• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات تصادفی

Parsa.e

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1402
هوش ژنتیکیه ؟ مثلا کسی که پدر و مادرش ( و پدربزرگ و مادر بزرگ هاش : برای محکم کاری:)) ) عقب افتاده ی ذهنی هستن میتونه نخبه باشه یا نه ؟

n._.a.m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
جیرفت
سال فارغ التحصیلی
1401
چرا وقتی سرما می خوریم مزه غذاها را احساس نمی کنیم ولی تلخی دارو ها رو احساس می کنیم
یعنی اون مایعی که روی جوانه های چشایی را می پوشونه روی جوانه های مزه تلخی را نمی پوشونه چجوریاست؟

آخرین ویرایش:

n._.a.m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
جیرفت
سال فارغ التحصیلی
1401
هوش ژنتیکیه ؟ مثلا کسی که پدر و مادرش ( و پدربزرگ و مادر بزرگ هاش : برای محکم کاری:)) ) عقب افتاده ی ذهنی هستن میتونه نخبه باشه یا نه ؟
خود هوش ژنتیکی نیست تقریبا ینی یه مقداریش به محیط هم ارتباط داره ولی کسی که پدرو مادرش عقب مونده ذهنی باشن از اونجایی که بیشتر بیماری های عقب ماندگی ذهنی سندروم هستند و سندروم بیماری ژنتیکی هست و امکانش زیاده که بچه اشون دچار عقب موندگی بشه پس نمی تونه فرد خیلی باهوشی باشه
شاید در یه زمینه ای نخبه باشه ولی خب طبیعیه که اون فرد خیلی باهوش تمی تونه باشه
(من اینا رو با توجه به علم ناچیز خودم گفتم و در مورد درست بودنشون هم مطمئن نیستم)

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
چرا به سبزی جعفری میگن جعفری؟ :|
چرا اصغری نه؟ :|
واسه شکوفایی و تبلور ذرات نمک وجود فاطمه :|
ریشه رو نمیدونم ولی می‌دونم قبل از اینکه جعفری باب بشه بهش میگفتن شومخ
حالا اینکه چطور شده جعفری در سواد بنده نمیگنجه، تحقیق هم کردم اطلاعاتی در دست نبود

f-1391

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
روانشناسی
خب سوال بعدی:
این اتوبوسای خط واحد که درش با دکمه باز میشه،چه جوری درشو قفل میکنن؟ :|
عین ماشینای دیگه رو درش جایی واسه قفل کردن نداره که :-?

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
چرا آب خاصیت شویندگی داره ؟ و اینکه با شستن چیزی ، اون چیز تمیز میشه یا آبی میشه؟
راجب آبی شدن:تو یه کتابی نوشته بود که وقتی پارچه خیس میشه آب توی فضاهای خالی بین الیافش نفوذ می کنه و نور وقتی بهش می تابه،مثل قبل بازتاب نمی کنه و یه مقداریش شکسته میشه و بقیه‌ش بر می گرده.پس نور کم تری به چشممون می رسه و تیره تر می بینیمش.

Kda1998

كيميا ام ديگه :-؟
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395

amirrach

امیرآچ
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
17
اگه یک پشه ای را بخوریم که خون یک نفر که ایدز داره را خورده باشه، ایدز میگیریم؟

اول اینکه پشه باید خیلی خوشمزه باشه که بخوری یا احتمالا چینی هسی که حشره میخوری ولی جواب کامل اینجاست:
پشه کلا اگه نیش بزنه نمیتونه ایدز رو منتقل کنه چون ویروس ایدز توی خونشه ولی با نیش زدن فقط بزاق پشه وارد بدن انسان میشه
و اینکه حتی اگه یه مقدار خون پشه توی بزاقش باشه بازم احتمال ایدز خیلی خیلی کم میشه
و فقط میتونه مالاریا رو منتقل کنه چون عامل مالاریا توی بزاق پشه اس :)

amirrach

امیرآچ
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
17

نه اونقدرا ژنتیکی نیست
و هوش بجای اینکه بخواد خیلی ژنتیکی باشه بیشتر اکتسابیه مثلا اگه بچه ای باشه که پدرمادرش انیشتین و ماری کوری(دانشمند)باشن
اگه بچه رو همون اول بذارن فقط نگاه تلوزیون کنه و اهنگ گوش بده و وارد دنیای مجازی بشه بچه صد در صد از لحاظ هوشی عقب میوفته نسبت به بچه های دیگه
ولی حالا بفرض بچه ای باشه پدر و مادرش چندان درس نخونده باشن و زیاد اهل حافظه و علم و اینا نباشن...
اگه بچه رو همون اول براش شعر و کتاب و چیستان و جورچین و...بخرن و بذارن جلوش(بجای تلوزیون)صد درصد ذهن قدرتمندی پیدا میکنه

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
وقتی زیرنویس مثل عکس زیر، به شکل حروف عجیب و ناخوانا در میاد، باید چیکار کرد؟

IMG_20180914_130414.jpg

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
وقتی زیرنویس مثل عکس زیر، به شکل حروف عجیب و ناخوانا در میاد، باید چیکار کرد؟
فرمت خوانش subtitle رو عوض کن بذار UTF-8
البته میتونه مشکل از نرم افزار نمایش دهنده ات هم باشه ‌... player رو عوض کنی ممکن هست درست بشه(یعنی فرمت زیرنویس با player نخونه)
در نهایت این مسئله پیش میاد که مشکل از خود subtitle باشه ...

