• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معضلات اجتماعی که دختران را درگیر می کند؟!

SAREH AKBARI

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
۳
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
تا تو موقعیت کسی نباشی نمیتونی درک کنی
اینجا کوچکترین حرف زود به گوش همه میرسه و همیشه هم غلط برداشت میکنن
من دارم میگم تو موقعیت شما بودم....!!!

تا وقتی که فکر میکنین شرایط قابل تغییر نیستن پس برای شما هیچی قابل تغییر نیست
تا وقتی هم که فکر میکنین حرف مردم مهمه؛ مردم حرفشون رو میزنن و شایدم حرفشون مهم تر بشه براتون

صال

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی۲
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
آزاد بجنورد
رشته دانشگاه
پرستاری
یکی از این‌ معضلات اهمیت به بکارت دختران هست که موجب محدودیت اونا وایجاد تبعیض نسبتا زیادی بین دختر و پسر شده.متاسفانه خیلی از افراد هم به اون اعتقاد دارن.
خب شما راهکار بفرمایید

Gadfly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌فرزانگان
شهر
13
سال فارغ التحصیلی
13
خب شما راهکار بفرمایید
ولش کنیم . نگیم وقتی دختری باکره نیس هرزس . نگیم فلانی مطلقه اس . خب باشه . بده خیلی رسمی ازدواج کرده بعدش طلاق گرفته؟ اینو از ذهنمون پاک کنیم که یه فرد مونث که میخوایم باهاش ازدواج کنیم حتما بکارت داشته باشه . الان مردا فک میکنن هر کاری کردن به خودشون مربوطه و بعد ازدواج یه دوره ی دیگس . اما زنا نباید قبل ازدواج هیچ رابطه ای داشته باشن. و این یه محدودیته برا زنا

ارزش دادن به بکارت، اشاعه تفکری برای تحدید و گسترش ستم جنسی/جنسیتی علیه زنان

نوشته: حسین رونقی ملکی

بر اساس تحقیق‌های صورت گرفته، پرده بکارت افسانه‌ای بیش نیست، افسانه‌ای که از طریق سلطه‌گری مردسالارانه و باهدف کنترل زنان و مهار تمایلات جنسی آنها در فرهنگ برخی جوامع آنچنان رسوخ کرده، که نهادینه شده است.

در تحقیقی بر روی بیش از ۳۰ نوجوان که آبستن شده‌اند، مشخص شد که فقط در دو مورد رابطه جنسی، منجر به آنچه پاره شدن پرده بکارت گفته میشود، شده است و در تحقیقی دیگر در مورد یک کارگر جنسی مشخص شد که شکل پرده بکارت او، مثل یک نوجوان که هرگز رابطه جنسی نداشته، کاملاً بدون تغییر مانده است!

آنچه مسلم است در باب این موضوع نباید زنان را هدف حمله قرار داد! گرچه شاید کنش زنی که با شخصی ارتباط جنسی برقرار می‌کند و در روابط جدیدش سعی به پنهان‌سازی ارتباط‌های قبلی خود (دروغ گفتن اجباری) می‌کند و به نوعی بحث باکره بودن یا به اصطلاح عام، «دست نخوردگی» را پیش می‌کشد، قابل دفاع و صحیح نیست، اما آیا در این شرایط زنان مقصر هستند و آیا می‌توان گفت که در مواردی این‌گونه، زنان علیه زنان هستند؟

بطورکلی وقتی صحبت از باکرگی، پرده بکارت، دست‌نخوردگی، عفت، عصمت و...می شود، هدف این نوع گفتمان‌ها، تحدید جنس زن است. اینکه سابقه و ریشه‌های تاریخی شکل‌گیری چنین نگرش‌ها و گفتمان‌هایی را نادیده بگیریم و یا استثمار و ظلم‌های نهانی و‌ مستتر در این واژه‌ها را منکر شویم، سطحی‌نگری است!

شاید زمان آن رسیده باشد که بپذیریم: پرده بکارت و بطورکلی پدیده باکر‌گی، افسانه‌ای بیش نبوده که همواره با تابوسازی و ترسیم خطوط قرمز برای سرکوب زنان و نیازهای آنها به صورت هدفمند، برای تحکیم قدرت کنترل مردسالارانه که گاهی با تفکرات فاشیستی و دسته بندی کردن زنان و ارزشگذاری بر آنها بر این اساس، همراه بوده است، به کار گرفته شده است.
باید بپذیریم که هر زنی حق دارد بدور از ترس از قضاوت یا طرد شدن برای بدن و سبک زندگی خود تصمیم بگیرد و زنان هم همانقدر که مردان در داشتن رابطه جنسی حق دارند، باید حق و آزادی داشته باشند!
.
توجه به این امر مهم است که «داشتن یا نداشتن رابطه جنسی برای یک انسان، معیار درستی برای سنجش سلامت اخلاقی، عصمت، حیا، پاکی و سایر واژه های ساخته و پرداخته فرهنگ سنتی کنترل‌گر بدن (بخصوص بدن زنان)، نیست»، چرا که بسیاری از این واژه‌ها، برمبنای نگرشی که خود در راستای اشاعه ستم علیه زنان و کنترل هر چه بیشتر بدن افراد و محدود کردن قدرت در جوامع انسانی است، خلق شده اند و در تصدیق این موضوع، مطالعات تاریخی اجتماعی متعددی موجود هستند که می‌توان با مراجعه به آنها زوایای مسأله را بهتر فهم کرد.

