• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حجاب خوب یا بد؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
دانشگاه باقرالعلوم (علیه السّلام) - قم
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
حجاب چرا باید باشه شما رو نمی‌دونم ولی به نظر من نباید اجباری باشه چون واقعا معقول نیست ، تصور کنید لب ساحل هستید ، دین دستور داده یه دختر ۹ ساله نباید جایی جز صورت و دستاش معلوم باشه و بهتره چادر سرش باشه در صورتی که یه پسر ۲۰ ساله می‌تونه با شلوارک و تاب بپره تو آب این معقوله واستون ؟
میگید حجاب آدمو از نا محرم حفظ می‌کنه به نظرتون بهتر نیست به جای اینکه ضد گلوله بپوشیم خشاب مغز پسرا رو خالی کنیم مثلا با زمینه سازی ازدواج آسون
رضا شاه یه چیزی رو خوب فهمیده بود ، حجاب به سود جامعه نیست مانع حضور زن تو اجتماع میشه هدفش این که این اعتقادات مذهبی بی فایده رو برداره تا جامعه بهتر بشه تا حق زن و مرد یکی باشه و زن ها بتونن تو جامعه باشن ، ولی جمهوری اسلامی کاملا راه مخالفو پیش گرفت ، حجابو که هیچ جا نیومده که اجباریه اجباری کرد هیچ رسما زن رو از جامعه خط زد نمونش اینکه یه زن نمیتونه رییس جمهور بشه ، مگه زن عقلش کمتره ؟
اعتقادات مذهبی مثل زنجیر به پامون وصله تا وقتی پایبند اعتقادات باشیم پیشرفتی تو کار نیست

مثالی که زدید درست نیست.
چون احکام حقوقی اسلام، به یک بستر فرهنگی هم نیازمند است. وقتی بستر فرهنگی ما خرابه، مسلّما حقوق اسلامی هم توش مزخرف به نظر میاد. راهکار این نیست که حقوق صحیح و درست اسلامی رو بذاریم کنار.
راه حل، اصلاح فرهنگه.

نکته‌ی بعدی اینه که شما فقط داری تصوّرات خودت رو بیان می کنی. هیچ وقت اسلام حضور زن در جامعه رو محدود نکرده. اتفاقا حجاب موجب حضور سالم زن در جامعه ست.

نکته بعدی بحث رئیس جهمور شدن زن هاست. کی گفته زنان نمی تونن رئیس جمهوربشن؟ واژه‌ی رجل سیاسی که در قانون اساسی اومده، یک اصطلاحه و شامل زن ها هم میشه.
اگر هم منظورتون نظر بعضی از فقهاست که اوّلا نظر اونا تو قانون اساسی تاثیر نداره و ثانیا یه دلیل نسبتا معقول دارند و اون اینه که زنان از لحاظ روحی و جسمی ظرفیت‌های متناسب با کارهای سخت رو ندارن. برای مثال زنان احساساتی تر هستند. برای همین پست های خیلی حسّاس مثل قضاوت رو به زنان نمی دن.

نکته‌ی آخر اینکه این چیزهایی که راجع به نسبت پیشرفت و توسعه با حجاب زنان گفتید هم کاملا غلطه. بنده به عنوان یک جامعه شناس، با آمارهای کاملا مخالفی مواجه بودم. اگر آماری دارید بفرمایید تا ماهم استفاده کنیم.

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
این حرف ک بگیم وای اگه میدونستید جهنم چقد سوزانع حجابو رعایت میکردین قطعا چرت و پرته.
و اینکع بگیم چادریا همیشه مثبتن و اینا چرت تره...
ولی بیاید یکم ب عقلمون رجوع کنیم..
چقدر وحشتناکه که لباس پوشیدنمون باعث شه رومون نگاه بد باشه و اونطرف تو ذهن خودش تصوراتیو کنع ک نباید.:|
وحشتناکه.نیست؟

بستگی ذاره که به جهنّم اعتقاد داشته باشی یا نه.
مسلّما برای کسی که اعتقاد نداره مسخره ست!

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
این حرف ک بگیم وای اگه میدونستید جهنم چقد سوزانع حجابو رعایت میکردین قطعا چرت و پرته.
و اینکع بگیم چادریا همیشه مثبتن و اینا چرت تره...
ولی بیاید یکم ب عقلمون رجوع کنیم..
چقدر وحشتناکه که لباس پوشیدنمون باعث شه رومون نگاه بد باشه و اونطرف تو ذهن خودش تصوراتیو کنع ک نباید.:|
وحشتناکه.نیست؟

والا اون ادمی ک با لباس ی دختر تو ذهنش تصوراتی کنه احمقه ! و اندکی شعور نداره ! سطح فکریش پایینه ! و فک نمیکنم لزومی داشته باشه بخاطر هر ذهن مریضی شیوه زندگیمونو تغییر بدیم ! و اون ادم چشمهاشو باید باز کنه ببینه کیا تو جامعه الان دنبال روابطن ! اونی ک چشمهاش باز باشه میبینه ک چادری و غیر چادری نداره بی حجاب و با حجاب نداره .

