• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث و تبادل نظر در مورد موسیقی مقامی (سنتی)

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
چوبان بایاتی / تکنواز تار : صبوحی جعفروف
"چوبان بایاتی" یکی از موغام (مقام) های آذربایجانی هست.این مقام رو من با تار "مالیک منصوروف" و "رامیز قولیئو" بیشتر دوس دارم :-" خواننده های کمی این مقام رو خوندند.عالیم قاسیموف اجرای بینظیری در این مقام داره.

آخرین ویرایش:

maleck :)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
  • شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
یک قولی هست از رامیز قولیئو که میگه انقدر تار زدم مغزم تاول زده.
الانم اینو باید انقدر گوش داد تا مغز تاول بزنه.
ما که گوش میدیم تاول زدایی میکنه

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
  • شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

دیدار دو استاد :د

عالیم قاسیموف و شجریان

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

بهار دلنشین
شاه کمان: ایمامیار حسنوف
سه‌تار: حمید متبسم
تنبک هم فکر کنم پژمان حدادی باشه.
موزیسین‌های خارج نشین :))

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
گوش جان بسپارید به باغلامای اردال ارزینجان از آلبوم kula kulluk yakışır mi با کیهان کلهر .

https://t.me/qiramafon/1825

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
راجع به موغام بیشتر توضیح بده لطفا

من یه بار به این جواب دادم که خودم هم نفهمیدم چی گفتم :-? هنوز هم سواد موسیقی ندارم ولی احساس میکنم میتونم بهتر توضیح بدم . شایدم نه :-? دیگه کسی هم اینجا نیست که حرف بزنیم در این مورد . حالا یه چیزایی میگم .

حتمن با دستگاه آشنا هستی . در آذربایجان هم دستگاه داریم و معمولن (مثل ایران) به صورت دستگاهی اجرا میشه . بعضی از اساتید موسیقی آذربایجان به همین دستگاه موغام هم میگن . منظور از موغام همون مقامه . اونجا هم مثل ایران در مورد این الفاظ اتفاق نظری ندارن :-?

اصل کلمه مقام عربیه . همینطور از نظر موسیقیایی ( به نظر من البته ) . اونها مثل ما دستگاه ندارند . اگه از اساتید موسیقیشون بپرسند چندتا مقام دارید شاید بگند بیشتر از صد تا ( نقل از مونیر بشیر ، نوازنده برجسته عراقی عود ) . در واقع مقام (موغام) همون گوشه هاست ( در آذربایجان بهش شعبه و گوشه میگند بسته به مدت زمان اجرایی اونها در دستگاه) . بعضی از اساتید موسیقی آذربایجان به همین گوشه ها و شعبه ها موغام هم میگن ( عین اعراب ) . حتی پرده گفته شده .پس : مقام=موغام=پرده ( =گاه ، این داخل پرانتز از نظر منه.حالا من کی باشم نظرم چی باشه : | ) .

اگه پاراگراف بالا رو قبول کنیم دستگاه رو بهتر هم متوجه میشیم ( منکه اینطوری ام .شاید برای خودم اینطوری توجیه کردم که بفهمم : )) ). دستگاه= دسته ای از گاه‌ها ، مجموعه‌ای مقام‌ها (گوشه) با ملودی‌هایی که احساسات مشابهی رو القا میکنند همراه با پیش درآمدها ، ضربی‌ها ، چهارمضراب‌ها،رنگ‌ها ( در آذربایجان چهارمضراب مثل ایران نداریم ، یه چیزایی شبیه به اون هست البته ) . اسم دستگاه به ملودی اصلی دستگاه که بهش مایه هم گفته میشه (مثل مایه شور ، مایه همایون و ... ) نسبت داده میشه .

:-? نظراتتون رو بگید . اگه موسیقی کار کردید و این متن به نظرتون اشتباهی داره حتمن ذکر کنید . من به استاد و اینها دسترسی ندارم :-?

