• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بانوان خواننده ، درست یا غلط ؟!

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
مثلا سوگند وقتی میخونه فقط حس خوب تزریق میشه

اما یکی مثل کار دی بی وقتی میخونه اینقدر به صداش آه و آخ و اوه اضافه میکنه که آدم فکر میکنه داره به صدای اروتیک گوش میده...

ولی خب در کل انسان ها آزادن و هر کیی میتونه آواز بخونه و هم در مورد اینکه هر کس آزاده هر چی دلش میخواد گوش بده
پس در کل قضیه تفاوتی ایجاد نمیشه.

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
سلام
نخوندن زن جلو مرد یکی از حکمای اسلامه و من این نظرو دارم که خدا تحت هیچ شرایطی حکم و کار بی منطق نداره
ولی اصلا هم نمیگم باید بی دلیل قبولش کنیم اتفاقا اگه بریم با تحقیق خودمون بهش برسیم بهتره
ولی قطعا اگه بدون تعصب و لجبازی به قضیه نگا کنیم تهش بهش میرسیم
به هرکدوم از حکمای خدا
که سامل این هم میشه
ولی خداییش اگه زن جلو مرد نخونه و فقط جلو زن بخونه چیزی ازش کم نمیشه ها!!!!!
من خودم که این حکمو کاملا قبول دارم بشدت علاقمند خوندن هستم و به نظرم هیچ محدودیتی ایجاد نمی کنه چون خیلی جاها میشه خوند
سالم ترم هست
میشه بفرمایید این حکم رو از کجا استخراج کردید؟

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
لطف کنید سعی نکنید بگید اسلام همچین چیزی رو نگفته. این حکم در اسلام هست، ولی خب دلیلی هم نداره که لزوما بگیم درست و معقوله، طبق معمول...
ابدا نیست. این یه حکم فقهی هست. کل تاریخ فقه نهایتا بر میگرده به ۳۰۰-۴۰۰ سال پیش

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
اتفاقا در این مورد قبلا من پرسیدم، جریان اینه که از ابتدا همچین حکمی نبوده، حتی در احادیث هست که زنان پیامبر (!) در جشن ازدواج دختر پیامبر آواز خوندن، بعد از اون این حکم که نباید بخونن تعیین میشه (مثل حرام بودن شراب، اون هم از اول حرام نبوده بعدا حرام میشه) این قوانین در احادیث هم اومده، که خب دلیلی نداره از اسلام دفاع کنید، قوانینش کاملا نامعقوله!
ببخشید من خیلی متوجه مطلبتون نشدم. شما هم که میگید اسلام نگفته ولی بعد میگید نامعقوله. خب وقتی چیزی نگفته چطور میتونه نامعقول باشه؟

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
اگه یواشکی تو کنسرتا به حرفای ملت گوش بدین میبینین که جذابیت صدای جنس مخالف برای زنا به وضوح بیشتر از مرداست. در واقع اگه خوانندگی بخواد ممنوع بشه باید اول برای مردا ممنوع بشه.(هرچند نمیدونم واقعا چند درصد جامعه همچین نگاه جنسی ای به خوانندگی دارن، والا الان که دیگه رقص هم داره واسه مردم عادی میشه کم کم. در ضمن من به نسبت آدم متدینیم، فقط سعی کردم با واقعیات رو به رو بشم. حتی بعضی آخوندا هم دیگه نمیگن با کافر دست بدی باید دستتو آب بکشی. یه سری چیزا رو دیگه نمیشه راجع بهشون بحث کرد، چه همه قانع بشن چه نشن نسلای بعدی به این جور بحثا خواهند خندید:-??)

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
همین که یه عده ای بشینن درباره ی اینکه عده ی دیگری چکار باید بکنن یا نکنن اظهار نظر میکنن آزار داهنده است