فقط من نمیفهمم چادریا برا عمه من پوشش میارن دور خودشون وقتی راحت زنا میکنن ؟ :)) (همشون ن . اونایی ک اینکارا میکنن . )

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
والا اون ادمی ک با لباس ی دختر تو ذهنش تصوراتی کنه احمقه ! و اندکی شعور نداره ! سطح فکریش پایینه ! و فک نمیکنم لزومی داشته باشه بخاطر هر ذهن مریضی شیوه زندگیمونو تغییر بدیم ! و اون ادم چشمهاشو باید باز کنه ببینه کیا تو جامعه الان دنبال روابطن ! اونی ک چشمهاش باز باشه میبینه ک چادری و غیر چادری نداره بی حجاب و با حجاب نداره .

فقط من نمیفهمم چادریا برا عمه من پوشش میارن دور خودشون وقتی راحت زنا میکنن ؟ :)) (همشون ن . اونایی ک اینکارا میکنن . )
ببین تو اصلا نمیتونی این حرفو بزنی.
اونیم که میگی راحت زنا میکنن ..مگ حجاب پاکی میاره؟مگ بی حجابی هرزگی میاره؟کی این حرفو میزنه؟؟هر کی میگع قطعا چرت میگه.

بعدشم واقعا اینکه یکی با ی لباس وحشتناک بره بیرون و توقع نداشته باشه کسی نیگا کنه احمقانست.که چی مثلا؟
من خودم که دخترم گاهی اوقات واقعا نمیتونم نگا نکنم:))چ برسه ب بقیه:))
بعضی اوقات ادم میبینه چنان طرف از قصد دار و ندارشو ریخته بیرون واقعا پیام بدی میرسونه:|
منظور از حجاب بنظر من چادر نیست.بنظرم حتی مو هم آنچنان مشکلی نداره که معلوم باشه یا نه.
حتی اگه ی دختری با ی تیشرت گشاد و جین برع بیرون حداقل از نظر من حجابش کامله.
تعاریف همه ما از حجاب متفاوته تعریف تو از حجاب چادره تعریف من رفتار و لباس پوشیدن جوریه که در شان باشه نه اینکه تموم بدنشونو بریزن بیرون.حتی ادمی که چادر میپوشه و اًکتایی دارع که نباید نمیشع اسم با حجابو روش گذاشت:-"

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
ببین تو اصلا نمیتونی این حرفو بزنی.
اونیم که میگی راحت زنا میکنن ..مگ حجاب پاکی میاره؟مگ بی حجابی هرزگی میاره؟کی این حرفو میزنه؟؟هر کی میگع قطعا چرت میگه.

بعدشم واقعا اینکه یکی با ی لباس وحشتناک بره بیرون و توقع نداشته باشه کسی نیگا کنه احمقانست.که چی مثلا؟
من خودم که دخترم گاهی اوقات واقعا نمیتونم نگا نکنم:))چ برسه ب بقیه:))
بعضی اوقات ادم میبینه چنان طرف از قصد دار و ندارشو ریخته بیرون واقعا پیام بدی میرسونه:|
منظور از حجاب بنظر من چادر نیست.بنظرم حتی مو هم آنچنان مشکلی نداره که معلوم باشه یا نه.
حتی اگه ی دختری با ی تیشرت گشاد و جین برع بیرون حداقل از نظر من حجابش کامله.
تعاریف همه ما از حجاب متفاوته تعریف تو از حجاب چادره تعریف من رفتار و لباس پوشیدن جوریه که در شان باشه نه اینکه تموم بدنشونو بریزن بیرون.حتی ادمی که چادر میپوشه و اًکتایی دارع که نباید نمیشع اسم با حجابو روش گذاشت:-"

ببین لباس وحشتناک و اینا ک میگی ی چیزیه ک از بچگی کردن تو مغزمون . و معیارش برا همین فرق داره برامون . یکی غیر چادری ببینه میگه وااای فلانی بد میگرده . یکی موهای بیرون ببینه . یکی شلوار کوتاه ببینه . یکی هم اصن تو محفلهای خانوادگیشون عادیع براش تو اون محیط بزرگ شده و اصن با لباس مهمونی و موهای پیچیده میگرده جلو بقیه تو محیط خونه و واقعن بد نمیدونه براش عادیه یکی مث خودشم ببینه براش عادی عه ! اون پسری هم ک دورش پر از دخترای اینجوری باشه براش عادیه . اما پسری ک تو ی خانواده مذهبی ک تو خونه چادر رنگی بپوشن حتی دخترا جلوش خب مسلمه یکی با ساپورت و اینا جلوش تو خیابون بیاد براش عادی نیست !
ن ی چادری صرفن دنبال این برنامه هاست و ن اونی ک مانتو کوتاه و لباس تنگ بپوشه قطعن منظوری داره !