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
فرمت خوانش subtitle رو عوض کن بذار UTF-8
البته میتونه مشکل از نرم افزار نمایش دهنده ات هم باشه ‌... player رو عوض کنی ممکن هست درست بشه(یعنی فرمت زیرنویس با player نخونه)
در نهایت این مسئله پیش میاد که مشکل از خود subtitle باشه ...
چون سریاله، زیرنویسش بصورت 26 تا فایله که تو یه فایل وین رار جمع شدن. فرمت هر کدومو جوا عوض کنم؟
این الان با vlc اینجوری شده. با km اصلا نمایش نمیداد زیرنویسشو!
تا حالا از دوتا سایت معروف(تک انیمه و انیمه لیست) دانلود کردم و همین مشکلو داشته. قبلا اینجوری نبود

# فعلا مجبور شدم 4 قسمتشو ژاپنی محض ببینم:))

همین الان فرمت هارو همونطوری که گفتید عوض کردم. با هردوی vlc و km پلی کردم، بازم هیچ فرقی نکرد. ولی زیرنویس یه انیمه دیگه که از همون سایت(انیمه لیست) رو که دانلود کردم، هیچ مشکلی نداشت! حدس میزنم مشکل از خود فایلای زیرنویسه. چون این انیمه ای که دارم میبینم تو نماشا هم با زیرنویس فارسی آپلود شده ولی چندتا قسمتش نیستن. احتمالا اون یارو هم تو زیرنویس اون قسمت ها به مشکل برخورده!(البته فایلی که من دانلود کردم همه قسمتاش مشکل داره).

آخرین ویرایش:

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
هوش رو میشه افزایش داد

از نظر من هوش قابل افزایش نیست. اگرم باشه اینقدر سخت و زمانگیره که کمتر کسی دنبال میکنه و نتیجه میگیره
اینم که بعضیا فکر میکنن بچه رو بدی انیشتین تربیت کنه باهوش میشه و بدی مایکل جکسون تربیت کنه خنگ میشه حرف غلطیه! چون خیلی نوابغ بودن که بچه هاشون هیچی نشدن(حتی زیر نرمال بودن) و خیلی ادم ساده و بیسوادم بوده که بچه اش نابغه شده. پس رابطه ی خاصی این وسط وجود نداره به نظرم.

من فکر میکنم هر انسان حدود 100 میلیارد سلول مغزی داره(نورون)، که حالا ممکنه 15-10% بالا و پایین باشه(بسته به ژنتیک و یا شاید رشد در دوران جنینی)، و مسئله اینجاست که این سلول هارو چطور بین چیزهای مختلف تقسیم میکنه(اکتسابی).

مثلا یک نفر میاد میگه من 20 میلیارد سلول واسه بخش حرکتیم اختصاص میدم و یه ادم کاملا معمولی و بی استعداد ورزشی میشه. اما میگه 50 میلیارد میذارم واسه ریاضیات. و یه مخ ریاضی میشه!

یکی دیگه میگه گور پدر ریاضی، من میخوام 50 میلیارد سلول بذارم واسه اندام های حرکتیم و کلا مباحث مربوطه ش. و میشه لیونل مسی!

اما اینکه چطور یه نفر از اوایل زندگیش انتخاب میکنه سلول هارو توی بخش ریاضی استفاده کنه، یا بخش حرکتی، یا بخش کلامی؟ به نظرم بیشتر ژنتیکی باشه تا اکتسابی. چون یه نوزاد که تحلیل و اطلاعات نداره تصمیم بگیره میخواد دانشمند بشه یا ورزشکار یا هنرمند؟ و خانواده هم به نظرم بی تاثیره بخاطر مثالی که بالا زدم. و یا مثالی که هرکس میتونه ده ها نمونه توی دور و برش پیدا کنه. برادر و خواهری که یکی تیزهوشانیه، دیگری از مدرسه فراری! یکی پزشکه، اونیکی فوتبالیست. و ...

یه چیز دیگه هم نظر شخصی منه. و تا حالا تحقیق علمی نکردم واسش. اونم اینکه کسایی مثل انیشتین که هرچی سلول هست میبرن سمت ریاضیات، اغلب مشکلاتی مثلا روابط اجتماعی و هوش کلامی و ... دارن. و یا مثل مریم میرزاخانی یهو 30 سالگی مغزشون کرش میکنه میمیرن. یا مثل مرحوم بروسلی(ایشونم هرچی سلول داشت برد تو کارای حرکتی و اخرش مخش کرش کرد و مرد). مثل ماشینی که شما همه ی منابعتون رو صرف این میکنید که موتورش رو ارتقا بدید. و یه موتور بذارید روی پراید در حد بنز. ولی وقتی سرعت 200 کیلومتر رو رد کرد، بدنه شروع کنه به تجزیه شدن!
من حس میکنم نوابغ هم دچار یه همچین حالتی میشن و اکثر منابع(نورونها)ی مغز رو میبرن روی یه هدف خاص و در نهایت توی سنین کمتر از نرمال فوت میکنن(قضیه تجزیه شدن پراید).

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
بالا