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
نگفتم نگفته! گفتم از ابتدا نبوده، بعد از مدتی تغییراتی در حکمش ایجاد شده، این اتفاق زیاد افتاده برای احکام اسلامی، که نشون میده اون وحی منزل کاملا معقول و الهی نبوده (!) که بعد از مدتی حکمش رو تغییر میداده و بعد از هر اتفاقی، طی یک وحی جدید (!) احکام دیگه ای رو تعیین میکرده...
مثالش همینه، که از اول حرام نبود، بعد حرام شد. این نشون میده خداوند مطلقا آگاه ما وحی خودش رو سپرده به اینکه مردم چیکار میکنن با حرفاش که بعد از مدتی حرفش رو تغییر بده (!) این نشون میده چه قدر معقول هستن
خب خداوند که حکم خودش رو تغییر نداده. بنده خدا حکمی رو از جانب خدا ارائه میکنه. احکام خدا از ۱۴۰۰ سال پیش تا حالا در قرآن هست و تغییر هم نکرده. در واقع خداوند هیچ حکمی برای صدای زن نداده که بخواخد تغییر کند و تصمیمگیری در این مورد به خود شخص محول شده است.
در مورد احکام شراب و قمار و برده داری هم قرآن احکام تدریجی و تشویقی هستند مثلا در مورد شراب «تحريم شراب در قرآن نه بصورت بخشنامه اي و فرمان حكومتي ، بلكه بصوت تدريجي و تربيتي با توجه به شخصيت انسان و مشتاق و موافق كردنش آمده است . بنابراين در سالهاي نخست فقط گفته شده موقع نماز مست نباشيد ، بعد گفته شده منافعي دارد ولي ضررش بيشتر است و در سال ۲۳ پس از مقدمات و آمادگي هاي لازم صريحا تاكيد شده اين كار شيطاني است و اصلا نزديكش هم نشويد ( مائده ۹۰).» (به نقل از عبدالعلی بازرگان) // در مورد قمار و برده داری هم همین طور هست.

اتفاقا در این مورد قبلا من پرسیدم، جریان اینه که درسته از ابتدا همچین حکمی نبوده، حتی در احادیث هست که زنان پیامبر (!) در جشن ازدواج دختر پیامبر آواز خوندن، ولی بعد از اون این حکم که نباید بخونن تعیین میشه (مثل حرام بودن شراب، اون هم از اول حرام نبوده بعدا حرام میشه) این قوانین در احادیث هم اومده که مربوط به قبل تر از ۳۰۰ یا ۴۰۰ سال پیشه، که خب دلیلی هم نداره از اسلام دفاع کنید، قوانینش کاملا نامعقوله!
در ضمن ، هیچ حدیث معتبری در رابطه با آوازخوانی بانوان وجود ندارد!
مورد بعد اینکه چرا شما از عقیده خودتون دفاع کنید اما من نکنم :|

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
همین که یه عده ای بشینن درباره ی اینکه عده ی دیگری چکار باید بکنن یا نکنن اظهار نظر میکنن آزار داهنده است
دقیقا آزاردهنده و غیر منطقی و حتی خلاف حکم قرآن هست. خداوند در آیه ۳۶ سوره اسراء توصیه میکند:

وَ لا تَقْفُ ما لَيْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ کُلُّ أُولئِکَ کانَ عَنْهُ مَسْؤُلاً

و ( ای انسان ) هرگز آنچه را که بدان علم و اطمینان نداری دنبال مکن که چشم و گوش و دل همه مسئولند.

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
همه حق داریم از عقیده خودمون دفاع کنیم. اما گذاشتن بنای عقیده بر مبنایی که مطلق نیست یا قابل استناد نیست و دستورات الهی ای که با توجه به منافع اجتماعی و سیاسی پیامبرش تغییر میکنه (!) خیلی درست به نظر نمیرسه، در آخر هرکس برای خودش تصمیم می گیره
به نظرم مقداری مبهم صحبت میکنید و همچنین اشاره میکنید اسلام با منافع پیامبر تغییر میکنه ولی مصداق و توضیحی ارائه نمکنید. و با جمله آخرتون هم کاملا موافقم و «لا إِکْراهَ فِي الدِّينِ...»

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
به نظرم مرد ها هم فقط برای مرد ها بخونن چیزی ازشون کم نمیشه ها.../: مثلا چه دلیلی داره صدای مرد ها رو نامحرم بشنوه یه موقع؟ تازه سالم تر هم هست!!!
این پیامو فرستاده بودم
تفاوتای زیادی بین مرد و زن در تولید صدا و درک صدا هست ، مرد ها توجه بیشتری نسبت به زن ها روی تن صدا و جذاب بودنش دارن و زن ها برعکس توانایی بیشتری در تولید صدا های جذاب و سکسی دارن
https://www.researchgate.net/profil...ce-Manipulation.pdf?origin=publication_detail

