• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سفر درزمان

شما با سفر در زمان موافقید یا مخالف؟!

• رای‌دهندگان
    91
  • شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
قبولی در مرحله ی اول المپیاد فیزیک 88
سلام به بچه های فروم! :D

شاید یه بحثه کلیشه ای شده باشه ولی به نظر من اگه بازم در موردش بحث کنیم، یه چیز باحالیه!

اینکه آدم به این فکر کنه که آیا میشه روزی تو زمان سفر کنی و دوران قبل از خودت و یا بعد از خودتو ببینی!

اول نظر خودمو بگم:

اگر هم بشه تو زمان سفر کرد، ما فقط میتونیم به عنوان تماشاچی باشیم و زندگی مثه یه فیلمی از جلوی ما رد میشه!!!

حالا شماها بگین....

×× blue : برای اطلاعات بیشتر میتونید به دانشنامـه رشد و سایت هــوپا مراجعه کنین.

atefeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
خوشبختانه فرزانگان قم!
مدال المپیاد
نمی گم ریا نشه
پاسخ : آیا سفر در زمان تنها یک رویای بچه گانه!

من شنیدم یه دانشمندی هستش اسمش پاسه الانم داره رو این کار می کنه
(البته از راهه نوترینو ها)
وعده داده که با این پیشرفت علم ایشالا تا 50 سال دیگه(شایدم زودتر) میتونیم رو این قضیه که آیا میشه با نوترینو ها سفر کرد کار کنیم و جواب بگیریم که اگه جواب بده ....
حالا فعلا تو عکسای قدیمی تو نگا کن...
فکر کن رفتی گذشته
(برو تو فضا)

sampadcity.com

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قم

واقعا خیلی خوب میشه
یعنی واقعیت داره؟
یعنی میشه یه روزی این جوری بشه؟

• شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد

برای سفر در زمان نظریه و راههای زیادی پیشنهاد کردن!

یکیش سیاه چاله ها بود!که خب البته کسی حاضر نمیشه براه تو سیاه چاله تا امتحان کنه آیا در زمان سفر کرده یا نه؟

یکی دیگش از دید نظریه ی ریسمانه!

اگه موافق باشین در این رابطه بحث رو ادامه بدین!

البته قبل از هر چیزی در باره ی خود نظریه ی ریسمان، من دقیقا نمیدونم کاملا رد شده یا نه، هنوز بر اساس اوون نظریه میدن؟

اول این قضیه مشخص بشه!
بعد شروع میکنم!

masoomeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بندر عباس
شهر
بندرعباس
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسي پليمر

نه نظریه ی ریسمانها رد نشده ولی یک نظری هست که هاوکینگ داده و اون هم کرم چاله ها هست من دقیقا نمیدونم چیه ولی مثل اینکه اگر در یک زمان مشخص وارد یک سیاهچاله بشی امکان داره تو زمان سفر کنی(البته من از چیزی که گفتم مطمئن نیستم ولی مطمئنم یک همچین نظریه ای وجود داره)

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

راستش اینجوری که من می دونم نظریه ی ریسمان یه وقتی سفر در زمان رو با سوار شدن روی فوتون های خنثی مطرح می کرد
اما از یه طرف دیگه مثل اینکه با برخوردن به بعد های اضافی مثلاً 36 بعد تا حدودی رد شده و جاش نظریه ی ابر ریسماه اومده و دوباره نظریه ی سی پی اچ اومده که حتی برای فوتون ها هم ذرات بنیا دی تری پیشنهاد کرده .
و اما در مورد نظر خودم بگم که سفر در زمان نظم طبیعت رو به هم می زنه ( البته افرادی که آینده یا گذشته رو می دیدن کم نیستن )ولی فقط میدیدن اونم با یه نیروی خاص و اگه هرکسی بتونه این کاررو بکنه به نظر شما جهان چه حالتی پیدا می کنه ؟

• شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد

به نقل از مرضیه :
راستش اینجوری که من می دونم نظریه ی ریسمان یه وقتی سفر در زمان رو با سوار شدن روی فوتون های خنثی مطرح می کرد
اما از یه طرف دیگه مثل اینکه با برخوردن به بعد های اضافی مثلاً 36 بعد تا حدودی رد شده و جاش نظریه ی ابر ریسماه اومده و دوباره نظریه ی سی پی اچ اومده که حتی برای فوتون ها هم ذرات بنیا دی تری پیشنهاد کرده .
و اما در مورد نظر خودم بگم که سفر در زمان نظم طبیعت رو به هم می زنه ( البته افرادی که آینده یا گذشته رو می دیدن کم  نیستن )ولی فقط میدیدن اونم با یه نیروی خاص و اگه هرکسی بتونه این کاررو بکنه به نظر شما جهان چه حالتی پیدا می کنه ؟

منم با نظرت موافقم ولی همونطور که بالا گفتم،این امکانش هست که فقط بتونیم به صورت یه فیلم ببینیم!

