• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دبیرستان (متوسطه)

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
دوستان لطفا کمکم کنید و نظر بدید، من استعداد و علاقم توی ریاضی هست و انصافا قدری مقام توی ریاضی آوردم که استعداد و تواناییم توی ریاضی اثبات بشه ولی مشکل اینجاست که میگن توی ایران برای ریاضی کار درست حسابی نیست و اگه واقعا میخوای ریاضی بخونی باید بورسیه بگیری و بری یه کشور خارجی... ولی از اونجایی که من یکم احساساتی هم هستم و واقعا ایرانو دوست دارم میخوام توی ایران بمونم ولی میترسم کار خوبی برام پیدا نشه، از زیست هم متنفرم ولی دوروبرم بیشتر منو فقط به تجربی تشویق می‌کنند و میگن علاقه ات هم به مرور زمان درست میشه...
میدونم شاید دربارم فکر کنین که خیال پردازم و خارج کجا و من کجا، ولی واقعا فقط قصدم اینه از الان بدونم که در آینده میخوام کجا باشم؟ با چه رشته ای؟ چه شغلی؟

ببین ، گوش نکن بقیه چی می گن ... تو رشته ات افتابه سازی دانشگاه ورامین هم باشه اگه علاقه داشته باشی و براش تلاش کنی از اونیکه پزشکی شهید بهشتی می خونه ولی انگیزه خاصی نداره برتر هستی .. متوجهی چی می گم دیگه ؟ تو خودت اگه تلاش کنی و برای رشته ای ک دوست دار بجنگی پول خودش میاد دنبالت ... یکم بازار کار ریاضی بده قبول ولی ریاضی بی حد و مرزه اکثر رشته هاش .. تو تو ریاضی این فرصت رو داری ک کار افرینی کنی (تو بقیه رشته ها هم هست ولی ریاضی بیشتره )
خلاصه که بخاطر بد بودن بازار کار و حرفای این و اون دور علاقه ات خط نکش ک بعدا بد پشیمون میشییی بدددددد
:) موفق باشی

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
ببین ، گوش نکن بقیه چی می گن ... تو رشته ات افتابه سازی دانشگاه ورامین هم باشه اگه علاقه داشته باشی و براش تلاش کنی از اونیکه پزشکی شهید بهشتی می خونه ولی انگیزه خاصی نداره برتر هستی .. متوجهی چی می گم دیگه ؟ تو خودت اگه تلاش کنی و برای رشته ای ک دوست دار بجنگی پول خودش میاد دنبالت ... یکم بازار کار ریاضی بده قبول ولی ریاضی بی حد و مرزه اکثر رشته هاش .. تو تو ریاضی این فرصت رو داری ک کار افرینی کنی (تو بقیه رشته ها هم هست ولی ریاضی بیشتره )
خلاصه که بخاطر بد بودن بازار کار و حرفای این و اون دور علاقه ات خط نکش ک بعدا بد پشیمون میشییی بدددددد
:) موفق باشی
علاقه فقط یه عامله.بازار کار و بقیه‌م هستن.

ولی علاقه لامصب مهمه...

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
علاقه فقط یه عامله.بازار کار و بقیه‌م هستن.

ولی علاقه لامصب مهمه...

بازار کار مهمه اره ولی اگه ادم بخاد مب تونه هر کاری بکنه .. بازار کار رو می شه ی بهونه و ی مانع در نظر گرفت
گفتم ریاضی یا حتی هر رشته دیگه پتانسیل این رو داره که شاخه های جدیدی داشته باشه ک برای اولین بار کشف می شن .. اگه فرد برای رشته مورد علاقه اش تلاااااااش کنه . موفقع