مقاله ی بالا نشون داده که زنا توانایی زیاد تری در تولید صداهای جذاب دارن و در قسمت بحث مقاله به این نکته که این صدا برای مردا مهم تره اشاره شده
قصد توجیه حکم و قانونی ندارم و برعکس مخالف قوانین محدود کننده ام اما به نظرم حقیقت رو نباید انکار کرد . اسلام معتقده تحریک در جامعه باید کاهش پیدا کنه و یک ایدئولوژی دیگه اهمیتی به این قضیه نمی ده . اگه با اینکه تحریک باید کاهش پیدا کنه مخالفید می تونید بگید مخالفم ولی اینکه چه چیزی تحریک آمیزتره نیاز به دلیل داره

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
منظورم اینه که خیلی دستورات با توجه به آنچه که نیاز بود تعیین شدند. مثلا نمونه اش در تاریخ اینه که حکم حرام شدن شراب بعد از اینکه حضرت علی به صورت از خود بیخود در نماز دیده شد تعیین شد. در خیلی از جنگ ها مثل خیبر باتوجه به استراتژی که باید اتخاذ میشد بر پیامبر وحی نازل میشد. آیا وحی قابل استناده؟
پ ن: موضوع تاپیک این نیست داریم دور میشیم از بحث اصلی البته
بله مقداری از موضوع تاپیک منحرف شدیم ولی به نظرم بهتره بحث رو تموم کنیم. اگر بخواهیم به روایات استناد کنیم که اصلا جای بحث و گفتوگو نمیمونه. اگر امروز بخواهیم مثلا در مورد شخصیت سید محمود طالقانی و عقاید و نقشش در انقلاب۵۷ تحقیق کنیم چه قدر مطلب مستند میتونیم به دست بیاریم؟ (در مورد یکی از بزرگترین وقایع قرن و زیر پوشش رسانه‌ها)
بعد در مورد مطلبی که ۱۴۰۰ سال پیش بیان شده و افراد زیادی از تخریب شخصیت حضرت علی سود می‌بردند ، آیا منصفانه هست که این روایات رو درست و به دور از غرض و تحریف بدونیم؟

در مورد وحی هم طبیعی هست که وحی مرتبط با بحث زمان و واقعه باشه. مثلا در زمان جنگ آیه پیرامون جهاد میاد! نه خانواده.

*aysan*

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
*#*#
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
فیزیولوژی جانوری
اینستاگرام
اصن چرا باید مرد بتونه بخونه زن نتونه؟!
اگه اونجوریه خانوما هم با صدای شجریان و ساسی تحریک میشن!
کسی فک میکنه چیزی تحریک کننده س خودش گوش نکنه...

*Kosar*

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خوی
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران_مرکز
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی
میشه یه نظر سنجی تو همین تاپیک بزارید واس اقایون تا ببینیم چند درصدشون با صدای یه خواننده زن تحریک میشن؟!

مُهَنّـــا

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد_قم
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
cfu
بیان اینهمه شبهه ای که هرکدوم یه تاپیک جدا لازم داره تو دو سه تا پست واقعا مهارت میخاد. بت افتخار میکنم دخترم :))
اتفاقا در این مورد قبلا من پرسیدم، جریان اینه که درسته از ابتدا همچین حکمی نبوده، حتی در احادیث هست که زنان پیامبر (!) در جشن ازدواج دختر پیامبر آواز خوندن، ولی بعد از اون این حکم که نباید بخونن تعیین میشه

منبع ؟
ابدا نیست. این یه حکم فقهی است. کل تاریخ فقه نهایتا بر میگرده به ۳۰۰-۴۰۰ سال پیش
300 سال پیش؟ :-?
میدونید اولین فقها یاران ائمه بودن؟ خود حضرت عبدالعظیم حسنی فقیه بود.
نگفتم نگفته! گفتم از ابتدا نبوده، بعد از مدتی تغییراتی در حکمش ایجاد شده، این اتفاق زیاد افتاده برای احکام اسلامی، که نشون میده اون وحی منزل کاملا معقول و الهی نبوده (!) که بعد از مدتی حکمش رو تغییر میداده و بعد از هر اتفاقی، طی یک وحی جدید (!) احکام دیگه ای رو تعیین میکرده...