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

آواز : عالیم قاسیموف
کمانچه : کیهان کلهر

فستیوال مورگنلند، آلمان ، سال 2014

نه آوازی به این زیبایی شنیدم و نه ساز و جواب آوازی به این زیبایی . هر دو استاد در اوج پختگی . بسیار عالی ، آوازی در مایه‌ی شور که البته عالیم قاسیموف استادانه اشاره‌ای به مقام صبا نیز می‌کند. مقام صبا نه در موسیقی آذربایجانی وجود دارد و نه در ایران ، مخصوص موسیقی مقامی عربی می‌باشد . پرده گردانی از صبا به شور نیز عالیست . مقام شور در موسیقی مقامی عربی وجود ندارد . اگر تُرکی متوجه می‌شوید این ساز و آواز را از دست ندهید .

Yabançı

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
لاچین
رشته دانشگاه
JLE
کوفر زولفون نمنه؟ قولاغی؟!:-/:-/:-/ قاباق‌لار سالالی ‌ایدی.

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
  • شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

قطعه‌های آذربایجانی (مثل این که اثرها مشترکه با مردم ارمنی) با بالابان (دودوک) جیوان گاسپارینِ ارمنی .

جامه ندرید !

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
این دموی خداوندان اسرار رو گوش کردم اصن به مذاقم خوش نیومد :/
بقیه آهنگاشو گوش دادین شماها؟ چطوریاس؟ آوازی هم داره؟

آقا من این آلبوم رو اواخر به توصیه یکی از دوستان گوش دادم ، در کل با کارهای جدیدش (تلفیقی هاش منظورمه ) نمیتونم ارتباط برقرار کنم ولی دوتا ترک اولش واقعن فوق العاده ست. عجب تنبوری میزنه سهراب پورناظری ! چه جواب آوازی میده با تنبور ، اونم با اون تمپو و سرعت .اگه نسخه تصویریش نبود نمیتونستم باور کنم کار یک انسان باشه :)) آواز بیات اصفهانش (بیات اصفهان هم نمیشه گفت بیشتر شبیه مرکب خوانیه :)) ) به نظرم اوج پختگی همایون در آوازه ، چه تحریری میزنه ، چه میخونه ، پرده گردانی میکنه عین یک استادِ آواز . فوق العاده ست به نظرم . کسی گوشه‌های آوازی رو که همایون در ترک دوم آلبوم میخونه میشناسه ؟ میتونه تشخیص بده ؟ :-?

آخرین ویرایش:

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
آقا من این آلبوم رو اواخر به توصیه یکی از دوستان گوش دادم ، در کل با کارهای جدیدش (تلفیقی هاش منظورمه ) نمیتونم ارتباط برقرار کنم ولی دوتا ترک اولش واقعن فوق العاده ست. عجب تنبوری میزنه سهراب پورناظری ! چه جواب آوازی میده با تنبور ، اونم با اون تمپو و سرعت .اگه نسخه تصویریش نبود نمیتونستم باور کنم کار یک انسان باشه :)) آواز بیات اصفهانش (بیات اصفهان هم نمیشه گفت بیشتر شبیه مرکب خوانیه :)) ) به نظرم اوج پختگی همایون در آوازه ، چه تحریری میزنه ، چه میخونه ، پرده گردانی میکنه عین یک استادِ آواز . فوق العاده ست به نظرم . کسی گوشه‌های آوازی رو که همایون در ترک دوم آلبوم میخونه میشناسه ؟ میتونه تشخیص بده ؟ :-?
من جسته گریخته گوش دادم(هنوز نخریدم) حقیقتا پیرایش شدم بضی جاهاش. دموش جالب نبود ولی در کل آلبوم خوبی بود :D

• لایک
امتیازات: Sep
  • شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
من جسته گریخته گوش دادم(هنوز نخریدم) حقیقتا پیرایش شدم بضی جاهاش. دموش جالب نبود ولی در کل آلبوم خوبی بود :D

آقا آواز اولشو گوش بده ببین میتونی گوشه‌هارو تشخیص بدی :-? توی ویکیپدیا یا جای دیگه نیست :-?

بالا