتر. ولی اون بهتره همیشه مال پسراست. من از اینکه مدارس جدا اند کفری نیستم ولی از اینکه امکانات و معلمای خوب و اینا همش مال مدارس پسرونست خیلی شاکی ام.
معلمای مرد رو توی دبیرستانای دخترونه راه نمیدن برای درس عادی. هرچقدرم مدرسه تلاش کنه و اون استاد پاک و خوب باشه. اصلا هرجوری باشه راه نمیدن.البته تو مدارس پسرونه که راه میدن اتفاقایی میفته که هیچکس خوشش نمیاد. چه برسه به دخترونه.
ولی کسی که انتخاب میکنه باید یچیزایی هم درنظر بگیره دیگه.

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
دانشگاه باقرالعلوم (علیه السّلام) - قم
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
خیلی‌ها که به بحث اختلاط یا تفکیک جنسیتی مدارس می پردازند، همیشه از حقوق پایمال شده‌ی زنان و دختران حرف می زنند. یعنی همیشه از جنبه ی مظلومیت زنان وارد می شوند.

امّا باید بدونید که این وضعیت فرهنگی، بیش از دختران، پسران رو داره له میکنه.
برای مثال کتاب "وضعیّت اسفبار پسران" نوشته‌ی لئونارد ساکس رو بخونید. (ترجمه : نرگس سادات چاوشی)

در این کتاب اومده که طبق آمارها، وضعیت تحصیلی پسران در آمریکا، سال به سال بیشتر افت کرده (پیشرفت های نادر رو هم جوری بازی آماری دونسته!!!)
وضعیت شغلی پسران و مردان در حال افت هرچه بیشتر است.
تعداد نخبگان مرد و .... هم همینطور.

نویسنده ی کتاب، با اینکه خودش یکی از طرفداران اختلاط جنسی مدارس بوده، میگه که یکی از علل این افت پسران، اختلاط جنسی مدارس بوده و نظرش عوض میشه.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
به نظر شما اگه مدرسه ها(از کلاس پنجم تا قبل دانشگاه)مختلط بشن دیگه کسی درس میخونه؟؟
معام داره درس میده بچه ها غرق دید زدن همدیگه ان
%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7-min.jpg
باید چندین سال روش کار شه و فرهنگسازی تازه اونم برای مدارس خاص قابل اجراست تو مدارس پایین پسرا اصلااا جنبه ندارن دخترا رو نمیدونم

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
منکه کاره ای نیستم و نظر دادن یا ندادنم تاثیر نداره. ولی من از روزی که پامو توی جایی به نام مدرسه گذاشتم، با این اشنا شدم که تمام چیزای خوب مال پسراست.
مثال همین سمپاد. میگن حلی یک فلانه و بچهاش خیلی خفنن و مدرسه ی اول خاور میانست و ...
خیلی بهتر نبود که امکانات بهتر بین دختر و پسر حدالقل مساوی تقسیم میشد؟ به هرحال هرچقدرم تلاش کنن دو تا مدرسه یکسان که پیدا نمیشه. به هرحال یکی بهتره و یکی بدتر. ولی اون بهتره همیشه مال پسراست. من از اینکه مدارس جدا اند کفری نیستم ولی از اینکه امکانات و معلمای خوب و اینا همش مال مدارس پسرونست خیلی شاکی ام.
معلمای مرد رو توی دبیرستانای دخترونه راه نمیدن برای درس عادی. هرچقدرم مدرسه تلاش کنه و اون استاد پاک و خوب باشه. اصلا هرجوری باشه راه نمیدن.البته تو مدارس پسرونه که راه میدن اتفاقایی میفته که هیچکس خوشش نمیاد. چه برسه به دخترونه.
زنجان مدرسه فرزانگان خیلییییی بهتره. یه تجدید نظر بکن. تا اونجایی ک من میدونم دخترا لب تر کنن همه چی حاضره