Asma82.r

Asra
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دوره دوم
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
لطفااا بخونید:
سلام به همه. این اولین گفت و گویی هست که ارسالش میکنم و توقع دارم نظراتتون رو بگین:D
من نهم ام فرزانگان 2 مشهد و خوب امسال تعیین رشته و تعیین مرکز دارم. میخوام یه سری اطلاعات درباره وضعیت درسیم بدم و بعد یک سوال مهم ازتون بپرسم:
درسای تجربی: از شیمی به شدت بدم میاد و به شدت توش ضعیفم،زمینم بد نیست،زیست و دوست دارم اما خوب نیستم توش باید برای اینکه نمره خوب بگیرم توی زیست باید کلی درس بخونم
ریاضیا:رایاضیم توی دبستان محشر بود اما از هفتم به شدت افت کردم و البته ریاضیم خیلی به معلمم بستگی داره و تحت تاثیر معلم افت و رشد میکنم، فیزیک هم همینطور اما فیزیک رو هم کمتر از ریاضی دوست دارم هم کمتر میفهمم
و انسانیا:ادبیاتم خیلی خوبه و خیلی دوسش دارم(اهل شعرم هستم).اجتماعی رو اگه وقت بذارم 20 میشم.عربی رو زیاد خوب نیستم توش اما اگه خوب بخونم و درست بفهممش دیگه روون میشم توش و مشکلی ندارم.دینی و اینا رو هم که کلا اگه آدم خوب بخونه 20 میشه توش
و عاااشق روانشناسی اممم
حالا مشکلم اینه:-sX_X:چه رشته ای برم؟؟؟؟؟؟؟~X([-o< خودم انسانی دوست دارم برم
تجربی که هیچی ریاضی هم توش اعتماد به نفس ندارم و اگه معلمم یکم بد بشه ریاضیم ضعیف میشه اما انسانی رو مامانم اصلا موافق نیست و میگه چون تو توی دبستان ریاضیت خوب بود دوباره میتونی خوب بشی توش اما من موافق نیستم چون ریاضی هیچ بازار کاری هم برای دخترا نداااره به نظرم.
حالا میشه لطفاااا راهنماییم کنین.~X(

آخرین ویرایش:

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
خب مادرتون راجب ریاضی نظرشون چیه ک در اینده چ رشته ای توی دانشگاه بخونین ؟!

Tilda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
لطفااا بخونید:
سلام به همه. این اولین گفت و گویی هست که ارسالش میکنم و توقع دارم نظراتتون رو بگین:D
من نهم ام فرزانگان 2 مشهد و خوب امسال تعیین رشته و تعیین مرکز دارم. میخوام یه سری اطلاعات درباره وضعیت درسیم بدم و بعد یک سوال مهم ازتون بپرسم:
درسای تجربی: از شیمی به شدت بدم میاد و به شدت توش ضعیفم،زمینم بد نیست،زیست و دوست دارم اما خوب نیستم توش باید برای اینکه نمره خوب بگیرم توی زیست باید کلی درس بخونم
ریاضیا:رایاضیم توی دبستان محشر بود اما از هفتم به شدت افت کردم و البته ریاضیم خیلی به معلمم بستگی داره و تحت تاثیر معلم افت و رشد میکنم، فیزیک هم همینطور اما فیزیک رو هم کمتر از ریاضی دوست دارم هم کمتر میفهمم
و انسانیا:ادبیاتم خیلی خوبه و خیلی دوسش دارم(اهل شعرم هستم).اجتماعی رو اگه وقت بذارم 20 میشم.عربی رو زیاد خوب نیستم توش اما اگه خوب بخونم و درست بفهممش دیگه روون میشم توش و مشکلی ندارم.دینی و اینا رو هم که کلا اگه آدم خوب بخونه 20 میشه توش
و عاااشق روانشناسی اممم
تجربی که هیچی ریاضی هم توش اعتماد به نفس ندارم و اگه معلمم یکم بد بشه ریاضیم ضعیف میشه اما انسانی رو مامانم اصلا موافق نیست و میگه چون تو توی دبستان ریاضیت خوب بود دوباره میتونی خوب بشی توش اما من موافق نیستم چون ریاضی هیچ بازار کاری هم برای دخترا نداااره به نظرم.
باید بهت بگم که ریاضی سال اول شیمی داره

Mim

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
این‌طور نیس که ریاضی هیییچ بازار کاری برا دخترا نداشته‌باشه البته. : ))
ولی با شرایطی که گفتی قطعا انسانی انتخاب خوبیه برات. دوسش داری و توش هم خوبی. چی میخوای دیگه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
لطفااا بخونید:
و عاااشق روانشناسی اممم
دخترم به خودت و فکرهات نگاه کن ، ببین چیزایی که دربارشون فکر میکنی بیشتر حول چه موضوعاتی هستن ؟
چیزهایی که همیشه دوست داری بدونی و بفهمی و فهمیدنشون برات اهمیت داره چی اند ؟ این هارو برای خودت مشخص کن و نمره رو ملاک قرار نده . هر چند که نمره تا یه حدی از درکت از درسا ناشی میشه ولی اینکه بدونی چه سوال هایی بیشتر برات پیش میان واسه رشته ی مناسبت جوابگو تره .