و دقت کن من حجاب رو محدود ب چادر ندیدم بخاطر اینکه این تصور هم نشه در ادامه اون جملم گفتم چ بی حجاب چ با حجاب !

• لایک
امتیازات: finn

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
نکته بعدی بحث رئیس جهمور شدن زن هاست. کی گفته زنان نمی تونن رئیس جمهوربشن؟ واژه‌ی رجل سیاسی که در قانون اساسی اومده، یک اصطلاحه و شامل زن ها هم میشه.
اگر هم منظورتون نظر بعضی از فقهاست که اوّلا نظر اونا تو قانون اساسی تاثیر نداره و ثانیا یه دلیل نسبتا معقول دارند و اون اینه که زنان از لحاظ روحی و جسمی ظرفیت‌های متناسب با کارهای سخت رو ندارن. برای مثال زنان احساساتی تر هستند. برای همین پست های خیلی حسّاس مثل قضاوت رو به زنان نمی دن.
این بحث بی ربطه به تاپیک ولی شما توی همین پیام اول گفتی اوکیه بر اساس قانون( یک زن نشون بدید که تا حالا تایید صلاحیت شده باشه یا کاندید شده باشه و یا اصلا جمهوری اسلامی چنین زنی رو در خودش پرورش داده؟) بعد اومدید گفتید دلایل معقولیم دارن مراجعی که می گن نباید زنا کاندید بشن . خوب کسی که از دور نگاه می کنه متوجه میشه که شما صرفا قصد توجیه دارید چون داره می بینه حقیقت امر چیه و یک زن در جمهوری اسلامی با رییس جمهور شدن اقلا ۴۰ سال دیگه فاصله داره و این جور بحث کردن بیشتر افراد رو به شما و تفکرتون و محتواتون بدبین می کنه

والا اون ادمی ک با لباس ی دختر تو ذهنش تصوراتی کنه احمقه ! و اندکی شعور نداره ! سطح فکریش پایینه !
با اینکه نیاز نیست آدم سبک زندگیشو تغییر بده موافقم ولی این قسمت پیامتون توهین آمیزه / فکر می کنم تصورات و فانتزی های جنسی در مغز جزو رفتار های طبیعیه و هر کسی می تونه چنین چیزی رو تجربه کنه و نباید یه رخداد طبیعی رو با این توهین ها پاسخ داد !!
هر کسی ممکنه با دیدن یه پوشش غیرنرمال در جامعه که توجهشو جلب کنه(و یا حتی یک فرد چادری) دچار چنین فانتزی ای به طور نرمال بشه
من خودم با یه سرچ ساده به این رسیدم

The association between fantasies and a healthy sex life is so strong, in fact, that it's now considered pathological not to have sexual fantasies.

And no wonder. Researchers studying sexual fantasies confirm that everyone has them, from adolescence onward”
https://www.google.com/amp/s/www.psychologytoday.com/us/articles/199509/the-safest-sex?amp

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
این بحث بی ربطه به تاپیک ولی شما توی همین پیام اول گفتی اوکیه بر اساس قانون( یک زن نشون بدید که تا حالا تایید صلاحیت شده باشه یا کاندید شده باشه و یا اصلا جمهوری اسلامی چنین زنی رو در خودش پرورش داده؟) بعد اومدید گفتید دلایل معقولیم دارن مراجعی که می گن نباید زنا کاندید بشن . خوب کسی که از دور نگاه می کنه متوجه میشه که شما صرفا قصد توجیه دارید چون داره می بینه حقیقت امر چیه و یک زن در جمهوری اسلامی با رییس جمهور شدن اقلا ۴۰ سال دیگه فاصله داره و این جور بحث کردن بیشتر افراد رو به شما و تفکرتون و محتواتون بدبین می کنه

با اینکه نیاز نیست آدم سبک زندگیشو تغییر بده موافقم ولی این قسمت پیامتون توهین آمیزه / فکر می کنم تصورات و فانتزی های جنسی در مغز جزو رفتار های طبیعیه و هر کسی می تونه چنین چیزی رو تجربه کنه و نباید یه رخداد طبیعی رو با این توهین ها پاسخ داد !!
هر کسی ممکنه با دیدن یه پوشش غیرنرمال در جامعه که توجهشو جلب کنه(و یا حتی یک فرد چادری) دچار چنین فانتزی ای به طور نرمال بشه
من خودم با یه سرچ ساده به این رسیدم

The association between fantasies and a healthy sex life is so strong, in fact, that it's now considered pathological not to have sexual fantasies.

