• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رشته کامپیوتر (نرم‌افزار - سخت‌افزار - علوم)

MSA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
تلگرام
یه سوال داشتم، من از خیلیااااا شنیدم که درسایی که تو دانشگاها (حالا با هر سطحی) توی رشته کامپیوتر تدریس میشن خیلی نمی تونن برات کاربردی باشن. نظر بقیه چیه در این باره؟

این باور منه (و ممکنه بقیه باهاش موافق نباشن) : اساسن دروس دانشگاه ارتباط چندانی به بازار کار نداره. به قول اون استاد عزیز، کسایی که یه مفهوم علمی رو میفهمن، میرن باهاش کار میکنن و اونایی که نمیفهمنش، میان درسش میدن. یه استاد عزیز دیگه ای (باید بشناسیش شما) هم میگفت، دانشگاه اصولن برای یاد دادن چیزاییه که هیچ جای دیگه ای کاربرد ندارن و منسوخ شدن. (در مورد رشته های فنی-مهندسی صحبت میکنیم.)
البته در مورد این سوال میشه خیلی بحث کرد. اگه برسم، هفته ی بعد مفصلن در مورد تجربه خودم مینویسم و لینکش رو برات میفرستم.

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
این باور منه (و ممکنه بقیه باهاش موافق نباشن) : اساسن دروس دانشگاه ارتباط چندانی به بازار کار نداره. به قول اون استاد عزیز، کسایی که یه مفهوم علمی رو میفهمن، میرن باهاش کار میکنن و اونایی که نمیفهمنش، میان درسش میدن. یه استاد عزیز دیگه ای (باید بشناسیش شما) هم میگفت، دانشگاه اصولن برای یاد دادن چیزاییه که هیچ جای دیگه ای کاربرد ندارن و منسوخ شدن. (در مورد رشته های فنی-مهندسی صحبت میکنیم.)
البته در مورد این سوال میشه خیلی بحث کرد. اگه برسم، هفته ی بعد مفصلن در مورد تجربه خودم مینویسم و لینکش رو برات میفرستم.
سلام . من با نظرات شما تا حدودی موافقم اما خوب اگر گزاره هایی که بیان کردین رو بصورت یک "حکم کلی" در نظر بگیریم که این حکم همه جا صدق میکنه یه کم بی انصافی میشه . نمیدونم از کجا شروع کنم واقعیت اینه که مشکلات خیلی زیاده . رشد قارچ گونه دانشگاه ها هم سطح علمی رو اوارده پایین هم اعتبار دانشجو بشدت افت کرده و هم شان و اعتبار استادها کم شده . هم ما و هم قطعا خیلی از دوستان یک یا چند استاد داشتن که خودشون هم درسی که میدادن نمیفهمیدن فقط حفظ میکردن میومدن سرکلاس تکرار میکردن بعد اگه یه کم سوال مفهومی ازشون میپرسیدی یا میپیچوندن یا با افتخار میگفتن نمیدونیم ... اما خوب در این میون واقعا استادهایی هم بودن که فوق العاده بودن و تو بازار کار هم بعضا دست بالا داشتن و روی پروژه های کلانی کار میکردن من به شخصه خیلی چیزا از این استادا یاد گرفتم و یه کم بی انصافی که بگیم کسی که چیزی نمیفهمه میاد استاد دانشگاه میشه . اگر طرف تو یه دانشگاه درست و حسابی که این روزا خیلی کم پیدا میشه درس بخونه مثه شریف و امیرکبیر قطعا استادهای باسوادی هم اونو راهنمای میکنن ....