کلی گویی نکنید. شاهد مثال بیارید و روش بحث کنید. این بحثی که شما الان مطرح کردی بحثیه که از اول اسلام روش بحث بوده که آیا ناسخ و منسوخ داریم یا نه. آیا اون آیه هایی که عموم مردم میگن نسخ شده واقعا نسخ شده یا نه؟ اگرم شده چه نوع نسخیه ؟ اصلا معنای نسخ چیه؟ قبل شما افراد زیادی این حرفو زدن، افراد زیادیم بهشون جواب دادن. تا اونجایی که یادمه همینجا هم ازش بحث شده بود.

مثلا نمونه اش در تاریخ اینه که حکم حرام شدن شراب بعد از اینکه حضرت علی به صورت از خود بیخود در نماز دیده شد تعیین شد.
سند؟

+جناب مدیر انجمن!
مشکل بحثایی که به اعتقادات بر میگرده همیشه همینه. هزار تا فرضیه بدون سند مطرح میشه. هیچ کسم جوابگو نیست. درنهایت به عنوان پیش فرض صحیح تو ذهن بقیه بچه ها به خصوص سن پایین ترا پذیرفته میشه. اینجا اگر گفت و شنود اجتماعیه پس مدیریت مباحث جوری باشه که وارد اعتقادات نشه. برید از نظر جامعه شناسی و روانشناسی روش بحث کنید. اگر قراره اعتقادی روش بحث بشه برید اعتقادی تاپیک بزنید که اگرم کسی خواست جواب بده خارج از موضوع تاپیک نباشه.

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
والا خدایی اگه هایده انگلیسی میخوند بهترین خواننده تاریخ جهان میشد.
بنظرم مشکلی نداره :/

Bk_201

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دیگه سمپاد نیستم
شهر
به شما ربطی نداره
سال فارغ التحصیلی
1404
اگه کسی با خوندن زنا تحریک شد ازش دوری کنید....

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
راستش من به شخصه اين حكم رو قبول ندارم. چون به نظرم منطقي نمياد و خب واقعا چرا يك زن نبايد بخونه؟ من حتي خودمم ميخونم و خيلي مردها صدامو ميشنون خب آيا اينكه مثلا من دارم يك آوازي ميخونم اصلا معقولانه به نظر ميرسه كه بخواد باعث تحريك مردي بشه؟‌
اگر بيايم از زاويه ديگه اي به اين قضيه نگاه كنيم، يعني اينكه در واقع در اينجا مشكل با غناست چطور ؟ چون در واقع خوندن زن و مرد به صورت غنايي هم يكي از مسائل مطرحه. ولي چه چيزي باعث شده در جامعه امروزي مردها حق خوندن غنا (به بي محتواترين و بي اساس ترين شكل ممكن) رو داشته باشند ولي زن ها همچنان خير و انتشار موسيقي هاي خوانندگان زن گذشته حتي غير قانوني باشه؟
از طرفي هم صداي زن اگر غنا نباشه شنيدنش حرام نيست.
ميتونيم بگيم يكي از حكم ها در اينجا شكسته شده؟ حكم شرعي؟ بله. (در واقع خوندن و گوش دادن به غنا كه حرام اعلام شده، شكسته شده در اينجا.)
پس اگر بيايم باز هم به اين مسئله نگاه كنيم در واقع وزارتي مثل وزارت ارشاد هستش كه موسيقي هايي كه به حكم شرعي حرام هستن رو منتشر ميكنه پس در اينجا اصلا تفاوتي بين موسيقي زن و مرد به نظر من وجود نداره و چيزي كه باعث شده ما چنين طرز فكر و ديدگاهي داشته باشيم كه خوانندگي زن صرفا حرامه همون موسيقيهاي حرام منتشر شده به صورت رسمي و قانوني هستن.(خواندن غنا توسط مردان)
ولي سوال ديگه اي مطرح ميشه. چرا خواندن غنا توسط چه زن و چه مرد در كل حرامه؟

س 1133: غنا چیست؟ آیا غنا فقط شامل صدای انسان است یا اینکه شامل صداهای حاصل از آلات موسیقی هم می‏شود؟​

ج: غنا عبارت است از صدای انسان در صورتی که با ترجیع همراه بوده و مناسب مجالس لهو و گناه باشد که خواندن به این صورت و گوش‌دادن به آن حرام است.​

