• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

الکترون و پروتون چه هستند؟

• شروع کننده موضوع Pegi
  • تاریخ شروع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تحصیلات تکمیلی در علوم پایه‌ی زن‌جان :)
رشته دانشگاه
فیزیک
سلام
راستش سوالی که می خوام بپرسم کمی گیج کنندس برام
یه جا خوندم که ما به صورت حقیقی چیزی رو لمس نمی کنیم زیرا الکترون ها نسبت به یکدیگر نیروی دافعه دارن و اگه این نیروی دافعه نبود جهان در هم فرو می رفت .
آیا نیروی دست ما به اندازه ای نیست که بر نیروی دافعه بین الکترون ها غلبه کنه؟
اگه این نیروی دافعه هیچ وقت از بین نمی ره پس چه طور اجسام به هم وصل شدن یا حتی سلول های ما با انواع اتم کنار هم قرار گرفته اند؟
لطفا زود جواب بدین خیلی ذهن منو درگیر کرده
انواع پیوند های یونی کوالانسی هیدروژنی واندروالسی باعث قرار گرفتن اتم ها کنار هم نی شن

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک دانش اموزی/طلای استانی.نقره کشوری
پاسخ : الکترون و پروتون چه هستند؟

من زیاد نمی دونم . ولی خب می تونی سرچ کنی پیدا کنی !
فقط در این حد که : الکترون خودش از چنتا ذره ی دیگه تشکیل شده باز اونا خودشون از چنتای دیگه ! چیز عجیبی در این ذرات هنوز کشف نشده . دیگه بقیه خصوصیاتشم که همه می دونن !
و پروتون : اینکه کلا" اتم رو دگرگون میکنه به خاطر اینه که ماده ی اصلی و سازنده ی اتمه ! یعنی یه جورایی مثل دی.ان.ای بدن انسان . همه چیز و میشه ازش فهمید ولی خودش کار چندانی نمی کنه ! ( از الکترونا بیگاری میکشه ! :)) )
تو خود پروتون هم یه فعالیتایی انجام میشه که یه دور قبلا" یکی کامل برام توضیح داد ولی چون من نه خوشم میاد نه اون موقع حوصله داشتم گوش نکردم و یادم نیس !
فقط همین قد ! ( واقعا" من چقد اطلاعاتم در این زمینه قویه !!!!! :)) :)) :)) :)) :)) :)) )

لطفا اشتباه اطلاعات ندید/الکترون یک ذره بنیادینه و از چیزه دیگه ای نیست.

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام
لطفا اشتباه اطلاعات ندید/الکترون یک ذره بنیادینه و از چیزه دیگه ای نیست.
سلام دوست عزیز
الکترون سال ها یک ذره بنیادی شناخته میشده اما این طرز فکر اصلا درست نیست همونطور که طرز فکر تجزیه ناپذیر بودن اتم یه زمانی وجود داشت و به کلی رد شد

آخرین ویرایش:

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
سلام دوست عزیز
الکترون سال یک ذره بنیادی شناخته میشده اما این طرز فکر اصلا درست نیست همونطور که طرز فکر تجزیه ناپذیر بودن اتم یه زمانی وجود داشت و به کلی رد شد

خدمتون عرض کنم اگه اطلاعاتی در مورده جدول استاندارد داشتید این حرفو نمیزدید.الکترون امروزه ذره بنیادی حساب میشه در جدول ذرات بنیادین اینم عکسش:
%D9%85%D8%AF%D9%84_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF_%D8%B0%D8%B1%D8%A7%D8%AA_%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DB%8C_%D9%86%D8%B3%D8%AE%D9%87_%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87.png

همینطور که میبینید در این تصویر ذرات بنیادین بجز ذره احتمالی گراویتون ثبت شده.
پروتون از دو کوارک بالا و یک کوارک پایین هست یا: 2u d
نوترون از دو کوارک پایین هست و یک کوارک بالا یا: 2d u
ببینید الان این ذرات ذرات بنیادین حساب میشن اما این که اینا خودشون از چیزهای دیگری ساخته شده باشن ممکنه ولی فعلا چون ما به اون ذرات سازنده (احتمالی)اونها نرسیدیم اینهارو ذرات بنیادین حساب میکنیم.
یعنی شاید به احتمال ذرات سازنده الکترون وجود داشته باشن ولی فعلا پیدا نشده پس برای همین هر اعتقادی در این مورد فرضیه حساب میشه.
موفق باشید.

نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام
خدمتون عرض کنم اگه اطلاعاتی در مورده جدول استاندارد داشتید این حرفو نمیزدید.الکترون امروزه ذره بنیادی حساب میشه در جدول ذرات بنیادین اینم عکسش:
%D9%85%D8%AF%D9%84_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF_%D8%B0%D8%B1%D8%A7%D8%AA_%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DB%8C_%D9%86%D8%B3%D8%AE%D9%87_%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87.png

همینطور که میبینید در این تصویر ذرات بنیادین بجز ذره احتمالی گراویتون ثبت شده.
پروتون از دو کوارک بالا و یک کوارک پایین هست یا: 2u d
نوترون از دو کوارک پایین هست و یک کوارک بالا یا: 2d u
ببینید الان این ذرات ذرات بنیادین حساب میشن اما این که اینا خودشون از چیزهای دیگری ساخته شده باشن ممکنه ولی فعلا چون ما به اون ذرات سازنده (احتمالی)اونها نرسیدیم اینهارو ذرات بنیادین حساب میکنیم.
یعنی شاید به احتمال ذرات سازنده الکترون وجود داشته باشن ولی فعلا پیدا نشده پس برای همین هر اعتقادی در این مورد فرضیه حساب میشه.
موفق باشید.

شما هم کافی بود هم متن منو درست میخوندید هم متنی که خودتون فرستادید.
شما میگید الکترون ذره بنیادیه و من میگم میتونه اینجوری نباشه.
هیچ سایت معتبر و علمی هم اینجوری نمی‌نویسه بلکه می‌نویسه که تا کنون زیر ذره ای برای الکترون یافت نشده. دقت کنید. می‌نویسه تا کنون
یا می‌نویسه احتمالا الکترون ذره بنیادی است.
به کلمات بیشتر دقت کنید دوست عزیز.
طرز فکر تجزیه ناپذیر بودن الکترون همون‌طور که برای اتم قبلاً فکر میشد می‌تونه جلوی خیلی پیشرفت ها رو بگیره برای همین هیچ دانشمند بزرگی اینجوری فکر نمیکنه

موفق باشید

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394
باید اول از همه بفهمیم که چرا دنیای اطراف ما از ذرات تجزیه ناپذیری به نام اتم تشکیل شده است؟!
ثانیا باید بفهمیم که این اتم که می گویید بر فرض وجود چه ساختاری دارد و چگونه به این نتیجه رسیده اید؟ اتم چگونه باید مدل شود و چرا؟
اگر این اتم از ذراتی تشکیل شده ماهیت این ذرات چیست؟
تعریف کردن یک سری قصه های مبهم، کاری که ممکنه به شما احساس کاذب دانشمند بودن و یا درک مسائل پیچیده رو بده از نظر علمی بی ارزش است. به جای آن سعی کنید خیلی روشن و شفاف از مشاهدات خودتون از جهان پیرامون و مطالعه آزمایشاتی که امکان انجام آن را ندارید ، استنباط کنید.
هیچ جوابی را هم بدون پشتوانه غقلی یا تجربی قبول نکنید

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
شما هم کافی بود هم متن منو درست میخوندید هم متنی که خودتون فرستادید.
شما میگید الکترون ذره بنیادیه و من میگم میتونه اینجوری نباشه.
هیچ سایت معتبر و علمی هم اینجوری نمی‌نویسه بلکه می‌نویسه که تا کنون زیر ذره ای برای الکترون یافت نشده. دقت کنید. می‌نویسه تا کنون
یا می‌نویسه احتمالا الکترون ذره بنیادی است.
به کلمات بیشتر دقت کنید دوست عزیز.
طرز فکر تجزیه ناپذیر بودن الکترون همون‌طور که برای اتم قبلاً فکر میشد می‌تونه جلوی خیلی پیشرفت ها رو بگیره برای همین هیچ دانشمند بزرگی اینجوری فکر نمیکنه

موفق باشید

"ببینید الان این ذرات ذرات بنیادین حساب میشن اما این که اینا خودشون از چیزهای دیگری ساخته شده باشن ممکنه ولی فعلا چون ما به اون ذرات سازنده (احتمالی)اونها نرسیدیم اینهارو ذرات بنیادین حساب میکنیم.
یعنی شاید به احتمال ذرات سازنده الکترون وجود داشته باشن ولی فعلا پیدا نشده پس برای همین هر اعتقادی در این مورد فرضیه حساب میشه."
این بخش اعظم صحبت های من بود که دقیقا همین رو گفتم. ما الان الکترون رو ذره بنیادین میگیریم اما هنوز اونقد بیشرفت نکردیم که به ذرات زیر الکترونی برسیم.درواقع این دلیلش کوچک بودن الکترون هاست.خوب اینم از ویکیپدیا:
"لکترون(با نماد −e یا −β) یک ذره زیر اتمی با بار الکتریکی منفی و برابر با بار بنیادی می‌باشد.[۶] الکترون‌ها به نسل نخست از خانواده لپتونها تعلق دارند[۷] و به‌طور عمومی به عنوان ذره بنیادی شناخته می‌شوند زیرا هیچ جزء و زیرساختار تشکیل‌دهنده شناخته‌شده‌ای ندارند"
اینم دقیقا حرفه منو میزنه منم خیلی تمیز اشاره کردم "فعلا"
دیدید که سایت معتبری مثله ویکیپدیا هم اون هارو ذره بنیادین خونده.پس حرف دهن سایت های علمی نزارید.
موفق باشید.

نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام
"ببینید الان این ذرات ذرات بنیادین حساب میشن اما این که اینا خودشون از چیزهای دیگری ساخته شده باشن ممکنه ولی فعلا چون ما به اون ذرات سازنده (احتمالی)اونها نرسیدیم اینهارو ذرات بنیادین حساب میکنیم.
یعنی شاید به احتمال ذرات سازنده الکترون وجود داشته باشن ولی فعلا پیدا نشده پس برای همین هر اعتقادی در این مورد فرضیه حساب میشه."
این بخش اعظم صحبت های من بود که دقیقا همین رو گفتم. ما الان الکترون رو ذره بنیادین میگیریم اما هنوز اونقد بیشرفت نکردیم که به ذرات زیر الکترونی برسیم.درواقع این دلیلش کوچک بودن الکترون هاست.خوب اینم از ویکیپدیا:
"لکترون(با نماد −e یا −β) یک ذره زیر اتمی با بار الکتریکی منفی و برابر با بار بنیادی می‌باشد.[۶] الکترون‌ها به نسل نخست از خانواده لپتونها تعلق دارند[۷] و به‌طور عمومی به عنوان ذره بنیادی شناخته می‌شوند زیرا هیچ جزء و زیرساختار تشکیل‌دهنده شناخته‌شده‌ای ندارند"
اینم دقیقا حرفه منو میزنه منم خیلی تمیز اشاره کردم "فعلا"
دیدید که سایت معتبری مثله ویکیپدیا هم اون هارو ذره بنیادین خونده.پس حرف دهن سایت های علمی نزارید.
موفق باشید.

کل حرفتونو با جمله آخرش خراب کردید

سایت معتبر ویکیپدیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد

ویکیپدیا معتبر نیست؟
تگر نیست اینا چی؟
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=الکترون&SSOReturnPage=Check&Rand=0
http://www.020.ir/فیزیک-و-شیمی/ذرات-بنیادی-چه-هستند؟
این از بیگ بنگ
فکر کنم همین سه ته کافی باشه.والا حیفه منو شما هر دو یک چیز رو میگیم.فقط داریم سر چیزای جزئی بحث میکنیم.
موفق باشید.

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد

البته تا حدودی با حرفت موافقم چون ازاد هست ولی خوب خیلی از سایت های معتبر علمی حنی سایت مراکز علمی هم الکترون رو ذره بنیادین میگن

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
این از سایت سرن ,بزرگترین مرکز تحقیقات فیزیکه بنیادین.اینم معتبر نیست دیگه؟؟
https://home.cern/fr

The end

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
المپياد رياضي

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
فهميديم درست خيلي خوبه............

چرا انقدر مردم نفهم شدن.من اشاره کردم درسم خوبه؟چیزی گفتم.چرا حرف مفت میزنید.از اینکه تمام مطالبه منو دیسلایک زدید معلومه که عقده ای هستید.میسوزید که با دو سال بزرگتر بودن از من علمتون در حد من نیست.من سعی کردم که به افرادی که اینجان یجوری کمک کنم.باعث بشم که یه چیزی یاد بگیرن.اما افرادی مثله شما عقده ای های بدبخت چشم دیدن این چیز هارو ندارید دارید من خفه شم هیچی نگم وقتی کسی اطلاعات اشتباه به کسی میده.براتون واقعا متاسفم.واقعا.شما به من فحش میدادید بهتر از این حرفتون بود.چون با فحش چیزی ازم کم نمیشه ولی با این حرفتون همین چهار کلمه کاری رو کردید که هیچ فحشی نمیتونست بکنه.واقعا متاسف شدم که مثلا سمپادی هامون این طوری هستن دیگه توقع از دیگران نمیره.

The end

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
المپياد رياضي
منظور من اما اين بود كه اگه خودتون نظر بهتري دارين نيازي نيست بزنين تو سر بقيه كه چرا اينا گفتين...
من همچين حرفي نزدم شما به خودتون گرفتين.

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
منظور من اما اين بود كه اگه خودتون نظر بهتري دارين نيازي نيست بزنين تو سر بقيه كه چرا اينا گفتين...
من همچين حرفي نزدم شما به خودتون گرفتين.