البته شاید به علت اینکه رشتمون متفاوته و حتی ماهیت رشته ها هم فرق داره تجربه هایی متفاوت داریم ... به قول استادمون کسی که برق و الکترونیک و سخت افزار خونده قاعدتا باید بره مثلا تو کارخونه سی پی یو سازی کار کنه دروس دانشگاه هم دقیقا برای همین جاها ساخته شده یعنی مراکز تحقیقاتی و ساخت ابزارهای الکترونیکی . اما چون اینجا به اون صورت چیزی نمیسازن و همش مونتاژ میکنن طبیعیه که کسی که برق و رشته های مرتبط خونده به کاری مشغول شه که هیچ ارتباطی به دروسی که خونده نداره به همین خاطر که تجربه اکثرا اینو نشون میده که بازار کار ارتباطی به دروس رشته نداره ...
اما مهندسی نرم افزار بسی متفاوته از رشته های مهندسی دیگه . واقعیت اینه که محصول نرم افزاری هیچوقت مونتاژ نمیشه بلکه از اول طراحی و نوشته میشه و تا چندین سال توسعه داده میشه به همین خاطر کسی که مهندسی نرم افزار میخونه (تاکید میکنم مهندسی نرم افزار نه برنامه نویسی ... برنامه نویسی جزیی از فرایند مهندسی نرم افزار ... یه برنامه نویس میتونه مهندس نرم افزار باشه و میتونه نباشه اگه مایل بودین بیشتر راجع به این دوتا واژه توضیح میدم تا تفاوت هاش بیشتر معلوم شه) اگر تو شرکت های بزرگ نرم افزاری که برنامه های بزرگ مینویسن یا اصطلاحا با برنامه های enterprise سروکار دارن و تو ایران هم از این شرکت ها معمولا زیاد هست اون موقع که دروس دانشگاه اگه درست و حسابی و توسط استاد باسواد و باتجربه تدریس بشه به کارت میان ... نمیگم یه برقی نمیتونه اینجوری باشه ولی خوب خیلی شاید کم پیش میاد دروسی که خونده به کارش بیان . معمولا وقتی یه مهندس نرم افزار درگیر طراحی و توسعه یه سیستم نرم افزاری بزرگ میشه دقیقا به یاد خط به خط او کتاب های دانشگاهی که تو دانشگاه خونده میوفته ... البته منظورم این نیست که کتاب های دانشگاهی یا رشته دانشگاهی همه چیزو بهت میگه ... مهندسی نرم افزار یه دریای بیکران که تو یه رشته که هیچی تو صدتا رشته هم نمیشه جمع و جورش کرد ولی همونطور که قبلنا گفتم دانشگاه مثه یه سکوی پرتاب میمونه و یه نقشه راه در اختیارت قرار میده که دیگه بقیه اش بستگی به خودت داره .... در کل به دوست عزیزمون توصیه میکنم که تمام سعی و تلاشش رو برای قبولی تو یه دانشگاه سطح بالا بکنه و قول میدم که هیچوقت پشیمون نمیشه که چیزی که بهش علاقه داره با رشته اش تناسب داره ...