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
لطفااا بخونید:
و عاااشق روانشناسی اممم
باید ببینی علاقت چیه
الان نمیخواد به فکر شغل و دانشگاه و بازار کار باشی
تو اگه تو هر رشته ای که دوسش داشته باشی بری مطمئن باش موفق میشی و میتونی بهترین دانشگاه و شغل و بازار کار رو هم بدست بیاری
.
.
.
الان خوب خودت میدونی جو کشورمون رفته سمت تجربی
برا همین کسی هم که میره ریاضی مسخرش میکنن
من خودم رفتم ریاضی همه میگفتن چرا نرفتی تجربی چرا دکتر نشدی
ولی من با تمام وجود عاشق ریاضی بودم و هستم و همیشه آرزوم این بود که بشم مهندس کامپیوتر
امسال هم کنکور دادم رتبم 2000 شد و مهندسی کامپیوتر تربیت دبیر شهید رجایی قبول شدم
هم به طرف علاقم رفتم هم شغل و دانشگاه خوبی پیدا کردم
تو اگه به طرف علاقت بری مطمئن باش موفق میشی
اصلا به حرف اطرافین اهمیت نده
مهم اینه که تو از خودت راضی باشی
و دو سال دیگه که فارغ التحصیل شدی بگی رفتم دنبال علاقه نه دنبال علاقه مردم
الان فعلا به علاقه و تواناییت فکر کن
بعد از اینکه کنکور دادی اون موقع خدا خودش شغل و دانشگاه و بازار کارت رو درست میکنه

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

Asma82.r

Asra
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دوره دوم
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
دخترم به خودت و فکرهات نگاه کن ، ببین چیزایی که دربارشون فکر میکنی بیشتر حول چه موضوعاتی هستن ؟
چیزهایی که همیشه دوست داری بدونی و بفهمی و فهمیدنشون برات اهمیت داره چی اند ؟ این هارو برای خودت مشخص کن و نمره رو ملاک قرار نده . هر چند که نمره تا یه حدی از درکت از درسا ناشی میشه ولی اینکه بدونی چه سوال هایی بیشتر برات پیش میان واسه رشته ی مناسبت جوابگو تره .
خوش به حالتون شما روانشناسی میخونین.واقعا عاشقشم
عاشق روانشناسی شخصیت
بعضی موقع ها به خودم میام میبینم یک ساعته دارم توی ذهنم شخصیت آدم های مختلف رو بررسی میکنم

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
واقعا به علایقتون فکر کنید
من در دروس ادبیات ومطالعات قوی بودم میخواستم برم انسانی وحقوق بخونم تا اینکه دیدم دلم عاشق حل مسائل انتزاعی ریاضی وهندسه است با اینکه زیاد باهوش نیستم و به رشته ریاضی اومدم

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
لطفااا بخونید:
و عاااشق روانشناسی اممم

تو ریاضی مهم ترین این چیز اینکه ده ساعت به یک مساله فکر کنین

Asinus

کازمو ، عزازیل مزمل
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک جنگلی 1.5
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1400
چرا اینجا آمار این شکلی شد :-?
همه جا تعداد تجربی ها بیشتره ولی اینجا بر عکس شده
دلیل بیاورید برایم یا ایهالناس

آدنوزین :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
سلام بچه ها:) اصلا امکان نداره کسی از هشتم امتحان بده و نهم بره تیزهوشان؟ خواهر من(دوقلوییم باهم) تیزهوشان نیست نمیتونه نهم بیاد تیزهوشان؟ هیچ راهی نیست؟ لطفا زودتر جواب بدین
خير، دو تا ازمون هستن كه يكيش سال ششم و يكيش سال نهم برگزار ميشه، بين اين دو تا چيزي نيست...
مگه شما قبول نشدي؟ خواهرتون اگه قبولم نشده با شما ميتونست وارد بشه!

آدنوزین :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
خواهرم امتحان نداد. روز امتحان فرزانگان با امتحان مدرسه اش یکی شده بود. نمیدونم چرا فرزانگان امتحان نداد:(
اي بابا
چه مسئولاي بي فكري داشتن كه امتحان رو گذاشتن چنين روزي!