من هیچ چیزی رو تو سر بقیه نزدمم.ادم یا چیزی رو یدونه و اون رو انتشار میده یا اگه بلد نیست حرف نمیزنه تا بقیه به اشتباه نیفتن

نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام
ویکیپدیا معتبر نیست؟
تگر نیست اینا چی؟
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=الکترون&SSOReturnPage=Check&Rand=0
http://www.020.ir/فیزیک-و-شیمی/ذرات-بنیادی-چه-هستند؟
این از بیگ بنگ
فکر کنم همین سه ته کافی باشه.والا حیفه منو شما هر دو یک چیز رو میگیم.فقط داریم سر چیزای جزئی بحث میکنیم.
موفق باشید.

ببین عزیزم من همون اول هم گفتم که الکترون یک ذره بنیادین شناخته شده اما این طرز فکر کلا غلطه چ
منظورم از این طرز فکر همین نوع فکر کردن شما و جواب دادنتون که گفتید اطلاع غلط ندید (توی یکی از جواب ها در همین تاپیک)
وگرنه شناخته شدن یه چیز به عنوان ذره بنیادی قطعا برای دانشمند ها دلیل بر پذیرش این قضیه که اون ذره از چیز دیگه ای ساخته نشده نمیشود
برداشت من از این همه سماجت شما روی این قضیه این هست که اینطور فکر میکنید و این نوع فکر کردن درست نیست چون باعث درجا زدنه

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
ببین عزیزم من همون اول هم گفتم که الکترون یک ذره بنیادین شناخته شده اما این طرز فکر کلا غلطه چ
منظورم از این طرز فکر همین نوع فکر کردن شما و جواب دادنتون که گفتید اطلاع غلط ندید (توی یکی از جواب ها در همین تاپیک)
وگرنه شناخته شدن یه چیز به عنوان ذره بنیادی قطعا برای دانشمند ها دلیل بر پذیرش این قضیه که اون ذره از چیز دیگه ای ساخته نشده نمیشود
برداشت من از این همه سماجت شما روی این قضیه این هست که اینطور فکر میکنید و این نوع فکر کردن درست نیست چون باعث درجا زدنه
حرفه شما درسته ولی اون اقا خیلی تمیز داشتن بی اطلاع حرف میزدن.میگفتن که الکترون خودش از یک چیز دیگه درست شده و اون چیز از چند چیزه دیگه.اخه تو که اطلاعات نداری چرا حرف میزینی؟با شما نیستما با اون فرد بودم.قطعا پیدا شدن یک ذره بنیادن معنی اینو نمیده که دانشمندا بگن این دیگه از چیزی ساخته نشده ولی من گفتم تا موقعی که تحقیقات علمی اینو نگفتن زود قضاوت نکنیم

نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام
حرفه شما درسته ولی اون اقا خیلی تمیز داشتن بی اطلاع حرف میزدن.میگفتن که الکترون خودش از یک چیز دیگه درست شده و اون چیز از چند چیزه دیگه.اخه تو که اطلاعات نداری چرا حرف میزینی؟با شما نیستما با اون فرد بودم.قطعا پیدا شدن یک ذره بنیادن معنی اینو نمیده که دانشمندا بگن این دیگه از چیزی ساخته نشده ولی من گفتم تا موقعی که تحقیقات علمی اینو نگفتن زود قضاوت نکنیم

درسته
ولی این اسمش زود قضاوت کردن نیست
یکسری پشتوانه های فلسفی هم داره تا حدودی
اینکه میشه گفت هر چیزی از چیز دیگه ای تشکیل شده که التبه زیاد به این بحث مربوط نمیشه

از طرف یه آدم یا تجربه توی این سایت هم اینو بهتون بگم که این مدلی حرف زدنتون درباره دیگران اصلا درست نیست
نه در شان یه سمپادیه نه ...

یا علی

alireza85

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ایت الله مشکینی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
من یه جایی خوندم که پروتون ها به دلیل بار مثبت شون الکترون های غیر آزاد رو درون اتم نگه میدارن و اگه پروتون نباشه الکترون ها از این اتم به اون اتم می پرند. بنابراین ممکنه یهو یه اتم بی الکترون بمونه. ولی چنین چیزی ممکن به نظر نمی رسه چون شما هیچ جوری نمی تونین دست تون رو از دیوار رد کنین( الکترون های اتم های دست شما، با الکترون های دیوار بار همنام دارن و همدیگر رو حتی شده با نیروی کمی دفع می کنن. بنابراین با اینکه شما فکر می کنین دست تون به دیوار چسبیده، هنوز کمی به قدری که شما متوجه نمی شین دست تون با دیوار فاصله داره)
پس این میتونه ثابت کنه که پروتون وجود داره که الکترون رو در اتم نگه میداره:D
اگه اشتباهی داشتم بگین:D:D

درسته.البته تا اونجاییشو که گرفتم.

بالا