• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معرفی رشته مهندسی هوافضا

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94
درود :)
اومدین تو! :Dخوش اومدین ;;)دم ِ در بد بود!
حالا که اومدی تو نمیخوای بدونی اینجا قراره در مورد چی بحث بشه؟

من از ایجاد این تاپیک دو تا هدف داشتم.
1-اولا کسانی که با رشته هوا فضا،اهمیت و کاربردش در ایران و جهان آشنایی ندارن آشنا بشن،همچنین کسانی که اطلاعات خوبی دارن به من کمک کنن تا بتونیم اطلاعات خوبی درباره این رشته در اختیار بقیه قرار بدیم :D
2-بابا این انجمن خاک خورد از بس کسی توش فعالیت نکرد!! من اول میخوام بدونین اینجا کجاس؟چه جوریاس؟بعد ایجاد علاقه تا در نهایت ایجار رغبت و فعالیت در اینجا!!ینی اگه ندونین اصن این رشته به چه دردی میخوره نمیاین طرفش! :D
+یه خواهشی از اونایی دارم که اینجا مطلب میذارن دارم!به هیچ وجه پست کپی پیستی ندین،اینطوری کسی جذب نوشتتون نمیشه !اگه مطلبی جدیدی پیدا کردین به نقل از زبان خودتون اونو به اشتراک بقیه بذارین چرا که خلاصه های خودمون خیلی جذاب و روان تر از مطالب کتابیو اینترنتیه!همچنین بقیه هم مایلترن این نوع نوشته رو بخونن!مطلبی مختصر در عین حال گیرا و مفید!
اگرم کسی میدونه که وقتشو نداره مطلبشو در اختیار من بذاره تا خودم خلاصه نویسیش کنم! ;;)

اگه مطلبتون خیلی طولانیه در عین اینکه کپی پیستی نیس میتونید تو چند تا پست غیر متوالی مطرحش کنید!به این صورت که اولین پست گذاشته میشه بعد ماها در موردش بحث میکنیم تا به یه نتیجه ی مطلوب برسیم بعد پست بعدیتونو میتونین قرار بدین!
مرسی امیدوارم که اولین قدمم برای این انجمن با موقیت پیش بره!
میدونم شاید تاپیکم تکراری به نظر بیاد و براتون جذاب جلوه نکنه!ولی من میخوام از صفر شروع کنم اما به یه روش جدید!
خب از تعریفش شروع میکنيم!اصن این رشته هوا فضاچیه؟شامل چه مباحثی میشه؟
بعدش از تک تک شاخه ها و گرایش این رشته صحبت کنین،بعد از معرفی هر شاخه میخوایم در مورد جایگاهش در ایران و جهان ،آزاد بودنش برای بانوان و هر چیزه دیگه ای که به نظرتون قابل بحثه حرف بزنیم!
ممنون..... :D
منتظرم!ناامیدم نکنید ;;)

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94
پاسخ : بیا تو!!دم ِ در بَده!

خب خودم شروع میکنم :-"

معرفی رشته مهندسی هوافضا:(Aerospace engineering)شاخه‌ای است از مهندسی که با طراحی هواپیما، فضاپیما، ماهواره، ماهواره برها و مسائل و موضوعات وابسته به آن‌ها سروکار دارد. طراحی سیستم ها با تکنولوژی بالا مانند خودروهای کم مصرف و تجهیزات نفت و گاز و سیستم های تولید توان نیز جز این رشته محسوب میشن.بعد یه سوال برام پیش اومد!!مهندسی هوافضا چه ربطی به طراحیه خودرو داره؟ :-?

گرایش هایِ این رشته:

آیرودینامیک

پیشرانش

دینامیک پرواز و کنترل

مهندسی فضایی

سازه های هوایی (سازه های هوافضایی)

میتونیم در مورد هر کدوم از گرایشا بحث کنیم.اینکه کدومش تو ایران مانی داره :>کدومش برای بانوان آزاده....

paria.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
96

سلام
در نقش آدمی که هیچی عملن از فضا به جز اون چراغ چشمک زنی که مال دکل مخابرات بود و فک میکرد ستارس ، نمیدونه یه سوال داشتم .
مهندسی هوا فضا ، فقط به ساخت ماهواره و اینا محدوده ؟ ینی منجمی جزو این رشته نیست ؟
با تشکر .