Asma82.r

Asra
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دوره دوم
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
خواش میکنم لطفا بخونید این متنو:
(ببخشید که طولانی مینویسم)من اسمام ۱۵ سالمه از مشهد و خب مسلما نهمم و امسال انتخاب رشته دارم.فرزانگان ۲ هم هستم
برای انتخاب رشته روحیه من اصلا با تجربی سازگار نیست یعنی اگه یه نفر جلوم غش کنه هم باید به اون آب قند بدن هم به من!! و نمیتونم به گرایش هایی که آدم هارو خونی مالی میکنن (مثل دندونپزشکی و جراحی و...) برم و کلا از آسیب زدن به بدن آدم ها هر چند برای خوب کردن وضعیت جسمیشون باشه(مثل تزریقات و آمپول زدن و...) بدم میاد و واقعا بهم میریزم و شب خوابم نمیبره/: در مجموع اصلاااا از تجربی خوشم نمیاد و واقعا تحملش رو هم ندارم
درباره ریاضی عمران و معماری رو دوست دارم. اما همونطور که میدونید خیلی از دانشگاه ها دیگه دختر رو برای عمران نمیپذیرن و برای معماری هم همش باید توی ساختمون با آقایون باشی(که تربیت خونوادگیم این موضوع رو رد میکنه و خودم هم دوست ندارم با آقایون سر و کله بزنم هر چند که استثنا داریم) و غیر از اینا اصلا بازار کار نداره واسه خانوما. خودم مورد های زیادی(حتی آقا)دور و برم دارم که در رشته های ریاضی فوق لیسانسن اما شغلی ندارن و بیکارن
میمونه انسانی(my love):رشته ای که من خیلی موافقشم انسانیه.عاشق ادبیات و شعرم.تحلیلگر خوبی ام و حفظیاتم خوبه(البته الان چون درس های تخصصی خیلی روم فشار میارن نمیتونه خیلی به عمومیام برسم و نمره هام خیلی هم عالی نمیشه).فقط عربیم ضعیفه اما اونم از بابام که کمک میگیرم میتونم یکم بفهممش.اگه بتونم برم انسانی بدون شک روانشناسی رو انتخاب میکنم چون خیلی دوست دارم به انسان ها کمک کنم و حالشون رو خوب کنم( اما نه به وسیله رشته تجربی)
اما مشکل من اینه:
مامانم به شدت مخالفه با ریاضی و انسانی و میگه فقط تجربی.البته کلا انسانی رو رشته محسوب نمیکنه.یعنی وقتی باهاش صحبت میکنم کلی دلیل میاره که ریاضی خوب نیست واست(البته دلیلاش رو قبول دارم)وبعد میگه پس تنها گزینه ای که داری تجربی هست.اصلا انگااار نه انگااار که انسانی هم رشته اس.یه بار اول سال به مامانم گفتم من در کنار معماری و عمران روانشناسی رو هم خیلی دوست دارم.چشمتون روز بعد نبینه چنان باهام دعوا کرد که دیگه تا الان که امتحانای ترم اوله دیگه جرئت نکردم اسم انسانی رو بیارم.همون روز کلی باهام دعوا کرد که اصلا برو روانشناس شو و دعوا های زن و شوهرارو صاف کن و........
و یه چیز دیگه که رشته مامانم انسانی بوده!!!!!!! اما چون توش موفق نشده فکر میکنه دیگه منم موفق نمیشم
به هر حال مامانم بهم گفت حق نداری تا آخر سال تحصیلی باهام درباره رشته صحبت کنی و تا اون موقع باید همه درس هات رو خوب بخونی و همه رو ۲۰ بگیری بعد آخر سال دعواهامون رو بکنیم و بعد انتخاب رشته کنی. با این حال خود مامانم همش جلوی همه میگه دختر فلانی دکتره کلی پولداره و... یا مثلا وقتی یه نفر بر اثر سرطان فوت میکنه میگه ایشالا شما دکترای آینده یک داروی خوب برای درمان سرطان درست میکنین تا مردم از این حالت در بیان . و من هر روز بیش تر زجر میکشم و الان دیگه هر شب دارم با گریه میخوابم و مثل افسرده ها شدم
تو رو خدا کمکم کنید چطور همون آخر سال مامانمو متقاعد کنم(در ضمن اگه به کسی حتی یه مشاور بگم که در این باره واسطه بشه و با مامانم صحبت کنه مامانم خیلی دعوام میکنه و بعد بدتر رفتار میکنه در این موضوع.کلا اخلاق های خاصی داره)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
خب من فکر می کنم شما درباره ی هر سه رشته تصور درستی ندارید چون نه تجربی لزوما فقط سه رشته ی مطرح رو در بر میگیره نه ریاضی لزوما محیط های مردونه می طلبه و نه انسانی و روان شناسی صاف کردن دعوای زن و شوهراست لزوما :-"

بالا