آخرین ویرایش:

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
با چه رتبه ای میشه دانشگاه شریف قبول شد(هم نرم افزار و هم سخت)؟

mhs.1d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
ریاضی
.

آخرین ویرایش:

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
بابام میگه من کاری ندارم چه رشته ای میری ولی یا شریف یا پلی تکنیک باید قبول شی اگر نه باید بمونی برای پزشکی بخونی.

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
بابام میگه من کاری ندارم چه رشته ای میری ولی یا شریف یا پلی تکنیک باید قبول شی اگر نه باید بمونی برای پزشکی بخونی.
ریاضی بمونی راحت تر قبول میشتا بری تجربی برای پزشکی

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
  • لایک
امتیازات: CPHM

.Amir.M.B

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
اراک
سلام. ببخشید یه سوال داشتم دوستان, بعد از نرم افزار شریف کجا بهتره؟ تهران یا امیرکبیر؟
البته قبلا داخل تاپیک یه سری صحبت شده بود ولی اگه میشه یه جواب قطعی میخواستم.
خیلی ممنون از همگی و موفق باشید.

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
یه

توایسسسس ( دو بار ینی :-" )

+ یک سوال خارج از این بحثای بیهوده ( چون همه میدونن پلی تکنیک شاخه :-")
انتخاب گرایش اینا که مهندسی کامپیوتر اومدن ، ترم ۴عه یا ۵ یا چی ؟
فكر كنم بسته به دانشگاه ها داره ولي من از يه استاد شنيدم ترم ٢

niloooofar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مرحله اول المپیاد شیمی سال دوم و سوم، مرحله اول المپیاد فیزیک سال سوم نفر اول المپیاد ریاضی استانی نفر چهارم المپیاد فیزیک استانی
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق الکترونیک
اینستاگرام
سلام
بچه ها ما یه درسی واسمون جدیدا ارایه شده به اسم تجارت الکترونیک فک کنم از درسای کامپیوتریا باشه کسی تا الان این درسو پاس کرده؟
می دونید در جه موردیه؟ بعد ممکنه پروژه و اینا بدن؟؟ اخه من برق می خونم میگم سنگین نباشه یه وقت
مرسی

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
منم مهندسی کامپیوتر قبول شدم ولی با تعهد دبیری

N_MATHS

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان حضرت زینب (س) ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
فقط مرحله 1 ریاضی...المپیاد هندسه شریف
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
مهندسی ماشین های ریلی:)
دوستان سلام!
من فعلا دانشجوی لیسانس مهندسی ماشین های ریلی هستم توی علم و صنعت.
میخواستم بپرسم اگه که بخوام کنکور ارشدمو کامپیوتر امتحان بدم،میتونم؟

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
دوستان سلام!
من فعلا دانشجوی لیسانس مهندسی ماشین های ریلی هستم توی علم و صنعت.
میخواستم بپرسم اگه که بخوام کنکور ارشدمو کامپیوتر امتحان بدم،میتونم؟
از نظر قوانین آموزشی وزارت علوم، منعی نداره...

N_MATHS

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
از نظر قوانین آموزشی وزارت علوم، منعی نداره...
آخه شنیده بودم باید چند تا واحد مشترک با کامپیوتری هارو پاس کرده باشم تا بتونم شرکت کنم
با توجه به اینکه رشته خودم مربوط به مهندسی مکانیک میشه میگم

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
آخه شنیده بودم باید چند تا واحد مشترک با کامپیوتری هارو پاس کرده باشم تا بتونم شرکت کنم
با توجه به اینکه رشته خودم مربوط به مهندسی مکانیک میشه میگم
نه..نیازی نیست چیزی پاس کنید توی دوران کارشناسیتون..فقط برا کنکورش باید بخونین...بعدا توی مقطع ارشد احتمالا چند واحد پیش نیاز براتون در نظر میگیرن که علاوه بر بقیه باید اون موقه پاس کنید...

در مورد رشتتون که مکانیک هست هم مشکلی نیست..شما حتا میتونید برید رشته های انسانی یا علوم پایه و بعضی رشته های تجربی ...
فقط رشته های زیر شاخه علوم پزشکی نمیشه رفت...

N_MATHS

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
نه..نیازی نیست چیزی پاس کنید توی دوران کارشناسیتون..فقط برا کنکورش باید بخونین...بعدا توی مقطع ارشد احتمالا چند واحد پیش نیاز براتون در نظر میگیرن که علاوه بر بقیه باید اون موقه پاس کنید...

در مورد رشتتون که مکانیک هست هم مشکلی نیست..شما حتا میتونید برید رشته های انسانی یا علوم پایه و بعضی رشته های تجربی ...
فقط رشته های زیر شاخه علوم پزشکی نمیشه رفت...
بعد اینم که لیسانسم رو توی دانشگاه دولتی خوندم،فوق لیسانسمم اگه بخوام تو دانشگاه دولتی بخونم،مانعی که نداره؟
فک کنم نداره!

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
بعد اینم که لیسانسم رو توی دانشگاه دولتی خوندم،فوق لیسانسمم اگه بخوام تو دانشگاه دولتی بخونم،مانعی که نداره؟
فک کنم نداره!
ن...فرقی نداره....همه جورش میشه....

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
فک کنم نداره!
تو میتونی هم لیسانس هم فوق لیسانس هم دکتری را در دانشگاه دولتی بخونی

N_MATHS

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
دوستان سلام!
من رشتم کامپیوتر نیس
دانشجوی لیسانسم الان،ولی میخوام فوق لیسانسمو مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی امتحان بدم،
چه منابعی رو معرفی میکنین؟؟
سپاس!

بالا