And no wonder. Researchers studying sexual fantasies confirm that everyone has them, from adolescence onward”
https://www.google.com/amp/s/www.psychologytoday.com/us/articles/199509/the-safest-sex?amp

بحث من ی پوشش غیر نرمال نبود .
بحث من اون ادمهاییه ک مثلن ی دختر مانتویی تو شهرستان ببینن با اینکه موهاش پوشیدست میگن خاک تو سرش این دختره خرابه ! (دیدم اینو ک میگم :/ زیادم دیدم :/ )
یا ی نفر ک اعتقاد ب حجاب نداره و موهاشو نمی پوشونه تو فضای مجازی یا با لباس مجلسی عکس میذاره ! و یکی ب خودش این حقو میده قضاوت کنه راجب این کارش در حالیکه ی پوشش معمولیه و اعتقادش همینه و واااااقعن ب شخصه دیدم ک منظوری ندارن .
وقتی ی زن راجب این دختر همچین حرفی بزنه این فانتزی جنسیه ؟

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
این موضوع ذهن من رو خیلی ب خودش مشغول کرده بود
نظر شخصی من این هست که خب ، ذات درونی انسان ها طوری هست که به طرف جنس مخالف کشیده میشه و من ابن حجاب رو وسیله ای می بینم که به بفیه می فهمونه که اگه می خای طرف کسی متمایل شی طرف این نیا چون این با حجابش داره بهت میگه حد خودت رو نگه دار
بگذریم از برخی انسان های مریض
حجاب از نظرم برای مردها هم هست . و خب بی حجابی در مرد ها رو مبشه یه جور بدن نمایی تعریف کرد . یا دیدین بعضی از اقا پسر ها یه استایل های خیلی باحال و جیگول دارن که توجه ادم رو جلب می کنه . خب این هم درست نیست

حجاب در هر حدی که باشه با توجه به عرف جامعه و مطابق با منطق البته، باعث جلوگیری از فساد تو جامعه میشه .
درمورد بحث زیبایی زنان ...
ارایش صورت تا حدی در نظر من مقبوله که ایرادات صورت رو بپوشونه . دیگه فکل بیرون ریختن و ارایش غلیظ تو تفکرات من جایی نداره . من خودم چادری هستم و خب بخاطر حانوادم من تنها بیرون زیاد میرم و این چادر من بهم ارامش و امنیت خاصی میدع که کسی بهت بد نگاه نخواهد کرد و مزاحم نخواهد شد (از مریض ها بگذریم)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
ببین لباس وحشتناک و اینا ک میگی ی چیزیه ک از بچگی کردن تو مغزمون . و معیارش برا همین فرق داره برامون . یکی غیر چادری ببینه میگه وااای فلانی بد میگرده . یکی موهای بیرون ببینه . یکی شلوار کوتاه ببینه . یکی هم اصن تو محفلهای خانوادگیشون عادیع براش تو اون محیط بزرگ شده و اصن با لباس مهمونی و موهای پیچیده میگرده جلو بقیه تو محیط خونه و واقعن بد نمیدونه براش عادیه یکی مث خودشم ببینه براش عادی عه ! اون پسری هم ک دورش پر از دخترای اینجوری باشه براش عادیه . اما پسری ک تو ی خانواده مذهبی ک تو خونه چادر رنگی بپوشن حتی دخترا جلوش خب مسلمه یکی با ساپورت و اینا جلوش تو خیابون بیاد براش عادی نیست !
ن ی چادری صرفن دنبال این برنامه هاست و ن اونی ک مانتو کوتاه و لباس تنگ بپوشه قطعن منظوری داره !