ناشناس ناشناسی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
اگه خدا یاری کنی و بزنه پس کلم و شانسم باهام یار باشه مرحله اول!!!!
دانشگاه
خدا بخواد اونور اب
رشته دانشگاه
هر چی باشه به جز ادبیات
به نظر من اینکه مدارس مخطلط بشه به هیچ وجه من الوجوه مشکلی نداره بیاین به گذشته و سطح اعتقاد مردم نگاه کنیم از زمان اسلام تا اواخر قاجار مردم ایران محکم پای دینشون وایساده بودن با ظهور پهلوی رضا خان اومد کشف حجاب کنه ولی بانوان باهاش مخالفت کردن پسر رضا شاه هدفش همون بود ولی از راه دیگه ای وارد شد با فرهنگ سازی مثلا سینما و ... عملا اسلام داشت تو ایران تضعیف می شد ولی با انقلاب یه دگرگونی تو مردم اتفاق افتاد و دوباره مثل قبل محکمپای دینشون وایسادن شاید اگه ایران و یه جامعه مستقل از دنیا در نظر می گرفتیم این روال همین جوری ادامه داشت ولی از اون جایی که برادرای امریکایی خیلی به فکر ما بودن اومدن با به راه انداختن ماهواره ها و سایت های خاکبر سری و ... دوباره دینما رو تضعیف کردن که نتیجشم شد این پس کلا ما دو تا راه بیشتر نداریم یا اینکه به زنیم به سیم اخر اسلام و فراموش کنیم و در عرض چند سال مدارسمون بشه مخطلط یا نه با همین دنده ای که می ریم راه و ادامه بدیم در ضمن کلا فکر مدرسه مخطلط و در جامعه ی اسلامی با وجود این همه فشار فرهنگی از فکر تون بندازین بیرون چون یا باید این وری باشیم یا اونوری حد واسطی هم وجود نداره بجای این بحث های مزخرف بشینین پای درس و مشقتون و یکمی فسفر بسوزونین به جای پولای باباهاتون.

ناشناس ناشناسی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
اگه خدا یاری کنی و بزنه پس کلم و شانسم باهام یار باشه مرحله اول!!!!
دانشگاه
خدا بخواد اونور اب
رشته دانشگاه
هر چی باشه به جز ادبیات
به نظر من وقتی مشکل پایه ای باشه هرچه قدرم بحث کنین فایده ای نداره تو همین چند روز پیش داشتن در رابطه با اثبات یا نقض خدا بحث می کردن.

آخرین ویرایش:

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
جدا بودن مدرسه یه بحثه، تفکیک و تبعیض جنسیتی یه بحث دیگه. به نظرم اگه این قدر جو علیه جنسیت توی خانواده و جامعه نباشه و به جنس مخالف به عنوان یه موجود فضایی نگاه نشه خیلی بهتره تا اینکه مدارس مختلط باشن. در هر صورت باید قبول کرد که مختلط بودن مدرسه فارغ از خوب یا بد بودنش ممکن نیست. ولی اینکه خودمون نگاه جنسیتی نداشته باشیم و این نگاه رو تقویت نکنیم کاملا ممکنه.

Elaheh_nas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دبیرستان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
نداشته بید
دانشگاه
محقق
رشته دانشگاه
فیزیک
تلگرام
اینستاگرام
سلام .به نظر من مختلط شدن مدارس هم مشکلی داره و خواهد داشت،هم خوبی هایی داره و هم بدی هوایی مثلا پسری که از ساختمان بدن دختر چیزی ندیده...هالا دختر هم بلعکس موضوع قبلی .اتفاقا من دوست دارم مدارس مختلط سه نه بخاطر دختر ها بلکه بخاطر پیشرفت کشور.راستی یه چیز جالب ،فک کن پاک کن نیاوردی :دختر خانوم ببخشید پاک کن داری؟
چرا خب؟ خیلی راحت: سارا پاک کنتو بهم میدی؟ آره امیر تو جامدادیمه بردار:| این الان چه مشکلی داره؟

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
قضیه ی مختلط شدن مدارس(یا ازاد شدن حجاب و ...) توی ایران(و بقیه ی جهان سوم) مثل قضیه ی مرغ و تخم مرغ میمونه
یه عده میگن اول باید مردم به یه بلوغی رسیده باشن بعد ازاد شه
یه عده میگن اول باید ازاد شه تا مردم هم بالغ بشن

و طبق معمول این قضیه با زور و فشار جریان حاکم(چه چادر از سر کشیدن رضاخان، چه "یا رو سری یا تو سری" انقلاب شکوهمند) اینقدری پیش میره تا دوباره این فنر یک جایی در بره و یه حکومت مخالف و متضاد حکومت قبلی سر کار بیاد و روز از نو.

