• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحران آب شوخی نیست!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تحصیلات تکمیلی در علوم پایه‌ی زن‌جان :)
رشته دانشگاه
فیزیک
جدن چرا هیچ برنامه ای برای مدیریت منابع آبی مون نداریم؟ این وضعیت و رفتار مسئولا مثل یه شوخی ‍ه :/
و خب ما چه کاری می تونیم انجام بدیم؟جز صرفه جویی کردن؟
حتا صرفه جویی ما شاید یه مقدارکم موثر باشه ولی فک کنم مصرف خونگی درصد خیلی کمی از مصرف آبه

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
بهر حال باید مصرف آب رو تو خونه درست کنیم..
کاوه مدنی یک فیلم کوتاه داره ک ازش میپرسن نظرتون راجع به اینکه مردم‌میگن صرفه جویی و مصرف درست آب تو خونه آیا تاثیری داره وقتی حجم زیادی از آب تو کشاورزی هدر میره بخاطر سیستم نادرست و ایشون در جواب میگن اب کشاورزی با ابی ک تو خونه مصرف میشه فرق داره و نباید آب تصفیه شدرو تو کاری مثل شسشتشوی ماشین استفاده کنیم یا یک دوش نیم ساعته بگیریم و بگیم بیخیال آب تو کشاورزی هدر میشه به من چه..
ایشون نظرشون رو این بود که از خودمون شروع کنیم و هرکس وظیفه شخصی خودشو بپذیره حتما

فیلمش خیلی عالی بود اگه پیدا کردم حتما لینک‌ میدم..

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک
بهر حال باید مصرف آب رو تو خونه درست کنیم..
کاوه مدنی یک فیلم کوتاه داره ک ازش میپرسن نظرتون راجع به اینکه مردم‌میگن صرفه جویی و مصرف درست آب تو خونه آیا تاثیری داره وقتی حجم زیادی از آب تو کشاورزی هدر میره بخاطر سیستم نادرست و ایشون در جواب میگن اب کشاورزی با ابی ک تو خونه مصرف میشه فرق داره و نباید آب تصفیه شدرو تو کاری مثل شسشتشوی ماشین استفاده کنیم یا یک دوش نیم ساعته بگیریم و بگیم بیخیال آب تو کشاورزی هدر میشه به من چه..
ایشون نظرشون رو این بود که از خودمون شروع کنیم و هرکس وظیفه شخصی خودشو بپذیره حتما

فیلمش خیلی عالی بود اگه پیدا کردم حتما لینک‌ میدم..
خب باز هم این مساله از دست مردم خارجه من نمی تونم یه لوله آب تصفیه نشده داشته باشم واسه ماشین لباس شویی کار چندان ختی نیست که آب شرب رو از آب لوله کشی جدا کنن این طوری هزینه خونواده هاهم کم می شه چون آب لوله کشی ارزون تر از آب تصفیه شده اس و آب شربی که فروخته می شه هم قیمت آب لوله کشی فعلیه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
این برای من پذیرفته نیست از دست مردم خارج ‍ه. خب تو جای نامناسب و کم آب برنج یا هندونه نکارن!
یا مثلا رفتم تو یه پارک/ فلکه روی یه سطح بزرگ سیمانی یه عالم آب جمع شده بود و هر جا رفتم گفتم بی محلی کردن!مردم باورشون نمیشه بحران آب داریم و هم وطنمون یه گوشه تشنه ست.

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
خب باز هم این مساله از دست مردم خارجه من نمی تونم یه لوله آب تصفیه نشده داشته باشم واسه ماشین لباس شویی کار چندان ختی نیست که آب شرب رو از آب لوله کشی جدا کنن این طوری هزینه خونواده هاهم کم می شه چون آب لوله کشی ارزون تر از آب تصفیه شده اس و آب شربی که فروخته می شه هم قیمت آب لوله کشی فعلیه
بله قطعا مدیریت تو این کشور مشکل داره و یک عده نادان مثلا مدیر سر این پست ها هستن
در تمام جهان آب خانگی تا حدی تصفیه میشه ولی دیگه نه در حد شرب..ولی اینجا؟؟
ولی ایشون تمام حرفشون این بود که اگر هر کس نپذیره خودش سهم داره وضع بدتر هم‌میشه..این حرفشون رو به الودگی محیط زیست هم تعمیم میدادن..
راجع به مدیریت خوب باید سیستم عوض بشه که حرف سیاسی میشه و از این تاپیک‌جداست متاسفانه..هر چند محیط زیستو نمیشه از سیاست جدا کرد ..‌