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

به نقل از good luck! :
سلام
در نقش آدمی که هیچی عملن از فضا به جز اون چراغ چشمک زنی که مال دکل مخابرات بود و فک میکرد ستارس ، نمیدونه یه سوال داشتم .
مهندسی هوا فضا ، فقط به ساخت ماهواره و اینا محدوده ؟ ینی منجمی جزو این رشته نیست ؟
با تشکر .

تـا اونجـایی کـه مـن مـیدونم نجـوم (اختـرفیزیک و ستاره شنـاسی)زیـر شـاخه عـلم فیـزیکه و بـا رشته ی هـوافضـا متفـاوته

• شروع کننده موضوع

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از good luck! :
سلام
با تشکر .
اختیار دارین ;;)هدف ما هم از ایجاد این تاپیک آشنایی با این رشته بوده.
درسته که منجمی از گرایشای این رشته نیست ولی این دو موضوع بهم دیگه خیلی وابسته اند!!!ببین فرض کن بخوان یه محموله بفرسن به ایستگاه فضایی بین المللی برای فضانوردایی که اونجا در زمینه ی خاصی تحقیق میکنند!!این وسط طراحیه وسیله ای که قراره اون محموله رو بفرسه به عهده ی مهندسان هوافضاست.پس به هم دیگه بی ربط نیستن :)

paria.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از Believe :
اختیار دارین ;;)هدف ما هم از ایجاد این تاپیک آشنایی با این رشته بوده.
درسته که منجمی از گرایشای این رشته نیست ولی این دو موضوع بهم دیگه خیلی وابسته اند!!!ببین فرض کن بخوان یه محموله بفرسن به ایستگاه فضایی بین المللی برای فضانوردایی که اونجا در زمینه ی خاصی تحقیق میکنند!!این وسط طراحیه وسیله ای که قراره اون محموله رو بفرسه به عهده ی مهندسان هوافضاست.پس به هم دیگه بی ربط نیستن :)

به نقل از ɉ0ɉ0 ƞȃɠɥȃϩɥ :
تـا اونجـایی کـه مـن مـیدونم نجـوم (اختـرفیزیک و ستاره شنـاسی)زیـر شـاخه عـلم فیـزیکه و بـا رشته ی هـوافضـا متفـاوته

با تشکر ، توضیح بیشتر راجه به این رشته 8->

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی
مهندسی هوافضا (معرفی)

محمد نوید شاهسواری
مهندسی هوافضا
امیرکبیر
۹۲

خب اگه بخوام یه دیدی از مهندسی هوافضا بدم از این شروع میکنم که رشته هوافضا خیلی شبیه به مهندسی مکانیکه . شما تو مکانیک چیزی که میسازین رو زمینه اما هوافضا با سیال هوا سر و کار دارین . از حدود ۱۴۴ واحدی که قراره پاس کنید ۱۲۰ تاش حدودا با مکانیک مشترکه . ۲۰ تای دیگه ش شما آیرودینامیک و طراحی هواپیما و از این قبیل دروس میخونید
شاید بشه گفت هوافضا مکانیک تر از مهندسی مکانیکه حتی ! شما تئوری های علم مکانیک رو بیشتر از یه مهندس مکانیک میخونید
نزدیکی زیاد این دو رشته باعث شده تو امیرکبیر اکثر دانشجو های قوی مکانیک و هوافضا این دو رشته رو همزمان بخونن یا بقولی دو رشته ای کنن

نظر شخصی من رو بخواید اگه به دروس مکانیک علاقه دارید هوافضا خیلی شیرین تر از مکانیکه درس هاش . تنها برتری که مکانیک نسبت به هوافضا داره بازار کار گسترده ترشه . تو امیرکبیر کافیه دانشجوی درسخونی باشین تا بعد سه ترم هوافضا رو با مکانیک دو رشته ای کنید که گستردگی بازار کارتون از مکانیک هم بیشتر باشه . گرچه بازار کار هوافضا مشکل خاصی نداره . رشته ای مثل مکانیک بازار کار بیشتری داره اما سالانه فارغ التحصیل هاش ده ها برابر مهندسی هوافضاس . نسبت بازار کار به فارغ التحصیل تو هوافضا بیشتر از مکانیکه واسه همین نگرانی خاصی بابت بازار کار نخواهید داشت .