و البته مثل یه اونگی میمونه که هر بار نوسانش کمتر میشه و بالاخره میرا میشه و احتمالا جهان توسعه یافته هم یه روزی همین راه رو رفته...ولی چند قرن قبل! و اینکه میگن ما چند قرن از اونا عقبیم احتمالا منظورشون همین چیزا هستش

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
دانشگاه باقرالعلوم (علیه السّلام) - قم
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
قضیه ی مختلط شدن مدارس(یا ازاد شدن حجاب و ...) توی ایران(و بقیه ی جهان سوم) مثل قضیه ی مرغ و تخم مرغ میمونه
یه عده میگن اول باید مردم به یه بلوغی رسیده باشن بعد ازاد شه
یه عده میگن اول باید ازاد شه تا مردم هم بالغ بشن

و طبق معمول این قضیه با زور و فشار جریان حاکم(چه چادر از سر کشیدن رضاخان، چه "یا رو سری یا تو سری" انقلاب شکوهمند) اینقدری پیش میره تا دوباره این فنر یک جایی در بره و یه حکومت مخالف و متضاد حکومت قبلی سر کار بیاد و روز از نو.

و البته مثل یه اونگی میمونه که هر بار نوسانش کمتر میشه و بالاخره میرا میشه و احتمالا جهان توسعه یافته هم یه روزی همین راه رو رفته...ولی چند قرن قبل! و اینکه میگن ما چند قرن از اونا عقبیم احتمالا منظورشون همین چیزا هستش

یه کم دارید تند میرید، یه دلیلش میتونه این باشه که خود غرب هم الآن دچار مشکلات شده و نه تنها ایران، بلکه بسیاری از کشورهای‌های به اصطلاح جهان سوم، در پیروی از غرب تردید دارند. (هرچند که اصطلاح جهان سوم هم اصطلاح درستی نیست.)
برای آشنایی با کمی از این مشکلات، رک:
1. مسائل اجتماعی ، جیمز کرون
2. جامعه شناسی، آنتونی گیدنز
3. ....
(همه شون فصل مخصوصی برای مسائل جنسی دارند)
اگر هم محتوای چندرسانه‌ای میخواید، به این سایت مراجعه فرمایید:
http://kharej2025.com
خصوصا راجع به مشکلات جنسی.

و اینکه میگن ما چند قرن از اونا عقبیم احتمالا منظورشون همین چیزا هستش

دیگه کسی این حرف رو نمیزنه.
دلیل 1: در فضای پست مدرنیستی، همه چیز نسبیه، نمیشه یک سرنوشت یکسان رو به همه تحمیل کرد، بلکه سرنوشت هرجامعه‌ای به نسبت خودش تعریف میشه.
دلیل2: به این نگاه شما، میگن نگاه خطّی، و خیلی وقته که منسوخ شده و بسیاری از طرفدارن خودش در غرب رو از دست داده. یکی از مهم ترین طرفدارهای این نگاه، فوکویاما بود که دوسه ماه پیش از حرف خودش برگشت.

(امیدوارم خوانندگان محترم، بی دلیل دیسلایک ندن)

Shaian

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ۲
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
من با این نظر مخالفم.حداقل تو شهر خودم زنجان که اینجوری نیست.اینجا اولویت اول دختران.مدرسشون هم که دیگه هیچی.ولی از هرچی بگذریم معلم هامون فوق العاده‌ان.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
زنجان مدرسه فرزانگان خیلییییی بهتره. یه تجدید نظر بکن. تا اونجایی ک من میدونم دخترا لب تر کنن همه چی حاضره
من با این نظر مخالفم.حداقل تو شهر خودم زنجان که اینجوری نیست.اینجا اولویت اول دختران.مدرسشون هم که دیگه هیچی.ولی از هرچی بگذریم معلم هامون فوق العاده‌ان.
ببینید من طبیعتا اطلاعاتِ زیادی از مدارس زنجان ندارم :))
ولی خب یه چندبار واسه کارسوق اینا اومده بودیم متوجه شدم که آدمای مسئولِ فرزانگان به نسبت شاخ تر و بامسئولیت تر هستن.
منظورم اینه که آره فرزانگان ها وضعشون بهتره تو زنجان، ولی نه به خاطرِ دختر بودنشون. قضیه اینه که اونا آدمای بانفوذ و مهمی دارن. مثلا یادمه یه خانومه بود ریاضی محض شریف خونده بود معلم ریاضی فرزانگان 2 بود و اون موقع مسئولِ کارسوق ریاضی بود. و بعدا یادمه فهمیدم این خانوم نه تنها به خاطرِ دانشگاهی که توش درس خونده جایگاه داره، بلکه خیلیم آدم باسواد و با روابطِ اجتماعیِ قویه.
و خب طبیعتا وقتی مسئولای یه مدرسه ای روابطِ قوی داشته باشن، اون مدرسه میتونه یه سری مزیت ها داشته باشه نسبت به بقیه.
کلی بخوایم نگا کنیم خب معمولا امکاناتِ خوب واسه پسراست. و روز به روز داره به دلایلِ احمقانه ای بیشتر به سمتِ پسرا گرایش پیدا میکنه.
اخیرا اگه اشتباه نکنم یه بخش نامه ای تو بعضی استانا صادر شد با محتوای اینکه دبیر مرد نمیتونه تو مدارس دخترانه تدریس کنه. و خب این خیلی بده. بیشتر دبیرای قوی باید قبول کنیم الان مَرد هستن. و تقریبا خیلی از مدارس دخترا از یه دبیرِ قوی محروم شدن با این بخشنامه!