و دقت کن من حجاب رو محدود ب چادر ندیدم بخاطر اینکه این تصور هم نشه در ادامه اون جملم گفتم چ بی حجاب چ با حجاب !
اونی که ی عمر تو خونواده مذهبی بزرگ شده و الان جوری ک برخلاف تربیتشه لباس میپوشه رو چجور توجیح میکنی؟
از اینجور ادما کم نیست اطرافم که تو خونه و جمع های فامیلی و بین خودشون واقعا عادیه واسشون که هر مدلی لباس بپوشن .ولی به این درک رسیدن که شاید برای بقیه عادی نباشه .و وقتی بیرون میرن کاملا عادی لباس میپوشن.نه چادر ولی پوشیده.
این توجیح تو بنظرم اصلا منطقی نیست.
میگی ادمی که با بد لباس پوشیدن یکی تحریک شه مریضه و بیشعوره.ادم مریض کم نیست.اگه بنظرت اینا بیشعورن.خب اره هستن.ولی خیلی زیادن.تو خیابونه پره ازین بیشعورا.از همون بیشعورایی که ی عکس ی خانوم بازیگرو همع جا پخش کردن با کپشن-فلانی بند سوتینش از زیر مانتوش معلومه-تورو نمیدونم ولی من ترجیح میدم میون این همه ادم بیشعور (بقول شما)جوری بگردم که بیشعوریشون اود نکنه.
من اصلا حقی ندارم که راجع ب سبک زندگیت و پوششت نظر بدم.هیچوقتم اینکارو نکردم.این امر به معروف و ایناعم بنظر من فرق دارع با دخالت تو کار بقیه..من صرفا نظر خودمو گفتم.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
اونی که ی عمر تو خونواده مذهبی بزرگ شده و الان جوری ک برخلاف تربیتشه لباس میپوشه رو چجور توجیح میکنی؟
از اینجور ادما کم نیست اطرافم که تو خونه و جمع های فامیلی و بین خودشون واقعا عادیه واسشون که هر مدلی لباس بپوشن .ولی به این درک رسیدن که شاید برای بقیه عادی نباشه .و وقتی بیرون میرن کاملا عادی لباس میپوشن.نه چادر ولی پوشیده.
این توجیح تو بنظرم اصلا منطقی نیست.
میگی ادمی که با بد لباس پوشیدن یکی تحریک شه مریضه و بیشعوره.ادم مریض کم نیست.اگه بنظرت اینا بیشعورن.خب اره هستن.ولی خیلی زیادن.تو خیابونه پره ازین بیشعورا.از همون بیشعورایی که ی عکس ی خانوم بازیگرو همع جا پخش کردن با کپشن-فلانی بند سوتینش از زیر مانتوش معلومه-تورو نمیدونم ولی من ترجیح میدم میون این همه ادم بیشعور (بقول شما)جوری بگردم که بیشعوریشون اود نکنه.
من اصلا حقی ندارم که راجع ب سبک زندگیت و پوششت نظر بدم.هیچوقتم اینکارو نکردم.این امر به معروف و ایناعم بنظر من فرق دارع با دخالت تو کار بقیه..من صرفا نظر خودمو گفتم.

ببینید دین و اعتقادات یک چیز فردی هست و ربطی ب خانواده نداره . یعنی صحیحش این هست ک اون شخص خودش بره دنبالش و خودش ب این نتیجه برسه ک باید پوشش داشته باشه ن اینکه بخاطر اینکه خانوادش اینجوری میپوشن اون هم پوشش داشته باشه ! یا برعکسش خانوادش اعتقاد نداشته باشن اون محجبه باشه . و کسی ک بعد میاد ظاهرشو عوض میکنه یعنی اعتقاداتش سست بوده یا از سر اجبار میپوشیده . و لا اکراه فی الدین . ی چیز واضحیه . حالا اینی ک الان میگم نظر شخصیمه اما نظر من اینه ک اون خانواده درست تربیت نکردن درست دین رو معرفی نکردن ب اون شخص و یا از سر اجبار پوشیده یا اطلاعات کافی بهش ندادن .

اینی ک میگی مشکل از فرهنگ و همون سطح فهم و شعوریه ک گفتم .
ربطی ب امر ب معروف و نهی از منکر هم نداره . امر ب معروف و نهی از منکر باید شرایطشو اجرا کرد ؛ شرایطشو میدونین کامل دیگه ک !؟
خیلی رفتارای دیگه هم هست .
مثلن رانندگی زنها ک مقبول نبود و الان باز بهتر شده اما هنوزم تیکه پروندن ها و اینا همچنان دیده میشه . پس نباید شما بری رانندگی کنی !؟ چون ی عده تیکه میپرونن بهت و ارامش نداری !
یا اینکه نیم قرن قبل زن باید تو خونه میموند حتی خیلیا ممکنه بخاطر شوهرشون کارشونو ول کرده باشن . پس الان هیچ زنی نباید کار میکرد چون بد میدونستن !
الان مثلن تو ب عنوان ی زن حق داشتن گواهینامه موتور سیکلت نداری !

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
ببینید دین و اعتقادات یک چیز فردی هست و ربطی ب خانواده نداره . یعنی صحیحش این هست ک اون شخص خودش بره دنبالش و خودش ب این نتیجه برسه ک باید پوشش داشته باشه ن اینکه بخاطر اینکه خانوادش اینجوری میپوشن اون هم پوشش داشته باشه ! یا برعکسش خانوادش اعتقاد نداشته باشن اون محجبه باشه . و کسی ک بعد میاد ظاهرشو عوض میکنه یعنی اعتقاداتش سست بوده یا از سر اجبار میپوشیده . و لا اکراه فی الدین . ی چیز واضحیه . حالا اینی ک الان میگم نظر شخصیمه اما نظر من اینه ک اون خانواده درست تربیت نکردن درست دین رو معرفی نکردن ب اون شخص و یا از سر اجبار پوشیده یا اطلاعات کافی بهش ندادن .