نکته ای که ذکرش خالی از لطف نیست اینه که معمولا نگرانی هایی بابت نظامی بودن این رشته وجود داره . اینکه امکان اپلای کردن توش کمه و یا ممنوع الخروج شدن توش ممکنه باشه .
راجع به این موضوع باید بگم که بخشی از بازار کار هوافضا نظامیه . که یا تو وزارت دفاع هستین یا تو سپاه . اگه وزارت دفاع باشید هیچ فرقی با رشته های دیگه نداره . شما واسه دولت کار میکنید نه نهاد نظامی و شغلتون دولتی محسوب میشه . مگر اینکه درجات خاصی داشته باشید که محدودیت هایی براتون ایجاد بشه . اگه تو سپاه باشین یا نهاد های نظامی محض بله محدودیت هایی خواهید داشت
راجع به اپلای کردن همونطور که گفتم با تقریب خوبی شما کاملا علم یه مهندس مکانیک رو دارین . درس هایی که پاس کردین کاملا منطبق هستن و برای اپلای کردن فرق خاصی با مهندس مکانیک ندارین میتونید اپلای کنید . همچنین محدودیت زیادی هم برای ادامه تحصیل خارج از کشور در مهندسی هوافضا وجود نداره . شما تو خیلی از کشور ها میتونید هوافضا هم ادامه تحصیل بدین

یکی از اساتید امیرکبیر که پلی تکنیک فرانسه درس خونده بودن میگفت تو ایران اگه برق شریف برند باشه معادل این برند تو فرانسه هوافضای پلی تکنیکشه . واسه همین شما خارج از ایران که باشید قطعا تو رشته خیلی خفنی (!) درس خوندین . این مورد رو بنده به چشم دیدم :D

تو هوافضا بعد از خوندن کارشناسی گرایش میگیرین که

گرایش های ارشد هوافضا ایناس

سازه :‌تو این گرایش کار شما طراحی سازه های هوافضایی و غیر هوافضایی است . تقریبا نزدیک ترین گرایش به مکانیکه
درس هایی که پایه این گرایش هستن استاتیک مقاومت مصالح طراحی سازه و … است

مکانیک پرواز و کنترل : این گرایش ارتباط عمیقی با برق کنترل داره و معمولا برقی های کنترل همکاران مهندسین مکانیک پرواز هستن تو صنایع هوافضایی . تو کنترل هواپیماها . راکت ها و موشک ها و پرنده های بدون سرنشین یا پهپاد ها . و ماهواره ها کاربرد زیادی داره .
درس های پایه ای این گرایش دینامیک . ارتعاشات . کنترل . مکانیک پرواز و … است

پیشرانش : از اسمش معلومه که کارش تولید نیروی پیشران توی راکت موشک هواپیما و … است .
درس هایی که به این گرایش مربوط هستن ترمودینامیک یک و دو انتقال حرارت اصول جلو برندگی و … است

آیرودینامیک : تو این گرایش شما اثر سیال هوا بر سازه هایی که مهندس سازه تحویلتون داده رو بررسی میکنید . شکل ایرفویل های هواپیما و کلا شکل هر سازه هوافضایی رو آیرودینامیک مشخص میکنه .
درسهای مکانیک سیالات آيرودینامیک ها و … دروس این گرایش هستن

یه گرایش هم که جدید التاسیس هست گرایش فضایی هست که بطور تخصصی روی ماهواره ها و ماهواره بر ها کار میکنن

در مورد دانشگاه هم برای این رشته باید بگم که در حال حاضر دانشگاه شریف و امیرکبیر بهترین های هوافضای ایران هستن . تو مقطع کارشناسی اولا خیلی فرق نداره کودوم یک از این ها بخونید ولی نظر من رو بخواید و نظر خیلی های دیگه هوافضای امیرکبیر به مراتب قوی تره . هیئت علمی قوی و آزمایشگاه های خیلی مجهز پروژه های ملی انجام شده از دلایلش هستن . اما برای ارشد کاملا بستگی به گرایشی که میخونید داره . برای مثال سازه امیرکبیر قوی تر و مکانیک پرواز شریف قوی تر هستن .

mohadeseh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
هوافضا
پاسخ : مهندسی هوا فضا (سوالات)

توی دانشگاه شریف میشه هوافضا رو با مکانیک دو رشته ای کرد ؟

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر
پاسخ : مهندسی هوا فضا (سوالات)

شدن که میشه سرچ کنید "دو رشته ای شریف" آیین نامه ش میاد
تو شریف باید بعد از ترم سه معدل کلتون ۱۷ باشه . موافقت استعدادهای درخشانشون رو میخواد . موافقت دانشکده مقصد رو هم میخواد بعد اگه حین تحصیل معدل کل بیاد زیر ۱۶ یا دو ترم بیاد زیر ۱۵ کنسله قضیه !