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
یه بخش نامه ای تو بعضی استانا صادر شد با محتوای اینکه دبیر مرد نمیتونه تو مدارس دخترانه تدریس کنه. و خب این خیلی بده. بیشتر دبیرای قوی باید قبول کنیم الان مَرد هستن. و تقریبا خیلی از مدارس دخترا از یه دبیرِ قوی محروم شدن با این بخشنامه!
این واقعا ظالمانست

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
ب نظرم با جوی ک الان در جامعه حاکمه مختلط شدن مدارس باعث معضلات اجتماعی شدیدی میشه ولی اگه با فرهنگ سازی درست ب نظرم اوکیه!

رحمتی!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
باشه
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
یه خورده شیمی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
پلیمر
گناباد مختلط گشت
نه در مدارس بلکه در کتابخانه

کتابخانه جدید احداثی استان قدس در گناباد مختلط است

اینقد اموزش و پرورش دیرجنبید استان قدس رضوی به فکر شد

Nima7_D

Insomnia
نام مرکز سمپاد
اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1398
مختلط باشه هیچ اتفاقی نمیوفته
ما روز جمعه توی آزمون قلم چی که توی مدرسه خودمون هست
دخترای فرزانگان (فک کنم) اومده بودن واسه کلاسای المپیاد
ماهم آزمونمون که تموم شد دقیقا موقعی بود که اونا اومده بودن زنگ تفریح
هیچ اتفاقی هم نیوفتاد،زمینم به آسمون نچسبید
باهم حرفم میزدیم کلا همه چی آرومه من چقد خوشحالم:|:D

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
مختلط باشه هیچ اتفاقی نمیوفته
ما روز جمعه توی آزمون قلم چی که توی مدرسه خودمون هست
دخترای فرزانگان (فک کنم) اومده بودن واسه کلاسای المپیاد
ماهم آزمونمون که تموم شد دقیقا موقعی بود که اونا اومده بودن زنگ تفریح
هیچ اتفاقی هم نیوفتاد،زمینم به آسمون نچسبید
باهم حرفم میزدیم کلا همه چی آرومه من چقد خوشحالم:|:D
یه جور میگی هیچ اتفاقیم نیوفتاد انگار رفتین توی خوابگاه مختلط دختر پسر
یه زنگ تفریح بوده، انتظار برقراری روابط جنسی که نمی رفت

Nima7_D

Insomnia
نام مرکز سمپاد
اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1398
یه جور میگی هیچ اتفاقیم نیوفتاد انگار رفتین توی خوابگاه مختلط دختر پسر
یه زنگ تفریح بوده، انتظار برقراری روابط جنسی که نمی رفت
البته با این طرز فکری که من از بقیه میبینم بنظرم مختلط شدن مدارس برای این فرهنگ و این طرز فکر مناسب نیس
اگه مدارس بخوان مختلط بشن قبلش به ی فرهنگ سازی هم نیازه که مردم کلشونو از اینکه ی دختر و ی پسر فقط میتونن رابطه جنسی داشته باشن بیارن بیرون
همین مختلط شدن مدارس هم میتونه مقدمه ای باشه برای این فرهنگ سازی ولی اگه اول فرهنگ سازی بشه بهتره

omidreza

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
ما باید به همه حق انتخاب بدیم
شما دوست داری کنار یه زرتشتی بشینی خب بشین
میخوای بری با هم دین خودت بشینی خب بشین
میخوای .......