زهرا.ب

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
خرابه

حالا به فرض هم که توی زمان سفر کردیم
یا اینه که به قول عاطفه باید فقط بهش نگاه کنیم یا اینکه هرکسی که میتونست سعی میکرد که آینده رو تغییر بده که در این صورت خیلی زندگی بی مزه میشد

bahar_taheri

کاربر فوق‌فعال
شهر
قم

فکر کنم یه ذره عجیبه ولی نمیشه تو زمان سفر کرد زمان مفهوم عینی نیست .یه چیز مجازیه که ما احساس می کنیم.

گرتلدا گریدی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

نمیدونم ، منم فکر میکنم که نمیشه توی زمان سفر کرد! در اون صورت دیگه زمانی وجود نداره! چون همه میخوان برن آینده و گذشته ، کلا دائم توی زمان در رفت و آمد باشن! اینطوری که نظام جهان به هم میریزه! تا خدا هم نخواد کاری انجام نمیگیره!

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

فکر می‌کنم در به وجود اومدن یک کرم‌چاله که در دسترش بشر باشه می‌شه به گذشته یا آینده سفر کرد ولی تنها مشکل اینجاست که همون 3 تا پارادوکس مشهور سفر به گذشته پیش میاد و در ضمن هیچ معلوم نیست کرم چاله توی کدوم زمان ما رو رها میکنه.

• شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد

طبق نظریه هی ریسمان ها:

ریسمان ها به پوسته ی جهان وابسته هستن ولی؛
نوترینوها ی حالت چهارم به دلیل خنثی بودن و گراویتون ها به دلیل گرانش. به صورت حلقه ای(تقریبا)در اوومدن که دیگه نه سر دارن و نه ته.
در این حالت این نوع ریسمان ها به پوسته ی این جهان وابسته نخواهند بود درنتیجه به راحتی می توانن از آن بگذرن و پس از طی مسیری کوتاه به بعد پنجم میرسیم و در مکانی دیگر در مقابل آن به جهان باز میگردیم.
ولی مشکلی که وجود داره اینه که باید در این حالت پوسته ی جهان رو خمیده در نظر بگیریم که با نظریه ی نسبیت اینشتین نمی خونه.....

بنابراین کسانی مثل پاس، از فرض های دیگه ای استفاده کردن.
آن ها پوسته ی جهان را پوسته ی جهار بعدی تخت در نظر گرفتن(که با نسبیت همخوانی داشته باشد)که در ابعاد بالاتر شناور است.
که این ابعاد بالاتر به شدت خمیده اند و چون نسبیت در آن ابعاد بالاتر اعتباری ندارد....
پس ظاهرا همه چی حل شده است!
ولی اینطور نیست!
چون ما به یک سرعتی معادل سرعت نور احتیاج داریم

ولی پاس همچنان امیدوارانه آزمایش های خود را انجام میدهد و برای دستیابی به پیدا کردن میان برها برای سفر در زمان تلاش میکند.

مهسا

کاربر فوق‌فعال

شرمنده من بالایی ها رو نخوندم ولی پایدار ترین نظزیه نظریه کرمچاله هاس که بین دو جهان موازی یک پل ارتباطی ایجاد میکنه و مشکلی از نظر سرعت بالا و تیکه تیکه شدن ما رو تهدید نمی کنه چون خودش هم مارو جذب و بعد دفع میکنه ولی هنوز در حد یه فرضیه اس که از نظر ریاضی ثابت شده

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

یک کم بیشتر در مورد نظریه ریسمان ها توضیح می دید لطفا؟ ( البته یه چیزایی شنیدم ولی هیچ وقت ربطش رو با سفر در زمان درک نکردم! )
الان یعنی اگر این نظریه ریسمان ها و ابعاد بالاتر صحیح باشه قطعا می شه یه روزی توی زمان سفر کرد؟

• شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد

بر طبق نظریه ی ریسمان ها، ریسمان ها که ذرات بنیادی جهان ما  هستند، ریسمان های بازند.یعنی دو سر آن ها به پوسته ی  جهان ما وابستند.در نتیجه، این ذرات هیچ وقت نمی تونن از این جهان خارج بشن، و با ورود به بعد پنچم(طبق نظریه ریسمان ها جهان چهار بعدی ما در یک فضای ده بعدی شناور ) مسیر میانبری در فضا-زمان  طی کنه!
اما!اما!
دو تا استثنا وجود داره، یکی  گراویتون ها(ذره ی حامل نیروی گرانش) و یکی دیگه هم نوترینو های نوع چهارم که اصطلاحا نوترینوی خنثی میگن!البته این رو هم بگم که منظور از خنثی بودن، خنثی الکتریکی نیست، چون نوترینو ها همشون از لحاظ الکتریکی خنثی هستن، این یعنی حتی تو برهمکنش های ضعیف هم شرکت نمی کنن و فقط تو برهمکنش های گرانشی وارد میشن!
حالا اینا برای چی استثنا هستن؟!
این دو نوع ذره، بر خلاف بقیه ، ریسمان های حلقوی بسته دارن. از اوونجایی که این ریسمان های بسته عملا هیچ انتهای مشخصی ندارن که بخواد به پوسته ی جهان ما مقید باشه، بنابراین میتونن راحت و آسوده از جهان ما خارج بشن و به بقیه ی ابعاد برن.
این خارج شدن اینها و میانبر زدنشان  از بین ابعاد بالاتر، به این معنی هست که گراویتون ها و نوترینوهای خنثی عملا توانایی سفر در زمان رو دارن.
تو پستا به دانشمندی به نام ‘پاس’ اشاره شده.درسته دانشمندی به نام پاس معتقد هست که به کمک این ذرات میشه امکان سفر در زمان رو آزمایش کرد. اما مشکل اصلی اینجاست که گراویتون ها و نوترینوهای خنثی رو نمیشه به همین راحتی گیر آورد. در هر ثانیه هزاران میلیار(این عدد رو از تو کتاب نوشتم، تقریب درستیه!) نوترینوی معمولی از بدن ما میگذره اما ما متوجه عبور هیچکدومشون نمیشیم! چون این ذرات خیلی کم و به ندرت شايد با الکترونی یا اتمی برهمکنش داشته باشن!
حالا دیگه ببینین نوترینوی خنثی چه وضعیتی داره دیگه!
اما قوانین مکانیک کوانتومی میگن که نوترینو ها رو میشه از نوعی به نوع دیگه تبدیلشون کرد. یه سری آزمایش هایی هم کردن(توی امریکا و ژاپن، اگه اشتباه نکنم!) كه اگه اطلاعات خوبي تو اين زمينه پيدا كردم ميذارم!!
پاس گفته با اين روند علم شايد تا 50 سال يا شايد هم زود تر بشه به اين نتيجه رسيد كه آيا ميشه تو زمان سفر كرد يا نه!!
ولي همونطور كه lorca گفت؛ مشكل اوون پارادكس ها كه مثلا اگه شما برگردي به زمان كودكي مادرت و اوون رو تو بچگي بكشي، چي ميشه و از اين قبيل. كمي آدم رو مردد ميكنه!اما خب شايد بشه تو زمان سفر كرد اما نتونيم كاري كنيم و فقط يه بيننده باشيم!!

مهتا.

کاربر فوق‌فعال

من 100% میگم شدنی نیست.
اگر قرار بود در آینده اینجوری بشه ما نشونه هاشو الان میدیدیم یعنی مثلا چون قراره در آینده یه تیم به زمان اسکندر برن، از به آتش کشیدن تخت جمشید جلوگیری میکردن و ما الان تخت جمشید سالم داشتیم!

فاطمه طباطبای

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
مدال المپیاد
فیزیک-ریاضی

فیلم هری پاتر3 رو دیدی؟من فکر میکنم اگه زمان رو بتونیم برگردونیم مث اینه که ساعت هرمیونو داشته باشیم و اونجوری باید عمل کنیم.

• شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد

خب شايد بشه فقط بتونيم ببينيم!!!همين!!
شايد اصلا دانشمندان الان از آينده اوومده باشن!!
از كجا معلوم اين استيفن هاوگينك كه ميگه LHC به درد نمي خوره!شايد بدونه!(:دي) شايد از آينده اوومده باشه!!!(:دي)
فكر ميكنم يه كم دارم چرت و پرت ميگم!!ولي شايد هم روزگاري اين حرفا كاملا طبيعي و معمولي باشه!!!

فاطمه طباطبای

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
مدال المپیاد
فیزیک-ریاضی

LHCکه میگی یعنی چی؟

• شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
بالا