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
مردم ما کلا هیچ بحرانی رو جدی نمیگیرن!شما بیا ی دور کنار سواحل دریا کاسپین راه برو ببین چ چیزا تو دریا نمیریزن!
بحران زباله تو گیلان داره بیداد میکنه و البته کارخونه های پسماند هم زدن ولی به دلیل جمعیت زیاد شهر رشت و تولید بیش از حد زباله کفاف نمیده
بله ما مشکل مدیریت داریم اما این مدیران از فضا میان؟اینا هم از بین ما مردمن بین ما یاد گرفتن(!)فرهنگ چیه یا نع بنظرم تو این چیزا مردم خیلی تقصیر بیشتری دارن دیگ ج.ا نمیاد بگ تو دریا اشغال بریزین!

و ما مردم خیلی شعاری هستیم همش عادت کردیم شعارای قشنگ بدیم و خودمونو بالاتر از همه نشون بدیم و همه مشکلات رو بندازیم تقصیر یک شخص خاص یا ارگان...
گیلان استان بارون خیزیه!ولی مدیریت بد اب باعث شده سد سپید رود کم اب بشه...کشاورزیم ک تو گیلان تعریفی نداره کشاورزا دارن زمیناشونو میفروشن اکثرا دولت زیاد بهشون بها نمیده و با وارد کردن برنج خارجی کمر کشاورزی شکسته و البته تسحیلاتی ندارن تا مشین الات کشاورزی رو نو کنن تا اب کمتری مصرف شه..

بنظرم بایدشیوه کشاورزی تو ایران اصلاح شه

من خیلی دوست دارم راجع به تروریسم کشاورزیم هم حرف زده بشه وگرنه این حرفا تکراریه و همه شنیدیم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
خب مثلا کمپین بزنیم، تو خیابونا تراکت پخش کنیم برای بحران آب و با مردم صحبت کنیم،موثره؟ کسی هست روش صحیحی پیشنهاد بده؟

arvin.a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
عمران
هیچوقت فکر نمیکردم یه روز کار به جایی برسه که با دبه به ملت آب بدن
خیلی حس بدی دارم‌نسبت به این موضوع

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
خب مثلا کمپین بزنیم، تو خیابونا تراکت پخش کنیم برای بحران آب و با مردم صحبت کنیم،موثره؟ کسی هست روش صحیحی پیشنهاد بده؟
به نظرتون جواب میده؟ من میگم نه!
ایرانی جماعت آدمش نیست، شاید یه زمانی بوده ولی الان دیگه نیست
یاد گرفته فقط بقیه رو ببینه
از ۸۰ میلیون نفر ایرانی، ۷۹/۹ میلیون نفر میگن چون بخش عمده آب صرف محصولات کشاورزی میشه، باید توی کشاورزی صرفه‌جویی کنیم
با یه لیوان آب من نه هیچ چشمه‌ای خشک میشه نه هیچ دریایی پر آب، پس من تانکر تانکر آب هدر میدم، اول جلوی کشاورزا رو بگیرن
با این طرز تفکر میشه کاری کرد؟
خودمونو گول نزنیم، دور و بر خودمون زیاده، شاید خودمونم یکی از همونا باشیم!