اینی ک میگی مشکل از فرهنگ و همون سطح فهم و شعوریه ک گفتم .
ربطی ب امر ب معروف و نهی از منکر هم نداره . امر ب معروف و نهی از منکر باید شرایطشو اجرا کرد ؛ شرایطشو میدونین کامل دیگه ک !؟
خیلی رفتارای دیگه هم هست .
مثلن رانندگی زنها ک مقبول نبود و الان باز بهتر شده اما هنوزم تیکه پروندن ها و اینا همچنان دیده میشه . پس نباید شما بری رانندگی کنی !؟ چون ی عده تیکه میپرونن بهت و ارامش نداری !
یا اینکه نیم قرن قبل زن باید تو خونه میموند حتی خیلیا ممکنه بخاطر شوهرشون کارشونو ول کرده باشن . پس الان هیچ زنی نباید کار میکرد چون بد میدونستن !
الان مثلن تو ب عنوان ی زن حق داشتن گواهینامه موتور سیکلت نداری !
این دوتا قضیه کاملا متفاوتن رانندگی بحثش جداست تا حجاب.واقعا لباس پوشیدن بعضیا داد میزنه که میگن بمن نیگااا کن..قطعا کسی که حوصله لباس دکمه دار پوشیدن تو تابستونو نداره و گرمش میشه باید حوصله ارایش کردنم نداشته باشه..قطعا اون کرم گریمایی که بعضی خانوما میمالن ب سر و صورتشون خیلی بیشتر از ی مانتو که حریر نیست باعث میشه گرمشون شه.من فقط متوجه این نمیشم که چرا میل ب دیده شدن دارن.راحت لباس پوشیدن با این مدل لباس پوشیدنی که گفتم فرق داره.اگه راحت لباس میپوشه یکی.که هیچی.بپوشه.
ولی کسی که جهت جلب توجه لباس میپوشه ..خودش بیشتر از عاقایونی که چهارچشمی زل میزنن یش بیشعوره.و وقتی خودش با لباس پوشیدنش نشون میده که مشکلی نداره که چطو نگاش کنن پس قطعا بقیه هم هرجور نگاش کنن حق دارن :-"
بازم میگم.اینکع راحت لباس بپوشی با اینکه برای جلب توجه جوری ک نباید لباس بپوشی فرق داره:-"

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
کسی ک مانتو جلو باز میپوشه برا حوصله نداشتن بستن دکمه میپوشه!؟ ((: جان !؟ ((:
کرم زدن ب صورت باعث میشه ادم گرمش بشه !؟ ((:

اره کسی ک برا جلب توجه بپوشه . ولی منو شما هم نمیتونیم از فکر ادمها خبر داشته باشیم قطعن ((:

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
ین بحث بی ربطه به تاپیک ولی شما توی همین پیام اول گفتی اوکیه بر اساس قانون( یک زن نشون بدید که تا حالا تایید صلاحیت شده باشه یا کاندید شده باشه و یا اصلا جمهوری اسلامی چنین زنی رو در خودش پرورش داده؟) بعد اومدید گفتید دلایل معقولیم دارن مراجعی که می گن نباید زنا کاندید بشن . خوب کسی که از دور نگاه می کنه متوجه میشه که شما صرفا قصد توجیه دارید چون داره می بینه حقیقت امر چیه و یک زن در جمهوری اسلامی با رییس جمهور شدن اقلا ۴۰ سال دیگه فاصله داره و این جور بحث کردن بیشتر افراد رو به شما و تفکرتون و محتواتون بدبین می کنه

اولا بنده در پاسخ اون حرف رو زدم و خودم شروع نکردم.

ثانیا اینکه تا حالا رئیس جمهور زن نداشتیم یه بحث دیگه ست.
بنده خودمم نظرم اینه که با توجه به تفاوت زن و مرد، خیلی از مشاغل سیاسی مناسب زن ها نیست. نه فقط من، بلکه خیلی از مذهبی ها اینطوری هستن. حتی زن ها ما هم به دنبال چنین چیزی نیستند و با اینکه تحصیلات بالایی هم دارند، خانه داری و تربیت فرزند رو بیشتر دوست دارند.
زنان ما در موقع لزوم حضور اجتماعی هم دارند. مثلا خواهر من پزشکه. یا مثلا همسرم کارهای فرهنگی میکنه و ... .
ما اعتقادی به رئیس جمهور شدن زن نداریم و این یک بحث فرهنگیه.

این شماها هستید که باید جواب بدید چرا تا حالا نتونستید یه زن در حد ریاست جمهوری تربیت کنید. قانون که جلوتون رو نگرفته! پس چرا شماها که طرفدار این چیزا هستید و فرهنگتون میگه زن باید بتونه رئیس جمهور بشه نتونستید!

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
اولا بنده در پاسخ اون حرف رو زدم و خودم شروع نکردم.