• لایک
امتیازات: MRRM

andishe

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
تا وقتی به زن بها داده نمیشه، توانایی هاش نادیده گرفته میشه و همیشه محدود میشه، همینه اوضاع. تا زمانی که یه زن از خودش ضعف نشون میده که مردی پیدا شه و براش تاکسی بگیره، نمیشه انتظار داشت مرد هم رعایت کنه و تو تاکسی درست بشینه! راهکار چیه؟ از خودمون شروع کنیم بعد از دیگران انتظار داشته باشیم. مستقل باشیم. اگه قراره راهکار ارائه بشه قطعا باید از خودمون شروع کنیم ولی اگه قراره صرفا معضل بیان شه خب معضل زیاد داریم. لیست کردنش کمکی نمیکنه به نظرم.

Hadise

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
پیرو روز دختر و بررگداشت مقام دختران،بد نیست به مشکلاتی که یک دختر را در گیر می کند بیندیشیم ، مثلا سهمیه ی دانشگاهی نا برابر ،عدم امنیت اجتماعی و..؟! نظر شما چیه ؟ راهکار ها تون چیه ؟

عدم امنیت اجتماعی؟؟؟؟؟؟؟
به نظر من این تنها چیزیه که درست و حسابی بهش اهمیت میدن و وجود داره
اگه ی دختر 17 18 ساله بخواد از این سر ایران بره اون سرش خیلی راحت میتونه نباید سخت گرفت
مزاحمت و اینا همه جا هس

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
اون دوستی که میگه با دوچرخه نمیتونم برم مدرسه باید بگم
برو بابا اصن مهم نیست
من با دوچرخم میرم کلاس
میرم باشگاه
میرم خرید
اوایل عنقد تیکه مینداختن اذیت میشدم
حتی دو سه بار زنگ زدن گشت ارشاد
چند بار باهام بحث کردن
همچنان از رو نمیرم
تازه چند وقت پیش میگفتن امام جمعه اینجا گفته خانوما با دوچرخه برن بیرون نیروی انتظامی باهاشون برخورد میکنه
مامان من میگفت برو راحت باش بزار باهات برخورد کنن فقد اگه گرفتنت به خونه زنگ نزن ما نیستیم به گوشیم زنگ بزن
عنقد جدی نگیررین
کاری که دوست دارید رو انجام بدید
شاید خیلیا به اون درک از این نرسیده باشن که ما هم ازادیم
ولی بقیه به جای شما زندگی نمیکنن
خودتونید
سخت نگیر بابا

Gadfly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌فرزانگان
شهر
13
سال فارغ التحصیلی
13
برو بابا اصن مهم نیست
من با دوچرخم میرم کلاس
میرم باشگاه
میرم خرید
چند بار باهام بحث کردن
همچنان از رو نمیرم
تازه چند وقت پیش میگفتن امام جمعه اینجا گفته خانوما با دوچرخه برن بیرون نیروی انتظامی باهاشون برخورد میکنه
مامان من میگفت برو راحت باش بزار باهات برخورد کنن فقد اگه گرفتنت به خونه زنگ نزن ما نیستیم به گوشیم زنگ بزن
عنقد جدی نگیررین
خودتونید
سخت نگیر بابا
ببخشید . تو کجا زندگی میکنی؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
یه بار ما داشتیم با دبیر انشا در مورد امار طلاق حرف می زدیم و می گفتیم که روحانی ای که میاد واسه ی ما صحبت کنه خیلی اصرار داره که بگه این امار بالا بخاطر شبکه های ماهواره ایه بعد دبیرمون گفت که نه قدیم ها زن ها غم نان داشتن طلاق نمی گرفتن. بی سواد بودن و کار بیرون نداشتن که واسه ی خودشون مستقل باشن.کسی که کاملا مستقله صد سال زیر بار حرف زور نمی ره و از اون جا به بعد به نظرم هر کی که از شرایط دختر ها ناراضیه باید اونقدری رو پای خودش وایسته که فردا مجبور نباشه برای پول یا مقام سر تعظیم فرود بیاره. اونقدر که خودش بتونه تنهایی زندگی کنه و حرف مردم براش مهم نباشه چون حرفشون هیچ تاثیری روی زندگیش نداشته باشه. به نظرم تنها راه پایان دادن به تبعیض جنسیتی همینه.

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
برو بابا اصن مهم نیست
من با دوچرخم میرم کلاس
میرم باشگاه
میرم خرید
چند بار باهام بحث کردن
همچنان از رو نمیرم
عنقد جدی نگیررین
خودتونید
سخت نگیر بابا
خرید ؟ نمی ترسی دوجرختو بردارن؟

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
خرید ؟ نمی ترسی دوجرختو بردارن؟
نه ببین
مثلا من میرم بیرون همیشه یه فروشگاه هست که با فروشندش صحبت کردم
دوچرخمو میزارم اونجا قفلشم میکنم
خرید میکنم
برمیگردم تشکر میکنم
دوچرخمو میبرم
به همین سادگی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
نه ببین
مثلا من میرم بیرون همیشه یه فروشگاه هست که با فروشندش صحبت کردم
دوچرخمو میزارم اونجا قفلشم میکنم
خرید میکنم
برمیگردم تشکر میکنم
دوچرخمو میبرم
به همین سادگی
راست میگی! چقدر من خنگم این همه راهو پیاده می رم.مرسی

Sana.Ma

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1399
در جامعه ای که رهبر مرد رییس جمهور مرد رییس شورا مرد از کوچکترین پست تا بزرگترین، همه و همه مرد باشند و مشکلات زن ها هر روز بیشتر و بزرگتر شود، یقینا می توان فهمید مشکل از کدام جنسیت است!
اگر بخندیم، خوشحال باشیم، بلند صحبت کنیم، رک باشیم و هر چه کنیم ما را با نگرش مریض خود قضاوت میکنند.
پس مشکل از کیست؟

بالا