آیین نامه ش میگه از امیرکبیر خیلی سختگیر ترن . تو امیرکبیر شما سه ترم از چهار ترم اول معدل بیاری با هر رشته ای بدون نیاز به هیچ موافقتی دو رشته ای میکنی و اخراج اینا هم نداره مگر اینکه خودت نتونی تموم کنی کارشناسی رو . تو ورودی ما الان چهار پنج نفر تا الان شنیدم که این ترم دو رشته ای با مکانیک کردن یه نفر هم با برق دو رشته ای کرده :)

mohadeseh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
هوافضا
پاسخ : مهندسی نساجی /هوا فضا

میشه درمورد بازار کار رشته هوافضا بیشتر توضیح بدید ؟
من خیلی از بازار کار این رشته بد شنیدم به خصوص برای دخترا واقعا اینقدر بده ؟؟

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
تا اون جایی که میدونم در زیر گروه 3 تجربی و زیرگروه 2 ریاضی (؟شک دارم)رشته های مربوط به هوانوردی مانند نگهداری و تعمیر هواپیما برای پسر ها خلبانی و ... دیده میشود.شما چه قدر راجع بهشون اطلاع دارین؟ و میدونین.

Nemesys

کاربر انجمن خاک‌خورده
نام مرکز سمپاد
Sh.HiddenHand
شهر
MD
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبیات و شیمی
اول از همه این رشته‌ها اصلا صرفا پسرونه نیستن.
توی پادکست انتخاب رشته کاملا درباره رشته‌ها توضیح دادیم. هروقت منتشر شد میتونید کاملا درباره‌ش اطلاعات بگیرید. اگر هم میخواید همین الآن اطلاعات بگیرین جواب میدم. :-))

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
اول از همه این رشته‌ها اصلا صرفا پسرونه نیستن.
توی پادکست انتخاب رشته کاملا درباره رشته‌ها توضیح دادیم. هروقت منتشر شد میتونید کاملا درباره‌ش اطلاعات بگیرید. اگر هم میخواید همین الآن اطلاعات بگیرین جواب میدم. :-))
میشه لطفا همین الان یه مقداد توضیح بدین ببخشیدا

Nemesys

کاربر انجمن خاک‌خورده
نام مرکز سمپاد
Sh.HiddenHand
شهر
MD
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبیات و شیمی
بله حتما.
رشته های مربوط به هواپیما سه گروه هستند:
۱- تعمیر و نگهداری هواپیما :
واحدها ترکیبی از مهندسی مکانیک و هوافضا بعلاوه قوانین سازمان جهانی هوانوردی (ایکائو) هستند. کار این افراد نگهداری از سیستم های مکانیکی هواپیما و تعمیر اونها درصورت لزوم هست. البته دروس طراحی و نقشه‌کشی هواپیما رو هم میخونن که اگه صنعت هواپیمایی به مرحله تولید برسه، میتونن هواپیما بسازن. برای کار توی شرکت هواپیمایی به مدرک بین‌المللی B1 احتیاج هست که آزمونهاش توی ایران برگزار میشه و سخت هم نیست. کار این افراد توی آشیانه هواپیماست و کار عملی زیادی داره و اگه دست به آچار شدن رو دوست دارین عالیه.
درضمن از اونجایی که هواپیماهای یه خانواده هم خیلی با هم فرق دارند برای تعمیر هرکدوم باید دوره تایپ اون هواپیما رو بگذرونید و مدرکشو داشته باشید که هزینه اونها آزاده.
درکل رشته موردعلاقه منه.

Nemesys

کاربر انجمن خاک‌خورده
نام مرکز سمپاد
Sh.HiddenHand
شهر
MD
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبیات و شیمی

ɐudɐrgnilɐ⋊.∀

هرچه هستی بمان و داراباش هرچه داری ببخش و مسکین شو
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی ناحیه 1 (طلایه داران سابق)
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک*
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق قدرت - فیزیک محض
خب الآن از اتاق فرمان بهم خبر دادن که قبلا درباره این رشته‌ها بطور کامل معرفی شدن. توی لینک زیر:
http://www.sampadia.com/forum/threads/107853/page-3#post-1478492

وضعیت صنعت هوایی کشورمون خوبه؟
رشته هوافضا یا رشته برق صنعت هوایی میگن اسمش گندس وگنه کاری به اون صورت پیدا نمیشه!
چقدر واقعیت داره؟
آیا خوندن هوافضا تلف کردن عمر هست؟

Nemesys

کاربر انجمن خاک‌خورده
نام مرکز سمپاد
Sh.HiddenHand
شهر
MD
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبیات و شیمی
وضعیت صنعت هوایی بدک نیست. همه مون توی ایران زندگی میکنیم پس میدونیم سطح انتظاراتمون باید چقدر باشه.
من بجای هوافضا این رشته رو توی یه دانشکده صنعتی تخصصی دنبال کردم تا بیشتر کار عملی کنم و با هواپیماها سروکار دشته باشم. پس چیز زیادی از هوافضا نمیدونم ولی با همون مدرک هوافضا و مدرک B1 میشه توی ایرلاین ها شغل پیدا کرد.
مطمئنا انجام هرکاری که برات لذت بخش باشه تلف کردن عمر نیست.

ɐudɐrgnilɐ⋊.∀

هرچه هستی بمان و داراباش هرچه داری ببخش و مسکین شو
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی ناحیه 1 (طلایه داران سابق)
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک*
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق قدرت - فیزیک محض
وضعیت صنعت هوایی بدک نیست. همه مون توی ایران زندگی میکنیم پس میدونیم سطح انتظاراتمون باید چقدر باشه.
من بجای هوافضا این رشته رو توی یه دانشکده صنعتی تخصصی دنبال کردم تا بیشتر کار عملی کنم و با هواپیماها سروکار دشته باشم. پس چیز زیادی از هوافضا نمیدونم ولی با همون مدرک هوافضا و مدرک B1 میشه توی ایرلاین ها شغل پیدا کرد.
مطمئنا انجام هرکاری که برات لذت بخش باشه تلف کردن عمر نیست.

خوب من خودم عاشق صنعت هوایی هستم ولی میدونی که همیشه عشق کافی نیست!:D
واقعا به صنعت هوایی علاقه دارم ولی وضعیت اون انتخاب منو به تردید میندازه!
در ضمن من به دنبال حقوق نجومی نیستم و فقط درآمدی رو میخوام که در زندگی سر افکنده نباشم! یعنی رضایت بخش باشه!
در ضمن در مورد برق صنعت هوایی هم میتونید بیشتر توضیح بدید؟

Nemesys

کاربر انجمن خاک‌خورده
نام مرکز سمپاد
Sh.HiddenHand
شهر
MD
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبیات و شیمی
همونطور که توی مقاله @Flying_girl نوشته شده بود دو گرایش داره؛ مخابرات و الکترونیک. هردوشون واحدای برق رو مثل بقیه میخونن و علاوه بر اون قوانین شرکت هواپیمایی رو میخونن.
مخابراتیا اگه کار گیرشون بیاد خیلی کار راحتی دارن. توی طبقات پایینی برج مراقبت کار میکنند و اطلاعات هواشناسی و اضطراری رو منتقل میکنند و با خلبان هیچ تماسی ندارند. یجورایی بیسیمچی هستن.:))
الکترونیکیا مسئول لوازم الکترونیکی داخل کابین و برج مراقبت هستند. هروقت وسیله الکترونیکی ای خراب بشه اونا رو خبر میکنند تا تعمیرش کنند. در کل کار اونا هم خیلی سخت نیست.:))
اما امان از رشته های تعمیر و نگهداری و مراقبت پرواز...:((
مراقبتیا بدلیل امنیتی بودن شغلشون توی زندگی شخصی محدودیتهایی دارند. علاوه بر اون کارشون استرس شدیدا بالایی داره ~X( چون همیشه یه سر هر حادثه هوایی به اونا میرسه و بیرحمانه مجازات میشن. کلا توصیه میکنم کسی سراغش نره چون سریع پیر میشه.X_X

اما ما تعمیریا/m\
تعمیریا زنده ترین دانشجوهای دانشکده ما هستن. استادای ما سختگیرترین استادا هستن و اصلا کوتاه نمیان. کارگاههامون خیلی زیاده و خیلی حال میده. فک کن اون همه هواپیما و موتور و روغن و ابزار و...P:>. ما توی ایرلاین ها و خود شرکت فرودگاهها استخدام میشیم و کارهامون از لحاظ عملی سنگینه ولی حداقل استرس کمتری داریم. دراصل ما خیلی کار میکنیم ولی اگه ازش خوشمون بیاد خیلی حال میده...x:
پ.ن. درباره سختی رشته واقعا هشدار میدما...:rolleyes:

بالا