ثانیا اینکه تا حالا رئیس جمهور زن نداشتیم یه بحث دیگه ست.
بنده خودمم نظرم اینه که با توجه به تفاوت زن و مرد، خیلی از مشاغل سیاسی مناسب زن ها نیست. نه فقط من، بلکه خیلی از مذهبی ها اینطوری هستن. حتی زن ها ما هم به دنبال چنین چیزی نیستند و با اینکه تحصیلات بالایی هم دارند، خانه داری و تربیت فرزند رو بیشتر دوست دارند.
زنان ما در موقع لزوم حضور اجتماعی هم دارند. مثلا خواهر من پزشکه. یا مثلا همسرم کارهای فرهنگی میکنه و ... .
ما اعتقادی به رئیس جمهور شدن زن نداریم و این یک بحث فرهنگیه.

این شماها هستید که باید جواب بدید چرا تا حالا نتونستید یه زن در حد ریاست جمهوری تربیت کنید. قانون که جلوتون رو نگرفته! پس چرا شماها که طرفدار این چیزا هستید و فرهنگتون میگه زن باید بتونه رئیس جمهور بشه نتونستید!

وووو چقدر جالبه که شما تو مغز زنا هستید و میدونید عمیقا از ته دل چی میخوان و چه چیز هایی بهشون تحمیل شده که باید صرفا به اونا علاقه داشته باشند .
چند سال زن بودید که انقدر اطلاعات وسیع و جامعی دارید ؟
شما از قول زن ها حرف نزن عقایدتو بیان کن ولی از زبان زنان مطرح نکن.

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
وووو چقدر جالبه که شما تو مغز زنا هستید و میدونید عمیقا از ته دل چی میخوان و چه چیز هایی بهشون تحمیل شده که باید صرفا به اونا علاقه داشته باشند .
چند سال زن بودید که انقدر اطلاعات وسیع و جامعی دارید ؟
شما از قول زن ها حرف نزن عقایدتو بیان کن ولی از زبان زنان مطرح نکن.

اولا که من همه ی زن ها رو نگفتم و بعضی ها رو گفتم.

ثانیا اینکه برای پی بردن به یه سری از عقاید، نه نیاز هست که زن باشیم و نه نیاز هست که بریم تو مغز اونا !

از رفتار و گفتار اون ها می فهمیم.
دو واحد روش تحقیق در علوم اجتماعی پاس کنی، اینطوری حرف نمی زنی!

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
اولا که من همه ی زن ها رو نگفتم و بعضی ها رو گفتم.

ثانیا اینکه برای پی بردن به یه سری از عقاید، نه نیاز هست که زن باشیم و نه نیاز هست که بریم تو مغز اونا !

از رفتار و گفتار اون ها می فهمیم.
دو واحد روش تحقیق در علوم اجتماعی پاس کنی، اینطوری حرف نمی زنی!

اولا که شما قید کردی زن ها !(البته به عبارت دقیق تر زن های شما یعنی احتمالا تمام مذهبی ها باید این گونه باشند !!) اول نوشته خودتونو بخونید لطفا .
دوما عقاید لزوما قرار نیست یکسان باشند پس منطقا پی بردن به عقاید بی معنیه .
سوما من گفتم شما از کجا می دونی صرفا علاقه به یسری کار خاص دارن .
این که با تحصیلات بالا خونه داری می کنن فقط و فقط از سر علاقست ؟؟؟ شرایط جامعه تحمیل نمی کنه ؟ تفکرات به قول شما مذهبی تحمیل نمی کنه ؟
چهارما این جا ی فروم هست با طیف وسیعی آدم . قرار نیست چهار تا واحد که گذروندی بیای بقیه رو نقد کنی و محکوم کنی . من به عنوان مهندس برق حق دارم که کامل آگاه نباشم بر اصول بحث در علوم اجتماعی ولی حق نظر دادن دارم و قراره اشتباهات کارم رو در بیارم . شما هم اگه خیلی رنج می بری لطفا بحثتون رو در بین کسانی که دو واحد روش تحقیق در علوم اجتماعی گذروندن مطرح کنید چون این جا قرار نیست همه اون دو واحد(علاوه بر این آیا انقدر درس های دانشگاه عمیق و کارا ارایه میشن که به خودمون حق بدیم انقدر مانور بدیم رو اون ها ؟؟)رو بگذرونن .

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
کسی ک مانتو جلو باز میپوشه برا حوصله نداشتن بستن دکمه میپوشه!؟ ((: جان !؟ ((:
کرم زدن ب صورت باعث میشه ادم گرمش بشه !؟ ((:

اره کسی ک برا جلب توجه بپوشه . ولی منو شما هم نمیتونیم از فکر ادمها خبر داشته باشیم قطعن ((:
یا خود خدا عجب برداشتی شد از حرفام:)):))
راجع ب مانتو منظورم ازون مانتو های keep calm i m queen طوری بود:))یا این مانتو حریرا که اسمشو مانتو نزاریم بهتره:-"بعدشم حوصله دکمه بستن منظورم نبود.منظورم گرما بود.=))
راجع ب کرمم اون کرمای سنگین و کرم گریمایی که اصولا باید واس مراسم و اینا استفاده شه ولی توسط برخی عزیزان روزمره استفاده میشه منظورم بود:-"
عذر میخوام من کلا ادبیاتم زیر خط فقره=))
کرم گریم ب اون سنگینی رو صورتت باشه عینهو نایلون صورتتو بپوشونه گرمت نمیشه؟:|:-?