بيشتر تمركز بايد روي تيكه مناسب مجالس لهو و گناه گذاشته بشه. چندتا موسيقي ميتونيم نام ببريم كه مناسب مجالس لهو و گناه نيست و فقط همراه با ترجيعه؟ آهنگ يارب؟ آهنگ دعاي سحر (صداي اذون مياد)؟ اون آهنگي كه ميگه من از بي نيازي به ثروت رسيدم؟ (كه مفهوم عرفاني داره) علي اي هماي رحمت؟ در حريم حرم زاده موسي به ادب رو؟ اون آهنگي كه گلپا و هايده واسه ي تولد امام رضا خوندن؟
اين ها و صدها آهنگ ديگه هستند كه غنا نيستن ولي قانوني هم نيستن و ما فكر ميكنيم كه اين آهنگ ها حرام هستن در حالي كه اگر به حكم هاي مختلف نگاه كنيم ميبينيم خير اين آهنگ ها از آهنگ هاي حرامي كه به صورت قانوني منتشر ميشن هم حلال تر هستن.

چي باعث شده كه حكم شرعي خواندن غنا شكسته بشه؟ ولي فقط بخشي از اون يعني بخش غنا خوندن توسط مردها؟ تبعيض جنسيتي؟ به شخصه جوابي براش ندارم ولي احتمالا بله.

مداحي بانوان چطور. اون كه غنا نيست و گفته شده براي غير غنا حكمي وجود نداره پس چرا گفته شده مداحي زن رو هم نامحرم نبايد بشنوه؟

Lushato

لنگر انداخته
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frz 1
شهر
idk
سال فارغ التحصیلی
1403
من تازه این تاپیک رو دیدم...به عنوان دختری که عاشق آواز و خوندن و ساز زدنه میگم که، اسلام خیلی جاها چیزایی رو میگه که آدم اصلا نمی‌تونه باور یا درکشون کنه...میگن باعث فساد میشه، آقایون بخونن نمیشه؟ اسلام میگه خانوما حتی قاری هم نمی‌تونن باشن!(البته منظورم این هست که بیان و مثل آقایون اجرا کنن توی تی وی یا رادیو یا...)اگه اسلام بر پایه عدالته، باید همه چیزش عادلانه باشه، نه اینکه خانوما رو توی هزاران مورد محدود بکنه! خیلی خانومایی هستن که عاشق خوانندگی هستن و واقعا هم استعداد دارن اما به خاطر اسلام باید چشم ببندن روی آرزو و استعداد و علاقشون...خلاصه اینکه، اگه صدای خانوما باعث فساد میشه، صدای آقایون هم باعث فساد میشه!
#عدالت

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
بیاین روراست باشیم. از نظر مراجع تقلید موسیقی حرامه(در اکثر موارد)، رقص حرامه، زن‌ها کلا دیده نشن توسط مردها بهتره(همسران روحانیتو نمیدونم تا حالا دیدین یا نه) و... چندتا از اینا از نظرتون منطقیه ؟ چند درصد مردم همچین چیزایی رو رعایت میکنن؟ اصلا چرا باید راجع به همچین چیزایی فکر یا بحث کنیم؟ همه جای دنیا مردم زن و مرد آواز میخونن و ساز میزنن همه جای دنیا مردم میرقصن. معمولا هم از رقص و موسیقی به کسی ضرر مالی و جانی وارد نمیشه. میشه؟

Lushato

لنگر انداخته
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frz 1
شهر
idk
سال فارغ التحصیلی
1403
بیاین روراست باشیم. از نظر مراجع تقلید موسیقی حرامه(در اکثر موارد)، رقص حرامه، زن‌ها کلا دیده نشن توسط مردها بهتره(همسران روحانیتو نمیدونم تا حالا دیدین یا نه) و... چندتا از اینا از نظرتون منطقیه ؟ چند درصد مردم همچین چیزایی رو رعایت میکنن؟ اصلا چرا باید راجع به همچین چیزایی فکر یا بحث کنیم؟ همه جای دنیا مردم زن و مرد آواز میخونن و ساز میزنن همه جای دنیا مردم میرقصن. معمولا هم از رقص و موسیقی به کسی ضرر مالی و جانی وارد نمیشه. میشه؟
حرفت کاملا درسته...اگه بخوایم هرچی اسلام میگه رو مو به مو اجرا کنیم کلا خانوما باید برن جزو عوامل پشت صحنه جامعه باشن و هیچ جایی حاضر نشن و دیده نشن، آقایونم آزادانه هرکاری میخوان انجام بدن...

بالا