ملت اول باید بفهمن بی‌آبی چیه
خوزستانی می‌فهمه بی‌آبی چه دردیه، ولی اول باید به من گیلانی که یک هفته آب لوله‌کشیمون شور بود از زندگی سیر شدم، نفس این مشکلو بفهمونن
از قدیم گفتن قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید
اگه یه ذره روی این مشکل جدی تر مانور بدن شاید بشه روند مصرف رو بهبود داد

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
باشه باشه ما صرفه جويي ميكنيم قبول اينا هنوز واسه سد سازياشون براي طرحاي انتقال اب هم همينطور نگاه به عواقبش روي طبيعت نميكنن هر تغييري در اكوسيستم در دراز مدت يا ميان مدت و بسته به بعد كار در كوتاه مدت حتا ميتونه اثرات جبران ناپذيري بذاره
گتوند نمونه ي افتضاحيه... انتقال اب از خزر به اروميه؟كي ميدونه چي ميشه؟
و چرا هنوز هندونه ميكاريم به نظرم واقعا تو اين وضعيت خريدن ميوه لا اقل يه سري ميوه ها كار بهتريه
تراريخته هم كه اصلا اسمشو نبرم:|

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
باشه باشه ما صرفه جويي ميكنيم قبول اينا هنوز واسه سد سازياشون براي طرحاي انتقال اب هم همينطور نگاه به عواقبش روي طبيعت نميكنن هر تغييري در اكوسيستم در دراز مدت يا ميان مدت و بسته به بعد كار در كوتاه مدت حتا ميتونه اثرات جبران ناپذيري بذاره
گتوند نمونه ي افتضاحيه... انتقال اب از خزر به اروميه؟كي ميدونه چي ميشه؟
و چرا هنوز هندونه ميكاريم به نظرم واقعا تو اين وضعيت خريدن ميوه لا اقل يه سري ميوه ها كار بهتريه
تراريخته هم كه اصلا اسمشو نبرم:|
کاملا صحیح و درست می‌فرمایید
ولی اون چیزیه که دست ما نیست
هزار سال دیگه هم بخوایم به امید اون وایسیم کاری از پیش نمیره
یعنی ما باید مثل بچه ها لج کنیم که چون دولت راه به راه سد می‌سازه و دریاچه خشک می‌کنه و آب شیرینو می‌کنه آب‌نمک، پس ما صرفه‌جویی نکنیم؟
برنج‌کاری یه کار فصلیه
فصل برنج که تموم میشه کشاورزا برای خالی نبودن زمینشون هندونه میکارن و کلی آب مصرف میشه براش، اگه نفروختن و گندید، فرقی براشون نداره چون از لحاظ آبیاری مشکل ندارن ولی اگه بفروشن سود می‌کنن
حالا حساب کنید در سطح کشور این اتفاق چطوری می‌افته!

+واردات صیفی‌جات و میوه‌جات ارزون و در عین حال نیازمند آبیاری زیاد، از ترکیه پیشنهادی بود که چهل سال پیش هویدا مطرح کرد تا از اون‌ موقع جلوی کم‌آبی رو بگیره
می‌تونید حدس بزنید واکنش مردمی که تا اون‌موقع دریاچه ی خشک شده و سد بی‌مصرف ندیده بودن چی بود (نه فقط به خاطر اشتباهات دولت بلکه به خاطر گرمایش زمین)
ولی الان تمام فکر و ذکر مسئولین ساختن سد و گرفتن بودجه‌س، مشخصا دولت کاری نخواهد کرد چون جیب هزار نفر وسط این ماجرا پر میشه
در حال حاضر راه معقول همینه چون مردم نمی‌تونن به تنهایی جلوی سدسازی رو بگیرن، نمیشه که سر ستیز با اشتباهات دولت خودمونو نابود کنیم!

هلیوم

هئومه
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
آشویتس
سال فارغ التحصیلی
1945
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
شیمی
همین کاغذایی هم که پخش کنیم توی مرحله ساختشون از آب استفاده شده اینجوری فقط ما داریم اب مصرف میکنیم چون هیچ تاثیری نداره. این بحرانی که باید همه باهم حلش کنیم. مدیریت این منابع مهمه ولی خوب بودیکا درست میگه مدیر از خود ماست.
بیشتر اب ما توی کشاورزی هدر میره. به نظر من اگه یه مدیریت یکپارچه باشه این موضوع حل میشه. مثلا اگه کاشت هندوانه ممنوع بشه خیلی خوبه. برای تولید یک کیلوگرم هندوانه 286 لیتر اب مصرف میشه:| منبع
سدسازی تو ایران هم که امار خیلی خیلی بالایی داره. بیشتر اوقات هم باعث نابودی اون منطقه شده. مثلا سد گتوند رو رفتن کنار کوه نمک زدن. توی افتتاحیه سد مسئول پروژه میگفت : تمهیداتی اندیشیده شده تا کوه نمک با اب قاطی نشه. ولی خوب فقط سه روز این تمهیداتشون نتیجه داد:| بعد از اون یه محلول فراسیرشده درست و الخ.
چاه های غیر مجاز هم که خیلی زیادن. تا وقتی که جلوی اینا گرفته نشه بدون شک نابود میشیم.( کانال دکتر کاوه مدنی حتما سر بزنید.)

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
واردات صیفی‌جات و میوه‌جات ارزون و در عین حال نیازمند آبیاری زیاد، از ترکیه پیشنهادی بود که چهل سال پیش هویدا مطرح کرد تا از اون‌ موقع جلوی کم‌آبی رو بگیره
می‌تونید حدس بزنید واکنش مردمی که تا اون‌موقع دریاچه ی خشک شده و سد بی‌مصرف ندیده بودن چی بود (نه فقط به خاطر اشتباهات دولت بلکه به خاطر گرمایش زمین)
من با این بخش حرفت مشکل دارم واس همینه میگم مبحث تروریسم کشاوزی رو شرح بدیم!!!دلیل نمیشه چون هویدا چهل سال پیش گفت درست بوده باشه و مشکلی نداشته باشه در ثانی از نظر اقلیمی ایران با چهل سال پیش خیلی فرق کرده
ما نباید کشاورزی حتی صیفی جات رو متوقف کنیم و به وارد کردنش وابسته بشیم!چرا؟چون هم از نظر اقتصادی سود نداره هم به قول نگار با این محصولات تراژنی کلی بیماری و ژن های معیوب میتونن وارد یک کشور کنن از طرفی برای مبارزه با این محصولات باید ازمایشگاه های خاصی باشه تا وقتی از مرز میوه و ...رد میشن از نظر زیستی چک بشن ک متاسفانه بودجه زیادی میخواد(یه جایی خونده بودم!) و البته جنگ مواد غذایی ک احتمالا تاپیکی راجع به تروریسم کشاورزی و معیوب سازی کشور های جهان سوم از طریق وابستگی به مواد غذایی وارداتی میزنم..ک هند و ویتنام نمونه ای ازش هستن.

+به جای اینکه کشاورزی رو متوقف کنیم و خودمونو وابسته کشور های دیگ کنیم بنظرم باید اصلاحش کنیم ما چیزی بدتر از اینو در تاریخ گذروندیم!قحطی بزرگ!ک ب دلیل سومدیریت قاجاریه و سواستفاده انگلیسی ها تو ایران اتفاق افتاد ولی ما بخش کشاورزیمونو متوقف کردیم؟حتی تو بخش صیفی؟

بالا هم گفتم اصلاح بخش کشاورزی!کشاورزی با روش های نو(سرچ کنید تو دنیا دارن رو کشاورزی بدون اب هم کار میکنن)
و البته اصلاح مصرف مواد!اینو موافقم باهات مصرف گرایی داره بیداد میکنه تو صنعت کشاورزی و من خودم شاهدم تو گیلان چقدر از محصولات داره هدر میشه!میتونیم وضعیتو بهتر کنیم

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
من با این بخش حرفت مشکل دارم واس همینه میگم مبحث تروریسم کشاوزی رو شرح بدیم!!!دلیل نمیشه چون هویدا چهل سال پیش گفت درست بوده باشه و مشکلی نداشته باشه در ثانی از نظر اقلیمی ایران با چهل سال پیش خیلی فرق کرده
ما نباید کشاورزی حتی صیفی جات رو متوقف کنیم و به وارد کردنش وابسته بشیم!چرا؟چون هم از نظر اقتصادی سود نداره هم به قول نگار با این محصولات تراژنی کلی بیماری و ژن های معیوب میتونن وارد یک کشور کنن از طرفی برای مبارزه با این محصولات باید ازمایشگاه های خاصی باشه تا وقتی از مرز میوه و ...رد میشن از نظر زیستی چک بشن ک متاسفانه بودجه زیادی میخواد(یه جایی خونده بودم!) و البته جنگ مواد غذایی ک احتمالا تاپیکی راجع به تروریسم کشاورزی و معیوب سازی کشور های جهان سوم از طریق وابستگی به مواد غذایی وارداتی میزنم..ک هند و ویتنام نمونه ای ازش هستن.

+به جای اینکه کشاورزی رو متوقف کنیم و خودمونو وابسته کشور های دیگ کنیم بنظرم باید اصلاحش کنیم ما چیزی بدتر از اینو در تاریخ گذروندیم!قحطی بزرگ!ک ب دلیل سومدیریت قاجاریه و سواستفاده انگلیسی ها تو ایران اتفاق افتاد ولی ما بخش کشاورزیمونو متوقف کردیم؟حتی تو بخش صیفی؟

بالا هم گفتم اصلاح بخش کشاورزی!کشاورزی با روش های نو(سرچ کنید تو دنیا دارن رو کشاورزی بدون اب هم کار میکنن)
و البته اصلاح مصرف مواد!اینو موافقم باهات مصرف گرایی داره بیداد میکنه تو صنعت کشاورزی و من خودم شاهدم تو گیلان چقدر از محصولات داره هدر میشه!میتونیم وضعیتو بهتر کنیم
کاملا موافقم ولی من در این مورد کامل حرف نزدم
اصل مطلب این بود که چهل سال پیش مسئله بی‌آبی انقدر حاد نبود، ولی احساس مسئولیت برای جلوگیری ازش وجود داشت
من اول که این سخنرانی هویدا رو شنیدم در برابرش جبهه گرفتم که این ایده، ایده ی درستی نیست و کلی عیب داره (مخصوصا از لحاظ وابستگی)
ولی درموردش کامل تحقیق کردم
هویدا گفته بود یه سری محصولات صیفی و میوه‌جات هستن که به آب زیادی برای مرحله ی داشت نیاز دارن ولی قیمت خرید و فروششون به صرفه نیست
یعنی اینکه این‌جور محصولات رو ما وارد کنیم و در ازا آب رو ذخیره کنیم چون آبی که پای اون محصولات میره ارزشمند تر از حاصلشه (حکایت سرگین و گندم!) و در ضمن واردات اونا از کاشت و داشت و برداشتشون ارزون تر و مقرون به صرفه تر درمیاد
دقیقا همین مسائلی که گفتی رو هم تا حدودی مطرح کرد و گفت برای اجراش به زمان نیاز داریم تا با برنامه پیش بریم و دچار اشتباه نشیم، ولی بعد از برکناریش از نخست‌وزیری کشور شلوغ شد و اون طرح به مرحله اجرا نرسید

دقیقا مسئله سر اینه که ما داریم میبینیم تقریبا همه ی کسایی که بجار دارن برای کشت دوم هندونه می‌کارن
فکر کردن به بقیه مراحل هدر رفت آب با خودتون!

+این مسئله‌ای که الان مطرح کردم اون موقع جواب می‌داد، الان اگه باشه باهاش مخالفم
در حال حاضر دیگه واردات کارساز نیست، باید سیستم آبیاری قوی شه

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
توئیت اقای کاوه مدنی جالب بود..میزارمش اینجا:

آب نیز چون اقتصاد یک مقوله حاکمیتی است.
مردم‌میتوانند با تغییر الگوی رفتاری همچون مسکن نقش مهمی در کاهش درد داشنه باشند و مرگ را به تاخیر بیاندازند اما در هردو سرطان در نهایت به جراحی و شیمی درمانی نیاز دارند که هم ارده جدی بیمار را میطلببد و هم درد و هزینه بسیار زیادی دارد

خیلی واضح گفتن مردم تا یجایی قطعا نقش دارن اما وقتی سیستم فاسد هست و مردم هم این سیستم فاسدو قبول دارن و هیچ حرکتی نمیزنن در نهایت از بی ابی میمیرن..
همین دیگه..

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک
این که ما باید صرفه جویی کنیم و حتا با شرایط فعلی کم مصرف کنیم توش هیچ شکی نیست
فقط بحث اینه که این کار ما تاثیر چندانی نداره
و واقعن باید یه ایده ی خوب بزنیم برای نتیجه ی بهتر و سریع تر
به نظرتون جواب میده؟ من میگم نه!
ایرانی جماعت آدمش نیست، شاید یه زمانی بوده ولی الان دیگه نیست
یاد گرفته فقط بقیه رو ببینه
از ۸۰ میلیون نفر ایرانی، ۷۹/۹ میلیون نفر میگن چون بخش عمده آب صرف محصولات کشاورزی میشه، باید توی کشاورزی صرفه‌جویی کنیم
با یه لیوان آب من نه هیچ چشمه‌ای خشک میشه نه هیچ دریایی پر آب، پس من تانکر تانکر آب هدر میدم، اول جلوی کشاورزا رو بگیرن
با این طرز تفکر میشه کاری کرد؟
خودمونو گول نزنیم، دور و بر خودمون زیاده، شاید خودمونم یکی از همونا باشیم!

ملت اول باید بفهمن بی‌آبی چیه
خوزستانی می‌فهمه بی‌آبی چه دردیه، ولی اول باید به من گیلانی که یک هفته آب لوله‌کشیمون شور بود از زندگی سیر شدم، نفس این مشکلو بفهمونن
از قدیم گفتن قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید
اگه یه ذره روی این مشکل جدی تر مانور بدن شاید بشه روند مصرف رو بهبود داد

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
این که ما باید صرفه جویی کنیم و حتا با شرایط فعلی کم مصرف کنیم توش هیچ شکی نیست
فقط بحث اینه که این کار ما تاثیر چندانی نداره
و واقعن باید یه ایده ی خوب بزنیم برای نتیجه ی بهتر و سریع تر
اینجا برمی‌گردیم به صحبت های @شانا !

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399
من نشد پست بچه ها رو بخونم.
تو این مملکت همه چیز اشتباه مدیریت میشه.همه چیز
اگر هم الان اوضاع آب رو میبینیم ب خاطر اینه ک تازه اوضاع افتضاح شده.چند سال دیگه گند های دیگه و عدم مدیریت ها میزنه بیرون!
فقط همه چیز حرفه و ب حرف ک نمیشه تکیه کرد.چند سال پیش گفته بودن ما توانایی تبدیل فاضلاب ب آب شرب رو داریم.خب کو؟کجاست؟چرا برای آبیاری چمن های نامحدود بلوار ها ازش استفاده نمیکنن؟تو کشورمون صنایعی داریم ک مصرف آبشون وحشتناکه.مث صنایعی ک با فلز سروکار دارن.چرا ی اتاق فکر راه نمیندازن تا ببین چ گلی باید ب سرشون بگیرن.این همه جوون داریم تو این کشور با کلی ایده ی فوق العاده.ب جاش چار تا پیرمرد رو میرن میذارن پشت میز،ی جلسه تشکیل میدن،توشم هی میگن ما ب فکر مردم و...هستیم و درحال اقدامیم.خب اون اقدام بخوره تو سرتون.فقط و فقط ب فکر پر کردن جیب خودشونن.
دیروز ب حدی قاطی کرده بودم و حیف ک نگران آبروی خودم و خونواده ام بودم .طرف شلنگ آب رو باز کرده بود با یک خیال آسوده داشت خیابونو خیس میکرد.بابا مردم خوزستان و ... ب کنار.لعنتی ما خودمون تو همین شمال آب نداریم.
این مردم تا زمانی ک ب خاطر آب ب جون هم نیوفتن،ب خودشون نمیان

بالا