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
اولا که شما قید کردی زن ها !(البته به عبارت دقیق تر زن های شما یعنی احتمالا تمام مذهبی ها باید این گونه باشند !!) اول نوشته خودتونو بخونید لطفا .
این که با تحصیلات بالا خونه داری می کنن فقط و فقط از سر علاقست ؟؟؟ شرایط جامعه تحمیل نمی کنه ؟ تفکرات به قول شما مذهبی تحمیل نمی کنه ؟
چهارما این جا ی فروم هست با طیف وسیعی آدم . قرار نیست چهار تا واحد که گذروندی بیای بقیه رو نقد کنی و محکوم کنی . من به عنوان مهندس برق حق دارم که کامل آگاه نباشم بر اصول بحث در علوم اجتماعی ولی حق نظر دادن دارم و قراره اشتباهات کارم رو در بیارم . شما هم اگه خیلی رنج می بری لطفا بحثتون رو در بین کسانی که دو واحد روش تحقیق در علوم اجتماعی گذروندن مطرح کنید چون این جا قرار نیست همه اون دو واحد(علاوه بر این آیا انقدر درس های دانشگاه عمیق و کارا ارایه میشن که به خودمون حق بدیم انقدر مانور بدیم رو اون ها ؟؟)رو بگذرونن .

باشه. من یه کلمه بعضی رو اضافه می کنم. اینطوری مشکل حل میشه.

بریم سراغ بقیه‌ش:
۱. اگر شما در یک رشته سواد تخصصی نداری، اظهار نظر بکن ولی متواضعانه تر. مثلا من وقتی میرم پیش دکتر، اظهار نظر میکنم ولی با توجه به تخصص دکتر ، خیلی شاخ بازی در نمیارم!

۲. درسته که عقاید لزوما یکسان نیستند و در برخی زمینه ها ، تشخص کامل دارند ، اما اینطوری هم نیست که کلا هیچ منطقی بر اونها حاکم نباشه.
بسیاری از افراد، خصوصا مذهبی ها، عقایدشون بنیادگرا هستش. یعنی یک مبنا دارند که برپایه ی اون مبنا، بخش های روبنایی رو می سازند. اینطوری میشه به صورت کلی به عقاید خیلی از افراد پی برد.

۳. اون کارهایی که گفتم از باب مثال بود.

۴. حالا یه عده هستند که تعدادشون کم هم نیست ، که تو خانواده مذهبی بزرگ شدن ولی عقاید مذهبی ندارند. نمونه بارزش مسیح علی نژاد. من وجود اینا رو انکار نمی کنم.

ولی از اون ور هم نمی تونید انکار کنید که خیلی از زن ها عقاید مذهبی دارند و واقعا از اشتغال بیرون از خونه خوششون نمیاد. چون دینشون اینطوریه!

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین

قبل ترش گفتم خیلی از مذهبی ها، این یعنی این که همه شون منظور من نبوده.

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
اولا اینکه مدعای من رو تحریف نکنید. من گفتم اشتغال ، نگفتم فعالیت اجتماعی.

ثانیا رابطه ای که میخواستید:
اسلام نمیگه زنها شاغل نباشن، و اشتغال برای زنان حرام نیست. اما با تاکیداتی که نسبت به برخی امور کرده، نشون میده که اشتغال بانوان در جامعه چیز مناسبی نیست. برای مثال اسلام میگه جهاد زن شوهر داریه. یا اینکه برای سختی فرزندداری، ثوابی معادل ثواب شهدا و مجاهدین در راه خدا در نظر گرفته. یا اینکه تاکید زیادی بر مستور بودن زن داره و ... .
این چیزها، فرزندآوری و خانه داری را برای یک زن مسلمان به ارزش تبدیل می کند.
طبق آمارها هم زنان شاغل کمتر بچه میارن، کمتر در همسرداری موفق هستند و هم آمار طلاق و هم آمار مجرد موندنشون بیشتره.
عملا هم واضحه. بسیاری از مشاغل با خانه داری و فرزندآوری و فرزندپروری ناسازگاره.
یکی از مطالبات اصلی فمنیست ها هم همینه. میگن خانواده و وظایف مادری رو حذف کنید تا راحت برید سراغ اشتغال.

حالا انصافا، با این شرایط، یه زن مسلمان که عقایدش براش مهم و ارزشمنده، در دوراهی بین عمل به عقاید و ارزش ها و اشتغال ، کدوم رو انتخاب میکنه؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا